Úterý , 03. 10. 2023

Bohumil

Připravte si televize, MPEG-4 a HD útočí!

20. 10. 2007

MPEG-4 je super formát, obzvláště pro videa, která chceme stáhnout z Internetu. MPEG-4 a vysoké rozlišení obrazu by bylo skvělé, pokud by se s ním počítalo pro naše pozemní digitální vysílání. Jenže ono se s ním nepočítalo. Ale najednou je tu máme a co s tím? I přes to, že Česko začalo testovat digitální vysílání (DVB-T) brzy, nedokázalo výhody náskoku využít, a proto na digitalizaci ještě pořád čekáme a dlouho čekat budeme (klidně si otevřeně řekněme, že tu máme neschopnou legislativu). Docela logicky si sebou z těchto začátků vlečeme i použití komprese videa ve formátu MPEG-2. Ten má značné nároky na šířku pásma, ale budiž.

Rozhodlo se, že to bude standard, tak to tak berme. Obzvláště v poslední době se objevovaly hlasy, které přetřásaly obavy o to, zda nebudou znevýhodněni ti, kteří investují do přístrojů pro příjem našeho digitálního standardu v MPEG-2, nějakým náhlým přechodem k modernějšímu MPEG-4. Mnozí ujišťovali a asi i nadále budou, že se není čeho bát. V MPEG-4 budou vysílat maximálně placené kanály, nebo kabeloví poskytovatelé (včetně IPTV), u kterých je stejně nutné disponovat jiným přijímačem.

Aktuálně probíhá test vysílání televize Nova (ano, právě té, která se nám rázem obrodila do technologického průkopníka s širokoúhlým vysíláním). Tento test spočívá ve vysílání formátu MPEG-4 s vysokým rozlišením (v pražském multiplexu CDG). A ten už si dnes doma rozlouskne jen málokdo. Stejně tak s MPEG-4 a HDTV laškuje testovací multiplex O2 a možná i dalších budoucích poskytovatelů.

Z jedné strany můžeme mít obavy, že se zánovním set top boxem pro příjem DVB-T, nebo televizí s vestavěným digitálním tunerem, dlouho nevystačíme. Z té druhé se ale určitě musíme radovat z toho, že se u nás vývoj posunuje kupředu. Zcela nečekaně bychom se proto mohli dočkat brzkého, českého a snad i dostupného vysílání ve vysokém rozlišení a navíc ještě v MPEG-4. Ostatně ještě před Novou oznámila podporu HDTV Česká televize – konkrétně u přenosů z Olympijských her.

K TÉMATU  Recenze MP3 přehrávače Doonio Entra 1GB

Pokud do toho takto střemhlav půjdou televizní společnosti, bude je muset následovat i zákazník. A vzhledem k nutným finančním investicím na jeho straně to nebude nijak růžové. Sice se prodává stále více nových obrazovek připravených na HD, s digitálním tunerem, ale bez podpory MPEG-4. S jeho podporou jich existuje jen opravdu málo (například Sony Bravia řady X3500, X3000 a W3000). A navíc je ještě nutné myslet na to, že ne každý z těch několika málo produktů s podporou MPEG-4 podporuje současně i příjem v HD…

Ti, co mysleli a myslí dopředu a pořídili si televizor nebo tuner s CI slotem, který umožňuje dodatečné vložení karty, jež zajistí například právě dekódování MPEG-4 formátu, budou asi na koni. Nějaká ta karta už dokonce k mání (Digisat Neotion NP4) je i na našem trhu. Její správná funkce s TV přijímačem ovšem není vůbec zaručena. Nezbývá než doufat, že podobných karet přibude a rozšíření funkcí televizorů bude reálné. Když situaci shrnu, tak se jeví jako pravděpodobné, že obsahu v HD bude u nás přibývat, a to celkem rychle (oproti našim běžným zvyklostem). První české HD programy by tu mohly být i dříve, něž do roka a do dne, a dokonce některé i neplacené. HD vysílání ovšem bude dosti striktně omezeno jen na opravdové zájemce o kvalitu. Ti si budou muset zvolit „platformu“ – tedy DVB-T (terestrické vysílání), DVB-S (satelit), DVB-C (kabel) nebo IPTV a odpovídající technické vybavení.

Doufám, že toto malé zamyšlení někdy v budoucnu bude jen úsměvným pomníkem toho, jak jsme se pachtili a lopotili za oním „High Definition, které vypadá lépe, než skutečnost“. Článek vychází z informací serveru digizone.cz.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).
Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.
Na sportování jsem příliš líný, uznávám bez mučení. O to víc mě zaskočil šéfredaktor, když mi nabídl k otestování chytrý náramek X-Fitpolo od firmy Niceboy. Byl jsem zvědavý, zda mě monitoring mého těla přinutí se sebou něco dělat.
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek