Sobota , 13. 04. 2024

Aleš

Pozor na imitace výškových kalot – ani Pioneer nemá čisté svědomí!

30. 06. 2010

30. 06. 2010

Není výškový reproduktor jako výškový reproduktor. Pozor tedy na podvádění zákazníků aneb imitace výškových kalotových reproduktorů v zahraničních reprosoustavách.

 

 

  

Takto vypadá imitace kalotového reproduktoru použitého ve sloupových reprosoustavách “značky” Superior LS-190 prodávaných v Kauflandu za 1999,- Kč

Jedná se o klasický výškový reproduktorek s papírovou membránou, který kryje plastová mřížka. Reproduktorek je samozřejmě asijský brak s maloobchodní cenou v ČR cca 15 Kč (bez krytky).

 

A takto vypadá imitace kalotového reproduktoru použitého ve sloupových reprosoustavách značky Pioneer, model S-H240 (cca 4.500,- Kč za pár), Pioneer S-V240 (5.0 set za cca 7.000,- Kč) a jistě i v dalších modelech této řady.

Jde o piezoelektrický měnič, který znáte jako “pípák” v digitálních hodinkách z asijské tržnice. Ten opět kryje plastová mřížka imitující vzhled kalotového reproduktoru. Obdobný piezoelektrický měnič lze v české maloobchodní síti pořídit bez krytky za 5 Kč. Ne pět na stole v českých, ale slovy pět korun českých!


Pro srovnání – takto vypadá skutečný kalotový reproduktor Tesla ARV 3604

Šlendrián v Kauflandu nepřekvapí

Ze strany obchodního řetězce Kaufland se pravděpodobně nejedná o právně napadnutelné klamání spotřebitele, protože u výrobku není nikde uvedeno konstrukční provedení jednotlivých měničů. Imitaci kalotového reproduktoru lze snadno obhájit snahou výrobce o esteticky “hodnotné” provedení výrobku a tedy přínos pro zákazníka.

Obdobně například motorističtí novináři stále dokola píší a mluví o “hodnotných” materiálech v interiérech automobilů (zejména u Über značek), přestože jde o umělohmotnou kůži, umělohmotný chrom, umělohmotný hliník a umělohmotné dřevo. A zákazníci to nejen akceptují, ale dokonce tomu snad i opravdu věří!

“Okrasa” v podobě plastové krytky u reprosoustav Superior bohužel pohltí většinu zvuku vyzářeného membránou, protože kryje celou plochu membrány. Čtveřice otvorů v krytce je umístěná nad vrchlíkem (kopulkou) uprostřed membrány.

K TÉMATU  Tajná služba a vládní agentury nezákonně používaly údaje o poloze smartphonu

Šlendrián u Pioneeru? To překvapí!

Ze strany firmy Pioneer se pravděpodobně jedná o prokazatelné klamání zákazníků. Na webu výrobce je jako typ výškového reproduktoru uveden Dome Tweeter. Tento výraz se používá pro kalotový reproduktor: http://www.lautsprechershop.de/hifi/aka_hoch_en.htm

V českém překladu je v rozporu s originálem uvedeno kuželový reproduktor, což je nevhodný překlad anglického výrazu Cone Tweeter – výškový reproduktor s membránou kuželového tvaru – tedy reproduktor s “klasickou” membránou jako například Tesla ARV 161. Uvedené údaje jsou i přes vzájemný rozpor nepravdivé oba dva, protože skutečně použitý výškový reproduktor je piezoelektrický. Rozhodně není ani kalotový, ani nemá “klasickou” membránu.

Doplním, že piezoelektrické měniče u obou reprosoustav Pioneer “odešly”, a to “překvapivě” po uplynutí záruční doby.

Autor: Pavel alias Kozousch, více na http://tesla.iplace.cz/
 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.
Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
Japonská vláda používá peníze daňových poplatníků na seznamovací aplikaci s názvem Tapple, která spojuje lidi na základě společných koníčků a zájmů. Proč? Země čelí bezprecedentnímu poklesu populace a vláda pravděpodobně chce, aby se lidé množili. „Proč si taky nenajdeš milého milence?“ říká webová stránka Tapple ve volném překladu z japonštiny.
Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek