Neděle , 03. 12. 2023

Svatoslav

Evolve Mercury DT-2030: Dvoutunerový set-top-box a rekordér

11. 09. 2010

11. 09. 2010

Vypínání analogových vysílačů je stále častější, proto i nadále roste zájem o set-top-boxy. My jsme tentokrát otestovali levný dvoutunerový DVB-t přijímač se schopnostmi rekordéru. Pro záznam zde slouží externí USB paměť nebo pevný disk.

Mercury je v prvé řadě levnějším výrobkem, což se na něm ale nijak zásadně neprojevuje. Má citlivý a rychlý tuner, přepínání kanálů proto patří k těm rychlejším. Kvalita obrazu je subjektivně také velmi dobrá. Reakce na povely z dálkového ovladače jsou svižné, nicméně samotný ovladač není právě „přehnaně promyšlený“. Směrový kříž pro základní příkazy je dobře dostupný a dobře se s ním manipuluje. U ostatních tlačítek je to ale již výrazně horší.

Grafické rozhraní přístroje je typické pro STB od firmy Evolve. V případě Mercury je ale rychlé a dokonce většinu manipulací lze provádět nad běžícím vysíláním. Co se však nepovedlo, je EPG, neboli programový průvodce. Proklikat se k popisu programu je velmi kostrbaté a ani přehled vysílaných programů není nejlepší…

Příjemná je nízká spotřeba v provozu. Je to jenom 6 W. Stand-by spotřebu jsme naměřili 2,5 W, což je více, než výrobce deklaruje. Ale jedná se o ještě snesitelnou hodnotu.

 

 

EPG je současně rozhraním pro nastavování záznamu. Přívětivostí neoplývá…

Základní informace o aktuálně přehrávaném programu jsou opravdu jen základní

Mercury je tedy mírně nadprůměrný set-top-box. Ale jaký je přehrávač videa a rekordér?

 

Set-top-box jako přehrávač

Z čeho vlastně může takový set-top-box přehrávat video. V případě Mercury je to z USB. Samozřejmostí je podpora FLASH pamětí. Přístroj zvládl i 120 GB NTFS přenosný pevný disk, nicméně disk bylo nutné napájet ještě z druhého USB (který ale Mercury nemá). Pro slabší podporu připojených disků ale netřeba truchlit. Mercury totiž nepodporuje mnoho formátů, takže ono ani není co přehrávat. Podpora MPG souborů je totiž opravdu málo (ano, AVI soubory nejsou ani vidět). Fotografie a hudbu v MP3 a WMA nicméně Mercury zvládá.

K TÉMATU  Recenze TP-Link M5350 – mobilní internet na doma i na cesty

 

Přehrávač jiných videí, než těch nahraných je tu skoro k ničemu

Pokud chcete širší podporu přehrávaných formátů, nabízí Evolve další modely, jako Phoenix nebo Scorpio. Za ty si připlatíte zhruba 7 set korun, ale dle modelu získáte například podporu DivX nebo MKV včetně HD videa. 

Tradiční výtka potom míří na umístění USB konektoru na přední panel přístroje. Zde má jistě opodstatnění, ale pro trvalejší využívání připojené paměti by se hodil ještě vstup vzadu.

 

Set-top-box jako rekordér

Jako multimediální přehrávač Mercury neobstál, nicméně není to ani jeho primárním účelem. Tím je zprostředkování digitálního televizního vysílání a jeho záznam a následné přehrání. Za tímto účelem má Mercury dokonce 2 tunery, aby bylo možné nahrávat jiný pořad, než na který se díváte. Zaznamenávat lze i 2 pořady a na třetí se dívat. Nicméně sledovaný pořad musí být v jednom ze dvou multiplexů, ze kterých se nahrává (1 multiplex obsahuje například všechny programy České televize apod.). Využít můžeme také funkci time-shift, kdy si stopnete vysílání a následně si je zase pustíte – rozdíl v čase je zaznamenán právě na USB médium.

 

Nastavení nahrávání a informace o tom, co se kde nahrává (v tomto případě se nahrávají 2 pořady současně)

Pro záznam lze využít formát TS nebo MPG. Disk není problém vzít a připojit k počítači a tam se záznamy dále pracovat. Při nahrávání je neustále v obrazovce ikona, která o tom informuje. To je poněkud zbytečné až iritující. 10 minut záznamu zabere zhruba 350 MB místa na disku. 

Přehled nahraných pořadů

 

Trochu chybí HDMI

Evoleve Mercury je povedený přístroj. Vzhledem k ceně a určení mu odpustíme to, že je špatným přehrávačem. Naopak je slušným rekordérem, čemuž dopomáhají 2 tunery. V základu se dobře ovládá, byť náročnější akce již intuitivní ani pohodlné tolik nejsou. Záznam řešený přes USB lehce určuje tento přístroj pro technicky zdatnější jedince. Ty potěší snadná zpracovatelnost záznamů na počítači. I když je ale obrazový výstup Mercury velmi dobrý, právě technicky orientovaní jedinci by určitě uvítali HDMI výstup. Ale i ten lze vzhledem k absenci podpory HD videa nakonec oželet.

K TÉMATU  Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na elektřině
Plusy
Mínusy
+ až 2 záznamy a 1 sledování
-nemá HDMI
+ rychlost
-místy nepřehledné ovládání

 

 
Evolve Mercury DT-2030 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

Přístroj pro test zapůjčila společnost VideoTech

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)
O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).

Nepřehlédněte

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek