Čtvrtek , 25. 07. 2024

Jakub

Sony Handycam FDR-AX33 – nová 4K videokamera je na světě

21. 01. 2015

21. 01. 2015

Společnost Sony představila na veletrhu CES (International Consumer Electronics Show) 6. Ledna 2015 v Las Vegas v USA nové produkty. My se zde podíváme na zbrusu novu 4K videokameru FDR-AX33.

Začnu tím, co jsem kritizoval na její větší předchůdkyni – stabilizací obrazu, která se nemohla rovnat stabilizaci s Balanced Optical SteadyShot (plovoucím objektivem) na některých předchozích typech vyšší třídy řady Handycam.

Klasická optická stabilizace, byť s výpomocí elektronické části, v FDR AX100E se nemohla plovoucímu objektivu ani zdaleka vyrovnat. Proto se odvažuji věřit a tvrdit, že B.O. SS bude pro novou FDR-AX(P)33 velkou výhodou.

 

Co se mi na nové Handycam FDR-AX33 líbí? Co ne?

Množné číslo proto, že Přichází ještě sestra FDR-AXP33, která má navíc vně LCD panelu projektor se svítivostí 50 lumenů.

Především to, co je velmi patrné již z prvního obrázku – kroužek ostření kolem objektivu. Nadšení mi trochu kazí jeho šířka. Mohla mít alespoň 10 milimetrů, aby se dal lépe svírat mezi palcem a ukazováčkem. Ale co, buďme rádi, že tam vůbec je. 🙂

Srovnání detailu FDR-AX33 a AX100E.

Podle tlačítka MANUAL v jeho blízkosti soudím, že kroužek kolem objektivu bude multifunkční. Místo toho bych raději uvítal vedle tlačítka otočný váleček, jako má AX100. Nic naplat, jdeme dál.

Na obrázku výše si můžeme všimnout několika věcí. Objektiv je dosti světelný v nejširším ohnisku F1,8 a jeho světelnost klesne při transfokaci až na F3,4 (to už je skryto).

Dalším překvapením je LCD dotykový panel, který disponuje úhlopříčkou pouze 3,0 palce (tedy 7,6 cm) oproti AX100, která má 3,5 palce (metricky řečeno 9 cm).  Pro video v rozlišení 4K by byla vyšší hodnota mnohem užitečnější.  Pojďeme dál.

Nad objektivem postrádám LED diody jako u FDR-CX730E (viz obrázek) pro přisvícení scény. Dle mého soudu výborná pomůcka, která se čas od času hodí každému.

Desetinásobné optické přiblížení je slušné. Navíc se k němu přidává patnáctinásobné přiblížení pro 4K UHD 3840 × 2160 elektronicky (u Sony zavedeno jako zoom s čistým obrazem) a dokonce 20× pro HD 1920 × 1080 natáčení. Čeho se obávám, je, že díky zaostřovacímu prstenci kolem objektivu zmizí s příslušenství, pro mne více než vítaná sluneční clona, kterou mám na domácí CX730E.

TIP: Test SDXC paměťových karet – rychlá a rychlejší

Srovnání levé strany kamer Sony FDR-AXP33 a AX33.

Uvnitř pod výklopným zobrazovačem vidíme shodnou šachtu pro SD paměťové karty. Typ s projektorem má navíc tlačítko projektor vedle vstupu pro záznamové médium. Dole je navíc druhá zdířka PROJECTOR IN (ta shodná pro oba typy je mikro HDMI Out), která umožní promítat skrze kameru videa z externích zdrojů.

 

Řada nešťastných drobností

Co mě ale mrzí a pranýřuji to stále dokola, je tlačítko POWER opět nevhodně umístěno pod LCD panel místo na plášť kamery vně, kde vidíme nahoře přepínání mezi video a foto módem. Tam by se určitě startovací/vypínací tlačítko v pohodě vměstnalo.

K TÉMATU  Recenze Sony ILCA-77M2Q - vyspělý video přístroj (1. část)

Zadní strana je vybavena stroze. Okulár hledáčku vypadá lépe než u jiných Handycam kamer, nicméně mám neblahé tušení, že i zde Sony znovu šetřilo na velmi nepatřičném místě a objímka hledáčku je pouze z tvrdého plastu, místo aby byl alespoň pogumován, když už nemůže mít poctivou pryžovou očnici. Ach jo. 🙁 Hledáček je i nadále nejenom vysouvací, ale i vyklápěcí vzhůru, pro pohodlné natáčení. To je veliké plus.

Proč návrháři v Sony na typ HRD-AX33 umístili tlačítko MODE na vrchní části kamery a nevzali si příklad z vlastní stáje a nezopakovali šikovnější a přehlednější umístění, jako se jim to povedlo již např. na HDR-CX730E? Proč? Nedá se nic dělat, jdeme dál.

Jedna s pozitivních zpráv je, že dobíjecí akumulátor zůstává typově stejný jako v několika předešlých typech kamer Sony. Druhou je, že je přibalen v základu silnější akumulátor, stejně jako u AX100. Tedy NP-FV70 oproti jinak běžně přibalenému NP-FV50, který vydrží sotva půl hodiny natáčení. Doufejme, že zde to bude s výdrží akumulátoru alespoň obdobné jako u AX100.

I na pravé straně kamery vidíme nehoráznou paličatost vývojových pracovníků v Sony. Pro mě osobně jsou tu hned tři věci, které se mi nelíbí a už dlouho volám ve svých testech videokamer Sony o jejich předělání (zrušení). Začnu zrůdností, na kterou je Sony asi stále (pro mne nepochopitelně) pyšné. Je to USB kablík vystupující přímo z těla kamery, zasunutý do hřbetního třmenu.

Sony HXR-NX30E – takto má vypadat třmen na 4K videokameře.

Další věcí je samotný třmen, který je ohavně úzký a dle mé zkušenosti z jiných typů kamer i nepohodlný. Navíc na něm postrádám poutko pro popruh na krk.

Poslední výtkou, kterou mám na této straně kamery, už ani nevím v kolikáté generaci Handycam přístrojů velmi nešikovné umístění šachty pro konektory mikrofonu a sluchátek. Když budete držet přístroj klasicky ve výši očí a budete mít zastrčenou objemnější mužskou dlaň do třmenu, buď úplně překryjete tyto zdířky, anebo budete alespoň lámat kablíky hranou dlaně. Multifunkční USB konektor, umístěný úplně vespodu šachty, by si též dokázal najít lepší a snadněji přístupné umístění. Nezlobte se na mne, ale pracovníci ve vývojovém středisku by si zasloužili nejméně pár pohlavků, za to co nám léta předvádějí.

Dostáváme se k horní straně videokamery FDR-AX(P)33. Multifunkční inteligentní sáňky skrývající se uprostřed těla kamery jsou již několik generací opět umístěny nevhodně. V případě použití příslušenství – nejčastěji externího mikrofonu – budou prsty s dlaní ve třmenu překážet tomu, co bude zrovna v sáňkách nebo spíše naopak. Jejich nepřirozené pokroucení potom vbrzku povede minimálně ke křeči v nich. Vážně to navrhují inženýři z Japonska? Nebo si z nás spotřebitelů dělají přinejmenším opakovaně legraci. Jenže to opravdu k smíchu není, vážení.

K TÉMATU  Instalace Windows 7 z USB flash disku

Dalším pokračujícím letitým nešvarem je umístění mikrofonu na horní straně přístroje. Líbilo by se mi, aby byl pěkně postaru na přední straně pod tubusem objektivu a snímal poctivě to, co je před kamerou a ne funění a vzdychání obsluhy kamery, která ji dřímá nejčastěji v ruce někde v terénu a logicky se zadýchá. Tento chrapot kolikrát slyšíte nepříjemně v záznamu. Jen kvůli letitě krajně nevhodnému umístění vestavěného mikrofonu.

Ale důvod pro umístění mikrofonu nahoře existuje  – uměle vytvářený prostorový zvuk 5.1. Větší blbost na spotřebních kamerách být vymyšlena nemohla. Stereo je maximum. Vše navíc je hloupý marketingový tah. Čím vyšší čísla na těle kamery, tím úspěšnější prodeje. Bohužel.

A přitom právě u tohoto typu by pod objektivem místo bylo, když tam není ovládací váleček, jako je tomu u mnoha jiných typů staršího provedení. Ano, je tam infračervený reflektor pro Nightshot, tedy noční snímání. Jestli na tom bude s vyzařováním podobně jako u AX100, je tam úplně zbytečně.  4K videokamera by si zasloužila spíše skvěle snímaný zvuk, není-liž pravda.

Při pohledu na páčku zoomu, se mi ještě vybaví lenost transfokace na AX100. Doufám, že zde bude svižnější. Osobně jsem rozmazlený bleskovým přejezdem po celé délce přiblížení na CX730E a jakékoliv zpomalení bude dalším nepříjemným rozčarováním. Nechme se překvapit.

TIP: Sony FDR-AX100E v testu – 4K kamera pro širokou veřejnost: 1. část, 2. část3. část

 

Co jsme si, to jsme si…

A je to. Tuhle novou krásku, která má na náš domácí trh přijít koncem února 2015, jsem předběžně podrobil dosti drsnému průzkumu, podle jejích zevních znaků a zkušeností s jinými typy videokamer Sony.

Ale nebojme se. I přes kritiku, které jsem jí dnes podrobil, půjde jistě o přístroj, na který se bude mnoho z nás třást, kritika nekritika. A to včetně mé maličkosti. U kamery je totiž nejdůležitější ve výsledku klidný, prokreslený obraz plný detailů a dynamický zvuk, ve kterém rozeznáme vše podstatné.

Ono 4K je prostě 4K. A nádherný obraz, který věřím po zkušenostech s předchůdkyní AX100, bude obrovským plusem a tedy i tahákem pro kdejakého zkušenějšího domácího tvůrce, který chce mít kvalitu obrazu nějakou tu dobu zase nadčasovou, oželí výše popsané nedostatky a bude se těšit, až jí poprvé vybalí z krabice a vrhne se do natáčení.

 

 

Aktuální cena SONY FDR-AXP33 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.
Sluchátka Niceboy nejsou pro naše čtenáře žádnou novinkou, za poslední dobu jsme se mohli seznámit s HIVE podsie či HIVE bones. Dnes recenzovaným sluchátkům se nevíce blíží HIVE XL. HIVE 2 joy vás nebudou stát tolik peněz, jsou horší nebo nikoliv?
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.
Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.
Testovanou kameru nekoupíte s hromadou více či méně zbytečného příslušenství, to si musíte dokoupit později. Dostáváte pouze kameru s USB kabelem a akumulátorem, což nebývá v tomto segmentu časté. Pro někoho klad, jinému to vadit může. Je Mi Action Camera 4K čistokrevným lovcem adrenalinu či spíše zmenšeným digitálním fotoaparátem pro náročnějšího uživatele?
Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek