Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Útlá devatenáctka do ložnice: recenze LCD TV Xoro HTL 1910

18. 09. 2007

18. 09. 2007

Dříve, než pod vlivem nadpisu popustíte uzdu své požitkářské fantazie, musím vás zarazit. Ona číslice neznačí žel věk půvabné krásky, ale úhlopříčku širokoúhlého LCD televizoru s integrovaným DVB-T/analogovým tunerem. Metrová televize se nehodí zdaleka všude a také si ji nemůže úplně každý dovolit. Můžete se proto těšit na sérii testů menších přístrojů a začneme Xorem.

Tradičně v černém hávu

Značka Xoro je známá sice především výrobou větších LCD televizorů (momentálně až úhlopříčky 47”), ale už nějakou dobu fušuje i do řad “mrňousů“ a nový model HTL 1910 je již třetím modelem stejné úhlopříčky a druhým osazeným combo tunerem.


Xoro HTL 1910 s DVB-T tunerem

Displej je ohraničen poměrně masivním rámečkem a tak opticky působí TV větší. Design je vyveden kompletně v černém plastu. Jeho strohý ráz narušuje sympatické zaoblení horní a spodní hrany směrem dozadu. Ovládací prvky usadil výrobce na pravý bok a relativně chudá konektorová výbava je přístupná na zadním panelu zespodu.


Ovládací prvky na boku přístroje

Kromě anténního a napájecího konektoru najdeme už jen S-Video, kompozitní a SCART vstup. Chybět ale nesmí vstup D-SUB (i se vstupem zvuku přes jack), protože televize si dělá ambice do jisté míry zastoupit i klasický počítačový monitor. V dnešní době je mrzutá absence DVI nebo lépe HDMI vstupu, ale vzhledem k tomu, že si přístroj se svou velikostí ani nemůže dělat ambice na první housle v domácí AV soustavě, lze to odpustit. Xoro stojí pevně na své taktéž černé noze a má tedy dobrou stabilitu.Žel chybí VESA otvory pro připevnění televize na zeď.


Konektorová výbava pouze základní, někdo může postrádat DVI nebo HDMI

Osazený displej má nativní rozlišení 1440×900 bodů, svítivost 300cd/m2, dnes již podprůměrný papírový kontrast 500:1 a obnovovací frekvenci 8ms.Parametry tedy víceméně běžné pro klasický LCD monitor. Jeho povrch je chráněn tenkým lesklým plexisklem, které sice způsobuje drobné odlesky, ale nevídaně přispívá kompaktnosti výsledného obrazu. O tom však později. Poskytuje také displeji ochranu proti poškození.


Trochu přetlačítkováno

Přibalený dálkový ovladač patří k průměru. Výrobce se snažil každé funkci vyčlenit vlastní tlačítko a celkově je tedy malinko chaotické a zaučení chvilku potrvá. Ty nejčastější tlačítka jsou ale dobře po ruce. Citlivost i dosah jsou relativně dobré.

K TÉMATU  Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry

Ladíme analog

Po zapnutí a vstupu do OSD menu poněkud zaskočí jeho obstarožní grafické provedení, připomínající spíše menu televize z poloviny devadesátých let. Všechny základní důležité korekce obrazu i zvuku jsou však přítomny a nakonec člověk si nekupuje TV, aby v ní sledoval její menu, že. Automatické naladění všech analogových stanic proběhlo hladce, tuner si přirozeně poradí i se všemi běžnými (i neběžnými) zvukovými normami. Při dobrém zdroji signálu z kabelovky nebo dobré antény je obraz velmi pěkně koukatelný, citlivost tuneru spadá do lepšího průměru.


OSD displeje “voní” historií:)

Ladíme DVB-T


Grafické OSD DVB-T tuneru je již velmi příjemné a jednoduché na nastavení

DVB-T část má vlastní a o poznání pohlednější OSD menu. Sice stejně jako u analogu není v češtině, ale nastavení a naladění jsou opravdu jednoduchá. Tuner nalezl bez zaváhání přítomný multiplex ČRa a jeho citlivost se ukázala jako lehce vybočující nad šedým průměrem.


EPG přehled…

Obrovskou výhodou malých úhlopříček LCD televizí je, že na nich i naše ušmudlané digitální vysílání vypadá skvěle:) Dobrý dojem podporuje kompletní podpora českého EPG, jehož zobrazování je rychlé a přehledné. Do teletextu žel Xoro zapomnělo implementovat naše malá písmena s diakritikou. Netřeba mít ani strach z duálního vysílání, zvukovou stopu lze volit stiskem tlačítka. Stejně tak jedním “ťukem“ možno přepínat poměr stran obrazu (pouze 4:3 a 16:9, zato ve všech režimech).


… a EPG detail, vše přehledně a česky

Obě tunerové části pracují odděleně. Lze tedy buď přepnout do DVB-T nebo analogového režimu a není možné kupříkladu mít v jednom seznamu kanálů namíchané analogové kanály s digitálními. Taktéž výrobce nepočítá s využitím druhého tuneru pro PIP, respektive PIP nenabízí vůbec.


Teletextu čeština chutná jen z poloviny

Obrázek a zvučiště

Displej velice mile překvapil věrným podáním barev včetně pleťové, kontrastním a ostrým obrazem. Jak už bylo zmíněno, lesklý plexi povrch obraz dosti vylepšuje. Vytkl bych drobnou nerovnoměrnost podsvícení ve spodní části patrnou při velkém “přepálení“ jasu. Jak bývá u LCD zvykem, černá není zcela stoprocentní.

K TÉMATU  Recenze Umax VisionBook 14Wg Plus – Gemini ve šviháckém kabátě

Bohužel ve stejném duchu se nenese i kvalita reprodukce zvuku. Malinké “chrchláčky“ o výkonu 2x3W dělají co mohou a zhruba do poloviny hlasitosti poskytují poslouchatelné ozvučení, za polovinou však ztrácejí dech a zvuk začíná být poněkud deformovaný . Repráčky drnčí a rezonují. Částečně to lze eliminovat stažením výšek a basů, ale velmi hlasitý poslech je opravdu problematický. Škoda, že Xoro zela znemožnilo možnost připojení dodatečných reproduktorů nebo sluchátek.

Jako monitor

Malé LCD televizory mívají často režim VGA pro připojení počítače jen do počtu a když už dokážou zobrazit větší rozlišení, než 800×600, jejich zobrazení nestojí za nic. Xoro nás v tomto ohledu mile překvapilo a dalo by se říci, že by mohlo i konkurovat nejlevnějším devatenáctipalcovým monitorům. Nejvíce mu sedí jeho nativní rozlišení 1440×900 bodů při 60Hz. Tehdy je obraz překvapivě ostrý (v rámci možností analogového VGA rozhraní), barevné podání je také dobré, jen bílá barva je poněkud žluklá.


I jako monitor obstojí

Na celodenní práci u počítače to asi není, ale jako záložní monitor pro příležitostné připojení třeba notebooku, přehrávání videa z počítače nebo drobné brouzdání po internetu plně postačuje. Pakliže jsem říkal, že DVB-T vysílání vypadá na malé obrazovce dobře, pak dvojnásob to platí o HD videu z počítače.

Závěr

Hodnocení Xora HTL 1910 není jednoznačné. Jako jeden z prvních výrobců Xoro montuje DVB-T tuner i do malých televizí. Svoje místo si určitě najde při komorním poslechu s nižší hlasitostí třeba v ložnici nebo kuchyni (tam by se ale hodila možnost přidělat na zeď). Může zastoupit dočasně i počítačový monitor. Obrazově televizor udělal výborný dojem, celkové hodnocení bohužel sráží zvuková část a skromnější konektorová výbava.

 

Plusy a mínusy
+ citlivý combo tuner s českým EPG – integrované reproduktory
+ pěkný obraz ve všech režimech – málo konektorů
+ plexisklo
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.

Vzpomínáte na večerníček o včelích medvídcích, kde byl brouk kvapník, který stále chvátal a neměl chvíli čas? Pokud patříte k obdobné sortě pracantů, může vám pomoci SSD přenosný disk Adata, je opravdu rychlý. Podobně jako onen brouček vás moc nezdrží a přežije i pád (například do louže).

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek