Čtvrtek , 08. 06. 2023

Medard

Evolve Mercury DT-2030: Dvoutunerový set-top-box a rekordér

11. 09. 2010

11. 09. 2010

Vypínání analogových vysílačů je stále častější, proto i nadále roste zájem o set-top-boxy. My jsme tentokrát otestovali levný dvoutunerový DVB-t přijímač se schopnostmi rekordéru. Pro záznam zde slouží externí USB paměť nebo pevný disk.

Mercury je v prvé řadě levnějším výrobkem, což se na něm ale nijak zásadně neprojevuje. Má citlivý a rychlý tuner, přepínání kanálů proto patří k těm rychlejším. Kvalita obrazu je subjektivně také velmi dobrá. Reakce na povely z dálkového ovladače jsou svižné, nicméně samotný ovladač není právě „přehnaně promyšlený“. Směrový kříž pro základní příkazy je dobře dostupný a dobře se s ním manipuluje. U ostatních tlačítek je to ale již výrazně horší.

Grafické rozhraní přístroje je typické pro STB od firmy Evolve. V případě Mercury je ale rychlé a dokonce většinu manipulací lze provádět nad běžícím vysíláním. Co se však nepovedlo, je EPG, neboli programový průvodce. Proklikat se k popisu programu je velmi kostrbaté a ani přehled vysílaných programů není nejlepší…

Příjemná je nízká spotřeba v provozu. Je to jenom 6 W. Stand-by spotřebu jsme naměřili 2,5 W, což je více, než výrobce deklaruje. Ale jedná se o ještě snesitelnou hodnotu.

 

 

EPG je současně rozhraním pro nastavování záznamu. Přívětivostí neoplývá…

Základní informace o aktuálně přehrávaném programu jsou opravdu jen základní

Mercury je tedy mírně nadprůměrný set-top-box. Ale jaký je přehrávač videa a rekordér?

 

Set-top-box jako přehrávač

Z čeho vlastně může takový set-top-box přehrávat video. V případě Mercury je to z USB. Samozřejmostí je podpora FLASH pamětí. Přístroj zvládl i 120 GB NTFS přenosný pevný disk, nicméně disk bylo nutné napájet ještě z druhého USB (který ale Mercury nemá). Pro slabší podporu připojených disků ale netřeba truchlit. Mercury totiž nepodporuje mnoho formátů, takže ono ani není co přehrávat. Podpora MPG souborů je totiž opravdu málo (ano, AVI soubory nejsou ani vidět). Fotografie a hudbu v MP3 a WMA nicméně Mercury zvládá.

K TÉMATU  Nové LCD Sony Bravia: odejdete z pokoje, vypne se obraz

 

Přehrávač jiných videí, než těch nahraných je tu skoro k ničemu

Pokud chcete širší podporu přehrávaných formátů, nabízí Evolve další modely, jako Phoenix nebo Scorpio. Za ty si připlatíte zhruba 7 set korun, ale dle modelu získáte například podporu DivX nebo MKV včetně HD videa. 

Tradiční výtka potom míří na umístění USB konektoru na přední panel přístroje. Zde má jistě opodstatnění, ale pro trvalejší využívání připojené paměti by se hodil ještě vstup vzadu.

 

Set-top-box jako rekordér

Jako multimediální přehrávač Mercury neobstál, nicméně není to ani jeho primárním účelem. Tím je zprostředkování digitálního televizního vysílání a jeho záznam a následné přehrání. Za tímto účelem má Mercury dokonce 2 tunery, aby bylo možné nahrávat jiný pořad, než na který se díváte. Zaznamenávat lze i 2 pořady a na třetí se dívat. Nicméně sledovaný pořad musí být v jednom ze dvou multiplexů, ze kterých se nahrává (1 multiplex obsahuje například všechny programy České televize apod.). Využít můžeme také funkci time-shift, kdy si stopnete vysílání a následně si je zase pustíte – rozdíl v čase je zaznamenán právě na USB médium.

 

Nastavení nahrávání a informace o tom, co se kde nahrává (v tomto případě se nahrávají 2 pořady současně)

Pro záznam lze využít formát TS nebo MPG. Disk není problém vzít a připojit k počítači a tam se záznamy dále pracovat. Při nahrávání je neustále v obrazovce ikona, která o tom informuje. To je poněkud zbytečné až iritující. 10 minut záznamu zabere zhruba 350 MB místa na disku. 

Přehled nahraných pořadů

 

Trochu chybí HDMI

Evoleve Mercury je povedený přístroj. Vzhledem k ceně a určení mu odpustíme to, že je špatným přehrávačem. Naopak je slušným rekordérem, čemuž dopomáhají 2 tunery. V základu se dobře ovládá, byť náročnější akce již intuitivní ani pohodlné tolik nejsou. Záznam řešený přes USB lehce určuje tento přístroj pro technicky zdatnější jedince. Ty potěší snadná zpracovatelnost záznamů na počítači. I když je ale obrazový výstup Mercury velmi dobrý, právě technicky orientovaní jedinci by určitě uvítali HDMI výstup. Ale i ten lze vzhledem k absenci podpory HD videa nakonec oželet.

K TÉMATU  Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
Plusy
Mínusy
+ až 2 záznamy a 1 sledování
-nemá HDMI
+ rychlost
-místy nepřehledné ovládání

 

 
Evolve Mercury DT-2030 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

Přístroj pro test zapůjčila společnost VideoTech

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.

Nepřehlédněte

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek