Čtvrtek , 28. 03. 2024

Soňa

Recenze GoClever Insignia 1010 WIN – sympatický prcek s klávesnicí

28. 02. 2015

28. 02. 2015

Žijeme v době univerzálnosti – telefonu už dávno nestačí, aby uměl jen telefonovat (musí být „chytrý“), auta musí být rychlá i úsporná (obliba SUV roste). Notebooky se snaží zaujmout dotykovými displeji, aby se vyrovnaly tabletům. Tablety narostly a přišly s klávesnicí, aby se mohly rovnat notebookům. Takový je i GoClever Insignia 1010 WIN, který se řadí do kategorie kombinovaných zařízení s odnímatelným displejem, v reklamách označovaných jako „dva v jednom“. Snaží se skloubit kompaktnost a jednoduchost tabletu s praktičností notebooku pro práci. Podařilo se?

TIP: Recenze Pipo W4 – atomový stroj s Windows „za pár“

Samotné balení působí luxusně, krabice je pevná a graficky atraktivně zpracována. Výrobce přistupuje k produktu seriózně – nebojím se jej označit za vlajkovou loď v portfoliu GoCleveru, který je v našich končinách znám levnými tablety „ze supermarketu“. Sami jsme jeden takový poměrně dávno testovali. I on měl klávesnici, ale Insignia ukazuje, že se technologie od té doby pohnula pořádný kus kupředu.

Balení vypadá luxusně, ale chybí tu důležitá USB redukce.

 

Vzhled a zpracování potěšilo – nečekejte laciný „šunt“

První co vás na první pohled zaujme, leckoho pravděpodobně negativně, je masivní magnetický kloub s kolébkou z kovu, který poměrně výrazně vystupuje nad kontury zbytku zařízení a narušuje kompaktní vzhled zavřeného laptopu.

Musíme nicméně uznat, že způsob spojení klávesnice s tabletem magnetem dvěma zdířkami a konektorem je tím nejnápaditějším, co lze vidět. Magnet vás hezky navede do zdířek spojení a není potřeba se složitě trefovat, ani tlačit. Materiál víka notebooku je tvořen matným plastem, který jako by byl pogumovaný a je velmi příjemný na omak. Navíc lehce neproklouzne mezi prsty. Dlouho ale nezůstane krásné „semišový“, rychle a jednoduše jej „zapatláte“. Stačí k tomu zpocené prsty a dlaně. Výsledné šmouhy posléze neodstraníte jen tak hadříkem. Ve srovnání s lesklými povrchy ve stylu „piano black“ to však lze s trochou nadhledu přejít s klidem britského gentlemana.

Horní strana notebooku, spodní obrázek ukazuje reproduktor v dolním rohu.

Spodní strana notebooku z jiného úhlu.

Nelze popřít, že zejména tablet je robustní z kvalitních materiálů. Šasi tabletu s displejem je nezvykle pevné, takže se nemusíte při zavřeném stroji bát jeho poškození např. při tlačenici v trolejbusu. Zepředu displej chrání klávesnice, též dostatečně tuhá. Nikde nic nevrže ani při pokusech o nestandardní mechanické namáhání. Tohle se GoCleveru povedlo bezvadně.

 

Displej, porty a ovládací prvky nabízí běžný standard

Na přední (horní) hraně najdeme tabletům vlastní ovládání hlasitosti, tlačítko návratu do Windows a vypínač, ve světě osobních počítačů označovaný zpravidla jako Power. U provedení tlačítek nehledejte nevšednosti – jsou z plastu, dobře se mačkají a bez problémů je nahmatáte i poslepu, což je pro používání v terénu ideální.

Na levé m boku se nachází veškeré porty (micro USB, micro HDMI, nabíjení, dioda nabíjení, 3,5mm audio konektor, slot pro mikro SD kartu a microfon). Na pravé straně pak nenajdeme nic.

Klávesnice mě zaujala, není zpracována jako nutný doplněk, tudíž odbytě. Sama o sobě neváží moc, přestože použitý plast působí poměrně bytelným dojmem, neprohýbá se při psaní, odolá i poměrně velkému tlaku. Bohužel je pouze anglická bez českých znaků, takže občas musíte pátrat, kde je např. „ů“, kulaté závorky či lomítko, pokud už to nemáte za léta psaní tak nějak v krvi. Úplně tu chybí Print Screen.

Jednotlivé klávesy jsou o nějaký ten milimetr větší než třeba u konkurenčních Asusů T100, takže jsem na notebooku zvládal psát bez zbytečných překlepů. Touchpad bývá také část, kterou výrobci, zejména u levnějších notebooků s dotykovým displejem, rádi zanedbávají. Zde se to nestalo, touchpad fungoval téměř bez chybičky s dostatečnou citlivostí při hýbání kurzorem. Výjimečně, pravda, jsem do něj musel poklepat důrazněji, aby zareagoval při „klikání“.

Obrazovka Insignie 1010 WIN na nás nechystá překvapení. Jedná se o často využívaný dotykový lesklý IPS displej s rozlišením 1 280 × 800. Potěší ale nepřátele širokoúhlýchTN displejů typu 1366 × 768, protože se na něj vejde ve vertikálním zobrazení více textu či obsahu webu. Na 10,1palcový displej jde o dostatečně vysoké rozlišení, vyšší by snad bylo zbytečné, i když na reklamních letácích by to jistě zaujalo.

Podsvícení poskytuje dostatek jasu, není nutné jej nastavovat na 100 %, běžně jsem jej měl na 70 %. To dává jistou rezervu na léto, kdy za slunného dne oceníte, že to jde ještě trochu „ohulit“. Pozorovací úhly též bez výhrad.

K TÉMATU  Recenze notebooku HP Stream 14 – hliníkový mrak

Na přední straně displeje můžete najít malinkou 0,3Mpix kameru, na zadní s již o něco větším rozlišením 2,0 Mpix. Obojí hodnotím dnes jako podprůměrné i na levný tablet či telefon. Kvalita fotografií nijak nevybočuje z řady tabletů, koukat na výsledné fotografie lze – na „selfíčka“ či fotky jídla nebo čehokoliv jiného stačí, ale na dovolené bych na GoClever coby plnohodnotnou náhradu fotoaparátu rozhodně nesázel.

Fotky pořízené zadní 2,0Mpix kamerou.

Foto pořízené přední 0,3Mpix kamerou.

Video pořízené zadní 2,0Mpix kamerou.

 

Výkon Atomu dostačuje, paměť Insignii sráží na kolena

Intelovský recept 4jádrového procesoru Atom Z3735G se základní frekvencí 1,33 GHz a HD Graphics je osvědčený a poskytuje dostatečný výkon pro provoz jak systému, tak všech základních (nejen) kancelářských aplikací. Zvládne hry z MS Store či postarší PC tituly. Při hraní takových Angry Birds z kakaových kuliček nejmenovaného výrobce musím oproti běžnému notebooku vyzdvihnou dotykovou obrazovku.

IGP (integrovaná grafika) si ukousne trvale minimálně 32 MB, teoreticky si může říci o 512 MB.

Výkonově je Atom srovnatelný s často rozšířeným notebookovým Celeronem N2840, což není překvapivé, protože má sice nižší takt, ale dvojnásobek výpočetních jader. Web CPUBoss jej hodnotí jako lepší vzhledem k jeho lepší efektivitě – poměru výkon / spotřeba.

Nezarazila mě velikost operační paměti pouhý 1 GB, protože jde o omezení definované užitým procesorem, již více „giga“ neobslouží. Přesto jsem se docela obával, jak se bude notebook chovat.

GoClever 1010 WIN
LCD 10,1 palců, 1 280 × 800, IPS, dotykový
Procesor Intel Atom Processor Z3735G
4 jádra, 500 MHz až 1,83 GHz
2 MB, 22 nm, TDP 2,2 W
RAM 1 GB DDR3L
Integrované grafické jádro Intel HD Graphics
311 MHz až 646 MHz
32 MB až 512 MB sílené RAM
Pevný disk 16 GB eMMC (Toshiba 016GE2) + 1 TB OneDrive (na rok zdarma)
Čtečka paměťových karet micro SD HC/XC (až 64 GB)
Konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Zvuk zadní stereo repro
Porty micro HDMI, micro USB (OTG), napájení, výstup/vstup na sluchátka
Kamery vpředu 0,3 Mpix, vzadu 2 MPix
Další výbava odpojitelná klávesnice s touchpadem (podpora gest), MS Office 365 (na 1 rok zdarma)
Akumulátor 6 000 mAh
Hmotnost tabletu / vč. klávesnice 665 g / 1,33 kg
Hmotnost adaptéru 102 g
OS Windows 8.1 with Bing (32 bitů)
Doporučená cena (s DPH) 5 999 Kč
Záruka 2 roky

Pohyb v prostředí Windows byl plynulý a rychlý, jenže aplikace a programy se sporadicky otevíraly s mírnou prodlevou a nejvíce se nedostatek paměti projevil při intenzivním užívání – surfování na internetu s mnoha okny apod. U hybridního notebooku (tabletu?) této cenové kategorie a předpokládaného využití, kdy prohlížení webu bude pravděpodobně alfa a omega jeho činnosti, to vnímám jako možný problém. Ano, stránky se načítají, ale všechno to „tak nějak trvá a vleče se“ a na to už mnoho lidí v dnešní době není zvědavých. Filmy běží plynule v plném HD rozlišení 1080p.

Notebook není určen primárně na hraní PC her ze světa plnohodnotných desktopů či herních notebooků, ale je pozitivním faktem, že pokud si budete chtít ukrátit dlouhou chvíli, tak prakticky vše, co nabízí Windows Store bez problémů pojede – lze plnohodnotně hrát například populární závodní titul Asphalt Airborne 8, který již nepůsobí graficky jako hra z přelomu 90. let minulého století. Notebook se jen začne trochu zahřívat na zadní straně displeje, ale prsty si rozhodně nepopálíte. :o)

Výsledky testů GoClever 1010 WIN
3DMark
3DMark 05 2 409
CPU skóre 6 938
3DMark for Windows RT
Ice Storm Maxed Out
Ice Storm Extreme 7 683
Ice Storm Unlimited 12 789
GFX Bench 3.0.1
Manhattan 671
T-Rex 934
ALU 1 672
Výdrž akumulátorů (do 5 % bat.)
Běžné užívání (internet, hry, office) 6 h 32 min.
HD film 1080p bez Wi-Fi 8 h 41 min.

Polský GoClever si patrně libuje v situacích, kdy budete mít málo kapacity pro data, protože výrazným nedostatkem stroje je pouze 16GB eMMC interní disk. Je to jakoby vás výrobce nutil nedělat na notebooku nic jiného než číst emaily a psát ve Wordu a daleko více využívat cloudových úložišť (notebook se prodává s balíčkem Microsoft 365 na 1 rok a dostupným místem na OneDrive 1 TB).

K TÉMATU  Převod MOV do AVI: jednoduše a zdarma

A na rozdíl od RAM zde neexistuje žádný limit daný třetí stranou. Za tuto cenu bych uvítal, resp. očekával, 32 GB datového prostoru. Výrobně by to jistě tak nákladné nebylo a výrobce se tak zbytečně připravuje o zákazníky. Alespoň, že zvolený paměťový čip od Toshiby je dostatečně rychlý. Mechanický disk si vede citelně hůře.

Srovnání výkonu interního 16GB SSD disku Toshiba a mechanického 2,5palcového disku Western Digital 250 GB, 5 400 ot./min., 8 MB cache.

Prakticky jsem nainstaloval systém, ovladače, Office a zbylo mi 3,7 GB. Musíte totiž počítat, že část disku si „ukousne“ oddíl pro obnovu systému, kde se schovávají instalační soubory Windows 8.1. Takže reálně vám zbývá asi 11 GB na vše ostatní.

Ukázka zaplnění nově nainstalovaného disku (před aktualizacemi a jinými programy) a ukázka rozdělení disku výrobcem – oddíl pro obnovu zabýrá 3,5 GB.

Tudíž si k doporučené ceně notebooku můžeme automaticky připočíst cca 300 až 1 000 Kč na nezbytnou mikro SD HC/XC kartu – rovnou bych koupil tu maximálně možnou (podporovanou) s kapacitou 64 GB, pak se Vám dost uleví a na tablet se vleze i nějaký film. Bez ní to nepůjde.

Závěrem přidám jeden nedostatek – chybějící příslušenství, byť na webu o něm výrobce mluví. Prostě si myslím, že ne každý doma disponuje redukcí na mikro USB, která není a měla by jednoznačně být součástí balení. Alespoň jedno další mikro USB či dokonce USB standardní velikosti (jako má např. dražší Asus Transformer) by bylo ku prospěchu, abyste nemuseli neustále odpojovat myš nebo pořizovat USB hub.

 

Málo paměti vynahradí výdrží

Konečně se dostávám k silné stránce u tohoto notebooku k vestavěnému akumulátoru, disponujícímu kapacitou 6 000 mAh. Při zapnuté Wi-Fi a běžné práci se s notebookem dostanete snadno přes 6 hodin. Pokud vypnete Wi-Fi a budete se chtít dívat na filmy, tak si notebook můžete vzít do práce a až film skončí, můžete jít domů. Výdrž přesahující 8 hodin je podle mého krásná hodnota, kterou jen tak nějaký levný notebook s Windows pod 6 000 Kč nenabídne.

Nedokážu přesně říci, pro koho je vlastně GoClever Insignia 1010 WIN určen. Ano, je o cca 2 000 Kč levnější než nejznámější konkurence od ASUSu, ale na můj vkus mi tu dost věcí chybělo – zejména paměť a příslušenství. Zbytek hardwarové výbavy mi přišel jako průměr, dost možná spíše jako nutné minimum – např. 2MPixelová zadní kamera. Na druhou stranu průměr není vždy špatně, jde-li o dobrý průměr jako u displeje, který plně postačuje požadavkům na jas i kvalitu obrazu, reproduktorů či procesoru Intel Atom se čtyřmi jádry, nízkou spotřebou a pasivním chlazením.

A je to škoda, protože po stránce kvality zpracování samotného těla tabletu či klávesnice mu nelze nic vytknout, naopak vše bylo velmi dobré. Přidáme-li k tomu dlouhou výdrž akumulátoru, pohybující se za hranicí 6 až 8 hodin (dle zátěže a nastavení displeje), dostáváme zajímavý druhý notebook do rodiny nebo hlavní stroj pro chudého studenta. Počítač s výbavou odpovídající low-endovému klasickému notebooku v kompaktním, dostatečně robustním a zároveň lehoučkém těle pro časté přenášení sem a tam. To vše za cenu lepšího mobilního telefonu, tedy plus cena karty a redukce. A to se dá, pokud se vám nechce připlácet více než 1/3 peněz za vybavenější konkurenci stejného ražení.

 

Aktuální cena GoClever Insignia 1010 Windows v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

zápory klady
– Kapacita 16 GB na SSD je málo + Robustní konstrukce, kvalitní materiály
– Nízké rozlišení zadní kamery + Nápaditě řešené uchycení displeje ke klávesnici
– V balení chybí USB redukce + Intel Atom s dobrým poměrem výkon / spotřeba
– Anglická klávesnice bez českých znaků + SSD Toshiba rychlejší než běžný mechanický disk
  + Windows + Office 365 s 1 TB na rok v ceně

Za zapůjčení Insignie 1010 WIN děkujeme Michalu Hárenčárovi a společnosti

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Nepřehlédněte

Jistě znáte scény z filmů, kde, pro zvýšení napětí, při kopírování dat do nebo z počítače toho úplně nejvíc nejzlejšího padoucha prožívá hlavní hrdina perné chvíle, protože to jde prostě strašně pomalu. Kdyby měl po ruce testovaný SSD disk AData SE760, asi by si ušetřil mnoho nervů a potu...
Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek