Sobota , 13. 04. 2024

Aleš

AI obrázků je na Facebooku stále více. Jak je spolehlivě poznat?

12. 04. 2024

12. 04. 2024

Šíření obsahu generovaného umělou inteligencí je přílivová vlna, kterou nelze zastavit, a sociální sítě jako Facebook jsou toho plné. Jak tedy můžete tento obsah rozpoznat a proč je seriózně sdílen?

Fotky generované umělou inteligencí přebírají Facebook

Generování obrázku pomocí nástrojů jako DALL-E nebo Midjourney trvá několik sekund a tyto nástroje se s každou aktualizací zlepšují. Zatímco někteří lidé snadno odhalí fotografie generované umělou inteligencí, u jiných je to méně pravděpodobné. „Vidět znamená věřit“ už neplatí. To byl problém už od dob raných padělků Photoshopu. Ale i když existují určité náznaky, že obrázek byl zpracován ručně, může být mnohem těžší vybrat fotografii vygenerovanou umělou inteligencí.

Zapojení je primární motivací pro zveřejňování těchto obrázků. Rezonují se specifickým davem, zejména s těmi, kteří je okamžitě nepoznají kvůli padělkům, kterými jsou. Lidé se zapojují do obsahu tím, že zanechávají komentáře nebo reakce, čímž dále zvyšují dosah příspěvku. Facebook je také zaplaven roboty, kteří problém ještě zhoršují.

To hraje roli ve způsobu, jakým je obsah šířen na sítích, jako je Facebook. Čím větší zapojení příspěvek získá, tím dále se šíří. Pro některé stránky tento dosah představuje příležitost vydělat peníze pomocí sponzorovaných příspěvků a affiliate odkazů, zatímco jiným stačí akt vlivu.

Odhalování padělků AI

Neexistuje jediný nástroj, který byste mohli použít ke „skenování“ obrázku, a ne každá fotografie má znaky padělku. To znamená, že existuje několik základních věcí, které můžete mít na paměti.

Vzhledem ke stavu současných technologií má AI k dokonalosti daleko. Většinu času dochází k problémům s obrázky, které byly vygenerovány AI. Zejména jemnější detaily, jako jsou prsty, držené předměty, brýle a vlasy, mohou hru prozradit. U neživých předmětů se podívejte na tenké detaily, jako jsou plotové sloupky, okenní rámy a způsob, jakým se materiály protínají.

Jak můžete vidět z některých ohavností, mnoho obrázků generovaných umělou inteligencí má „vzhled“ nebo „auru“, kterou je těžké umístit. Může to být efekt nezvyklého údolí, kdy tváře vypadají nelidsky. Osvětlení může být ploché a neodpovídající, předměty se mohou zdát zářící, jako by byly osvětleny z jiného zdroje, a objekty nevypadají správně, když jsou umístěny vedle sebe.

K TÉMATU  K používání ChatGPT již nepotřebujete účet, ale má to háček

Dlouho nám bylo řečeno, abychom pochybovali o tom, co čteme online, zejména na Facebooku. Přijali jsme, že je normální zpochybňovat zprávy, žádosti o získávání finančních prostředků, falešné pracovní inzeráty, potenciální podvodníky a tak dále. Je čas rozšířit to na vizuální média jako celek a zachovat si zdravou míru skepse.

Video bude další

Počítačově generované snímky, zkráceně CGI, přitahují lidi už desítky let. Toto jsou efekty, které vidíte ve filmech, ručně vytvořených lidmi a smíchané se skutečnými záběry, abyste vytvořili filmové kouzlo. CGI se také široce používá k vytváření přesvědčivých, ale falešných online videí.

Video generované AI je trochu jiné. Nespoléhá se na to, že lidé vytvoří iluzi a ručně ji smíchají, ale na modelech, které jsou trénovány na skutečných záběrech, aby vytvořily videoklipy z výzev. Přestože přesvědčivě vypadající video generované umělou inteligencí je v plenkách, modely jako SORA od OpenAI posouvají technologii kupředu alarmujícím tempem.

Pozitivní je, že video generované umělou inteligencí nemůže uniknout mnoha problémům, které trápí fotografie generované umělou inteligencí. Je možné zaznamenat video generované umělou inteligencí, ale jak se technologie zlepšuje, bude to těžší. Je to také nová hranice, kterou mnoho lidí nenapadne zpochybňovat. S obrázky pracujeme ve Photoshopu po celá desetiletí, ale video je mnohem těžší. S videem to nebudou jen zvířata vyrobená z plastových lahví, ale nepravděpodobné výkony inženýrství, skuteční lidé, falešné zprávy, podvodná „oficiální“ oznámení a mnoho dalšího.

Možná brzy nastane čas vrátit se k „Facebook Classic“, kde síť používáte pouze jako nástroj, abyste zůstali v kontaktu s lidmi, které skutečně znáte. Brzy možná nebudete moci věřit své každodenní dávce vtipných, inspirativních nebo roztomilých fotografií a videí. Tuto možnost najdete v nabídce „Zdroje“ výběrem položky „Přátelé“.

K TÉMATU  Knihy nemusí být jen na papíře

Není to jen problém Facebooku

Je nespravedlivé vyzdvihovat Facebook, ale největší sociální síť na světě je prostě semeništěm hloupostí generovaných umělou inteligencí. Vždy to tak bylo, protože administrátoři stránek hledali lajky, sledující, dosah a toto důležité zapojení. Obrázky Google jsou také zaplaveny obrázky generovanými umělou inteligencí. Umělci si stěžují na ztrátu spolehlivého referenčního materiálu, protože před několika lety zasáhl web nápor fotografií generovaných umělou inteligencí. Hobby háčkování sdílejí tipy, jak se vyhnout zavádějícím vzorům, které neexistují.

Bloomberg má příběh a kvíz o šíření obrázků generovaných umělou inteligencí, které se představují jako skutečné fotografie, které se objevují ve výsledcích Google. Někdy se vedle vyhledávání slavných lidí a událostí objevují obrázky generované umělou inteligencí, což potenciálně zkresluje realitu. Jsme na propasti internetu, který je až po okraj plný lží. Jedná se o celowebový problém, který se týká všech sociálních sítí a platforem. Generování AI obrázků (a brzy i videa) usnadňuje vytváření obsahu pro platformy jako TikTok a Instagram, přičemž přirozeně artikulované generátory převodu textu na řeč tento proces dále urychlují.

Stojí za to se na chvíli zamyslet nad tím, co to znamená pro budoucnost internetu. Teorie mrtvého internetu předpokládá, že většina obsahu a interakcí, které vidíme online, již nejsou lidé. I když to v současnosti není pravda, není těžké si představit budoucnost, kde tomu tak je.

Pro tuto chvíli je možná čas promluvit si s přáteli a rodinou, pokud vidíte, že se jim líbí, komentují nebo sdílejí obsah, o kterém víte, že je generován AI. Nejde to zastavit, ale více lidí si tento problém uvědomuje a to je důležitý první krok.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.
Lamax poměrně dynamicky rozšiřuje svou nabídku. Zatímco ještě před několika málo lety jsme jej mohli znát coby českého producenta sluchátek a reproduktorů, již nějaký čas trh obohacuje akčními kamerami, autokamerami a dokonce navigací. Kamera do auta s označením C9 byla předmětem našeho testu a není třeba dodávat, že moje zvědavost byla velká.

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

Nepřehlédněte

Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek