Středa , 22. 05. 2024

Emil

Novinky do HTPC v roce 2008

09. 01. 2008


I letos se budeme čile věnovat počítačům pro domácí kino a začneme drobným přehledem technologií, které budeme moci konečně v brzku pro jejich stavbu použít. Hardware by měl letos už konečně dozrát do toho správného stádia pro plnohodnotné HTPC.

Obor počítačů pro domácí kino se po velkém boomu dostal do jakési letargie, nebo řekněme přešlapování na místě. Jistě, přicházejí stále nové produkty vytvořené přímo pro HTPC. Nové skříně, chladiče, klávesnice nebo jiné ovládací prvky. Chybí ale to zásadní. Znatelný pokrok v hardware, který by umožnil konečně postavit počítač dost výkonný i pro Blu Ray video a přitom energeticky úsporný. Při našem posledním pokusu o stavbu HTPC jsme v tomto ohledu narazili. Museli jsme si vybrat, zda ušetřit každý watt díky integrovanému grafickému jádru na desce, nebo přidat samostatnou grafiku s akcelerací HD videa H.264 (třeba s Radeonem 2600 XT). Protože využití Blu Ray bylo ještě věcí budoucnosti a samostatná grafika spoliká tolik energie jako celý počítač, volili jsme první variantu.

Konec kompromisů?

Celý problém hodlají rozseknout konečně oba hlavní výrobci čipsetů pro platformu AM2, tedy AMD a nVidia. Již v brzké době bychom se měli dočkat následovníka v HTPC hojně využívané čipové sady AMD 690G označené 780G. Kromě PCI Express 2.0, DirectX 10 a HyperTransportu 3.0 je pro nás ale zásadní hlavně integrace UVD (Universal Video Decoder), který se plně postará o dekódování videa H.264, VC-1 a MPEG2. Odlehčí se tedy procesoru a bude stačit i model s nižším výkonem a menší spotřebou. Pozoruhodné jsou i další možnosti čipsetu, třeba je možné do desky integrovat zvláštní slot na GDDR3 paměť pro grafiku, nebo funkce Hybrid CrossFireX umožňující výpočetní spolupráci integrované a přídavné grafické karty. U video výstupů přibyl kromě klasického DVI, HDMI ještě nový perspektivní DisplayPort.

O konkurenční alternativu se ze všech sil snaží nVidia se svým integrovaným čipsetem MCP78S s grafikou nVidia 8200. Má však se svým novým počinem hned několik potíží. Jednak zřejmě nestihne uvést čipset do výroby ve stejné době jako AMD a navíc podle prvních testů o poznání více topí (což předjímá vyšší spotřebu) při nižším grafickém výkonu. Opět je přítomna funkce spojení grafických výkonů, tentokrát nazvaná Hybrid SLI. Ostatní vlastnosti budou také velice podobné.

K TÉMATU  Nejnovější trendy na Instagramu?

Čas na Blu Ray

Ještě loni by si do HTPC instaloval Blu Ray mechaniku jen člověk zámožný, letos už o jejím použití bude reálně uvažovat nejeden HTPC příznivec. Jednak se konečně začínají vyskytovat BD disky a ceny samotných mechanik pozvolna klesají. Kupříkladu BD čtečku Lite-On DH-401S-11C lze pořídit už kolem 3500Kč bez DPH. Pravda, ještě to není cena ideální, ale když si vzpomenu, že za cenu o něco vyšší jsem před lety koupil svou první čtyřrychlostní CD-ROM mechaniku Mitsumi, zatlačím slzu nostalgie a je mi jasné, že během tohoto roku se BD mechaniky určitě stanou cenově ještě přijatelnějšími.

Budeme-li lační po vypalování, sáhneme sice do děravé kapsy hlouběji (v poslední době v médiích nebývale častý obrat, není-liž pravda?:)), ale nebudeme muset prodat ledvinu, abychom na BD palírnu peníze sehnali. Jednou z nejlevnějších v obchodech je momentálně LG GGW-H20L za snesitelných 6500Kč bez daně. Tato mechanika má ještě jednu neocenitelnou výhodu, podporuje totiž čtení nejen BD, ale také konkurenčních HD-DVD disků. Takže ať ve filmovém průmyslu zvítězí kterýkoli z nich (momentálně to vypadá na Blu Ray, protože na veletrhu CES oznámila výhradní podporu těchto disků další velká studia v čele s Warner Bros), majitele této mechaniky to nijak nezaskočí.

Komu tu tak hlasitě hrabe

Nakonec se pozastavíme ještě nad problematikou pevných disků. Každý konstruktér HTPC již byl v pokušení nahradit hlučný a neúsporný 3,5’’ HDD diskem z notebooku, tedy 2,5’’. Nakonec však omezená kapacita a pořizovací cena většinu odradila. I zde možná dojde v obrat k lepšímu.

Běžně se setkáváme s kapacitami 320GB a několik výrobců již oznámilo produkci 500GB disků. Především Samsung Sprinpoint M6 se třemi plotnami o kapacitě 166GB na plotnu. Samozřejmě v SATA-300 provedení a s 5400ot./min. Otázkou je, zda nebude notebookový disk stolní PC zbytečně brzdit a hlavně je zatím těžko odhadnutelná jeho cena, až dorazí v březnu na trh. Jeho příchod však nepochybně srazí ceny 320GB modelů (v současnosti nepěkných 4000Kč bez daně).

K TÉMATU  Recenze Eaget Play M17 – MMC s českým zázemím

Jen ty procesory…

Poslední velkou bolestí HTPC konceptu zůstávají dostupná CPU. Výrobci se více honí za výkonem, než spotřebou a tak úsporný procesor aby člověk pohledal. Stejně se nedá momentálně nic pod 45W sehnat. Protože však moderní procesory umí měnit za chodu svůj takt a spořit energii, dá se předpokládat jistá úspora v souvislosti s přenesením výpočtů videa na integrovanou grafiku. Nezodpovězenou otázkou zatím zůstává, o kolik wattů si za tuto službu řekne u nových desek nakonec ona. Každopádně, jakmile se objeví první desky s AMD 780G čipsetem, podělíme se s vámi s našimi poznatky při stavbě nové generace HTPC.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sluchátka Niceboy nejsou pro naše čtenáře žádnou novinkou, za poslední dobu jsme se mohli seznámit s HIVE podsie či HIVE bones. Dnes recenzovaným sluchátkům se nevíce blíží HIVE XL. HIVE 2 joy vás nebudou stát tolik peněz, jsou horší nebo nikoliv?
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.
Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek