Úterý , 03. 10. 2023

Bohumil

Fiji je venku aneb Vista Media Center TV Pack 2008

29. 08. 2008

Kódové označení „nových“ Windows znělo Fiji. Znělo jako příslib něčeho velkého, ale opak je pravdou. Prachobyčejný update Vista Media Center nadstavby Windows Vista. Má něco přes 40 MB a oficiálně jej zatím neseženete. Jmenuje se Vista Media Center TV Pack 2008 nebo také KB953272. Co tedy vlastně umí?

O Fiji se toho dlouho moc nevědělo. Nejprve se spekulovalo, že půjde o víceméně nový komplet systém, později se odtušilo, že to bude vylepšení Media Center. Jak rozsáhlé ale věděli jen testeři. Nyní víme, že oproti očekáváním o nic „velkého“ nejde. Tedy alespoň pro běžné uživatele. I ti zde ale najdou svých pár zlepšení (lépe řečeno oprav toho, co mělo být v systému už dávno).

Záměr Microsoftu je zdá se takový, že TV Pack určil jen výrobcům sestav (OEM), a proto ani není oficiálně na webu MS ke stažení (nyní je ale i na různých dalších lépe přístupných místech). Dále se uvádí, že je TV Pack určen jen na nové instalace. To ale není pravda, lze jej instalovat i na zaběhnutý systém Vista s SP1. Pouze dojde k resetu některých nastavení (vyzkoušeno). I když TV Pack mění formát souborů pro ukládání záznamu z TV, původně uložené pořady jsou stále podporovány.

On už i název samotný napovídá, že hlavní změny se udály v oblasti sledování a zachytávání TV vysílání. Z těch i pro nás patrných změn zmiňme, lepší podporu některých TV tunerů (např. s Leadtek Winfast DTV 2000H se nyní zobrazuje TV program u více stanic), lze využívat funkce teletextu, rozšířeny byly i nabídky s funkcemi při sledování TV a DVD, také TV program samotný doznal drobných změn (podle mě ovšem stále nedostatečných). Něco jako výkřiky nadšení k tomuto balíčku oprav můžeme ale zaznamenat v zámoří. Vylepšena totiž zdá se byla hlavně podpora příjmu HD stanic, snad i podpora kódovaného vysílání. To ale nemohu potvrdit, přece jenom v USA nežiju…

Stejně tak jako někomu může přijít tento update vhod, někomu může způsobit velké potíže. Zřejmě proto jej Microsoft „pustil“ jen osvědčeným výrobcům sestav. Při mém krátkém testování jsem na problémy nenarazil a přínos hodnotím kladně. Možná TV Pack obsahuje další zajímavé novinky, které jsem během krátké testu a hledání na internetu neobjevil. Pokud jste měli větší štěstí, určitě se podělte o své zkušenosti.

Vzhledem k neobvyklému dění okolo této „kauzy“ musím na závěr zmínit i určité pochybnosti, které se objevují. Je totiž možné, že Fiji teprve vyjde a bude volně dostupná všem uživatelům a přinese i jiné změny. Popravdě na to ale příliš nevsázím.

K TÉMATU  MKVmerge návod: Přidání audio stopy a titulků k MKV videu

Další informace viz sekce doplňků pro MCE na našem fóru.

Související články

Vista Media Center: co umí a neumí (video)

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.
VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek