Úterý , 28. 11. 2023

René

Recenze Adata SD700 – kvapník otloukánek pro pana Bonda

Vzpomínáte na večerníček o včelích medvídcích, kde byl brouk kvapník, který stále chvátal a neměl chvíli čas? Pokud patříte k obdobné sortě pracantů, může vám pomoci SSD přenosný disk Adata, je opravdu rychlý. Podobně jako onen brouček vás moc nezdrží a přežije i pád (například do louže).

07. 03. 2017

07. 03. 2017

Nehodláme plýtvat slovy. SSD disky jsou především o vysoké přenosové rychlosti, mají-li mít smysl. Cenu řešíme až na druhém místě. Přesně to naplňuje model SD700, který pořídíte v kapacitách 256 GB, 512 GB či 1 TB za sumu citelně vyšší než klasický mechanický přenosný disk.

Výrobce však slibuje rychlost zápisu 430 MB/s a čtení 440 MB/s i díky rozhraní USB 3.1. To je řešeno, jistě kvůli široké kompatibilitě konektorem typu A (USB typu C nečekejme). Logický a pochopitelný krok od inženýrů.

Specifikace testovaného externího disku:

rozměry šasi: 8,35 × 8,35 × 1,39 cm

hmotnost disku: 74 g

hmotnost datového kabelu: 24 g

napětí a napájecí proud: 5 V a 900 mA

256 GB, USB 3.1

odolnost: IP68, MIL-STD-810G516.6

záruka: 3 roky

 

Za odolnost ručí armáda USA

Zmíněny byly dva standardy. První znamená odolnost proti vodě a prachu – zde dosáhl výrobek maximální certifikace, která garantuje těsnost celou hodinu do 1,5 m vodního sloupce. Nám se nepodařilo zkoušený hardware vzít do bazénu. Stačila kádinka hloubky 20 cm, kde se disk koupal bez pár minut celou hodinu.

 

Výsledek? Testovaná věc dostála slibům výrobce – vydržela, data pak tekla bez problémů. Disk to zvládl navzdory skutečnosti, že guma na první pohled nedrží kolem portů zapuštěných do kovového těla 100% těsně.

 

 

Druhá šifra znamená armádní standard, který garantuje odolnost vůči vibracím či otřesům a nárazům – aby ne, uvnitř není žádná plotna, ložiska apod. Tím spíše se není čemu divit, když tyto standardy splňují běžně i odolné mechanické disky. Informaci o konkrétní výšce pádu jsme nenašli.

 

Let ze stolu či pohazování po zemi pro disk neznamenalo žádné riziko. Pomáhá tomu jistě i malá hmotnost a pogumované rohy a hrany. Vedle toho bychom očekávali, že by disku neměly vadit ani nízké teploty. Oficiálně výrobce udává 5 oC až 50 oC, což nezní jako hitparáda.

K TÉMATU  Evropská HDTV bude s Dolby

 

 

Datový express

Jak jsme niž naznačili, u Adata SD700 jde především o rychlost toku dat, která byla nezvykle vysoká i na slabém notebooku Umax 14Wi s USB 3.0 – nic výkonnějšího jsme bohužel po ruce neměli. Pro srovnání uvádíme výsledky mechanického USB 3.0 disku Verbatim.

Výsledky na portu USB 2.0. (Zleva: Verbatim a Adata)

Výsledky na portu USB 3.0 – zde je rozdíl evidentní a propastný. (Zleva: Verbatim a Adata)

Pro srovnání mechanický disk Adata HD710.

Není pro každého

Testovaný disk je odolný, rychlý a, přes poměrně malou kapacitu, není vůbec levný. Tyto tři vlastnosti říkají jasně: “Nebude vyhovovat každému.” Jistě, nebude. Prezentační fotografie se nám snaží namluvit, že je určen do terénu jako zálohovací médium (nevíme čeho). My ho spíš vidíme jako přenosný kontejner napříllad pro grafiky či DTP pracovníky, kteří mohou přenášet často veliké množství dat v řádech desítek až stovek GB mezi prací a domovem a při odchodu si musí přenést aktuální práci – velká videa, množství obrázků ve vysokém rozlišení apod.

Možná by se hodil Jamesi Bondovi, když kopíruje videa z kamer nějakému padouchovi během toho, kdy jeho rezidenci pohlcují plameny a boří výbuchy plastické trhaviny. Pokud nicméně nemáte hluboko do kapsy, neradi čekáte při kopírování filmů od kamaráda, může se hodit právě vám. Mimochodem, pro úplnost zmiňme zcela logickou informaci – tichý chod.

 

Aktuální cena A-Data SD700 256GB, ASD700-256GU3 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Vysoká cena oproti mechanickým diskům + Velmi rychlé čtení a zápis
– Ve srovnání s mechanickými disky nízká kapacita + Odolný
  + Nízká hmotnost

 

Za zapůjčení odolného externího disku Adata SD700 děkujeme společnosti

 

K TÉMATU  Recenze Thinksound MS01 – Špunty s luxusním dřevěným zvukem

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.
Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)

Nepřehlédněte

Nejsem fandou „špuntových“ sluchátek, raději mám na hlavě něco jako Otík z filmu Vesničko má středisková a podobně jako on bez drátů, HIVE 2 joy mi plně vyhovují. Přesto chápu, že vy můžete mít preference zcela jiné. Na velikosti jednoduše záleží. Pins jsou pravým opakem, subtilní True Wireless řešení zdaleka nesází pouze na velikost, tedy malost…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek