Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Recenze myPhone FUN 6 Lite – placka s malým výkonem i cenou a velkou výdrží

Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?

19. 01. 2019

19. 01. 2019

Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone, který své produkty montuje taktéž v Číně. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně chce u zákazníků zabodovat nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za 1 500 Kč, někde i levněji. Otázka je, co za oněch 15 stovek dostaneme.

Pokud začneme s obsahem balením telefonu, toto rozhodně nepůsobí dojmem, že jste si koupili velmi levný stroj. Krabička i obsah balení se nachází ve zcela standardním provedení, ačkoli bych už zde čekal úsporný režim výrobce. Po vyjmutí mobilu můžeme na první pohled vidět kvalitu zpracování a jeho v dnešní době nadměrnou velikost, resp. tloušťku. Zadní kryt je tvořen hodně měkkým plastem, který si při používání občas rád trošku zavrže a bude náchylný k poškrábání.

Tlačítka pro odemknutí a ovládání hlasitosti také nepůsobí nejtrvanlivějším dojmem a zároveň jsou poměrně lehce stisknutelná, takže doporučuji určitě uzamykat displej, aby člověk netelefonoval z kapsy. Vnější vzhled 6 FUN Lite doplňuje 3,5 mm jack konektor a microUSB nabíjecí port, oba umístěné v horní hraně zařízení.

Ve spodní části pak nalezneme už jen mikrofon a dvojici výstupů reproduktorů. Z nějakého důvodu ale příliš nefungoval integrovaný reproduktor, čili hovory jsou velmi tiché a volajícího není příliš dobře slyšet. Pokud hlavně voláte, raději jej neberte. Rozhodně nebude vhodný pro důchodce, protože třeba ma ulici za plného provozu budou špatně rozumět. Tuto vadu jsem nedokázal napravit ani v nastavení a nevím, čím to může být. Klasicky na zadní straně je umístěn fotoaparát, který nabízí rozlišení 5 MPx. Přední fotoaparát pak 2 MPx (jedná se o hodnoty uvedené v nastavení fotoaparátu a zároveň hodnoty, které našla aplikace AnTuTu). Celkově ale telefon, s přihlédnutím k jeho ceně, nevypadá ošklivě, jen poněkud staromódně až zastarale.

K TÉMATU  LCD Samsung T260HD: Pohledný prostor pro práci i zábavu

Slabému hardwaru nepomůže ani “ořezaný” Android

Spolu s tímto telefonem přichází na scénu nový, značně zjednodušený, operační systém Adnroid s názvem Android 8.1 “Oreo” Go. Ten byl optimalizován právě na zařízení podobné cenové kategorie a hardwarového vybavení. Zatěžuje mobil co nejméně, má také snížené nároky na velikost interního úložiště.

Telefon pohání 4jádrový procesor o frekvenci jednotlivých jader 1,3 GHz (ARM Cortex A7), což není až tak neobvyklé. Bohužel ale potenciální výkon sráží půlgigová (512 MB) operační paměť. Zejména ta způsobuje, že i velmi osekaný systém reaguje na stisk/dotek se zpožděním (cca sekundovým). Znepříjemňuje také využívání internetu, nebo mobilního připojení, které telefon dokáže zprostředkovat jen prostřednictvím 3G, na 4G LTE zapomeňme rovnou.

Zobrazení v maximálním rozlišní 854 × 480 na 5palcovém displeji má na starost grafický čip Mali-400 MP, který také není nijak neobvyklý ve starších smartphonech. Bohužel ale úprava displeje (TN matice) znemožňuje pohledy ze stran, nebo při jasném světle (slunci). Kapacita interní paměti, kterou má uživatel k dispozici po instalaci systému, činí reálně cca 2,76 GB z celkových 4 GB. I tady lze pozorovat úspory systému Android Go.

Volat, psát a fotit s FUN 6 Lite můžete na jeden zátah bez nabíjení až 3 dny (teoreticky i více). Důvodem je baterie, která nad mé očekávání, dostala do vínku kapacitu 2 000 mAh, což spolu s nižšími nároky hardwaru i softwaru zajišťuje překvapivě dlouhou výdrž na jedno nabití. Dokonce, při minimálním využití, mi baterie vydržela celý týden. To jsem naposledy zažil u starých tlačítkových telefonů. V tomto patří telefonu palec nahoru.

Doporučili bychom jej?

Dle očekávání ani fotografie nepůsobí jako z drahých telefonů…

myPhone FUN 6 Lite stojí tolik, kolik zaplatíte, a umí to, co zvládne. Uvědomuji si ale, že i takový telefon může mít a jistě má svou cílovou skupinu, která je ráda, že může využít občas internet a aplikace (Mapy Google, Skype Lite, Facebook Lite apod.), nahrát si hudbu, uložit si poznámky, seznamy. Ano, i přes instalovaný odlehčený OS a zvolený hardware chce používání telefonu svůj čas, přesto pro méně zkušené a velmi nenáročné uživatele může být telefon startem do světa chytrých telefonů, nebo dokonce pro některé dostačujícím pomocníkem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Z telefonu myPhone Hammer Iron 3 jsme příliš nadšení nebyli pro jeho hardwarovou nedostatečnost a absenci 4G. Výrobce však vyrukoval s modelem LTE, který vypadá stejně, uvnitř jde však o úplně jiný stroj. Přirovnali bychom jej ke Golfu GTI, ten je stále “lidovým” Golfem. Proti základnímu modelu s výkonem kolem 100 koní jde však o zcela jiný stroj, krotící stádo 230 plnokrevníků.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Nepřehlédněte

Doplněno o fotky a postřehy: Vega 6 star obohatila flotilu produktů značky Niceboy nedávno jako poslední ze dvou. Kromě nativního 2K videa se snaží zaujmout schopnostmi běžného fotoaparátu v nastavení parametrů včetně aktivní stabilizace obrazu. Samozřejmě čekejte dostatek (možná až nadbytek) příslušenství v luxusním balení. Stačí to na přesvědčení zákazníků, aby kameru koupili?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek