Středa , 22. 05. 2024

Emil

Tato metoda recykluje 98 % kovů z baterií za 20 minut

09. 10. 2023

09. 10. 2023

Očekává se, že s přechodem na obnovitelné zdroje energie svět zažije prudký nárůst poptávky po bateriích. A s rozvojem udržitelných energetických technologií dojde k následnému nárůstu poptávky po drahých kovech používaných v bateriích. Mnoho materiálů používaných v takových bateriích, jako jsou lithium-iontové baterie, není k dispozici v hojném množství a nejlepším způsobem, jak tuto potřebu splnit, je recyklace starých baterií.

Recyklace jako nejlepší řešení

Na pomoc v této misi vyvinul tým výzkumníků z Rice University ve Spojených státech amerických nový proces recyklace, který pomáhá zachránit více než 98 procent kovu použitého v takových bateriích. Nový přístup nejen drasticky snižuje sekundární odpadní toky ze znečištěných kyselých louhovacích roztoků, ale také drasticky zkracuje dobu potřebnou k recyklaci. Podrobnosti týkající se jejich studie jsou zveřejněny v časopise Science Advances.

Proces joulového ohřevu

Tým vystavil kombinovaný odpad katody a anody baterií zahřátí pomocí společnosti patentované metody joulového ohřevu teplotám přesahujícím 2100 stupňů Kelvina, kterých bylo dosaženo během několika sekund.

Metoda může odstranit inertní vrstvu z kovů baterie, snížit jejich oxidační stav a učinit je rozpustnými v kyselině s nízkou koncentrací. Podle výzkumníků, bez ohledu na chemické složení baterií, lze všechny kovy získat s vynikajícími výtěžky za použití i slabých kyselin, jako je 0,01 M HCl, což snižuje množství sekundárního odpadu. Proces může dosáhnout 98% účinnosti při získávání kovů přítomných v recyklovaných materiálech.


Ve srovnání s konvenčními metodami trvá nový proces méně než 20 minut, než se rozpustí stejné množství. Tento proces může potenciálně snížit náklady na recyklaci odpadu z baterií tím, že spotřebuje méně energie, vody a kyseliny a vypouští méně oxidu uhličitého.

„Vyvinuli jsme vysoce výnosnou a nízkonákladovou metodu regenerace kovů přímo z ‚černé hmoty‘ – kombinovaného odpadu katody a anody, který se průmysl tradičně snaží recyklovat –, která výrazně snižuje ekologickou stopu zpracování vybitých baterií,“ řekl Jinhang Chen. , postgraduální student chemie na univerzitě a spoluautor studie, v prohlášení.

K TÉMATU  Recenze disku AData HD830 – drsňák nejen na pohled

Role recyklace

Tým naznačuje, že recyklace baterií nabývá na popředí, protože elektromobily jezdíme přibližně deset let a mnoho z jejich baterií se nyní blíží ke konci své životnosti. Recyklace použitých baterií nejen pomáhá snižovat nepříznivé dopady těžby na životní prostředí, ale je také moudrým finančním rozhodnutím, protože mnoho druhů lithium-iontových baterií obsahuje vyšší koncentrace kobaltu a niklu než přírodní rudy.

Vědci tvrdí, že i když množství elektronického odpadu roste tempem 9 procent ročně, 95 procent baterií se nyní nerecykluje, protože to nemůžeme udělat. “Mnoho současných procesů recyklace baterií zahrnuje použití silných kyselin to je náročný a nebezpečný proces,” řekl James Tour, profesor chemie a vědy o materiálech a nanoinženýrství z Rice T.T. a W.F. Chao.

Tým využívající nový proces může nyní snadno odfiltrovat požadované kovy pomocí nízkokoncentrované kyseliny chlorovodíkové, která se ve srovnání s jinými recyklačními procesy využívá v mnohem menším množství. To nesmírně pomáhá zlepšit ekonomiku celého procesu.

“Tato studie má kapacitu motivovat k růstu nakládání s odpadem z baterií a přispět k hromadné výrobě elektrických vozidel za konkurenceschopnější cenu snížením nákladů na výrobu baterií,” řekl Chen.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.
BMW Manufacturing oznámilo nové partnerství s Figure, robotickým startupem, který se specializuje na humanoidní roboty. Díky partnerství budou roboti Figure nasazeni v závodě BMW ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, největším vývozci automobilů v USA. Toto je první komerční dohoda, kterou Figure podepsala od svého založení v roce 2022. Společnost neprozradila, kolik robotů bude BMW používat, ale uvedla, že partnerství začne s malými množstvími a bude se rozšiřovat, pokud roboti splní výkonnostní očekávání.
Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek