Úterý , 21. 05. 2024

Monika

Tianhe Xingyi: Čína představila nejrychlejší superpočítač na domácím trhu

18. 12. 2023

18. 12. 2023

Národní superpočítačové centrum (NSC) v Guangzhou v Číně představilo Tianhe Xingyi, domácí superpočítač, na průmyslové akci v provincii Guangdong, což potvrdilo několik zpráv z médií. NSC je mateřskou organizací, pod jejímž vedením byl také vyvinut superpočítač Tianhe-2.

Proč jsou superpočítače důležité?

Superpočítače jsou zásadní složkou pokroku národa, protože pomáhají při řešení nejsložitějších a technických problémů. USA tradičně vedou svět v hostování nejrychlejších superpočítačů, jak je zachyceno v žebříčku TOP 500, a zároveň vedou v absolutním počtu superpočítačů dostupných jejich výzkumníkům.

Vysoká počítačová zdatnost superpočítačů může být použita k provádění simulací pro pochopení změny klimatu, provádění materiálového výzkumu, průzkumu vesmíru a hledání léků na různé nemoci. V poslední době se superpočítače staly důležitými pro vývoj modelů umělé inteligence a přístup k pokročilým superpočítačům by mohl být kritický při určování toho, kdo vede další hranici informačních technologií.

Čínská nadřazenost je narušena

Čínský pokus se superpočítači začal v 80. letech 20. století, ale asijské zemi trvalo dvě desetiletí, než dosáhla pozoruhodného pokroku. Na konci prvního desetiletí tohoto století dosáhla Čína celosvětové slávy díky vývoji superpočítače Tianhe-1. O tři roky později National University of Defense Technology pod vedením NSC odhalila superpočítač Tianhe-2, který se dostal na první místo v žebříčku TOP500.

Čínská dominance v této oblasti se projevila, když Tianhe-2 zůstal neporažen další tři roky, dokud americká vláda nezařadila univerzitu na černou listinu, čímž odřízla přístup ke klíčovým procesům Intelu používaným v Tianhe-2. Superpočítač možná ztratil první místo, ale nadále zůstává mezi 10 nejlepšími superpočítači světa.

Převaha asijské supervelmoci dosáhla svého vrcholu v roce 2019, kdy slušně porazila USA tím, že do žebříčku Top 500 úspěšně zařadila 228 superpočítačů. V důsledku toho se země v závodě usadila na zadní místo a umožnila USA ovládnout žebříček, což je krok, který mnohé odborníky překvapil.

K TÉMATU  Recenze Xtreamer TV – Filmová knihovna především

Budování domácí techniky

Nyní se zdá, že Čína strávila následující roky budováním domácí technologie na podporu vývoje superpočítačů. Tianhe Xingyi je postaven s využitím domácí architektury.

Přestože přesné specifikace superpočítače byly zatajeny, Lu Yutong, ředitel NSC, řekl shromáždění na průmyslové akci, že nejnovější superpočítač překonal schopnosti Tianhe-2 v oblastech, jako je výpočetní výkon CPU, účinnost sítě, kapacita úložiště a výkon aplikací. To by fakticky zařadilo superpočítač mezi 10 nejlepších superpočítačů na světě, ale postavené nezávisle na technologii založené na USA.

Čína zaměřila svou pozornost na vývoj svých procesorů, jako je Loongson, a propojení potřebná k vybudování jejích superpočítačů tváří v tvář exportním omezením a nejistotám v dodavatelském řetězci. Rozhodnutí USA z roku 2016 se mohlo vymstít a popohnalo Čínu na cestu k technologické nezávislosti v této oblasti.

Tímto tempem má Čína dobrou pozici, aby porazila USA ve vývoji exascale superpočítačů, které dokážou dokončit miliardu miliard výpočtů za sekundu a znovu získat první místo v žebříčku TOP500.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?
Niceboy roste. Firma, která se v nedávné době přihlásila ke sponzoringu české fotbalové reprezentace, nemůže mít malé cíle. Již drahnou dobu Niceboy nevyhledávám jen skrze reproduktory a sluchátka, svůj nabízený sortiment značně rozšiřuje. Jako téměř nesportovec, jsem se podíval na základní fitness náramek X-fit ACTIVE. Ale až tak základní mi nepřipadá.

Nepřehlédněte

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek