Středa , 24. 07. 2024

Kristýna

Recenze disku AData HD830 – drsňák nejen na pohled

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…

12. 06. 2019

12. 06. 2019

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…

O vzhledu a zpracování není třeba se dlouze rozepisovat. Zařízení na pohled působí velmi bytelně. Tak tomu i je. Nejen stylisticky povedeným prvkem jsou silikonové bočnice. Ty ztlumí náraz, hlavně zabrání disku poškodit třeba plovoucí podlahu či parkety při pádu ze stolu, také mají protiskluzovou funkci. Nakonec celek vypadá efektně, hlavně v modré barvě.

TIP: ADATA SD700 – KVAPNÍK OTLOUKÁNEK PRO PANA BONDA

Méně se nám zamlouvala plastová dvířka portů. Ta s celkovým designem disku příliš neladí, což funkčnosti nevadí. Těsnění je přiděláno dobře a drobný přesah na dolní hraně přežil i přejetí autem a poškrábání o dlažbu. Pouze gumička, která jej přidržuje otevřený u disku, by mohla být delší, občas jakoby dvířka překážela při připojování kabelu – musíte použít jistě obě ruce.

TIP: ADATA D16750 – STRONGMAN DOBRODRUH

Obrněný náklaďák

Z klasických vlastností zmiňme kapacity 2 TB, 4 TB a 5 TB, tedy pořádnou porci prostoru na důležitá data. Zařízení samozřejmě komunikuje prostřednictvím USB 3.1 se špičkovým proudem 900 mA, což by mohlo znamenat někdy problém s USB 2.0, které nabízí standardně 500 mA. U nás při testu disk fungoval i na tomto pomalém portu při běžném zatížení.

Hmotnost disku je díky hliníkovému obalu i několikanásobné ochraně vyšší.

Srovnání rychlosti ukazuje na to, že jde o mechanický disk. Rychlost kolem 120 MB/s je standardem (vlevo). Na SSD nestačí samozřejmě (vpravo). Jako stroj pro měření posloužil Umax 14Wi (tj. slabý notebook s Atomem).

Pak tu máme standardy odolnosti, které disk a jeho silné stránky definují nejlépe. Norma IP68 znamená vysokou odolnost proti prachu a také, že vydrží až v hloubce 2 m po dobu 2 hodin. My neměli 2 m, jen kbelík. Čas byl dodržen. Disk přežil a zůstal funkční.

K TÉMATU  Recenze Samsung HMX–Q10: FULL HD videokamera i pro leváky

Druhou a důležitou certifikací budiž odolnost proti pádu z výšky 1,22 m dle normy MIL-STD-810G 516.6 pro armádu USA. To na první pohled není přehnaně moc, na druhý již ano, jak vidíte na videu. Pád na tvrdou dlažbu disku opět neublížil.

Nosnost šasi 3 tuny jsme taktéž neměli, jak ověřit. Ale proč disk nepřejet běžným osobním autem? To děláme rádi. Tentokrát šlo o Opel Corsa 1.3 CDTi Sport, tedy o vůz vážící s řidičem něco přes tunu.

TIP: ADATA D8000L – „EL“ JAKO SVĚTLO

Anabázi disk opět bez větších škod ustál. Chladící žebrování se trošku poškrábalo, dvířka také na spodní hraně (ale neotevřela se), silon se neroztrhl ani nijak neporušil.

Disk byl přejet tam i zpět, směr tam se bohužel neuložil.

Coby poslední test odolnosti volíme pobyt v mrazáku po dobu kolem 2 hodin při asi -18 oC. Hned po vyndání připojuji disk k notebooku a on bez problémů nabíhá a jede, soubor lze otevřít. Celkově bychom to ale asi nedoporučovali. Minimálně počkejte v mrazu na ohřátí disku na provozní teplotu.

Pitva disku se zdařila

Disk AData HD830 o kapacitě 2 TB (reálně asi 1,86 TB) neprošel našimi testy zcela na jedničku. Řekněme na dvojku, protože po rozebrání byla uvnitř nějaká ta vlhkost. Hlavně mezi silikonovým krytem a hliníkovým šasi, pár kapek jsme ale objevili i u disku samotného. Nicméně fungoval a není problém jej rozebrat a vysušit, když na to přijde. Pomyslný drobný šrám na brnění to však zanechává.

Boční kryty nejsou vyrobeny z kliníku, pouze z pevného plastu.

HD830 spolupracoval i s portem USB 2.0 a celkově jej hodnotíme jako velmi povedenou věc pro specifického uživatele, toužícího po opravdu velkém a odolné disku, který oželí menší rychlost přenosu. A kdyby na to přišlo, lze mechanický disk nahradit SSD diskem, možná je škoda, že AData tento obal neprodává i samostatně.

K TÉMATU  Evropská HDTV bude s Dolby

Disk si odnáší ocenění našeho webu za odolnost, vzhled a záruku 3 roky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.
Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek