Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Připravte si televize, MPEG-4 a HD útočí!

20. 10. 2007

MPEG-4 je super formát, obzvláště pro videa, která chceme stáhnout z Internetu. MPEG-4 a vysoké rozlišení obrazu by bylo skvělé, pokud by se s ním počítalo pro naše pozemní digitální vysílání. Jenže ono se s ním nepočítalo. Ale najednou je tu máme a co s tím? I přes to, že Česko začalo testovat digitální vysílání (DVB-T) brzy, nedokázalo výhody náskoku využít, a proto na digitalizaci ještě pořád čekáme a dlouho čekat budeme (klidně si otevřeně řekněme, že tu máme neschopnou legislativu). Docela logicky si sebou z těchto začátků vlečeme i použití komprese videa ve formátu MPEG-2. Ten má značné nároky na šířku pásma, ale budiž.

Rozhodlo se, že to bude standard, tak to tak berme. Obzvláště v poslední době se objevovaly hlasy, které přetřásaly obavy o to, zda nebudou znevýhodněni ti, kteří investují do přístrojů pro příjem našeho digitálního standardu v MPEG-2, nějakým náhlým přechodem k modernějšímu MPEG-4. Mnozí ujišťovali a asi i nadále budou, že se není čeho bát. V MPEG-4 budou vysílat maximálně placené kanály, nebo kabeloví poskytovatelé (včetně IPTV), u kterých je stejně nutné disponovat jiným přijímačem.

Aktuálně probíhá test vysílání televize Nova (ano, právě té, která se nám rázem obrodila do technologického průkopníka s širokoúhlým vysíláním). Tento test spočívá ve vysílání formátu MPEG-4 s vysokým rozlišením (v pražském multiplexu CDG). A ten už si dnes doma rozlouskne jen málokdo. Stejně tak s MPEG-4 a HDTV laškuje testovací multiplex O2 a možná i dalších budoucích poskytovatelů.

Z jedné strany můžeme mít obavy, že se zánovním set top boxem pro příjem DVB-T, nebo televizí s vestavěným digitálním tunerem, dlouho nevystačíme. Z té druhé se ale určitě musíme radovat z toho, že se u nás vývoj posunuje kupředu. Zcela nečekaně bychom se proto mohli dočkat brzkého, českého a snad i dostupného vysílání ve vysokém rozlišení a navíc ještě v MPEG-4. Ostatně ještě před Novou oznámila podporu HDTV Česká televize – konkrétně u přenosů z Olympijských her.

K TÉMATU  DVD z trafiky: Udělejte si přehled v levných DVD

Pokud do toho takto střemhlav půjdou televizní společnosti, bude je muset následovat i zákazník. A vzhledem k nutným finančním investicím na jeho straně to nebude nijak růžové. Sice se prodává stále více nových obrazovek připravených na HD, s digitálním tunerem, ale bez podpory MPEG-4. S jeho podporou jich existuje jen opravdu málo (například Sony Bravia řady X3500, X3000 a W3000). A navíc je ještě nutné myslet na to, že ne každý z těch několika málo produktů s podporou MPEG-4 podporuje současně i příjem v HD…

Ti, co mysleli a myslí dopředu a pořídili si televizor nebo tuner s CI slotem, který umožňuje dodatečné vložení karty, jež zajistí například právě dekódování MPEG-4 formátu, budou asi na koni. Nějaká ta karta už dokonce k mání (Digisat Neotion NP4) je i na našem trhu. Její správná funkce s TV přijímačem ovšem není vůbec zaručena. Nezbývá než doufat, že podobných karet přibude a rozšíření funkcí televizorů bude reálné. Když situaci shrnu, tak se jeví jako pravděpodobné, že obsahu v HD bude u nás přibývat, a to celkem rychle (oproti našim běžným zvyklostem). První české HD programy by tu mohly být i dříve, něž do roka a do dne, a dokonce některé i neplacené. HD vysílání ovšem bude dosti striktně omezeno jen na opravdové zájemce o kvalitu. Ti si budou muset zvolit „platformu“ – tedy DVB-T (terestrické vysílání), DVB-S (satelit), DVB-C (kabel) nebo IPTV a odpovídající technické vybavení.

Doufám, že toto malé zamyšlení někdy v budoucnu bude jen úsměvným pomníkem toho, jak jsme se pachtili a lopotili za oním „High Definition, které vypadá lépe, než skutečnost“. Článek vychází z informací serveru digizone.cz.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.
Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek