Pátek , 09. 06. 2023

Stanislava

Recenze disku AData HD830 – drsňák nejen na pohled

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…

12. 06. 2019

12. 06. 2019

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…

O vzhledu a zpracování není třeba se dlouze rozepisovat. Zařízení na pohled působí velmi bytelně. Tak tomu i je. Nejen stylisticky povedeným prvkem jsou silikonové bočnice. Ty ztlumí náraz, hlavně zabrání disku poškodit třeba plovoucí podlahu či parkety při pádu ze stolu, také mají protiskluzovou funkci. Nakonec celek vypadá efektně, hlavně v modré barvě.

TIP: ADATA SD700 – KVAPNÍK OTLOUKÁNEK PRO PANA BONDA

Méně se nám zamlouvala plastová dvířka portů. Ta s celkovým designem disku příliš neladí, což funkčnosti nevadí. Těsnění je přiděláno dobře a drobný přesah na dolní hraně přežil i přejetí autem a poškrábání o dlažbu. Pouze gumička, která jej přidržuje otevřený u disku, by mohla být delší, občas jakoby dvířka překážela při připojování kabelu – musíte použít jistě obě ruce.

TIP: ADATA D16750 – STRONGMAN DOBRODRUH

Obrněný náklaďák

Z klasických vlastností zmiňme kapacity 2 TB, 4 TB a 5 TB, tedy pořádnou porci prostoru na důležitá data. Zařízení samozřejmě komunikuje prostřednictvím USB 3.1 se špičkovým proudem 900 mA, což by mohlo znamenat někdy problém s USB 2.0, které nabízí standardně 500 mA. U nás při testu disk fungoval i na tomto pomalém portu při běžném zatížení.

Hmotnost disku je díky hliníkovému obalu i několikanásobné ochraně vyšší.

Srovnání rychlosti ukazuje na to, že jde o mechanický disk. Rychlost kolem 120 MB/s je standardem (vlevo). Na SSD nestačí samozřejmě (vpravo). Jako stroj pro měření posloužil Umax 14Wi (tj. slabý notebook s Atomem).

Pak tu máme standardy odolnosti, které disk a jeho silné stránky definují nejlépe. Norma IP68 znamená vysokou odolnost proti prachu a také, že vydrží až v hloubce 2 m po dobu 2 hodin. My neměli 2 m, jen kbelík. Čas byl dodržen. Disk přežil a zůstal funkční.

K TÉMATU  Mini Skeleton: Pro malé extravagantní HTPC

Druhou a důležitou certifikací budiž odolnost proti pádu z výšky 1,22 m dle normy MIL-STD-810G 516.6 pro armádu USA. To na první pohled není přehnaně moc, na druhý již ano, jak vidíte na videu. Pád na tvrdou dlažbu disku opět neublížil.

Nosnost šasi 3 tuny jsme taktéž neměli, jak ověřit. Ale proč disk nepřejet běžným osobním autem? To děláme rádi. Tentokrát šlo o Opel Corsa 1.3 CDTi Sport, tedy o vůz vážící s řidičem něco přes tunu.

TIP: ADATA D8000L – „EL“ JAKO SVĚTLO

Anabázi disk opět bez větších škod ustál. Chladící žebrování se trošku poškrábalo, dvířka také na spodní hraně (ale neotevřela se), silon se neroztrhl ani nijak neporušil.

Disk byl přejet tam i zpět, směr tam se bohužel neuložil.

Coby poslední test odolnosti volíme pobyt v mrazáku po dobu kolem 2 hodin při asi -18 oC. Hned po vyndání připojuji disk k notebooku a on bez problémů nabíhá a jede, soubor lze otevřít. Celkově bychom to ale asi nedoporučovali. Minimálně počkejte v mrazu na ohřátí disku na provozní teplotu.

Pitva disku se zdařila

Disk AData HD830 o kapacitě 2 TB (reálně asi 1,86 TB) neprošel našimi testy zcela na jedničku. Řekněme na dvojku, protože po rozebrání byla uvnitř nějaká ta vlhkost. Hlavně mezi silikonovým krytem a hliníkovým šasi, pár kapek jsme ale objevili i u disku samotného. Nicméně fungoval a není problém jej rozebrat a vysušit, když na to přijde. Pomyslný drobný šrám na brnění to však zanechává.

Boční kryty nejsou vyrobeny z kliníku, pouze z pevného plastu.

HD830 spolupracoval i s portem USB 2.0 a celkově jej hodnotíme jako velmi povedenou věc pro specifického uživatele, toužícího po opravdu velkém a odolné disku, který oželí menší rychlost přenosu. A kdyby na to přišlo, lze mechanický disk nahradit SSD diskem, možná je škoda, že AData tento obal neprodává i samostatně.

K TÉMATU  Kde hledat obaly na CD a DVD?

Disk si odnáší ocenění našeho webu za odolnost, vzhled a záruku 3 roky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.
Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.
Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.
Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...
Sluchátka Niceboy nejsou pro naše čtenáře žádnou novinkou, za poslední dobu jsme se mohli seznámit s HIVE podsie či HIVE bones. Dnes recenzovaným sluchátkům se nevíce blíží HIVE XL. HIVE 2 joy vás nebudou stát tolik peněz, jsou horší nebo nikoliv?
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek