Sobota , 12. 10. 2024

Marcel

Last.fm: roztančí váš zkostnatělý hudební vkus

22. 02. 2009

 

Stěžujete si, že nemáte co poslouchat? Pláčete, že ta hudba už není, co bývala a nic nenahradí vaše oblíbence, ale přitom opravdu nezkoušíte poslouchat nic nového? Není divu. Přijít nějak na hudební skupinu, kterou doposud neznáte a jež by vyhovovala vašemu vkusu, je věc pekelně obtížná. Přitom technologický pokrok dokáže pomoci i s tímto kokosovým ořechem.

Věnujeme se tu přístrojům, které mnohdy zprostředkovávají právě hudební zážitek. Ale k čemu je to dobré, když by nebylo co si na nich pouštět. Last.fm není nová věc, přesto ji mnoho lidí zatím nezná, nebo ji dopředu odmítá, aniž by ji zkusili. Díky ní jsem objevil spoustu nového hudebního materiálu, který sedl mému vkusu. Zkuste ji také!

Základní určení Last.fm jste asi už odtušili. Na základě analýzy vašeho hudebního vkusu vám nabídne další věci, jež by se vám mohly také líbit. Tím to ale nekončí. Umožňuje vám sdílet svůj hudební vkus s jinými lidmi, s přáteli i neznámými spolumilovníky rytmu či kakofonie (dle libosti každého). Ač se to tak nemusí zdát, právě „šmírování“ ostatních vám může přinést další porci nové a dobré muziky, snad i neméně velkou, jako automatická snaha Last.fm.

V TOP 8 mám po půl roce používání Last.fm dobrou polovinu interpretů, které jsem předtím neposlouchal a neznal.

Aby nastíněný princip šlapal co nejlépe, je třeba se na webu registrovat a nainstalovat si na počítači klienta, který bude spolupracovat s vaším oblíbeným MP3/hudebním přehrávačem (Winamp, WMP, Foobar…). To, co posloucháte, se zaznamenává na serveru a vytvářejí se statistiky, doporučení… prostě digitální otisk vašeho hudebního vkusu.

Vnímavější zde asi narazí na dvě ALE. Není to zásah do soukromí? Je, ale také je jen na vás, kolik osobních informací o sobě sdělíte. Druhý zádrhel je v tom, že pro důkladný otisk hudební identity je potřeba hudbu poslouchat na počítači (byť pár hardwarových výjimek se najde).

K TÉMATU  Pořiďte si pod stromeček kvalitní televizor

Máte oblíbenou skupinu, která dlouho nic nevydala a není co poslouchat? Zkuste rádio dané kapely, kde uslyšíte jí podobné interprety.  

Provázanost s nainstalovaným klientem je ovšem volitelná. Na samotném Last.fm najdete dost hudby, kterou můžete poslouchat přímo na webu. Nejlepších výsledků pro objevování nových věcí jsou asi rádia – najdete si stránku s oblíbeným interpretem a Last.fm pustí „radio stanici“ s podobnými umělci. A zde je pravděpodobnost, že vás něco zaujme, hodně vysoká.

Nejvíce možností získáte s napojením svého přehrávače na počítači s klientem Last.fm.

Kromě „rádií“ podle interpretů a podle doporučení Last.fm je tu i rádio podle vašeho okolí, tzn. podle toho, co poslouchají lidé nejbližší vašemu hudebnímu vkusu. A tím možnosti Last.fm zdaleka nekončí.

Snad jsem ty, kterým přijde podobná služba vhod, dostatečně navnadil, aby ji zkusili. Podrobnosti používání rozepisovat nebudu, už to dávno učinili jiní. Těším se na setkávání u nových hudebních proudů přinášejících trochu života do našich zdánlivě zatuchlých hudebních sbírek.

AKTUALIZACE: Bohužel služba rádií last.fm již byla zpoplatněna.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Znáte cloudové úložiště? To je to magické místo, kde mizí vaše data, aby se znovu objevila kdekoli na světě, kdykoli si vzpomenete. Ale jak bezpečné toto místo je? A může váš cloudový účet někdo vykrást, nebo jsou vaše data chráněná lépe než Fort Knox? A co vlastně znamená end-to-end a zero-knowledge šifrování nebo dvoufaktorová autentizace? Připravte se na informativní jízdu světem cloudové bezpečnosti, kde zjistíte, zda jsou vaše online data skutečně v bezpečí.   
Doplněno o fotky a postřehy: Vega 6 star obohatila flotilu produktů značky Niceboy nedávno jako poslední ze dvou. Kromě nativního 2K videa se snaží zaujmout schopnostmi běžného fotoaparátu v nastavení parametrů včetně aktivní stabilizace obrazu. Samozřejmě čekejte dostatek (možná až nadbytek) příslušenství v luxusním balení. Stačí to na přesvědčení zákazníků, aby kameru koupili?

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Nepřehlédněte

Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek