Pátek , 22. 09. 2023

Darina

Jak hraje supermarketové DVD za osm stovek?

23. 12. 2007


Při tradičním předvánočním běsnění klidu a míru po super-hyper-marketech jsme pro vás do nákupního košíku přihodili kromě pochutin, nových spoďárů a množství lahodných tekutin, také jeden klasický diskontní “noname“ DVD přehrávač za neodolatelnou vánoční cenu. No nekupte to, když je to tak levné. Ale jestlipak to taky aspoň trochu hraje…

Smarton SM DV 11

Název, pod kterým se produkt prodává sice v supermarketu nehraje podstatnou roli, ale pro pořádek uvedeme, že se nám dostal do spárů Smarton SM DV 11. Krabička rozměry opravdu malá. Žádná hifi šířka, ale pouhých 22cm. Inu i plech začíná být drahý i v Číně a šetřit se musí. Vzhledem k tomu, že šířka jen o deset cm převyšuje průměr DVD disku, kromě slim mechaniky, síťového vypínače a dvou základních ovládacích tlačítek se na přední, lacině vyhlížející (světe div se:)) panel nic jiného prostorově ani cenově nevešlo. Displej samozřejmě chybí.


Displej byste hledali marně

Bohatou konektorovou výbavu nelze čekat ani vzadu, nicméně kromě 5.1, jsou všechny základní přítomny. Zvuk z něj mimo SCARTu a stereo výstupu dostanete ještě přes digitální koaxiální výstup. Jen blázen by si ale koupil AV receiver za osm tisíc (a více) a k němu DVD za osm set.


Stejně tak 5.1 výstup není přítomen

Dálkový ovladač je starým známým modelem, který Číňané přidávají v drobných obměnách k přehrávačům snad od počátku věků. Citlivost a směrovost dost špatná, ale zažili jsme už horší i u třikrát dražších přehrávačů. Nakonec s ním DVD přece jen ovládnete a to je to hlavní.


Klasika, jak designem, tak bohužel funkčně

Chrrrr, chroust, chroust, chrrr

Zřejmě nikdo nespadne překvapením ze židle, když prozradíme hned na okraj, že optická mechanika nedrží příliš bobříka mlčení a tak hlavně při vyhledávání dat, hodně dává slyšet o své přítomnosti. Při přehrávání se ozývá již snesitelnější monotónní cvrkot. Musí se jí však přiznat bod k dobru za ochotu číst různé druhy médií. Jak originální, tak vypalované všech typů, i když nad některými zprvu delší čas přemítala, nakonec načetla.


Menu v češtině určitě potěší

Horší než mechanika je obraz. Musíme přiznat, že opravdu zatím jednoznačně nejhorší kvalita video výstupu, která se nám dostala do testlabu. Pomineme-li ztrátu detailů způsobenou obecným rozpitím obrazu, zaznamenali jsme velice dobře viditelný podélný šum přes celý obraz, zvláště patrný na připojeném LCD televizoru. Na klasické CRT se stejně všechno zpije dohromady, ale v tomto ohledu si Smarton říká o velkou dávku tolerance ze strany uživatele. Oproti obrazu, zvuk byl vcelku jasný a bez znatelného šumu.

K TÉMATU  Recenze Fly Mouse 2: Klávesnice jako dálkový ovladač s pohybovým senzorem

Hraje toho dost

Nás jako vždy nejvíce zajímalo, jak se popasuje s porcí rozličných multimediálních souborů, zvláště, když se honosí nálepkou MPEG4. Podle menu jsme poznali, že uvnitř Smartonu tepe stejný procesor, jako v dávno, pradávno testovaném Biosteku 250a. Jeho název nám zůstal utajen, neboť se nám nechtělo odšroubovat kryt:). Nakonec přece nesejde na názvu, ale na schopnostech.


Jednoduchý filebrowser umožňuje libovolně procházet adresáře

S testovacími samply v DivX a Xvid si poradil nadmíru dobře, ignoruje pouze DivX 3.xx, jinak přehrál vše, včetně často problematických Xvid s GMC. Co jsme nečekali, byla i plná česká podpora. Nejen, že Smarton má české OSD menu, ale také podporuje českou znakovou sadu u AVI videí (dnes je již standard, že umí TXT, SUB a SRT). Obrázky JPEG se nenačítaly tak svižně, jak bychom si přáli a navíc přepočet zvláště z extra velkých rozlišení do toho PALového Smartonu moc nešel a výsledek byl dost “hrubozrnný“. Lupa operuje jen ve dvou velkých skocích přiblížení, což platí i u DivX. Zbývá nám podpora hudebních souborů. Zde již žádné zvláštní překvapení, podporovány jsou MP3 a WMA. ID3tagy se nám zobrazit nepodařilo.


Až nečekaně povedené titulky v DivX

DVD výprodej

Tak by se dal nazvat trend posledních měsíců. DVD technologie vstupuje do fáze technologického výprodeje, aby posléze uvolnila vedoucí pozici svým nástupcům. Dobře to dokládají třeba i tzv. DVD filmy z trafiky. Zatím co ještě nedávno byla jediná finančně schůdná cesta k DVD jejich pirátství, dneska si může svoji oblíbenou klasiku koupit za pár korun prakticky každý (a že občas vycházejí i pěkné perly). A hordy lidí tak skutečně činí, i když stejný film už třeba vypálený doma mají. Smarton je důkazem, že stejně je možné si za “trafikovou“ cenu pořídit i funkční přehrávač. Uvnitř je slušný mediální čip, což ale u diskontních DVD není zdaleka vždy pravidlem. Očekávat se nedá žádná technická podpora, nedej bože vývoj firmware. Jako hlavní player do domácnosti by si ho nekoupil asi ani chovanec ústavu pro duševně choré, ale na nějaké to občasné přehrání DVD z novin někde na chatě, proč ne…

K TÉMATU  Samsung WP10 – vodotěsný kompaktní fotoaparátek

 

Plusy a mínusy
+ cena – hlasitá mechanika
+ čeština – nekvalitní video výstup
Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ne
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ne
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ne
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Aktualizováno o fotky dodaného štítu! Nedostatek ochranných pomůcek se stal v boji s nákazou Covidem-19 celosvětovým  problémem. Jejich absence přímo ohrožuje ty, kteří za nás bojují v první linii. Zdravotníci, policisté, hasiči a mnoho dalších, kteří přicházejí do styku s nákazou každý den, nemají dostatek vybavení, které by je dokázalo ochránit. To jsme se rozhodli změnit.
Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.
Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.
Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.

Nepřehlédněte

Lamax poměrně dynamicky rozšiřuje svou nabídku. Zatímco ještě před několika málo lety jsme jej mohli znát coby českého producenta sluchátek a reproduktorů, již nějaký čas trh obohacuje akčními kamerami, autokamerami a dokonce navigací. Kamera do auta s označením C9 byla předmětem našeho testu a není třeba dodávat, že moje zvědavost byla velká.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek