Neděle , 23. 02. 2025

Svatopluk

První celostátní satelitní SMS služba Starlinku je v provozu

23. 01. 2025

23. 01. 2025

Společnost One NZ uzavřela partnerství se společností Starlink, aby mohla využívat její satelitní technologii, a představila celostátní satelitní službu textových zpráv nazvanou One NZ Satellite TXT. Díky tomu je první telekomunikační společností na světě, která poskytuje službu Starlink Direct to Mobile.

Co od služby očekávat?

Nejprve mohou zákazníci One NZ s kompatibilními telefony a tarify využívat službu zdarma. Zavádění bude probíhat ve fázích, počínaje několika konkrétními zařízeními a plány. Mezi telefony, které budou se službou pracovat na začátku, patří Samsung Galaxy Z Flip6, Samsung Galaxy Z Fold6, Samsung Galaxy S24 Ultra a OPPO Find X8 Pro.

Očekává se, že seznam telefonů, které mohou tuto službu využívat, poroste v průběhu roku 2025. Právě nyní je k dispozici se spotřebitelskými tarify Pay Monthly společnosti One NZ, včetně tarifů Companion Group a mobilních tarifů Endless Business. Tato služba využívá přímou satelitní síť Starlink, aby si uživatelé mohli vzájemně posílat textové zprávy v oblastech, kde není dostupné běžné mobilní pokrytí. To pokrývá asi 40 % území Nového Zélandu a vede asi 20 kilometrů do moře.

One NZ chce objasnit, že tato služba se má přidat k současným nouzovým nástrojům, nikoli je nahradit. Zpočátku může doba doručení zprávy trvat od tří do více než deseti minut v závislosti na různých faktorech. Očekávají však, že se rychlost bude s rozvojem služby a využíváním více satelitů zlepšovat. Cílem je mít průměrnou dobu doručení pouhou jednu minutu.

Zprávy, které půjde poslat i z odlehlých oblastí

Jedna minuta se může zdát dlouhá, ale je to docela rychlé, vezmeme-li v úvahu, že text jde mimo dosah buněk a musí být směrován přes satelit. Služba byla testována na různých místech, včetně testu George Hillaryho, vnuka sira Edmunda Hillaryho, z vrcholu Mount Head v Otagu. Tento vysokohorský test ukázal, že služba může dobře fungovat i v odlehlých oblastech.

K TÉMATU  Vědcům se podařilo dosáhnout nejvyšší rychlosti přenosu dat na světě pomocí fotoniky

One NZ očekává, že tuto službu budou využívat stovky tisíc zákazníků, protože v roce 2025 bude stále více zařízení kompatibilní. Tato služba není určena pouze pro osobní použití, ale jejím cílem je také pomoci odvětvím, jako je zemědělství, cestovní ruch a logistika, která potřebují spolehlivý internet ve vzdálených lokalitách. Doufejme, že podobné sítě budou v nadcházejících měsících a letech fungovat i v dalších zemích.

Obrázek: One NZ

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.
Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.
Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.
Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?
Říká se, že „internet nikdy nezapomene“, ale to je jen zbožné přání. Ukládání dat na servery vyžaduje peníze, čas a úsilí. Nakonec něco, na čem vám záleží, bude z webu navždy vymazáno. Dobrá zpráva je, že s tím můžete něco udělat už teď.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek