Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Nový „Voice Engine“ od OpenAI naklonuje váš hlas za pouhých 15 sekund

30. 04. 2024

30. 04. 2024

Vzhledem k tomu, že umělá inteligence (AI) stále rychle postupuje, je výrobce ChatGPT OpenAI v čele tohoto pokroku. Výzkumná laboratoř odhalila novou výkonnou technologii klonování hlasu nazvanou Voice Engine. S pouhou 15sekundovou zvukovou ukázkou může generovat syntetickou kopii hlasu osoby popisovanou jako „přirozeně znějící“ a „emotivní“. I když si společnost představuje potenciální přínosy, tato technologie s sebou nese také značná rizika, zejména s tím, jak se „deepfake“ manipulace stává stále sofistikovanější.

Co je Voice Engine?

Voice Engine je tedy rozšířením stávající technologie převodu textu na řeč OpenAI. Pomocí tohoto nástroje může kdokoli nahrát 15sekundový zvukový vzorek hlasu a vygenerovat syntetickou repliku. OpenAI pečlivě omezuje dostupnost nástroje během jeho testovací fáze, aby vyhodnotil potenciál technologie pro pozitivní i negativní aplikace. Společnost zdůrazňuje, že je důležité porozumět rizikům a vyvinout bezpečnostní opatření před zveřejněním širší veřejnosti.

Překvapivě se Voice Engine nespoléhá na ukládání nebo dolaďování zvukových vzorků odeslaných uživatelem. Využívá sofistikovaný model umělé inteligence, který analyzuje poskytnutý zvukový úryvek i text, který má být přečten, a generuje odpovídající hlas v reálném čase bez vytváření trvalého záznamu hlasu jednotlivce.

I když klonování hlasu není nic nového, OpenAI tvrdí, že jeho přístup poskytuje vynikající kvalitu. Navíc agresivní ceny odhalené v prvních marketingových materiálech podtrhují potenciál Voice Engine narušit odvětví závislá na práci s hlasem.

Potenciální výhody…

OpenAI si představuje Voice Engine, který pomáhá při potížích se čtením, překládá jazyky a dokonce pomáhá lidem, kteří ztratili řečovou komunikaci. Citují pilota Brown University, kde pacient trpící poruchou řeči použil klon Voice Engine vytvořený ze staré školní nahrávky projektu.

K TÉMATU  Útlá devatenáctka do ložnice: recenze LCD TV Xoro HTL 1910

…Ale také vážná rizika

S tím, jak se generování hlasu AI stává pokročilejším a dostupnějším, není těžké pochopit, jak by špatní herci mohli tuto technologii zneužít ke škodlivým deepfakeům. Voice Engine přichází do prostředí, kde jsou dezinformace podporované realistickou manipulací se zvukem a videem již velkým problémem. OpenAI uznává „vážná rizika“, která jsou během volebního roku ještě výraznější.

Voice Engine by také mohl zkomodifikovat práci s hlasem, čímž by bylo levnější a jednodušší pro podniky využívat syntetické hlasy místo najímání lidského talentu. Zatímco některé společnosti s umělou inteligencí nabízejí tržiště nebo modely odměňování pro hlasové aktéry, jejichž hlasy jsou klonované, přístup OpenAI primárně spoléhá na souhlas uživatele a řádné zveřejnění. Uvidí se, jak se průmysl přizpůsobí a zda budou zavedena nařízení, která zajistí spravedlivou odměnu a etické využití talentu hlasového herectví.

Zpožděné zavedení, ceny a větší obrázek

OpenAI si uvědomuje potřebu opatrnosti a provádí omezený náhled a začleňuje zpětnou vazbu z různých sektorů, aby se snížila možnost poškození. Testeři náhledu musí souhlasit se zásadami zakazujícími předstírání jiné identity bez souhlasu a vyžadujícími jasné zveřejnění řeči generované umělou inteligencí. OpenAI navíc implementuje vodoznak pro sledování původu zvuku a bude sledovat, jak je systém používán. Cílem „no-go voice listu“ je zabránit generování hlasů prominentních osobností.

Zatímco oficiální datum vydání není známo, uniklé informace a zpráva Tech Crunch naznačují, že Voice Engine by mohl být neuvěřitelně cenově dostupný – stojí 15 dolarů za dostatek textu na naplnění románu Stephena Kinga. To podkopává mnoho konkurentů a audioknihy generované umělou inteligencí by mohly být lákavé. Oznámení OpenAI přesahují Voice Engine. Tento týden také odhalili partnerství s Microsoftem na vybudování superpočítače „Stargate“ AI, údajně projekt za 100 miliard dolarů.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Závody v pokroku v oblasti umělé inteligence jsou v plném proudu. Jednotlivé společnosti dělají vše proto, aby mohli zákazníkům nabídnout lepší možnosti AI. Po dlouhé době je tu něco, v čem mohou technologičtí giganti skutečně soutěžit. Jedna z nejznámějších technologických společností, Huawei, se zaměří na zvýšení výroby svého AI čipu Ascend 910B na úkor výroby svých telefonů Mate 60, alespoň v jednom závodě.
V moderním světě, kde první dojem může hrát velkou roli, má tisk kvalitních etiket zásadní význam. Etikety nesou nejen informace, ale i identitu vaší značky. A aby byla tato identita zachycena co nejpřesněji a nejvýrazněji, je potřebná tiskárna štítků, která spojuje technickou preciznost s kreativním potenciálem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek