Úterý , 03. 10. 2023

Bohumil

AllShare – Jednoduchý DLNA server nejen pro Samsung televize

09. 02. 2013

09. 02. 2013

Současná elektronika zvládá i zapojení do počítačové sítě a sdílení obsahu. Aktuálně se za standard považuje DLNA komunikace, mnohdy výrobci přejmenovávaná. Třeba „chytrá síť“ u Panasonicu nebo „AllShare“ u Samsungu. Naštěstí jde o kompatibilní technologie a lze s úspěchem použít jednoduchou a účinnou aplikaci od Samsungu, která je zdarma.

 

Co je to DLNA a k čemu je dobré

DLNA vzniklo za účelem zjednodušení propojování multimediálních zařízení v domácnostech a sdílení obsahu mezi nimi. To se ale tak docela nepovedlo. Jednoduchost obsluhy, kompatibilitu, potřebné funkce a přehlednost prostředí si představujeme trochu jinak. Ale jednou tady DLNA máme a musíme s ním žít. Obzvláště, když výrobci často nabízejí pouze tento standard.

K čemu je tedy vlastně DLNA dobré? Třeba tehdy, když si chcete na chytré televizi pustit film, který máte stažený na mobilním telefonu nebo tabletu. A také, když si chcete pustit hudbu uloženou na počítači z blu-ray přehrávače v obýváku. A tak by se dalo pokračovat. Jak na to ale prakticky?

Když to hodně zjednodušíme, pro využití sdílení v prostředí DLNA rozeznáváme dva nástroje – DLNA server a DLNA klient. Server obsah poskytuje, klient přijímá. Obě funkce jsou dnes ve spotřební elektronice široce dostupné.

 

Jak na sdílení s DLNA prakticky

Jako DLNA server umí dnes v základu fungovat třeba přímo počítač s Windows 7 nebo Windows 8. Ale ty to neumí příliš chytře, respektive funkce těchto zabudovaných serverů jsou dosti chudé. Samozřejmě si ale můžeme do systému nainstalovat pokročilejší DLNA server. DLNA server najdeme také přímo v některých zařízeních, jako jsou chytré mobilní telefony, tablety, blu-ray přehrávače, HDD rekordéry, MMC nebo třeba satelitní přijímače. A nakonec také NAS – tedy samostatné síťové disky/úložiště.

Prakticky ale nejčastěji nastává situace, kdy máme spoustu obsahu na počítači a chceme z něj přehrávat na nějakých dalších zařízeních různě po bytě. Pak přichází na řadu hledání dobrého a nenáročného DLNA serveru. A to je dost problém…

K TÉMATU  Test cloudbooku Umax VisionBook 14Wa – zpět ke kořenům

Hodně se doporučuje třeba PS3 Media Server, který původně vznikl pro sdílení obsahu na Play Station 3, nicméně jde nyní o univerzální a velmi schopný nástroj. Jenže vůbec není snadné jej nastavit. Pokud chcete jednoduše jen nainstalovat aplikaci, lehce nakonfigurovat a přehrávat, doporučili bychom AllShare od Samsungu.

AllShare je celá rodina funkcí, která dokonce umožňuje sdílet obsah mezi svými zařízeními napříč internetem a nebojí se ani ovládání užitkové spotřební elektroniky, jako jsou pračky, sušičky a podobně. Nicméně pro univerzální použití můžeme sáhnout po jejich aplikaci AllShare PC S/W.

 

AllShare PC S/W – jednoduchý a výkonný DLNA server

Abychom konečně zpřístupnili svá multimédia z počítače dalším přístrojům, nainstalujeme si aplikaci AllShare PC S/W (stahujte zde). Aplikace je i v českém jazyce. Instalace spočívá pouze v potvrzení souhlasu s podmínkami užití a následně již poběží služba tohoto DLNA serveru. 

 

 

Instalace i nastavení jsou jednoduché, viz video (pro lepší zobrazení přepněte na HD). Ihned po instalaci jsou do DLNA nasdíleny výchozí mediální složky Windows a snadno si přidáte další. AllShare server také vyžaduje, abyste přístup k tomuto sdílenému obsahu pro konkrétní přístroje povolili. Najde je buď průvodce na začátku, nebo se vás AllShare zeptá po jejich připojení do sítě (sám je detekuje). Toto sdílení funguje spolehlivě napříč všemi přístroji, které jsou certifikovány jako DLNA. Na videu můžete vidět, jak vypadá přístup ke sdíleným složkám na blu-ray přehrávači Samsung BD-ES5000. A podobné je to u mnoha dalších. AllShare jako takový toho umí více, třeba ovládání dalších přístrojů, ale to již není funkce tak široce kompatibilní…

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jistě znáte scény z filmů, kde, pro zvýšení napětí, při kopírování dat do nebo z počítače toho úplně nejvíc nejzlejšího padoucha prožívá hlavní hrdina perné chvíle, protože to jde prostě strašně pomalu. Kdyby měl po ruce testovaný SSD disk AData SE760, asi by si ušetřil mnoho nervů a potu...
Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.
I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.

Nepřehlédněte

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek