Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.
329 komentářů
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Moc pekny clanek, diky za nej ! Zvazuju koupi neceho podobneho, sice jsem zacal u mikro hifi veze, ale jak uz se mi mnohokrat osvedcilo u jinych veci, je lepe si bud pockat nebo nasetrit a koupit si drazsi a kvalitnejsi vec, nez potom za stejne casove obdobi danou vec nekolikkrat menit a pritom kvalitativne na tom budu hure …
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Hezky, souvisle, prakticky a pro laiky srozumitelně napsáno od A po Z. Dekuji. Daniel, Havirov
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den, od av recieveru kromě jeho základní funkce požaduji velmi kvalitní audio a to ve stereu. Je problém když na blázinec 5.1, 6.1, 7.1…….148.1 připojím pouze 2 stereo repro? Vyhlédl jsem si Denon 3311 jen cena mne klátí, ale stereo zesilovač mám taky Denon a alpha-processing mi velmi vyhovuje. Díky za odpověď
AV receiver na stereo
Obecně se říká, že pokud chcete od AV Receiveru kvalitní stereo, musíte za něj dát minimálně dvojnásobek až trojnásobek ceny stereo zesilovače. Jinými slovy: pokud chcete AV Receiver, který hraje stereo stejně dobře jako stereo zesilovač v ceně 20 tisíc Kč, musíte za ten AV Receiver dát 40 až 60 tisíc Kč.
Pokud neplánujete rozšíření reprosoustav ze sterea na alespoň 5.0, tak je podle mě koupě AV Receiveru mrháni penězi. Pro stereo bych zůstal u stereo zesilovače. Jediné, na co si musíte dávat pozor, je nákup „zdroje obrazu a zvuku“ – například DVD přehrávač, Bluray přehrávač nebo Media Player a podobně. Každé takové zařízení musí obsahovat vlastní dekodéry všech formátů vícekanálového zvuku a musí u všech formátů podporovat downmix do sterea. Jinými slovy – přehrávač musí umět všechny zvukové formáty pouštět i přes svůj analogový stereo výstup. Některé přístroje v rámci úspor nemají vlastní dekodéry a spoléhají se na dekodéry v AV Receiveru a například při přehrávání zvuku v DTS je na analogových výstupech ticho.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Chtěl bych vědět zda umněji rozdělit digitální zvuk. Třeba od dělit hudbu od řeči a zesílit (zeslabit) a zase spojit třeba do TV.
díky
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Pokud do receiveru pustíte 5.1 nebo vícekanálový zvuk, tak si lze snadno nastavit hlasitost jednotlivých kanálů, včetně toho středového pro řeč.
Pokud tam pustíte stereo, můžete buďto manuálně zkusit zvuk nastavit podle svých preferencí, nebo některé receivery na to budou mít speciální funkci. Ale mám za to, že to spíše řeší přehrávače – ty mají funkci normalizace, nebo takzvaný noční mód, kdy jsou potlačeny velké rozdíly v dynamice zvuku a tím pádem je při nižší hlasitosti mnohem lépe rozumět běžné řeči.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
díky za odpověď
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Chtěl bych se zeptat, jestli existuje AV receiver s dvěmi HDMI výstupy. Právě teď řeším domácí kino do obývacího pokoje. Chtěl bych mít v AV receiveru zapojený BluRay přehrávač, DVD přehrávač, PC a jeden HDMI mít volný do budoucna. Výstupem by byla klasická LCD televize a projektor, takže by 2 výstupy byly nej. řešení. Měl jsem vybraný tento kousek: HARMAN/KARDON AVR 360 ale má jen 1 HDMI výstup. Prosím o komentář jak to vyřešit, popř. jaký model pořídit. Děkuji moc za odpověďi.
Re: AV receiver – více HDMI výstupů
Ano, jsou takové receivery, např. DENON AVR 4308 za bratru 50 tisíc korun. Třeba projít nabídky, zda existují i levnější produkty. Dále je tu možnost využit HDMI switch, ale to je další krám a tak trochu drbání se nohou za uchem :-/
http://www.alza.cz/externi-hdmi-switch-5000-d106892.htm
Re: AV receiver – více HDMI výstupů
Nejsem si jistý, že ten elektronicky přepínaný switch v odkazu je obousměrný. Navíc je pěkně drahý, když stačí dvouvýstupový – ten ale samozřejmě taky nemusí fungovat obousměrně:
http://www.krup.cz/Default.asp?cls=stoitem&stiid=2589
Obousměrně by měl fungovat mechanický přepínač, ale prodejce to nezaručuje (viz diskuze):
http://www.lan-shop.cz/prepinac-hdmi-21-mechanicky-48890
Navíc u mechanických přepínačů bývají údajně problémy kvůli ztrátám – ve spojení s delšími kabely by to mohl být problém.
Sázka na jistotu by měl být HDMI splitter, ale cena je nepěkná:
http://www.krup.cz/Default.asp?cls=stoitem&stiid=3569
Možná by to mohlo jít ošidit rozdvojkou:
http://www.alza.cz/rozdvojka-hdmi-d94924.htm
Re: AV receiver – více HDMI výstupů
Děkuji moc za odpovědi. Bojím se, že rozdvojkou, nebo switchem půjde kvalita obrazu/zvuku rapidně dolů. Při použití AV techniky za nemalé peníze by tato komponenta byla „na hraně“. Je to podobné jako když máte bedny za 50k a propojíte je ze zesilovačem obyčejnými dráty 🙂 Takže raději zvolím receiver s 2 výstupy. Nejlevnější se dá sehnat za 12k. Zaujal mě receiver ze střední třídy, přesněji tento: Onkyo TX-NR808
Re: AV receiver – více HDMI výstupů
HDMI je digitální rozhraní – přenos dat buďto funguje, nebo nefunguje. Samozřejmě může být signál na hraně a obraz se třeba rozpadat, ale i to se snadno pozná a člověka to donutí to řešit. Ale nedochází k méně nápadným projevům jako u analogu – k šumu, zkreslení a podobně.
Pokud je možné koupit AV Receiver, který má dva HDMI výstupy a není kvůli tomu výrazně dražší než jiné přístroje v podobné kvalitě, tak je to samozřejmě nejjednodušší a nejjistější řešení. AV Receivery Onkyo obecně patří k těm lepším a ani u tohoto modelu nepředpokládám nějakou zradu.
Pokud máte nějaké přístroje bez HDMI výstupu (třeba starší DVD přehrávač), tak si projděte manuál:
http://www.eu.onkyo.com/dl/1465580/Manual_TX-NR808_En.pdf
Mě se to nechtělo do detailu zkoumat, protože předpokládám, že nejspíš máte všechny přístroje s HDMI výstupem, ale u toho AV Receiveru jsou nějaká omezení v případě, že zdroj obrazu a zvuku je k AV Receiveru připojený analogově a AV Receiver a TV jsou propojeny digitálně.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
V příručkách je často vidět, že přes receiver se připojuje všechno možný, například herní konzole. Tak se chci zeptat, jestli mi připojení herní konzole přes receiver nějak pomůže (vylepší kvalitu) oproti přímému připojení do televize. Receiver bych bral převážně kvůli zvuku (PC, TV, herní konzole) a připojení konzole oklikou přes receiver mi příjde možná zbytečné, pokud by kvalita zůstala stejná.
BTW: I když mám 100Hz TV, tak mi ukazuje při připojení konzole pouze 60Hz, zlepšil by to receiver?
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Receiver obraz víceméně nevylepší, jen umožní přepínání vstupů a ušetří vstupy na TV. Klidně tedy obraz veďte přímo. Receiver je specialista opravdu hlavně na zvuk.
Nevím, jakou TV máte, ale těch 60 Hz nebo 50 Hz nejspíše nesouvisí se samotnou obnovovací frekvencí obrazovky, nýbrž jde o frekvenci dodávaného videa. TV to potom zobrazí na svých 100 Herzích.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Už zas odpovídáme jak kosí bratři 🙂
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Díky bratrům. 🙂 Takže propojením přes receiver se vyhnu problémům s posunem obrazu a zvuku. Obraz si zachová svou kvalitu a zvuk bude v té nejlepší možné, mě zbude jen na TV přepínat jestli chci koukat na TV (tuner) nebo na to, co mám přepnuto na receiveru.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Přesně tak. TV mívají Input Lag, takže obraz zobrazený přímo na obrazovce bývá o pár milisekund zpožděný oproti „datům tekoucím po HDMI“. Takže v menu AV Receiveru se nastaví nějaké zpoždění zvuku tak, aby obraz a zvuk časově seděly. Nejednodušší je sesynchronizovávat zvuk z AV Receiveru se zvukem z reproduktorů vestavěných v TV, protože interní reproduktory v TV jsou samozřejmě z výroby s obrazem sesynchronizovány správně.
Pokud budete chtít poslouchat zvuk z AV Receiveru i při TV vysílání přijímaném interním tunerem TV, tak si propojte výstup zvuku na TV s nějakým vstupem zvuku na AV Receiveru. Pokud má TV nějaký digitální výstup zvuku (koaxiální nebo optický), zvolte některý z nich. Klasický analogový stereo výstup (2 x CINCH) má prakticky každá TV. Při digitálním propojení se ale zvuk může zpožďovat a toto většinou kompenzovat nelze – musela by to umožňovat TV, protože v AV Receiveru už čas nepředběhnete. Analogové propojení by mělo být OK – i když AV Receiver může i zvuk z analogového vstupu digitalizovat (třeba při použití ekvalizace nebo DPLII vlastně musí) a po zpracování zase provádět DA převod a zde může vzniknout zpoždění. Při analogovém propojení a přepnutí na Pure Direct zpoždění vznikat nemůže.
Ono v principu to lze zapojit i tak, že všechny zdroje obrazu a zvuku se propojí s HDMI vstupy na TV a zvuk se pošle z TV do AV Receiveru. Pak je ovládání úplně nejjednodušší, protože se zdroj obrazu a zvuku se volí jen na TV a AV Receiver zůstává přepnutý vždy na jediný vstup. Ale musejí být splněny následující podmínky:
1) TV musí mít nějaký digitální výstup zvuku (koaxiální nebo optický) a do něj musí umět „přeposílat“ 5.1 zvuk z HDMI vstupů
2) Nesmíte mít 7.1 sestavu, protože po koaxiálu ani optice 7.1 nechodí
3) AV Receiver nesmí mít obdobu Input Lagu na koaxiálním nebo optickém vstupu a zvuk se nesmí při zpracování v něm zpožďovat, protože toto většinou kompenzovat žádným nastavením nelze (musela by to podporovat TV)
4) TV musí mít dostatek HDMI vstupů – to dnes nebývá problém, ale starší TV mívaly třeba jen jeden nebo dva HDMI vstupy
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Abych byl konkrétní, TV mál LEDku od Samsungu, která výstup zvuku pomocí CINCH rozhodně nemá a JACK výstup na sluchátka je nepoužitelnej, takže jediná možnost je optika. Uvažuji nad koupí receiveru i s repro také od Samsungu, takže tam by složité ovládání odpadlo díky jejich funkci Anynet+. Dál mám XBOX a PC (TV funguje jako monitor). Tudíž zapojení po vašich radách vidím tak, že TV propojím s receiverem pomocí HDMI (na receiveru bude připojeno na výstupu) a zvuk z TV dostanu pomocí optiky (repro zabudované v TV nebudu používat vůbec). XBOX propojím s receiverem přes HDMI a z PC půjde obraz přes HDMI a zvuk přes optiku. Tudíž XBOX je bez problému, u TV by mohlo docházet ke zpoždění, když budu zvuk přehávat na receiveru, ale to zpoždění myslím TV umí nastavit a PC by mělo být taky bez problémů, když receiver pošle obraz do TV a zvuk do repra zároveň. PC mi slouží jako přehrávač všeho (DivX, DVD, MP3, … ). Pokud se mýlím a byl by v tomto zapojení nějakej zádrhel, opravte mě.
AV receiver a bedničky Samsung opravdu ne
Takto by to mělo fungovat. Analogový audio výstup by mohl být na TV i na SCART konektoru, takže by asi mělo jít vytáhnout ho kabelem SCART-CINCH – to je ale jen taková pojistka, protože optika je samozřejmě lepší.
Pokud máte v PC grafickou kartu s podporou zvuku přes HDMI, tak byste ani nemusel optiku z PC do AV Receiveru tahat. Pokud vaše grafika zvuk přes HDMI neumí, tak si před nákupem AV Receiveru prostudujte jeho manuál, jestli umí přijímat obraz po HDMI a současně zvuk po optice.
Ohledně výběru značky – s AV Receivery od Samsungu žádné zkušenosti nemám, ale předpokládám, že to bude stejná mizérie s koncovými zesilovači ve třídě D, jako AV Receivery od Philipsu a ostatních výrobců mixérů, depilátorů a podobného haraburdí. Spíš bych doporučil koupit AV Receiver od nějaké audio firmy (Onkyo, Yamaha a podobně) a ovládání vyřešit nějakým univerzálním dálkovým ovladačem – tím byste mohl ovládat i XBOX a PC. Na druhou stranu je pravda, že nejlevnější modely od Yamahy nebo Onkya asi nebudou dramaticky lepší než samohrajka od Samsungu, takže pokud byste trval na Samsungu, tak s jedním okem přivřeným a druhým vypíchnutým by se s tím dalo souhlasit – ale s reprobednami od Samsungu ani omylem. Nevím o tom, že by Samsung vyráběl cokoli, co by alespoň vzdáleně připomínalo reprobedny. Krabičky velikosti čtvrtky másla z leštěného plastiku opravdu nemohou vyloudit zvuk ani snesitelný, natož alespoň přijatelný.
Re: AV receiver a bedničky Samsung opravdu ne
Pevně věřím, že i nejlevnější Onkyo bude hrát lépe, než Samsung. A nejspíše bude i lépe vybavené… ale ono asi vyjde vždy o něco dráž, než Samsung. Případně, pokud tazatel nepotřebuje přehršel HDMI, tak třeba nějaká bazarovka – http://hifibazar.cz/detail.asp?id=1728
Re: AV receiver – propojení přes AV Receiver
Pokud máte Full HD zdroj obrazu, což předpokládám vaše herní konzole je, tak průchodem obrazu přes AV Receiver žádného zlepšení obrazu samozřejmě dosáhnout nemůžete. Klidně můžete obraz poslat z konzole obraz přímo třeba do HDMI1 vstupu na TV a zvuk do Coaxial1 vstupu na AV Receiveru, obraz z DVD přehrávače poslat přímo do HDMI2 vstupu na TV a zvuk do Coaxial2 vstupu na AV Receiveru atd. Obrazově to bude naprosto rovnocenné.
Jenže když budete přepínat z konzole na DVD přehrávač, tak musíte přepnout vstup na TV z HDMI1 na HDMI2 a na AV Receiveru přepnout z Coaxial1 na Coaxial2 – a to je bez „chytrého“ univerzálního dálkového ovladače otrava.
Pokud máte 7.1 sestavu a zdroj 7.1 zvuku (třeba Bluray přehrávač), tak to ani jinak zapojit nemůžete, protože 7.1 zvuk po koaxiálu ani optice nepošlete. Navíc bývá problém s časovým posunem obrazu a zvuku, což se nejlépe řeší v AV Receiveru právě v tomto zapojení. Zkrátka pokud je možnost všechny zdroje obrazu a zvuku zapojit přímo do AV Receiveru a z AV Receiveru to poslat do TV, tak je to většinou nejjednodušší a nejpohodlnější řešení.
Snímková frekvence 60Hz by měla být u přenosu obrazu po HDMI i DVI standardní. Vyšší zobrazovací frekvence panelu si řeší až sama TV interně.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
omlouvám se, že nepíšu komentář, nýbrž dotaz, ale zaujala mě diskuse k tomuto článku, protože má vztah k mému problému. Potřeboval bych poradit s řešením svého audio-video salónku. Po likvidaci doslouživších zařízení mám zatím první součást, a sice plazmu LG 50PK550. Protože nejsem žádný filmový nadšenec, bude u mne převažovat poslech hudby nad sledováním filmů. Navíc nehodlám řešit, kudy dostat kabely k 5.1, 7.1 ….64.1 reprobednám, i rozhodl jsem se pro stereo. Tedy 2.0, případně u filmů 2.1. TV mám připojenu na kabel od UPC, pro HD se používá settopbox KAON B3000. Ten má optický výstup digitálního zvuku a samozřejmě HDMI. Začal jsem tedy pátrat po stereo receiveru s digitálními vstupy s myšlenkou, že HDMI propojím přímo do TV a zvuk poženu přes receiver. Nedá se říct, že by se výrobci v tomto segmentu zrovna předháněli v nabídce, nicméně zaujal mě Harman/Kardon 3490. Ten má optický i koaxiální digitální vstup. Jenže, protože je to hlavně stereo zesilovač, nemá žádné dekodéry(všechny ty DD, DTS atd.) V manuálu se praví „The signal must be a standard PCM digital source.“ Tady už ovšem narážím na svou nedostatečnou teoretickou výbavu. Něco jsem sice o PCM vygooglil, ale nezmoudřel jsem (to asi přijde až s věkem). Ani z manuálu, ani dotazem na technickou podporu UPC se mi nepodařilo zjistit, co přesně leze z toho KAONU. Pak jsem ale v návodu k TV, která má rovněž optický výstup, našel kapitolku Volba digitálního zvukového výstupu. Podle ní lze nastavit výstup buď na Automaticky (pak se tam nacpe DD, pokud je k dispozici v signálu), nebo na PCM. No a jsem u prvního dotazu – bude to takhle fungovat? Tedy z KAONU přes HDMI do TV, z TV optikou do HK3490 při nastavení „PCM“?
Kromě TV by k HK měl být připojen nějaký blu-ray přehrávač. Ten bude samozřejmě muset obsahovat všechny dekodéry a patrně cosi nazývaného downmix do sterea, kde se všechny ty 7.1 překlopí na stereo. Ten výsledek by asi mohl odcházet přes koaxiální Digital Out (protože na HK3490 bude koaxiální Digital In volný. Je takovýto signál totožný s oním PCM, který požaduje HK3490? A pokud přehrávač má výstup Audio Out přes cinche, je to stejný signál? A jaký blu-ray přehrávač byste mi doporučili, aby to stereo uměl co nejlépe (stejně na něm nejvíc budu přehrávat klasická audio CD) a aby měl nějaké to USB a pokud možno LAN-WiFi.
Děkuji všem, kteří to dokázali dočíst až do konce a ještě více těm, kteří mi dokáží nějak zasvěceně, leč srozumitelně odpovědět.
Stereo i na filmy
Ta myšlenka použít na stereo i na filmy stereo zesilovač s DA převodníkem je správná. Další možný kandidát s vestavěným DA převodníkem je třeba Onkyo A-5VL, ale já osobně bych asi taky volil spíš ten Harman/Kardon.
Druhá možnost je použít externí DA převodník a standardní analogový stereo zesilovač.
Poslední možnost je DA převodník neřešit vůbec, protože v těch zesilovačích nebudou DA převodníky žádný zázrak. Pro sledování TV vysílání lze vytáhnout zvuk analogově ze SCART konektoru VCR na Set-top-boxu pomocí kabelu SCART – 2xCINCH (pro TV vysílání analogové propojení stačí) a pro filmy a audio koupit nějaký Bluray přehrávač s kvalitním interním DA převodníkem – třeba od firmy OPPO.
Komponenty, co zmiňujete, neznám, ale zkusím obecně nastínit problémy, na které můžete narazit:
1) Input Lag u TV – u většiny TV interní zpracování obrazu chvíli trvá. Pokud pošlete třeba ze Set-top-boxu obraz do TV po HDMI a zvuk ze Set-top-boxu do zesilovače po optice, tak se obraz na obrazovce zobrazí o zlomek sekundy později, než dorazil na HDMI vstup TV, takže bude oproti zvuku ze zesilovače zpožděný. Vícekanálové AV Receivery pro domácí kino umožňují v jejich Menu ručně nastavit zpoždění zvuku a tak sesynchronizovat obraz se zvukem. Předpokládám, že tuto funkci stereo zesilovač s DA převodníkem mít nebude – ale zkuste si stáhnout manuál a ověřit to.
Input Lag u vaší TV můžete předběžně ověřit. Kupte si redukci SCART – 2x CINCH a pusťte analogový zvuk ze Set-top-boxu ze SCARTu VCR do nějakého analogového zesilovače, věže s AUX vstupem, aktivních počítačových beden a podobně. Hlavně pozor na to, že SCART je „směrový“ – redukce nebo kabel musí mít přepínač, vstupní i výstupní CINCHe a nebo musíte zvolit jednosměrný kabel či redukci se správným směrem SCART -> CINCH a ne obráceně:
http://www.alza.cz/redukce-scart-3x-cinch-d44986.htm
http://satelity.nej-ceny.cz/106105/kabel-scart-3x-cinch-s-prep-1-5m-blis…
http://satelity.nej-ceny.cz/37405/kabel-scart-6x-cinch.html
Takto porovnejte, zda sedí zvuk přímo ze Set-top-boxu přes externí zesilovač s obrazem na TV. Porovnat se dá vlastně i zvuk z externího zesilovače a zvuk z interních reproduktorů v TV – ty jsou v TV interně synchronizovány s obrazem správně.
Řešením by samozřejmě bylo i to, že zvuk nebudete do zesilovače brát přímo ze Set-top-boxu respektive Bluray přehrávače, ale z optického výstupu TV.
2) PCM a spol.
U Set-top-boxu nevíme, co „leze“ z KAONu po HDMI – pokud je to RAW a TV ho neumí konvertovat na PCM, tak by to bylo špatné. Pokud je ale v Menu TV u optického výstupu možnost zvolit na tvrdo PCM, tak by snad RAW na PCM konvertovat měla. Na druhou stranu pokud leze z KAONu RAW, tak to napřímo chodit nebude stoprocentně a jediná šance je konverze v TV.
Já ale odhaduji, že z KAONu leze PCM, protože u většiny zařízení při nastavení RAW jdou z digitálního výstupu data v příslušném kódování na analogových výstupech nebývá žádný signál – což by znemožnilo připojení TV nebo videorekordéru přes SCART. RAW se používá spíš kvůli DTS a to v KAONu nebude stoprocentně, protože se za něj platí licenční poplatky.
U Bluray přehrávače stačí zvolit model s konfigurovatelným digitálním výstupem zvuku, se všemi dekodéry a Downmixem do sterea.
V Menu přehrávače musí být u S/PIDF výstupů možnost volit RAW (neboli Bitstream) nebo PCM.
Dále hlavně pozor na skutečnou přítomnost DTS a DTS-HD Master Audio dekodérů – nesmí to být jen DTS Pass-Through. Modely, které mají i 7.1 analogové výstupy, musí mít plný DTS dekodér stoprocentně.
3) Audio – pokud budete používat Bluray přehrávač pro přehrávání audio CD, tak se samozřejmě propojí digitálně přímo se zesilovačem, aby nemusela běžet TV – a to i v případě, že při přehrávání filmů na Bluray přehrávači půjde zvuk přes TV cestou:
Bluray přehrávač – HDMI – TV – optika – zesilovač
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den, nejsem odborník potřebuji poradit jaký receiver a reproduktory koupit pro malou místnost cca 12m2. Chci přes něj připojit sat. příjmač Dreambox8000Hd a DVD přehravač. Televizor mám LCD Sony KDL-40W 4000. Stačí mi zvuk 2.1. Pokud možno bych uvítal sloupové reproduktory . Děkuji za informace jak celou sestavu propojit.
S pozdravem Jirka
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Receiver bych si vzal Denon, Onkyo nebo Yamaha. Doporučuji se podívat na hifibazar.cz, tam mají aktuálně Denon za velmi pěknou cenu, případně i jiné zajímavé kousky. Neuvedl jste též cenovou představu. Do malé místnosti, jakou máte, jsou sloupové repro podle mne nevhodné, i když v nouzi snad snesitelné. Zkusil bych na vašem místě dobré regálové repro a zjistíte, že ani subwoofer nepotřebujete. Resp. bych jej dokoupil až v případě potřeby.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den, mohl by mi někdo poradit.Když zapojím TV Samsung UE32D6200 k Yamaha RX-V371 Bl 5.1 AV-Receiver pomocí HDMI kabelu? Při spojení se v TV vypne zvuk, ale z 5.1 reproduktorů žádný nevychází. Kde je chyba?
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Já se domnívám, že váš AV Receiver neumí zpracovávat zvuk z HDMI vstupů – to některé základní modely AV Receiverů neumí. Ověřte to v manuálu k AV Receiveru a pokud je to pravda, budete muset propojit TV a AV Receiver pomocí optického nebo koaxiálního kabelu – pokud tedy vaše TV má digitální optický a/nebo koaxiální výstup zvuku.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den.Přemýšlím nad koupí av receivru sony str-dh720 k repru Jamo-S426 Hcs3.Chci poradit jestly dělam dobře a nebo doporučit něco jiného v cenové výši 8000-10000kč.Děkuji
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Obecně se k bednám Jamo doporučují AV receivery Onkyo – například model TX-NR509 – ale nemám to osobně vyzkoušené, takže je to bez záruky. Asi bych se nebál ani AV receiveru od firmy Yamaha – charakterem jsou Onkyím podobné a většinou patří ve svých kategoriích k těm nejlepším. V této cenové kategorii ale nejsou mezi AV Receivery nijak výrazné rozdíly a o nějakém „charakteru značky“ se taky nedá hovořit.
Větší rozdíly jsou mezi reprobednami a zrovna Jamo nepatří v základní kategorii beden k těm nejlepším. Pokud je ještě nemáte koupené, tak bych doporučil vybrat spíš něco jiného – například Heco Victa set 501 a podobně.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Souhlasím s Kozoushem i s jeho doporučením. Onkyo je na receivery specialista, takže zde je šance, že i levnější třídu neodfklákne. Kouknul bych se též po výprodejích, ještě nedávno měli na Kasa.cz zlevněný velmi slušný Harmann Kardon pod 10 tisíc a jistě se najde někde nějaká dobrá koupě třeba loňského modelu…
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
chtěl bych Vás poprosit o radu jaké je nejvhodnější repro (obecně) pro AV Recivery Yamaha?
Mám vybraný tento model: http://www.mall.cz/av-prijimace-zesilovace/yamaha-rx-v671-t
repro: http://www.mall.cz/akcni-sety/YAMAHA%20REP%201
Využití 60% filmy a zbytek hudba
Místnost: 25 m čtverečný
Děkuji
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Repro Yamaha? To je přece úplně stejné, jako s těmi receivery – ty se také nekupují, aby značkou ladily s televizí, ale u specialisty na receivery. U repro je to analogické! Repro se berou také od specialisty, na repro. Což Yamaha není ani náhodou. Yamaha má obecně ostřejší projev, takže se k ní berou usedlejší reprobedny. Konkrétní zkušenost nemám, ale doporučuji přečíst http://www.poslechovestudio.cz/Jak-Vybirat-Repro.aspx a případně se v jejich či podobném profi obchodě i zeptat, oni vědí a poradí.
Na odkazovaném článku radí obecně takto: Pokud vlastníte receiver Pioneer a víte, že hraje měkce a že byste rádi tvrdší, jasnější zvuk, budete vybírat ostré reprobedny, např. Canton. Pokud máte naopak ostrou Yamahu a chtěli byste jemnější charakter, budete volit mezi měkčími reprosoustavami, třeba Magnat. Když ale víte, že máte rádi jasný a lehký zvuk, zkombinujete ostrý Harman/Kardon s Focaly.
A úplně nakonec – pokud to chcete převážně na filmy, asi by se i ty repro od Yamahy klidně vzít daly. Ale ty sloupy do místnosti 5x5m vám asi většina lidí bude rozmlouvat…
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Já bych rozhodně taky souhlasil s doporučením nekupovat reprobedny od výrobců, kteří mají reprobedny jen jako „doplněk“ sortimentu, ale spíš od výrobce specializujícího se jen nebo alespoň převážně na reprobedny.
S tím charakterem jednotlivých značek ve zde uvažované cenové kategorii už to podle mě není tak horké a řekl bych, že výrobci to u levných výrobků spíš halabala flikují, aby to tak nějak hrálo, ale o nějakém ladění, notabene o „charakteristického firemního zvuku“, bych dost pochyboval. To jsou spíš marketingové řečičky, aby měl zákazník pocit, že si opravdu vybírá a za své vydřené několikrát zdaněné peníze dostává to pro něj nejvhodnější na trhu. Podle mě jediné, na co si výrobci dávají bedlivý pozor, je cenová/kvalitativní segmentace – tedy aby se nedopatřením nestalo, že levnější model bude hrát stejně nebo lépe, než dražší model.
Ve zvažované cenové kategorii podle mě není moc o čem uvažovat, protože jediné bedny, o kterých vím, že hrají alespoň trochu přijatelně, jsou Heco Victa:
http://www.mall.cz/sestavy-reproduktoru/heco-victa-set-701?v=463436002
Ale neslyšel jsem všechno a pokud má někdo za podobné peníze jinou alternativu, sem s ní. Díky.
Do místnosti 5 x 5 metrů bych se menších sloupků asi nebál. Na zvažované použití jsou stejně jen dvě možná řešení a to druhé podle mě rozhodně lepší nebude:
1) navrhované 5.0 bez subwooferu (dva sloupky, center a satelity)
2) „klasické“ 5.1 – tedy 5 mizerných bedniček + hrombedna
Průšvih by mohla působit jedině vyloženě nevhodná akustika místnosti – tedy „moderní“ holobývák bez nábytku a nedejbože v „řopíku“ (paneláku). Tam pomůžou jedině hřebíky do uší 🙁
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
radit jaký bedny si má kdo koupit je blbost!!!!!!!!! je nekonečný množství faktorů jako je velikost místnosti do který to chceme,posluchačovo vkus,propojovací kabely,jaký zesilovač použijeme, ať si každý navštíví nějaký poslechový studio a rozhodne si sám protože někomu poradit se nemusí vyplatit každej má jinej hudební vkus
Jak doporučit bedny
Vyřknout nějaký jednoznačný definitivní a rádobyuniverzální ortel samozřejmě blbost je. Ale dát nějaké obecné rady pro způsob výběru a případně i tipy na pár modelů v dané kategorii, ze kterých se vyplatí vybírat, by pro úplně neznalého člověka být přínosem mohlo. Kdyby tomu tak nebylo, neměly by nezávislé testy a internetové diskuze naprosto žádný smysl.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobry den, docital som sa ze panasonic reciever velmi nepreferujete ale nakolko mam AV Receiver PANASONIC SA-BX500EG, chcel by som radu ake repro by ste mi k nemu odporucili.Pouzivat sa bude s plazmou PANASONIC TX-42GT20E a Blu-ray prehravacom PANASONIC DMP-BDT100EG. Idem mi viac o sledovanie filmou ako o hudbu aj ked hudbu uplne nevylucujem.Predne repro by som najradsej stlpove a bud 5,0 allebo 5,1 aj ked je to 7.1 kanalovy reciever.Vdaka za radu
Repro k AV Receiveru PANASONIC SA-BX500EG
Podle mého názoru nejlevnější 5.0 set reprobeden, který hraje rozumně, je Heco Victa set 501 nebo větší 701. Pokud byste kupoval set z druhé ruky, tak předchůdci jsou Heco Victa set 500 a 700. Nějaké „slaďování“ podle mě v této cenové kategorii nemá smysl, protože výrobci svoje výrobky nijak neladí. Samozřejmě to ale jejich marketingovým oddělením nebrání ladit vznosné fráze …
http://hifi.slovanet.sk/bb/files/thumbs/t_01_168.gif
AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
prosím o radu..chcem kúpiť reciever kôli sledovaniu filmov v 5.1 a samozrejme sa tomu moc nerozumiem takže prosím vás:ked kupim br.prehrávač ktory má v popise napísané,že má 2 kanálový výstup a pustím na nom film v 5.1 tak reciever to prehrá v 5.1 ? a ešte jedna otázka,na repro chcem ešte došetriť a mám staršiu hifi vežu,ktorá má zabudované dom.kino s reprákmi,ktoré maju holé konce a do veže sa zaklikávajú ( 🙂 neviem ako sa ten systém nazýva) – môžem dať cinche na tie repráky a zatiaľ ich používať? … ďakujem za pomoc amatérovi 🙂
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Ze sterea pravé 5.1 neuděláte. Ale když si koupíte nový receiver, tak jej propojíte přes HDMI s BR playerem a prostorový zvuk poběží bez potíží…
Starší repro připojíte i bez cicnchů, receivery mívají šroubovací terminály (na holý drát).
Repro připojit klidně můžete, pokud nemá výrazně nižší impedanci, než receiver podporuje. Obecně to velmi často jde bez potíží.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
dakujem vám veľmi pekne !!! ešte by som mal jednu otázku – čítal som tu,že niektoré recievery v stand by mode prenášú hdmi signal.Ak som to správne pochopil,môžem do rec.zapojiť napr.set up box a br prehrávač a ked budem chcieť sledovať televíziu,nemusím reciever zapínať a zvuk mi pôjde z telky? Ak je to tak,má prosim vás táto funkcia recieveru nejaky odborný názov? ešte raz pekne ďakujem,veľmi ste mi pomohli …
Re: AV receiver – hdmi pass-through
Říká se tomu např. „HDMI pass-through“
Re: AV receiver – hdmi pass-through
a zas ja 🙂 …moj vybraný receiver uplne zrušilo vami odporúčané Onkyo TX-NR509,pre ktoré som sa definitívne rozhodol,i ked som čítal,že nemá menu v našich rečiach 🙁 … no a tu som narazil nato,že obsahuje Certifikáciu DLNA,tak som hľadal čo to znamená … vraj to slúži na bezdrôtové prehrávanie zdielaných mediálnych súborov,no celkom som to nepochopil ako to funguje a otázka znie: ked sa mi nejako podarí spárovať receiver s notebookom,môžem si cez menu v receivery púšťať filmy,hudbu atď.,ktoré mám uložené v nbooku? a treba k tomu prenosu aby wifi router mal tiež certifikáciu DLNA? …neviem či to už neni otázka do nejakého iného fora,ale aspon som skusil 🙂
DLNA
Přes menu AV Receiveru lze přehrávat jen hudbu.
Na notebooku musí běžet nějaký DLNA server (třeba Windows Media Player 11 nebo něco lepšího)
http://hifi-guide.hosting3.activecore.net/archiv/soubor/onkyo-txnr509-manual
Bezdrátově to jde dvěma způsoby:
1) Propojíte Onkyo a domácí Wi-Fi router (nebo např. ADSL modem s Wi-Fi) LAN kabelem. Bezdrátově bude komunikovat jen notebook
2) Dokoupíte Wi-Fi USB adaptér ONKYO a pak může komunikovat bezdrátově i ONKYO:
http://www.onecall.com/product/Onkyo/UWF-1/Audio-Accessory/_/R-110336
Re: DLNA
Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem,ste skvelí 🙂
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Potřebuji poradit,.. dostala jsem harman/kardon avr 139 s dvd (DVD16) a repro systemem. Potřebuji avr propojit s notebookem, ale neumi nosit zvuk i obraz přes HDMI, nechá mě to navolit jen coax, optic či hdmi. Jenže v jednom opticu mam to dvd a coaxem vedu satelit. Nicmene pocitac coax ani optic nema, že… co s tím? A kdyby náhodou někdo věděl, co udělat s dvd přehrávačem, aby uměl číst titulky na originálních dvd, tak bych byla moc vděčná, protože tohle to po vložení disku a spuštění titulků prostě neudělá a nemám ráda cz dabing…
Budu vděčná za jakoukoliv radu! Vrátit to není kam a vyhodit to můžu vždycky…)))
Harman/Kardon AVR139 + DVD16
Pokud je to tento set:
http://eu.harmankardon.com/harman-kardon-product-support-detail-eu/system-13918.html
http://eu.harmankardon.com/tl_files/catalog//harman-kardon/Home/Manuals/Systems/System%2013916/Owners%20Manual%20-%20AVR%20DVD%20System%20(English%20EU).pdf
tak AVR139 opravdu přehrávat zvuk z HDMI neumí. Ale vidím tam dva optické a dva koaxiální digitální vstupy zvuku, takže připojit notebook, DVD přehrávač i satelit možné bude. Některé notebooky mají digitální optický výstup zvuku společný s výstupem pro sluchátka („optika je v JACKu“). Tuto informaci najdete v manuálu k vašemu notebooku. Pokud váš notebook optický výstup zvuku nemá, můžete koupit externí zvukovku do USB portu s digitálním a/nebo optickým výstupem zvuku.
DVD přehrávač Harman/Kardon DVD16 by podle manuálu zobrazovat titulky u klasických DVD disků měl umět.
Re: Harman/Kardon AVR139 + DVD16
Moc děkuji za skvělou odpověd… Přesně je to tento set SYSTEM 13916 … http://www.harmanshop.sk/harman-kardon-system13916 a zvuk mi jde z tohohle http://www.datart.sk/katalog/Reprosustava-HARMAN-KARDON-HKTS-9BQ-230.html
/upřímně podle mě je tento komplet opravdu pro fandy.. programy HD mi nezeslabuje ovladač na satelit, ale jen ovladač k AVR, takže když přepnu z normálního kanálu na HD, tak mi to příšerně řve, takže honem hledat další ovladač nebo nejlépe si oba držet v každé ruce jeden,to nemluvím o reklamách, které jsou „osolené“ už od dodavatele – doufám, že to mám jen špatně nastavené a že to snad jednou najdu..)
Před chvíli jsem našla vpředu pod dvířky schovanou optiku a coax, …
doufala jsem, že pořídím jen kabel a budu hrát,… ale takhle budu muset pohledat zvukovku, protože jak jsem našla v recenzi, tak: “ Vlastní zvuková karta umí pracovat pouze s dvoukanálovým zvukem a možnosti připojení externích zařízení končí u mikrofonu a sluchátek (resp. reproduktorů). Prostorový zvuk je možné vyvést jen digitálně, a to jako součást signálu v HDMI výstupu.“ Tedy pokud tomu rozumím dobře… Mám jen asus k52f.
tak to jsem trochu zklamaná, jaktože taková mašina neumí tak základní věc jako nést zvuk i obraz přes HDMI!!??? mi to připadá, jak za let krále klacka.. fakt:(
Re: Harman/Kardon AVR139 + DVD16
Ovládání hlasitosti taky máte dělat na AV Receiveru a ne na satelitu. Můžete si pořídit univerzální dálkový ovladač a jím ovládat všchny přístroje.
Váš notebook JACK zásuvku pro sluchátka s optickým digitálním výstupem zvuku (Optical S/PDIF Out) nejspíš kombinovanou nemá.
Starší a/nebo levnější AV Receivery zvuk z HDMI brát neumí. To je proto, abyste si musela připlatit.
Ještě je tu tato možnost:
1) propojit notebook pomocí HDMI přímo s TV
2) propojit TV a AV Receiver pomocí optického nebo koaxiálního kabelu (podle toho, jaký má vaše TV digitální výstup zvuku)
Pokud to bude fungovat můžete takto zapojit všechny přístroje – tedy satelit, DVD přehrávač i notebook budou propojené pomocí HDMI přímo s TV a zdroj obrazu a zvuku budete volit na TV. AV receiver si bude brát zvuk z TV po optice nebo koaxiálu.
Re: Harman/Kardon AVR139 + DVD16
a zvukovku mám tuhle http://www.czc.cz/m-audio-fast-track-pro/73767/produkt?gclid=CKD6we71wK4CFQJj3wodYz6ELw bude mi to k něčemu? to usb není jako klasické usb, co znám???
Re: Harman/Kardon AVR139 + DVD16
Je to USB zvukovka a má i koaxiální digitální výstup zvuku, takže s AV Receiverem digitálně propojit půjde. Ale nepodařilo se mi zjistit, jestli podporuje 5.1. To by mělo být v její dokumentaci, nebo to můžete vyzkoušet.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Vedeli by ste mi prosím poradiť aký receiver alebo aspoň zúžiť výber? Už dlhšiu dobu sa neviem rozhodnúť aké zariadenie. Z čítania recenzii na jednotlivé zariadenia ma už bolí hlava. Predtým som rozmýšľal nad all in one, ale odrádzala ma nízka kvalita a vysoká cena, alebo skôr nepomer kvalita – cena. Preto moje rozhodnutie padlo na receiver, lenže ktorý? 🙂 Jedná sa mi hlavne v prvom rade o kvalitné počúvanie hudby, v druhom rade je sledovanie filmov. Zariadenie môže mať aj tuner – nieje podmienka, ale aby sa k nemu dalo pripojiť množstvo ďalších zariadení. A poprípade aké repro (stačí 5.1) do miestnosti 5 x 5 m, výška 3 m, stĺpové a ak je to vhodné a možné zadné repro bezdrôtové. Cena receivera do 400 €. Za radu alebo tip vopred ďakujem, veľmi by mi to pomohlo pri ďalšom rozhodovaní.
Výběr AV Receiveru a beden
Mezi AV Receivery v této cenové kategorii nejsou žádné dramatické rozdíly. Větší rozdíly jsou mezi reprobednami. Čili správný postup je nejprve vybrat reprobedny a k nim potom vhodný AV Receiver – stačí zkusit dva nebo tři a vybrat ten, který vám bude podle vašich uší k vybraným bednám sedět nejvíc. O výběru beden jsem už něco psal zde:
http://forum.digilidi.cz/viewtopic.php?f=20&t=579
Zkusím to shrnout:
Pokud má sestava hrát slušně i stereo, tak bych volil spíš sestavu 5.0 (bez subwooferu). Za stejné peníze lze totiž pořídit buďto 5 beden bez subwooferu v určité kvalitě, nebo 5 horších beden + mizerný subwoofer.
Co se týče výběru beden: doporučuji nekupovat reprobedny obskurních značek jako Pure Acoustic, Eltax a spol. Rovněž nekupovat bedny od „velkých“ firem, které mají reprobedny jen jako doplněk sortimentu – Sony, Pioneer a spol. Naproto katastrofálně hrají rovněž hodně vnucované levné řady beden značky Jamo. Supermarketové pseudoznačky jako například Superior snad zmiňovat nemusím.
Moje tipy na 5.0 sety beden jsou:
Heco Victa 501 a 701
JBL Northridge E 80
Magnat Monitor
Tannoy Mercury
AV Receiver bych vybíral od značek Yamaha, Marantz, Onkyo, Pioneer a možná Denon
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
ahoj,podľa vášho odporúčania som sa rozhodol pre kúpu receiveru Onkyo TX-NR509 (čítam o nom kde sa dá všade len v dobrom:)) a teraz som narazil na Yamaha RX-V671,ktorý by som vedel kúpiť v tej istej cene a podľa parametrov ale iba okom laika je asi lepšia,no ja nemám skúsenoti 🙁 …poradte prosím…
Yamaha RX-V671 vs. Onkyo TX-NR509
Yamaha RX-V671 je vyšší model než Onkyo TX-NR509. Pokud jí můžete koupit novou s plnou zárukou za cenu Onkya TX-NR509, tak já osobně bych neváhal. Jen jestli to není nějaký šedý dovoz s neuplatnitelnou zárukou nebo podobné šméčko …
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
konečně jsem našel fundované stránky o problematice, která mě zajímá.
Po dlouhých letech odešel do audionebe můj receiver Sony STR GX 511. Sloužil dobře a budiž mu chvála za krásné chvíle, ale v dnešní digi době již neměl moc šancí. Prosím tedy o radu čím jej nahradit. Stačí zvuk stereo, max.4.1, bedny u střihového PC používám Behringer B1030A a na poslech ostatního pak Sony SS-E455 200W. Mají sice již také dost let, ale jsem s jejich kvalitou spokojen. Připojovat budu: 1x PC na střih videa, 1x PC na internet, multimediální přehrávač X-treamer, Tv,…
Mohu poprosit o doporučení, již delší dobu jsem takovéto věci neřešil a jak tak na to dnes koukám nejsem z toho moc v obraze.
Děkuji.
J.
AV Receiver na stereo nebrat
Pokud neplánujete výměnu reprobeden a rozšíření na 5.1, tak bych určitě doporučil koupit místo AV Receiveru stereo zesilovač. Ve vašich bednách jsou poměrně velké 8″ basáky a s těmi si žádný AV Receiver nižší cenové kategorie rozumě neporadí. U AV Receiverů se počítá s připojením aktivního subwooferu, takže u jejich koncových zesilovačů se parametry jako činitel tlumení a podobně neřeší. Zkrátka stereo zesilovač třeba za 10 tisíc Kč bude hrát s vašimi bednami ve stereu několikanásobně lépe než AV Receiver za 10 tisíc Kč.
Nevím, kolik chcete investovat, ale pokud se budete „držet při zemi“, tak bych doporučil nějaký stereo zesilovač od Yamahy – podle „vaší peněženky“ A-S300, A-S500 nebo A-S700. Možná by se dal ještě sehnat za výprodejovou cenu poměrně slušný AX-497 z předchozí řady (parametrově předchůdce A-S500).
Re: AV Receiver na stereo nebrat
Děkuji za odpověď, asi máte pravdu s tím zesilovačem. Na trhu jsem jej ještě našel. Mohu připojit PC do jakéhokoliv vstupu?
Vstupy stereo zesilovače
Na stereo zesilovači jsou všechny vstupy „elektricky“ úplně stejné kromě jednoho – MM/MC Phono vstupu. Všechny ostatní vstupy mají tzv. linkovou úroveň a jejich označení AUX/CD/DVD/Tuner/Tape1/Tape2 a podobně tam jsou jen kvůli přehlednosti. Analogový stereofonní výstup ze zvukové karty počítače můžete připojit ke kterémukoli „linkovému“ vstupu stereo zesilovače. Úplně stejně můžete ke kterémukoli „linkovému“ vstupu stereo zesilovače připojit analogový stereo výstup dalších zařízení – TV, Set-top-boxu, satelitu, DVD/Bluray přehrávače, Media Playeru, …
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobry den.
Riesim problem s vyberom receiveru a reproduktorov 5.1. pre domace kino. Pouzitie bude hlavne na filmy a hudbu. Ako zdroje budu pouzite sat. prijimac, HDD media player, DVD player, TV LED, vsetko pripojene cez HDMI. Miestnost je dostatocne velka ale chcel by som sa vyhnut pouzitiu stlpcovych reproduktorov. Uvazujem nad zostavou Onkyo HS-6405, http://www.alza.sk/onkyo-ht-s6405-cerne-d244815.htm
Neviem posudit, ake su kvalitou reproduktory v tejto zostave, ale radsej by som drevene repro ako plastove.
Viete mi poradit ako zladit receiver a repro? Pripadne pomoct s vyberom?
Uvazujem aj so subwooferom. Cenovo to vidim komplet receiver + repro priblizne v cene cca 600-700€.
Dakujem za odpoved.
5.1 pidibedničky
Na vámi zvažované použití vidím jediný ale zásadní problém – a to je velikost (spíš malost) satelitů a centeru u levných 5.1 setů reprobeden. Pidireprobedničky o velikosti krabiček od mýdla s reproduktorky jako v PC Speakerech za 10 Euro zkrátka nedokážou běžně velký obývák ozvučit ani přijatelně. Tím nemyslím to, že taková sestava nezahraje aspoň trošku přijatelně hudbu – to samozřejmě nezahraje – ale to nijak zásadně nevadí. Zásadní problém je v tom, že z takovýchto pidibedniček jsou v drtivé většině případů nesrozumitelné i dialogy ve filmech. A to už fakt vadí – ověřeno na lidech 🙁
Pokud byste mohl použít 5.0 sestavu bez subwooferu (dva sloupy a center vepředu + regálovky vzadu), bylo by to jednodušší, protože do vašeho finančního limitu se receiver a k tomu 5.1 set tvořený poctivými regálovými reprobednami a subwooferem asi nevejde. Nejlevnější podle mě použitelný set je totiž Magnat Monitor Supreme 200
Re: 5.1 pidibedničky
Vyborne, toto som predpokladal aj ja, preto som sa radsej spytal.
Takze to bude samostatna kupa receiveru a k tomu sa doladi reprosustava. Takze to vidim na upravu financneho planu smerom hore. Ale cca 1200€ by uz bolo maximum.
Snad nieco na styl Onkyo HT-S9405THX by uz bolo rozumnejsie riesenie.
http://www.alza.sk/onkyo-ht-s9405thx-cerne-d273360.htm
Preipadne skombinovat roznych vyrobcov.
Re: 5.1 pidibedničky
Onkyo HT-S9405THX neznám, ale rozměrově by jeho satelity ušly. Do menších bych já osobně rozhodně nešel. Je fakt, že 2.1 systém Onkyo HTX-22HDX má satelitky s repráčky o průměru jen 8 cm a podle recenzí nehraje špatně. Ale neslyšel jsem ho. Vámi odkazované Onkyo HT-S9405THX má satelity větší a jejich středobasové reproduktory mají průměr 13 mm – to už lze považovat za plnohodnotné malé regálové reprosoustavy a ve spojení se subwooferem by to mělo být rozumné. Ale je to opravdu jen můj odhad na základě uváděných rozměrů a mojí zkušeností s jinými systémy s podobnými rozměry satelitů a reproduktorů. Ideální by bylo, kdybyste měl možnost si to někde poslechnout. Poslech v nějaké velké elektroprodejně a s okolním hlukem je bohužel dost odlišný od situace v běžném obýváku, ale vyložený průšvih nebo zásadní „nekompatibilitu“ s vaším vnímáním dobrého zvuku by to odhalit mělo.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
dobrý deň,
tak dnes som objednal v taliansku receiver YAMAHA RX-V671 za dúfam slušnú cenu 417€ .. prosím vás,kde by som mohol k nemu stiahnuť sk,alebo cz manuál? a dá sa nejak cez ethernet dostať jazyk aj priamo do prístroja?
pekný deň
Yamaha RX-V671 z Itálie
Ta cena se mi nezdá tak zázračná, aby se vyplatilo riskovat rozmlácení přepravcem a případné problémy s reklamací:
http://www.shoppie.sk/yamaha-rx-v671-titan/d-118517/
Tak snad budete mít kliku a nic z toho nebudete muset řešit. Já jsem řešil přepravcem rozmlácené reprobedny na cestě z UK a moc dobře jsem z toho nevyšel.
CZ/SK manuál jsem na oficiálních stránkách Yamahy ani nikde jinde nenašel, takže předpokládám, že ho přeložil dovozce na vlastní náklady a na internetu ho rozhodně ke stažení nevystaví. Tím by výrazně pomohl „šedým“ a individuálním dovozcům a byl by tak sám proti sobě.
Český firmware jsem do žádné Yamahy ještě neviděl. Podle mě je to i zbytečné – to menu není tak složité. Navíc překlady dělají většinou „netechnici“ a podle toho taky dost často české menu v přístrojích vypadá.
Na oficiálním webu je aktualizace anglického firmwaru. Pokud vám AV Receiver dorazí se starším firmwarem než 1.18, můžete ho aktualizovat. Dodržte ale doporučený postup aktualizace naprosto přesně, jinak riskujete „umrtvení“ Receiveru. Doporučil bych spíš postup přes USB Flash než přes internet:
http://download.yamaha.com/search/product/?language=en&site=europe.yamaha.com&category_id=16446&product_id=1485484
Re: Yamaha RX-V671 z Itálie
…titan prevedenie na shoppie som obzeral tiež,no nič mi nehovorí ten predajca a do Blavy to mám do ruky a nemám ani auto 🙁 .V Ita pracujem a našiel som to v obchodnej sieti,ktorú poznám,tak dúfam,že to bude bez problémov…no nič,budem musieť lúštiť anglinu…ešte otázočka,chcem na nu použiť staršie repro,kym nenašetrím na nové a na predných a zadných je v popise imp.6ohm,ale na centri píšu 12ohm…neviem,či to je nejaký omyl,alebo to tak má byť?
Re: Yamaha RX-V671 z Itálie
Osobní nákup v zahraničí je něco jiného. Těch 12 Ohm se mi taky zdá divných. V každém případě to ale nevadí – impedance beden může být stejná nebo vyšší, než je minimum uvedené pro daný zesilovač nebo receiver. Bedny můžete klidně použít, ale bude nutné receiver kvůli impedanci předních a zadních beden přepnout do módu pro impedanci beden 6 Ohm. Ve výchozím stavu je nastaven na 8 Ohm. Je to popsané v manuálu v kapitole Setting the speaker impedance
Re: Yamaha RX-V671 z Itálie
ahoj,no hudobná krabica je doma 🙂 hrá to pekne,čo som našiel,to som k avr pripojil,internet.rádia super,no s jednou vecou si neviem poradiť a to je,že z pc,ktorý je prepojený cez hdmi mi nejde zvuk 🙁 … pri hud.súboroch mi pc ponukne prehratie cez avr,no vždy to zlyhá a pri filmoch zvuk proste nejde…viete mi poradiť??
Re: Yamaha RX-V671 z Itálie
Jako první bych zkusil reinstalaci ovladač grafické karty – jeho součástí by měl být i HDMI Audio Driver. Většinou je doporučováno starý ovladač odinstalovat a nainstalovat nový. Doporučil bych před odinstalováním si poznamenat verzi HDMI Audio Driveru a po instalaci nového ovladače zkontrolovat jeho aktuálnost. Někdy se zreinstaluje třeba jenom grafická část a HDMI Audio Driver zůstane starý. U grafik ATI může být v ovládacích panelech HDMI Audio Driver buďto jako součást grafického ovladače nazvaný ATI HDMI Audio, ale taky může být ovladač samostatně jako Realtek HDMI Audio (ATIny mají na sobě zvuk od Realteku). Jak je to s nVidiemi a Intely nevím, ale mělo by to být v principu podobně.
Re: Yamaha RX-V671 z Itálie
vďaka,podarilo sa,stiahol som nejaký nový hdmi ovládač a už to šlapalo
Re: Yamaha RX-V671
dobrý deň,prosím vás na 7.1 receiver mám zapojené 5.1 repro no ked dám zadné repro na sur.back pri auto nastavovaní cez mikrofon mi vypíše,že sur.back repro je zapojené ale sur. nie a nastavenie nedokončí.Ked ich zapojím do sur.vystupov tak ich nastaví,ale mám pocit ked pustím film v 5.1,že zo zadných repro ide rovnaké stereo ako z predných.Na sur.back je ´príprava´na bi-amp zapojenie…takže ked chcem mať 5.1 zvuk,musím to zapojiť bi-amp spôsobom?
Re: Yamaha RX-V671
…skúste mi prosím poradiť po lopate 🙂 ako mám správne 5 repro bez subof. zapojiť na 7.1 receiver aby mi po navolení 7.1 ch (lebo možnosť 5.1 ch tam nie je) hral film v 5.1 ..ak je to teda vôbec možné…
Re: Yamaha RX-V671
Zadní bedny je u 5.0 a 5.1 sestavy beden samozřejmě nutné připojit podle manuálu k výstupům Surround (SL a SR). Surround Back zůstanou nezapojené.
Automatickou konfigurací jsem ještě u žádného AV Receiveru uspokojivého výsledku nedosáhl. Pokud ani vám automatická konfigurace nefunguje správně, tak bych doporučil:
1) zresetovat Receiver do továrního nastavení
2) ručně nastavit 5.0 konfiguraci beden:
Front = Large
Center = Small
Surround = Small
Surround Back = None
Subwoofer = None
3) změřit metrem vzdálenosti jednotlivých beden od poslechového místa a ty pak v konfiguraci Receiveru nastavit ručně
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý večer,
přemýšlím o výměně mého starého Sony STR-DE598, který neumí prakticky nic 🙂
Potřebuji tedy prosím poradit s výběrem.
Mám už nějaký ten pátek repro ONKYO SKS-HT530 7.1. Doufám, že jsou dostačující?
Nyní zvažuji receivery ONKYO TX-NR609 a PIONEER VSX-1021. Nevím jestli je nutné mít THX nebo se obejdu v pohodě bez. Případně navrhněte jiný levnější model co by mě stačil.
Potřebuji na to připojit BR přehrávač, Xtreamer a LCD a rád bych, aby šly repro při TV i bez zapínání receiveru a uvítal bych, kdyby šla přehrávat hudba přes wifi z laptopu. Wifi síť mám, receiver by byl třeba jen přes LAN.
Díky
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
To, co potřebujete, umí většina současných AV Receiverů – ale je potřeba to samozřejmě před koupí pro jistotu ověřit v manuálu konkrétního modelu. Umí to například ONKYO TX-NR609 i levnější ONKYO TX-NR509:
http://hifi-guide.hosting3.activecore.net/archiv/soubor/onkyo-txnr509-manual
Pro přehrávání hudby z notebooku po lokální síti stačí na notebooku zprovoznit DLNA server – Windows Media Player 11 nebo nějaký lepší software
„Propouštet zvuk do TV ve Standby módu“ (HDMI Standby Pass-through) taky umí obě uvedená Onkya
THX certifikace je u levné spotřební elektroniky jen marketingová záležitost
Jestli vám set beden ONKYO SKS-HT530 7.1 musíte vědět sám. Obecně tyhle levné sety na filmy jakž takž dostačují, ale na hudbu to bývá bída. Pokud by to mělo alespoň trošku hrát i hudbu, tak by to chtělo alespoň ONKYO TX-NR609 a u setu SKS-HT530 vyměnit přední pár bedniček za nějaké trošku slušné regálové nebo sloupové reprobedny – samozřejmě takové, aby vzhledově k setu SKS-HT530 ladily. Subwoofer, center a satelity samozřejmě měnit nemusíte. Nějaká doporučení na použitelné bedny z nejnižší cenové kategorie jsem dával například zde:
http://www.digilidi.cz/av-receiver-jak-vybrat#comment-6969
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Děkuji za rychlou odpověď.
Jde mi za 90% o filmy. Mám ještě přední sloupové repro od SONY dodávané k receiveru, hrají celkem slušně, ale po přestavbě obýváku se sem již nevejdou tak to musím nějak překopat.
Ze značek Pioneer a Onkyo by jste tedy volil spíš Onkyo?
Moc se v tom nevyznám, přijdou mě obě stejné, ten Pioneer(nižší model) je vítěz ceny EISA, ale na to se moc spolehnout nedá 🙂
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
V téhle cenové kategorii nejsou mezi AV Receivery žádné dramatické rozdíly, takže je to spíš o osobních zkušenostech a sympatiích k té které značce. Já osobně bych vybíral u značek Yamaha a Marantz a možná ještě Denon, ale Onkyo i Pioneer taky určitě nejsou špatná volba. Podstatně větší rozdíly jsou mezi reprobednami a pokud byste se chtěl posunout se zvukem výš, tak určitě udělá podstatně víc výměna předního páru satelitků Onkyo za nějaké slušné regálovky.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
tak jste mi dal brouka do hlavy a rozhodl jsem tedy více zainvestovat a koupit receiver i s novýma bednama
teď mám ale s tím spojený další problém a to jaký set vybrat…MALL.cz má celkem rozumné ceny na určité sety
zatím jsem vybral:
http://www.mall.cz/akcni-sety/NR609S6065B1
http://www.mall.cz/akcni-sety/NR609B6066B2
http://www.mall.cz/akcni-sety/VECTOR205B3
http://www.mall.cz/akcni-sety/VECTOR207B3
jiné výhodné kombinace jsem nenašel
jaký je váš názor?
Jamo S 606 ani omylem
Jamo S 606 jsem bohužel slyšel a nic příšernějšího za dané peníze snad ani koupit nelze. Magnaty neznám, ale „německý“ zvuk mi nikdy neseděl. Nějaká doporučení ohledně 5.0 setů beden jsem v této diskuzi dával zde:
http://www.digilidi.cz/av-receiver-jak-vybrat#comment-6969
Re: Jamo S 606 ani omylem
Takže myslíte, že i dražší řada od JAMO nemá význam a je lepší nedat na to, že píšou Onkyo jedině s Jamo bednama, ale klidně tam mám dát Heco Victa ?
Receiver mám celkem jasnej: Onkyo nebo Pioneer, ale ty bedny jsou oříšek.
Co třeba MAGNAT Vector? Řada Monitor je 5.1 a to si trochu protiřečí s tím co již bylo napsáno.
Re: Jamo S 606 ani omylem
V řadě Magnat Monitor je těch setů víc. Třeba Magnat Monitor Supreme set 800 je 5.0 set se sloupy. To, že mě osobně nesedí „německý“ zvuk, ještě neznamená, že nebude sedět vám nebo někomu jinému. Já jsem je neslyšel a je to jenom můj odhad na základě zkušenosti s jinými německými bednami – a třeba je u řady Magnat Monitor zcela mylný. A podle internetových diskuzí by měly být ve své kategorii rozumnou volbou. Rozhodně jsem na ně nečetl tolik kategorických odsouzení jako na Jamo S 606 a ostatní levné bedny Jamo. Možná že vyšší/dražší řady beden Jamo jsou lepší, ale ty z vámi uvažované kategorie jsou opravdu tragické a bylo to tak u Jama asi vždycky. Když si vzpomenu na asi čtvrt století starou základní řadu Jamo Studio, tak se mi kroutí uši ještě teď. Bedny Magnat Monitor jsem dával jako příklad levného 5.1 setu s poctivými regálovkami, protože těch je po skrovnu. V levných setech převažují buďto 5.1 sety s pidisatelitky, které jsou k ničemu, a nebo 5.O a 5.1 sety se sloupy vepředu. Kdo nemá kam umístit sloupy, tak má výběr značně zúženy a právě v řadě Magnat Monitor jsou asi nejlevnější použitelné 5.1 sety s poctivými regálovkami.
Pokud chcete set se sloupy, tak bych asi doporučil vybírat spíš z řad Heco Victa 501 a 701, JBL Northridge nebo Tannoy Mercury. Pokud se 5.0 set nenabízí, tak ho lze koupit jednotlivě jako dva sloupy, dvě regálovky a center. Je ale pravda, že sety většinou vycházejí výhodněji, než takto poskládaná sestava reprobeden – ale určitě stojí za to zkusit se dohodnout s prodejcem na nějaké slevě při nákupu kompletní sestavy.
To doporučení Onkyo + Jamo si podle mě vymysleli spíš obchodníci, kteří dodávají tyto dvě značky. Základ jsou dobré bedny a k nim je možné vyzkoušet dva tři Receivery, ale v této cenové kategorii bych žádné zásadní rozdíly nečekal. Když si koupíte příšerné bedny, tak to nezachráníte ničím.
Re: Jamo S 606 ani omylem
Tak jsem ještě před objednáním vykonal párhodinovou návštěvu v poslechovém studiu.
Vyzkoušel jsem si přímo na tom Onkyu NR609 několik sestav.
DALI CONCEPT 6 SET 5.0.
HECO METAS XT SET 701
QUADRAL RHODIUM 90
JBL E80
HECO se mi moc nelíbilo, je o cca 10tis dražší než VICTA, ale pochybuji, že bude levnější model hrát lépe…i když vše je možné…bohužel nebyl k vyzkoušení.
Jedny z nejlepší hrály DALI. JBL bych řadil hned za ně.
Takže teď jsem zase na začátku 🙂
Zase než dám takové peníze tak chci mít jistotu a radši si za ní i připlatím.
Co Vy a DALI?
Re: Jamo S 606 ani omylem
DALI mají velkou výhodu v předních bassreflexech. Já osobně jsem jinak příznivcem produktů Wharfedale. Třeba Diamond 10.2 plus 10.1 plus 10.CS. Ty ale potřebují prostor, aby předvedly své přednosti.
PS: regálovky v této cenové hladině budou hrát asi vždy líp, než sloupy!
Re: Jamo S 606 ani omylem
Tak už jsem rozhodl a objednal TX-NR609 + JBL E80 set 5.1
Nakonec rozhodl zvuk při sledování filmů, pro zvuk by byly lepší DALI, ale na filmy neměly JBL konkurenci.
Re: Jamo S 606 ani omylem
Vámi vybraná kombinace by asi měla být opravdu vhodnější. 5.0 set DALI by nejspíš potřeboval lepší AV Receiver – třeba Yamahu RX-V1067 se sloupy zapojenými v Bi-Ampu. Jenže to by celkově vyšlo dráž. Levnější AV Receivery mají ošizené napájecí obvody a koncové stupně a ty z beden „pořádný spodek nevymáčknou“. U 5.1 setu JBL ten spodek řeší aktivní subwoofer a zbytek by měl být v pohodě.
Re: Jamo S 606 ani omylem
jojo, přišel mi ten zvuk lepší, sloupy mám i tak zapojené v bi-ampu,
v každém případě moc děkuji za rady
Re: Jamo S 606 ani omylem
Takže myslíte, že i dražší řada od JAMO nemá význam a je lepší nedat na to, že píšou Onkyo jedině s Jamo bednama, ale klidně tam mám dát Heco Victa ?
Receiver mám celkem jasnej: Onkyo nebo Pioneer, ale ty bedny jsou oříšek.
Co třeba MAGNAT Vector? Řada Monitor je 5.1 a to si trochu protiřečí s tím co již bylo napsáno.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Ahoj,rad bych pozadal o vas nazor, jelikoz jsem ted v situaci,kdy potrebuji koupit nejake to „zelezo“, rozhoduji se jestli stereo nebo multikanal. Me pozadavky jsou aby jsem mel moznost digi vstupu (optika nebo koax) co se vyuziti tyce tak vetsinou hudba z pc neco malo filmiku. Dalsi vec je ze rad posloucham radio,ale nejsem si jist jestli tim spis nepujdu s kvalitou dolu kdyz to bude stereo receiver a dalsi vec a to ta nejpodstatnejsi,nejsem zadny hifista a mam na to 10K. jo a repraky mam Jamo c405. jen tak pro zajimavost jsou tyto repro v pohode?diky moc za nejakou radu.
Lukass
Re: AV Receiver a Jamo C405
Jamo C405 neznám, ale podle ohlasů na internetu jsou Jamo řady C ve své kategorii poměrně slušné – na rozdíl od katastrofální základní řady S.
Podle parametrů jsou Jamo C405 „středně velké“ dvoubasákové sloupy a ty podle mého názoru levný 5.1/7.1 AV Receiver rozumně „nerozhýbe“. I když basáky mají průměr jen 165 mm a citlivost beden je 89dB, takže úplně náročné na zesilovač asi nebudou, ale stejně – pokud neplánujete rozšíření beden ze sterea na multikanál, tak bych doporučil koupit stereo receiver nebo stereo zesilovač + tuner.
Co se týče DACu, tak pokud budete hrát hlavně z PC, tak je cest víc. Levné AV Receivery sice mají vestavěné DACy, ale mizerné, a navíc mají co se týče sterea mizerné i všechno ostatní. Existují i stereo zesilovače s integrovaným DACem – třeba Onkyo A-5VL nebo Harman/Kardon HK 3490. V obou případech ale půjde zvuk z PC sice digitálně, ale z integrované zvukové karty, a to taky není ideální. Samozřejmě to je výrazně lepší, než kdyby se z integrované zvukovky hrálo analogově. Podle mě by ale v této kategorii bylo nejvhodnější řešení klasický stereo zesilovač + tuner nebo stereo receiver a k tomu USB DAC (externí zvuková karta připojená přes USB). Já jsem například koupil z druhé ruky uDAC verze 1 za 1500 Kč – sice to není žádný zázrak, ale převodníky integrované do levných AV Receiverů strčí do kapsy s přehledem.
Re: AV Receiver a Jamo C405
Díky ti za odpověď, jeste mohl bych te poprosit o toto porovnáni a doporuceni?
Onkyo A-5VL vz. Onkyo TX 8050
Diky
L.
Re: AV Receiver a Jamo C405
Ani jeden z těch zesilovačů neznám, ale měl jsem Onkyo A-35 a A-9711 a pár různých Onkyií jsem slyšel, a žádné mě nenadchlo. Onkyo A-5VL se mi zdá na sloupy slabé. TX-8050 podle německých testů hraje údajně slušně, ale má problém s přehříváním (u Onkyí klasika) a se zásahy ochran u beden s nižší impedancí. Máte sice bedny s papírovou nominální impedancí 6 Ohm, ale u dvaapůlpásem většinou na basech klesá impedance na polovinu.
Navíc při nespolehlivosti současné elektroniky bych volil standardní analogový zesilovač a ne zesilovač nebo receiver nacpaný různými digitálními nesmysly. Čím je toho v jedné bedně víc, tím je větší pravděpodobnost, že se něco porouchá. Samozřejmě po záruce. Běžný analogový stereo zesilovač je i po letech většinou snadno opravitelný i v neznačkovém servisu. Digitální části se ale většinou dají opravovat jen výměnou celých desek – a ty po pár letech jako náhradní díl nikdo nesežene.
Ve vámi zvažované kategorii bych já osobně vybíral klasický stereo zesilovač u značek Yamaha, Denon a NAD. Pro citlivé regálovky pak skoro určitě Marantz – to ale není váš případ.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý deň. Poprosím o radu . Riešim problém s domácim kinom a neviem aké komponenty zakupit. Momentálne vlastním stereo zostavu zosilňovač unico primo, cd nad 565bee
a repro dynaudio focus 220.O to stereo nechcem prísť, ale viac ako stereo ide cez tuto aparaturu telka a radio zo set top boxu. Ide mi hlavne o kvalitu, no za primeranú cenu.
Takže otázka . Aké repro dokúpit , aky AV receiver.
Vopred ďakujem.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Stávající stereo sestavu můžete na 5.1 rozšířit a stereo zesilovač i sloupy používat jak pro stereo, tak pro multikanál. Stačí koupit center, surroundy a 5.1 nebo 7.1 AV Receiver s kompletním Pre-Outem (Pre-Out All Channels – někdy je totiž jako Pre-Out označen i samostatný výstup pro subwoofer).
K vaším sloupům Dynaudio Focus 220 lze dokoupit i center a regálovky jako surroundy, ale jsou docela drahé (přesněji odpovídají jejich kvalitě). Levnějším řešením by bylo koupit center a surroundy Dynaudio z nižší řady než je řada Focus – pokud by se nějaké hodily vzhledově k vašim Focus 220).
Co se týče AV Receiveru, tak dát konkrétní doporučení je těžké, protože „primeraná cena“ může být jakákoli. Já osobně bych volil Yamahu – třeba RX-V1065. Zapojení provedete takto:
Center a surroundy budete „krmit klasicky“ přímo z AV Receiveru (připojíte je pomocí reprokabelů k reprovýstupům AV Receiveru)
Přední sloupy budete „krmit“ ze stereo zesilovače. Propojíte výstupní Cinch zásuvky pro přední bedny na AV Receiveru (LF a LR na Pre-Outu) s nějakým vstupem na stereo zesilovači – budete tedy pro přední bedny místo výkonových zesilovačů v AV Receiveru používat koncové zesilovače ve stereo zesilovači.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
dobrý den, mohu se zeptat, vlastním reciver Sony STR-DB 840QS, připojený opticky ke integr. zvukovce na nové desce gigabyte ud 3, mělo by význam investovat do lepší karty, kvůli optickému připojení (předpokládám, že zvuk převádí receiver)? děkuji za poradu. pavel ps. poslouchám hlavně stereo na repro tannoy.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Ve vašem případě opravdu provádí vlastní DA převod interní DAC v AV Receiveru. To, co se děje před DACem má samozřejmě taky vliv, ale v této cenové kategorii to zvuková karta asi nijak zásadně neovlivňuje. Nejdůležitější je „nemršit“ to softwarově – tedy pro přehrávání používat ASIO nebo Kernel Streaming a jako přehrávač používat spíš správně nastavený foobar2000 než Winamp:
http://www.digilidi.cz/kawakami-kxdrivers-asio-vyladeni-zvukove-karty-na-maximum
Lepší zvukovku ale můžete vykoušet taky. Samozřejmě s optickým S/PDIF výstupem. Ale do extra drahé se podle mě investovat nevyplatí, protože z ní používáte jen digitální část. Mohla by stačit nějaká bazarová – třeba Creative Audigy 2 a podobně. ASIO nebo Kernel Streaming a foobar2000 pro ní platí samozřejmě taky.
Nepíšete, jaký model beden Tannoy máte. Sony STR-DB840QS je sice poměrně slušný AV Receiver, ale pokud máte nějaký vyšší model beden Tannoy, tak to samozřejmě zvukově limitovat může. Pro základní řady beden Tannoy Mercury a Revolution R samozřejmě stačí v pohodě.
Re: AV receiver
Dobrý den.
Před několika léty jsem si zakoupil receiver rx-v363 v domění, že mi vystačí do konce mých dní…ale..rozhodl jsem se, že se přece jen ještě vrhnu na blu ray.
Mé finance jsou omezené a tak jsem se rozhodl, že bych zakoupil receiver rx-v371, ale zjistil jsem, že existuje htr-4046 je údajně totožný s rx-v371.
Tedy bych se zeptal, který z nich je lepší popřípadě jsou li skutečně stejné?
A dále bych chtěl vědět jestli kvalitativně je ten můj starší rx-v363 srovnatelný s těmi novějšími, protože jsem si všimnul, že v možnostech připojení na zadní straně je rozdíl, ty novější mají podstatně méně zdířek.
Za odpověď děkuji.
Vladimír Kubíček
Výměna Yamahy RX-V363 za RX-V371
Podle mého názoru se výměna staršího funkčního AV Receiveru za nový ze stejné cenové/kvalitativní kategorie nevyplatí. Zvukově si rozhodně nepolepšíte. Často naopak novější model hraje hůř než starší. Jediné, co je potřeba ohlídat, je přehrávání Bluray disků s „HD“ formáty zvuku. Bluray přehrávač nemám a nijak detailně jsem to nezkoumal, takže se omlouvám za případné nepřesnosti. Pokud někdo objevíte nějakou chybu, tak mě, prosím, opravte, nebo doplňte. Díky.
1) Většina Bluray disků obsahuje i 5.1 zvukovou stopu DTS a/nebo DD. Stačí jí zvolit a přehrávání by neměl být problém.
2) Disky bez DD a DTS stopy by měly jít přehrávat taky. Jen je potřeba správně vybrat Bluray přehrávač. Ten by měl umět „HD“ zvukové stopy Dolby Digital TrueHD a DTS-HD dekódovat a „posílat“ do AV Receiveru po optice nebo koaxiálu jako „staré“ 5.1 – 1DD nebo DTS. Po optice by to měly umět přehrávač LG BG660 a BD670 (viz manuály):
http://www.lg.com/cz/tv-audio-video/video/LG-blu-ray-prehravace-BD660.jsp
http://www.lg.com/cz/tv-audio-video/video/LG-blu-ray-prehravace-BD670.jsp
3) Další možností je 5.1 analogové propojení Bluray přehrávače a AV Receiveru. Bluray přehrávač samozřejmě musí mít 5.1/7.1 analogový výstup a všechny dekodéry prostorového zvuku. Uvedené přehrávače LG BG660 a BD670 5.1/7.1 analogové výstupy nemají.
V každém případě si myslím, že by stálo za to koupit nejprve Bluray přehrávač, vyzkoušet to nejprve s původním AV receiverem a nový AV Receiver kupovat až v případě, že to bude z funkčního hlediska nevyhnutelné.
Yamaha RX-V371 opravdu může být shodná s HTR-4046. Například RX-V363 byla shodná s HTR-6130. Na trhu už by ale měl být i nový model RX-V373.
Re: Výměna Yamahy RX-V363 za RX-V371
Oprava: BD660 (ne BG660)
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
rozhoduji se mezi těmito AVR:
– http://www.mall.cz/av-receivery-6-10000/pioneer-vsx-s300-k
– http://www.mall.cz/av-receivery-6-10000/marantz-nr1402
Potřebuji to dostat do TV stolku, proto volba slim. Co doporučujete a proč?
AV receiver pro Tannoy Mercury 5.0 (2xV4, 2xVR, 1xVC)
Dobrý den,
má někdo zkušenosti nebo může doporučit receiver k bednám Tannoy Mercury V v konfiguraci 5.0? Já mám sice rád Onkyo, ale pro tyto bedny by to prý nemuselo být ono.
KT
Re: AV receiver pro Tannoy Mercury 5.0 (2xV4, 2xVR, 1xVC)
Shodou okolností jsem byl nedávno u kamaráda, který má bohužel nevím jaký model Receiveru Onkyo za cca 15 tisíc Kč a Tannoy Mercury v konfiguraci 5.0 – ale jako přední má jen regálovky V1. Testoval jsem jen stereo. Na Direct to hrálo celkem slušně – pochopitelně až na nedostatek basů, což by se sloupky V4 takový problém být neměl. Při použití jakéhokoli digitálního zpracování (výsledky autokalibrace, ekvalizace, zvukové profily, All Channels Stereo atd.) byl zvuk katastrofální. Já osobně bych šel do něčeho jiného už jen kvůli problémům většiny Onkyí s přehříváním. Nejspíš do Yamahy, případně do Marantze nebo Denonu …
Re: AV receiver pro Tannoy Mercury 5.0 (2xV4, 2xVR, 1xVC)
Díky moc za reakci, nakonec jsem se na Mercury vyprdl, protože jsem po haluzi koupil sestavu 5.0 Tannoy Sensys, sice ta první obyčejnější řada, ale za 12k korun :)))) Měl jsem přesně tyhle regálovky a krom suchých basů mi naprosto seděly.
Padl mi do oka receiver Yamaha RX-A810. Snad to nebude přehmat.
Re: AV receiver pro Tannoy Mercury 5.0 (2xV4, 2xVR, 1xVC)
Obyčejnější řadou Sensys myslíte tu bez DC v názvu (tedy s klasickými reproduktory a ne s Dual Concentric)?
http://www.superfi.co.uk/P-5561-discontinued-tannoy-sensys-2-speakers-pair.aspx
Za tu cenu je to bomba – a jestli je to ještě ke všemu se sloupy Sensys 2 vepředu, tak je to atomová bomba!
Yamahu RX-A810 neznám, ale kdybych si sám vybíral AV receiver, tak by to téměř na 100% byla Yamaha. Porovnával bych maximálně s Maranzem. Zajímavá nabídka je RX-V1900:
http://hifibazar.cz/detail.asp?id=1846
RX-V1800/RX-V1900 byly „nejnižší“ modely z „audiofilní“ řady Yamah …
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den
Můžete mi poradit nějaký receiver s impedancí od 4 ohmů
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Pokud se nepletu, tak většina Yamah jde přepnout do módu 4/6 Ohm – „oficiálně“ pak můžou mít přední bedny 4 nebo 6 Ohm, center a surroundy můžou mít 6 Ohm. Pokud se to nebude „žhavit“, tak by snad neměl být problém ani se všemi bednami s impedancí 4 Ohm. Ale jisté samozřejmě není nikdy nic. Navíc u spousty beden klesá impedance na určitých frekvencích dost výrazně pod nominální impedanci – zejména u dvaapůlpásmových …
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobry den.
Mam TV Samsung UA55C6000RW bez HDMI 1.4 (ARC), Xbox 360, na vyber STB Motorola VIP 1003, 1903 alebo 1963 (rozdiel je v HDD a digital audio vstupom), v buducnosti planujem nejake MMC ako Xtreamer, prip. Bluray player. Momentalne hladam vhodny reciever + repro tak, aby som mohol tieto vyuzivat pri hrach, pocuvani hudby, pozerani filmov. Vybral som si tento set : http://www.luxusni-elektronika.cz/polozka/onkyo_txnr414_s_a_harmankardon_hkts_16_white.html a chcel by som vediet Vas nazor, ci je to vhodne aj na hudbu, hry a nielen na filmy, a ak nie, co by ste Vy odporucali.
Takisto ma zaujima akym sposobom vsetky komponenty poprepajam, t.j. vsetko pomocou HDMI in -> jeden HDMI out do telky, ale co s audiom ked na TV nemam ARC.
Dalej by som rad vedel, ako na sharovanie audia, videa napr. z notebooku ? Pri recieveri sa pise, ze je DLNA kompatibilny, ale predpokladam, ze sa jedna len o prenos audia, a nie videa. Ake su moznosti tu, okrem moznosti pripojenia NTB cez hdmi ?
Za odpovede dakujem !
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Pár AV Receiverů Onkyo jsem slyšel (i dražších) a byla to dost bída. Kdybych si vybíral AV Receiver já, tak u značek Yamaha, Marantz a možná Denon.
Co se týče reprobeden, tak sety typu Harman/Kardon HKTS 16 s maličkými satelitky jsou dobré maximálně na filmy a hry pro hodně nenáročného posluchače. Na hudbu to není ani omylem. Nějaké tipy najdete dál v této diskuzi.
Co se týče videa a notebooku, tak bych ho k AV Receiveru připojoval jedině přes HDMI nebo DVI/HDMI. VGA vstupy většina AV Receiverů nemá. Jako nouzovka by šlo propojit přes VGA notebook přímo s TV – pokud má vaše TV VGA vstup (Samsung typ UA55C6000RW jsem nevygooglil). Pokud plánujete Media Player, tak bych to neřešil.
AV Receivery samy o sobě přehrávají po síti (DLNA) opravdu jenom audio.
Testoval jsem Bluray / Media / LAN Player LG BD660 a zdál se mi za ty peníze slušný. Viz zde v diskuzi:
http://www.digilidi.cz/tz/domacim-kinum-lg-se-dari
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
poradil byste mi prosím, jaký 5.1 nebo 7.1 receiver by se hodil k reproduktorům „Heco Metas XT 501“ pro stavbu domácího kina? Mám v plánu z počátku pouze stereo, časem za rok, dva po přestěhování rozšířit na 5.0 či 5.1 (nyní není za gaučem místo).
zdrojem budou 2 nebo 3 počítače + nějaký přehrávač hudby, nevím moc jak je to s připojením do sítě, ale pokud by šlo pouštět přes wifi, asi bych to dost ocenil;
– hudba x filmy 50:50, pokoj cca 20 m2, cenově bych se rád vešel do 13k kč
Děkuji, Marek
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Heco Metas XT 501 jsou docela slušné. Ty si zaslouží minimálně Yamahu RX-V573 nebo RX-V673 (ta je ale kousek nad cenový limit). Obě umí Bi-Amp pro přední pád beden a ten bych určitě využil. Obě umí DLNA po „drátové“ síti. Jestli je možné k nim dokoupit Wi-Fi klíč jsem nezkoumal, ale pokud ne, tak se to dá řešit libovolným Wi-Fi routerem, který umí mód Client – třeba TP-LINK TL-WR543G stojí 600 Kč. Ale drát je drát – pokud máte možnost natáhnout k domácímu routeru LAN kabel, tak to udělejte …
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Děkuji moc za radu, téměř určitě vezmu tu V573, ale ještě váhám i nad tou V673, je u ní nějaký důvod proč si ty cca 2k připlatit? co se poslechu týká? Na mallu je popisek:
Oproti modelu RX-V573 se liší tím, že je v konfiguraci 7.2, má dva výstupy na subwoofer, více HDMI vstupů, upscaling na rozlišení až 4K a kvalitnější automatickou kalibraci.
– SW bych měl max jeden, vstupy mi snad stačit budou, upscaling zni fajn, ale kdo vi jak a kdy 4K prijde, takze to je pro me nyni nevyznamny.. pak tedy zbyva jen ta kalibrace. Je to jediny plus u tohoto modelu? Nebo má navíc něco díky čemu by Heco Metas hrály lépe?
Děkuji
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Co se týče výbavy, tak jsou na tom opravdu skoro stejně:
http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/av-receivers-amps/rx/?tab=product_lineup&selected=372797_372795_&mode=compare
Vyšší model většinou hraje o něco lépe než nižší a bývá méně ošizený (V673 je o 2 kg těžší než V573) – mívá větší trafo, větší chladiče, vyšší kapacitu filtračních kondenzátorů a podobně. Jestli je ale mezi těmito dvěma modely nějaký slyšitelný rozdíl říct nedokážu – na vlastní uši jsem je nesrovnával.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Děkuji moc za čas který mi věnujete. Již jsem téměř pořídil tu Yamahu, ale bylo mi teď jedním hifistou řečeno, že Yamaha hraje špatně, že mám jít do nějakýho Denona. Mohl bych Vás prosím poprosit o názor na toto tvrzení (vycházím z toho že s Yamahama asi máte zkušenosti)? Pokud bych se místo po Yamaze začal dívat po Denonu, polepším si nějak nebo poznám nějaký významný rozdíl? Bude to na těch Metasech hrát opravdu lépe? Trochu se obávám abych teď x měsíců neřešil volbu receiveru kvůli nepatrným rozdílům ve výkonu a pak mi to nakonec nepokazila akustika pokoje 🙂 Jakou s tím máte vy zkušenost (obecně), je mezi rozdílnými receivery ve stejné ceně opravdu znatelný rozdíl, nebo to nestojí za řeč? A jak je to s receivery dvou sousedních modelů, něco jako V573 a V673 (opět obecně), bývá ten rozdíl skutečně znát a stojí to za řeč, nebo je to jen drobné zlepšení?
Děkuji moc
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
A nepoužil náhodou provařenou pověru, že „Yamaha je ostrá“? 🙂
Nejlepší by samozřejmě bylo, kdybyste si sám udělal přímý srovnávací test dvou nebo tří AV Receiverů na vlastní uši, se svými reprobednami a na vlastní muzice, kterou máte naposlouchanou.
Já osobně mám s Yamahami výborné zkušenosti (jak ve stereu, tak v multikanálu), ale Denon nebo Marantz bych taky rozhodně nezavrhoval.
Aktuální vítěz EISA je Pioneer VSX-922, ale od Pioneerů znám jenom stereo zesilovače, kde po pár opravdu katastrofálních letech v nižších řadách jsou ty nové docela slušné. To ale s jejich AV Receivery asi moc nesouvisí.
V této cenové kategorii bych ani já žádné dramatické rozdíly neočekával. Osobně bych se vyhnul Onkyu kvůli osobní špatné zkušenosti s katastrofálním digitálním zpracováním zvuku u dvou starších modelů řady 800.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Děkuji moc za rady, už mám doma RX-V673, bedny nakonec Wharfedale Diamond ze stovkové (letošní řady). Ještě jednou moc díky!
výběr beden
Dobrý den
Prosím o radu, mám avr pioneer vsx 520 a rád bych k němu zakoupil nejraději sestavu 5.1 menších rozměrů. Nejlépe investice okolo 6 tis. Hlavně na sledování filmů v místnosti cca 16m. Zalíbila se mi např. JBL cinema 300, nebo 500. Myslíte že by šli k tomuto recivru? Mám jbl v autě a jsem s nimi max spokojen. Nebo máte jiné doporučení? V této cenové relaci, nejsem náročný, jen chci správně vybrat v této low end kategorii. Děkuji za odpověď.
Re: výběr beden
Konkrétně s těmito sety od JBL zkušenost nemám, ale podle parametrů a zkušenosti s jinými obdobnými sety se obávám jednoho problému: center má u obou setů hodně maličké středobasové reproduktorky (průměr 3″ / 75 mm). Kvůli tomu bývá špatná srozumitelnost dialogů. To, že mají tak malé reproduktorky i satelity taky není ideální, ale u ruchů a jiných zvuků ve filmech to tolik nevadí. Subwoofer taky nebývá limitující. Ale srozumitelnost dialogů je podle mého názoru u filmů zásadní. Pokud máte možnost si některý ze setů před koupí poslechnout na vlastní uši, tak to udělejte, a zaměřte se na srozumitelnost dialogů. Případně zkuste zapátrat po obdobném setu, který by měl u centeru středobasové reproduktory o větším průměru – alespoň 10 cm. Jenže v téhle ceně a požadavku na menší rozměr sestavy to asi nebude jednoduché.
Z „technického“ hlediska připojení zmíněných setů k vašemu AV Receiveru nic nebrání.
Re: výběr beden
Děkuji za radu.
Zkusím tedy vybrat ještě něco jiného.
Re: výběr beden
Jeste se mi zalibila sestava jamo s426 HCS3, slo by to k tomu pioneeru vsx520?
Dekuji moc za radu, jsem amater.
Re: výběr beden
Připojit by to šlo. JAMO S 426 jsem neslyšel, ale slyšel jsem JAMO S 606 a byla to absolutní katastrofa.
Pokud 5.0 sestavu se sloupy vepředu, tak Heco Victa 501 nebo něco z řady Magnat Monitor. Ty jsou ale o něco dražší.
Cenově srovnatelné jsou Quadral Quintas 5000 – ty ale neznám.
Ještě se na trhu běžně vyskytují imitace reprobeden značek Pure Acoustic a Pioneer – obojí jsou podobná tragédie, jako Jamo.
Re: výběr beden
Dekuji za radu, o tech jamo s426 pisou v recenzich celkem dobre, tedy za tu cenu. Dam na vas a podivam se po tech magnatech.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
Chtěl bych si koupit domácí kino,ale výrobců je tolik,že je těžké se orientovat.Něco jsem si přečetl v recenzích,ale budu rád za každou radu,co vybrat.Zdroj obrazu a zvuku bude Blu-ray (i 3D),DVD a CD.Poměr film/hudba asi 60/40 z hudby převáženě pop,art rock-Pink Floyd,Vangelis,Jarre,Yes ale i tvrdší D.Purple,Metallica,Nightwish a pod.Ozvučená místnost asi 30m2.Cenová relace +- 25 000 kč za repro + k tomu odpovídající a vhodný AV receiver.Zaujali mne značky Dali,Wharfedale případně jestli doporučíte i jiné a k nim vhodný AV receiver(Denon,Hamon Kardon či jiný).Děkuji.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Kandidáty máte vybrané dobře. Předpokládám, že máte na mysli 5.0 sety Dali Concept HOME Cinema I a Wharfedale Diamond set 10.5 nebo 10.6.
Do výběru můžete zařadit ještě 5.0 set TANNOY Mercury V a 5.1 sety KEF C SET a JBL ES80 PACK.
Vyberte si napřed na vlastní uši bedny a k nim „napasujte“ vhodný AV Receiver – co nejvyšší model podle toho, kolik do toho chcete investovat. Já osobně bych vybíral mezi značkami Yamaha, Denon nebo Marantz. Vyhnul bych se Onkyu.
Pořiďte 7.1 AV Receiver, který podporuje Bi-Amp pro přední pár beden, a využijte ho.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
chtel bych si koupit sloupové reproduktory HECO VICTA 501 ale nevím jaky receiver koupit ktery bude dostačující pro tyhle repro. Děkuji za odpověd.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Heco Victa jsou základní model, ale ve své kategorii poměrně slušný. Vyhovovat by měl jakýkoli AV Receiver kolem 10 tisíc Kč. Lepším samozřejmě nic zkazit nemůžete. Pokud ale hodláte zůstat u sterea, tak si raději kupte stereo zesilovač – i základní Yamaha A-S300 bude hrát minimálně tak dobře, jako AV Receiver za dvojnásobek. Pokud ale máte na mysli Heco Victa SET 501, tak samozřejmě AV Receiver potřebujete – například Yamaha RX-V471, RX-V473, RX-V571 nebo RX-V573.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
kupuji pro přítele receiver a repro soustavu a cena by měla být do 18 000, něco jsem našla, ale bohužel tady těm věcem nerozumím, tak bych vás ráda poprosila o radu.
Vybrala jsem receiver: Denon AVR-1513/1312, YAMAHA RX-V 373/371, YAMAHA HTR-3065
repro soustavy: Sony SSF-CR6000, Sony SSF-CR4000, MAGNAT Monitor Supreme set 2000 mocca, Jamo S 506 HCS 5 (poslední 2 už jsou ale dražší)
Reproduktory jsem vybírala i podle barvy, která vím, že by se mu líbila. Můžete mi poradit, co z toho vybrat? Nebo jestli koupit úplně něco jiného?
Dekuji.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Sony – tyto sety neznám, ale mají klasickou nectnost jako většina podobných setů – mají maličký center, takže dialogy u filmů budou téměř jistě špatně srozumitelné (vysvětlení tohoto problému je dále v diskuzi). „Kvalitou“ budou nejspíš něco jako set Pioneer popisovaný zde – tedy mizérie na úrovni supermarketových No-Name značek:
http://www.digilidi.cz/falesne-vyskove-reproduktory-kaloty
Jamo řady S – na ty rovnou zapomeňte – hrají příšerně – viz dále zde v diskuzi
Magnat Monitor – z uvedených asi jediná slušná možnost
Pokud nemáte moc velký obývák, můžete ušetřit na sestavě bez subwooferu a koupit Magnat Monitor Supreme 5.0 set 1000 nebo (podle mě) o trošku lepší Heco Victa set 701. Místnost do nějakých 25 metrů čtverečních „ubasují“ i sestavy se sloupovými bednami bez subwooferu. V případě potřeby můžete subwoofer dokoupit kdykoli dodatečně.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Děkuji Vám za radu, dívala jsem se podle Vašeho doporučení a pořád si nejsem jistá, které zvolit.
Rozhoduji se mezi AV receiverem Denon AVR-1513 a YAMAHA RX-V373 a reproduktory Magnat Monitor Supreme 5.0 set 1000 nebo Heco Victa set 701.
Můžu to nakombinovat vše spolu, nebo některé z nich nejdou k sobě? A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli jsou velké rozdíly mezi Heco Vista 501 a 701 a Magnat Monitor Supreme 800 a 1000.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Tyhle dva konkrétní modely jsem osobně neporovnával, ale podle mých zkušeností mezi AV Receivery v základní kategorii nejsou žádné dramatické rozdíly. Já osobně mám dobré zkušenosti s Yamahami, takže sám pro sebe bych si vybral Yamahu.
Z ostatních značek bych do výběru doporučil zařadit Denon a Marantz – znám sice hlavně stereo zesilovače těchto firem, ale majitel našeho místního Hi-Fi studia tvrdil, že i AV Receivery těchto značek patří k těm lepším. Většině „prodavačů“ se samozřejmě věřit nedá, ale zrovna tenhle člověk nekecá a prodává jen, to co funguje. Taky je to tím, že naprostá většina lidí nakupuje levnou elektroniku v supermarketech, takže zákazníci Hi-Fi studií jsou v poměru k běžné populaci velice malá skupinka. Ale zase je to skupinka, která utrácí častěji a vyšší částky, takže nezklamat své stálé zákazníky je pro zejména menší Hi-Fi studia otázkou přežití.
Kdybych si vybíral mezi Heco Victa a Magnat Monitor Supreme, tak bych se přiklonil spíš k Heco, ale nijak zásadní rozdíl mezi nimi taky není. V této kategorii patří k asi jediným dvěma variantám s přijatelným zvukem. Obě možnosti jsou výrazně lepší, než ty zbylé, o kterých jste psala. Hrozí jediné nebezpečí – když půjdete do nějakého obchodu, kde nebudou mít ani Heco, ani Magnaty, tak vám skoro určitě budou vnucovat Jamo. Proč jsou tyto příšerné bedny na našem trhu tak vnucované, netuším. Můj odhad je, že české Jama zastoupení je marketingově hodně schopné a/nebo je na těchto šmejdech díky nízké výrobní ceně taková marže, že se to prodejcům vyplatí víc.
Nejlepší by bylo samozřejmě si to poslechnout na vlastní uši, protože podle mých zkušeností bývají dost zásadní rozdíly i v tom, co různí lidé považují za dobrý zvuk. Problém je to zejména mezi laiky, kteří mají většinou zkušenosti hlavně s levnými přístroji. Pokud laik dlouho poslouchal nějakým způsobem hodně atypický levný přístroj (minivěž, domácí kino a podobně), může být na ten zvuk tak zvyklý, že když pak slyší něco, co hraje objektivně lépe, tak může být zklamaný, protože to hraje JINAK, než byl zvyklý a co on považuje za normální. Zjednodušeně řečeno – pokud máte jako etalon zvuku nějaký „podivný“ přístroj, budete vnímat jako „divný“ zvuk přístroje, který hraje lépe, než ten váš etalon.
Heco Victa 501 a Magnat Monitor Supreme 800 mají menší přední sloupy s jedním basákem v každé bedně. Pokud by se používaly v 5.0 sestavě (bez subwooferu), tak by byly vhodné jen do malých místností (odhaduji tak do maximálně 20 metrů čtverečních). Ve spojení se subwooferem v 5.1 sestavě by byly samozřejmě použitelné i ve větších místnostech.
Heco Victa 701 a Magnat Monitor Supreme 1000 mají větší přední sloupy se dvěma basáky v každé bedně. Ty by bez subwooferu „uhrály“ místnosti mezi 20-ti a 30-ti metry čtverečními.
Všechny ty metry nelze brát jako úplné dogma, ale spíš jen pro orientaci. Ono taky záleží na akustice místnosti. Pokud je to akusticky vhodná zabydlená místnost se spoustou nábytku, která tlumí zvuk, tak lze použít větší bedny. Pokud je to moderní holoobývak bez nábytku a ještě k tomu v řopíku (paneláku), tak bývá problém zejména s duněním na basech a čím jsou bedny nebo subwoofer větší, tím je to horší. Ale ani toto dělení není kategorické a každá místnost je trochu jiná.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Děkuji Vám za opravdu vyčerpávající odpověď.
Vyberu tedy yamahu (denon nemá tak bohatou výbavu vstupů) a Heco Vista 501 – bydlíme v řopíku 😀 a máme staré sousedy s dobrým sluchem na hluk 🙂 a hlavně nemůžu najít 701 v barvě, jakou bych chtěla.
Doufám, že dárek bude mít úspěch 🙂
Ještě jednou moc děkuji
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Kozousch radí skvěle a nemusím ani nic dodávat. Snad jen jedno – dárky a překvápka jsou fajn, ale tak do 12 let věku 🙂 Většina chlapů stráví hodiny a hodiny výběrem techniky a právě to jim činí největší radost. Postavit je před hotovou věc = ochudit je o hromadu zábavy. Ale možná to beru moc subjektivně 🙂
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Je mi to jasný, ale mluví o tom dlouho a sám si to nekoupí, tak to objednám tak, aby se to dalo vrátit, když by chtěl něco jinýho 🙂
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Uvažuji o koupi AV Receiveru. Zatim mám jen stary STR-KS600P od Sony + 5 malych repraku 4ohm.
Chci to hlávně pro filmy. Do jakého sýstemu investovat: 5.1 nebo 7.1 (7.2).
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Co se týče beden, tak z logiky věci vyplývá, že při stejné ceně je lepší koupit méně lepších beden než více horších.
Nejvíc setů je 5.0 nebo 5.1, ale dokoupit k 5.0/ 5.1 setu další dva surroundy a rozšířit tak prakticky každou sestavu na 7.0/7.1 samozřejmě problém není.
Já osobně než bych si koupil 7.0 nebo 7.1 systém, tak si radši koupím za stejné peníze lepší 5.0 nebo 5.1 systém. Ale je to jen můj osobní názor a nikomu ho nevnucuji.
AV Receiver samozřejmě 7.1 být může i pro 5.0/5.1 sestavu beden. Ideální je, pokud umí Bi-Amping – ten lze využít pro přední pár beden.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Zamlouvá se mi yamaha RX-v773, i slabší model by byl dobrý ale tento má 2 výstupy HDMI což je pro mně důležitý (jeden pro TV, a druhy pro projektor)
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Já osobně mám Yamahy rád. K levnějšímu AV Receiveru s jedním HDMI výstupem se dá dokoupit HDMI rozbočovač nebo přepínač. Osobní zkušenost s tím nemám, ale údajně může být u některých rozbočovačů nebo přepínačů problém s HDCP, tak je potřeba si to pohlídat.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
V této řádě dale mi se zamlouvá ovládaní iOS zařizenim (jsem fanda do Applu). Jake bedny by se k tomu hodily. Místnost cca 35 m2
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Záleží na vašem cenovém stropu a taky na tom, jestli máte možnost umístit přední sloupové bedny, nebo musíte mít i ve předu regálovky.
Většina setů existuje jako 5.0 set (bez subwooferu) nebo 5.1 set (se subwooferem). Většina setů má přední bedny sloupové, ale dají se vybrat i sety, které mají vepředu regálovky.
Sety se sloupy vepředu lze provozovat se subwooferem jako 5.1 set, nebo bez subwooferu jako 5.0 set.
Sety s regálovkami vepředu mít subwoofer vždycky (výjimkou jsou kombinace opravdu malá místnost + velké regálovky – to ale není váš případ).
Pro vás by připadaly v úvahu typově (jako příklady):
1) 5.0 set bez subwooferu Heco Victa 701 s většími sloupy vepředu
2) 5.1 set se subwooferem Heco Victa 501 s menšími sloupy vepředu
3) 5.1 set se subwooferem a s regálovkami vepředu by se asi musel poskládat – například koupit Magnat Monitor Supreme 200 (4.0 set) + Magnat Monitor Supreme 250 (center) + Magnat Monitor Supreme SUB201 nebo SUB301 (subwoofer)
Kompletní 5.0 a 5.1 sety vycházejí cenově lépe. Sice si můžete koupit bedny ze stejné řady jednotlivě a set si poskládat na míru sám, ale set prodávaný jako set vychází levněji, než když si ty samé bedny nakoupíte jednotlivě a ten samý set si poskládáte sám. U setů s regálovkami vepředu je ale výběr špatný, takže u téhle varianty se skládání asi nevyhnete. Skládání se taky nevyhnete u 7.1 setu – zde si většinou musíte koupit 5.0 nebo 5.1 set a dokoupit jeden pár regálovek.
K nejlevnějším setům beden, které hrají slušně, patří Heco Victa 501 a 701 a Magnat Monitor Supreme.
K o něco dražším a lepším setům patří třeba Tannoy Mercury V, KEF C, Dali Concept HOME Cinema a JBL ES80.
Pokud byste mířil ještě výš, tak všechny výše uvedené značky mají i vyšší/dražší/lepší modely beden a setů. Z kategorie kolem 40-ti tisíc Kč je zajímavý jak zvukově, tak designově 5.1 systém Cabasse Eole 2:
http://cabasse.cz/produkty/eole.html
Narazil jsem taky na levný set Infinity Primus, ale ten neznám. Podle ohlasů na vyšší modely jde taky o slušnou značku, ale základní řada nemusí být nic moc podobně jako u značky Jamo. Vyšší řady beden Jamo jsou slušné a nejvyšší řady špičkové, ale základní řada S je katastrofální a druhá nejnižší C je taky bídná.
Z levných setů by ještě přicházely v úvahu sety od českého výrobce Dexon – Dexon Allegro. Ty jsem ale na vlastní uši taky neslyšel.
Z levných beden se vyhněte značkám Pure Acoustic, Eltax (neplést se slušnými Elac), zmíněným Jamo a AQ osazeným měniči TVM.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Diky za info. Stoji to dost peněz takže budu to kompletovat tak asi rok 🙂 Začnu AVR RX-V773. A zapojim to na mé stavajici bedny 4ohm (snad to půjde). A pak si koupím set Heco Vista 701 (to by snad mělo nějakou dobu vydržet než dokoupím subwoofer. A nakonec další regalovky.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Já vím, že těsně po plyšáku se u nás daly koupit maximálně ve výprodeji bídné Tesly nebo tahle bídná Jama. A to stála zhruba celou tehdejší průměrnou výplatu. Ty doby už jsou chválabohu dávno pryč.
Něco konkrétního se takhle na dálku fakt poradit seriózně nedá. Zvlášť když není znám váš rozpočet, vzhledové požadavky, možnost umístění sloupů, zvukové preference atd.
Poradit se dá maximálně obecné technické řešení – vzhledem k velikosti místnosti 5 co největších beden a pořádný subwoofer. Když si dáte do každého rohu malé bedničky, tak na vás budou komicky ňafat jak Čivavy.
Nějaké možnosti jsem už psal třeba zde:
http://www.digilidi.cz/av-receiver-jak-vybrat#comment-7439
Z těch úplně nejlevnějších Heco Victa nebo Magnat Monitor Supreme, Tannoy Mercury V, KEF C, Dali Concept HOME Cinema a JBL ES80.
Pokud byste mířil ještě výš, tak všechny uvedené značky mají i vyšší/dražší/lepší modely beden a setů.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Předchozí příspevěk patřil úplně jinam …
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,již delší dobu mám Yamaha RX-V520RDS a repro Mordaunt-Short 902/4 regál 1.center a sub. jsem velmi spokojen ,ale je to již starší zařízení 5.1 a výkon 5*105 w a dnešní jsou už 7.1 .Nevím jakou pořídit novou sestavu zda 5.1 nebo 7.1 nemám žádné zkušenosti ze 7.1.děkuji Tom
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
To je docela slušná sestava – pokud byste do nové kompletní sestavy neinvestoval minimálně 50 tisíc Kč, tak si zvukově pohoršíte. Ten „papírový“ výkon vůbec neřešte – v běžné místnosti víc než těch 5 x 105 Wattů stejně nemáte šanci využít – pokud tedy nejste bývalý dělostřelec 🙂
Spíš řešte jen to, kde vidíte největší limity. Můžete si koupit třeba jenom kvalitnější subwoofer (třeba nějaký Velodyne).
Nebo si můžete nechat reprobedny a subwoofer, koupit si nový 7.1 AV Receiver a dvě lepší reprobedny. Ty stávající přední regálovky přesunete a použijete jako boční surroundy a nové bedny dáte dopředu. Jde o to, jestli by vám nevadilo, kdyby přední bedny vypadaly trošku jinak, než ty stávající. Ale pokud si koupíte třeba sloupy nebo regálovky Mordaunt-Short Aviano nebo Mezzo v podobném dekoru, jaký mají vaše stávající Avanty, tak to podle mě bude vypadat i hrát dobře. Samozřejmě můžete zkusit sehnat i zachovalé bazarové Avanty:
http://elektro.bazos.cz/inzerat/18796012/Mordaunt-Short-Avant-904i.php
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Díky za radu je fakt,že občas na mě sousedi (v paneláku) bušej a to hlavně když pustím sw.Jinak nevím který AV RECEIVER si pořídit.No zkuste mi prosím nastínit jakou sestavu bych mohl složit a ten sw bych asi nechal hraje ok a moc často ho nezapínám a možná bych doma prosadil sloupy ale boční bych neměl kam dát,tak asi stačí 5.1 nebo 7.1 a nezapojit 2 výstupy,no nechám si poradit.Díky Tom
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Do běžné místnosti je podle mě 7.1 zbytečné, a pokud není kam boční surroundy umístit, tak bych to taky neřešil.
Vyšší modely současných AV Receiverů jsou prakticky všechny 7.1. Pro 5.1 je samozřejmě můžete využít – v menu AV receiveru nastavíte podle návodu konfiguraci beden 5.1 a je hotovo.
Výhoda je u modelů, které umějí Bi-Amp (což vyšší modely umějí taky asi snad všechny) – pak můžete u předního páru beden každou bednu „krmit“ dvěma koncáky. U malých regálovek to ale moc smysl nemá – to se vyplatí spíš u sloupů.
Problém je, že nedokážu poradit, když nevím, co vám na současné sestavě vadí (co tedy konkrétně chcete zlepšit), jestli na tom pouštíte víc hudbu nebo filmy, a hlavně kolik do toho chcete investovat. Nějaké rady už jsem v téhle diskuzi dával, tak si je můžete přečíst.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den ,děkuji za odpověď .Já sleduji více hudbu Očko .,MTV atd ze stb od UPC a také filmy které jsou v HD a když poslouchám klipy tak to mám nastaveno na 5ch stereo a je to ok ,ale při sledování filmů HBO i když píšou že je to 5.1 tak mi jde nastavit pouze 70mm …(dle výběru) a to je ten zvuk hodně zkreslený takže to přepnu na 5ch stereo.Nevím zda je to tím že ta moje Yamaha RX-V520RDS je zapojená pouze přes optiku a ne HDMI (to nemá ve výbavě).Tak proto se ptám co by mě pomohlo a nebo dál poslouchat 5ch stereo.Děkuji Tom
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Pro „standardní“ 5.0 a 5.1 je digitální přenos přes koaxiál, optiku i HDMI kvalitativně rovnocenný a v principu by k žádnému zkreslení docházet nemělo. Jediné, co mě napadá, je nějaká nekompatibilita mezi STB od UPC a AV Receiverem při použití předvoleného typu digitální komunikace.
Zkuste se podívat do manuálu nebo menu STB, jestli je tam možnost nastavit typ digitálního přenosu a vyzkoušet všechny možnosti. Možnosti by měly být Dolby Digital (DD), DTS a PCM.
Typ aktuálního přenosu by měl AV Receiver automaticky detekovat, zobrazit ho na displeji a přepnout se na jeho dekódování. Volí se to v každém případě ve zdroji zvuku (tedy STB) a AV Receiver se této volbě musí automaticky „podřídit“.
Taky se podívejte, jestli jde u STB vypnout zvuk do HDMI – u některých přístrojů nefunguje zvuk přes HDMI a současně přes optiku a koaxiál. Optický a koaxiální výstup bývají někdy v menu označené jako S/PDIF nebo SPDIF (což je společný typ komunikace po optice i koaxiálu).
Další možnost by byla, pokud máte TV s HDMI vstupem a digitálním výstupem zvuku (koaxiálem nebo optikou). Pak můžete poslat zvuk z STB do TV po HDMI a následně poslat zvuk z TV do AV Receiveru po optice nebo koaxiálu. Pak můžete „laborovat“ s typy přenosu DD/DTS/PCM – v menu STB volíte typ přenosu z STB do TV a v menu TV volíte typ přenosu z TV do AV Receiveru.
Pokud nic z toho nepomůže, tak můžete jako poslední šanci zkusit STB i AV Receiver „vyresetovat“ do továrního nastavení – ono se občas stane, že člověk přenastaví nějakou položku, která má nějakou vazbu na něco jiného a tato vazba nemusí být zjevná, a díky tomu pak něco nefunguje a člověk na to nemá šanci přijít.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,tak děkuji za radu a stb jsem nastavil výstup zvuku a už mi to hraje 5.1
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,tak děkuji za radu a stb jsem nastavil výstup zvuku a už mi to hraje 5.1
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Mal by som otázku. Páči sa mi repro sústava Magnat Monitor Supreme set 1000 Black.Mám rozpočet do 1000e. Ešte mi chýba receiver a uvažujem na yamahou, tak aby som sa vmestil do rozpočtu. akú alternatívu mi navrhujete tak, aby to bolo kvalitné, výkonné a do 1000e. ďakujem.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Osobní zkušeností nemůžu sloužit. Problém taky je, že na žádnou „anonymní internetovou“ radu se nedá stoprocentně spolehnout. Můžete to brát jako vodítko nebo předvýběr (nechat si doporučit třeba dvě nebo tři varianty) a z nich si vybrat na vlastní uši. Moje zkušenost je totiž taková, že to, co různí lidé považují za „dobrý zvuk“, je dost individuální – zejména mezi laiky. To laiky, prosím, neberte nijak hanlivě, ale jako přirozený fakt – pokud má běžný člověk zkušenost jen třeba s přístroji typu minivěž nebo All-in-one domácí kino, tak je pro něj těžké správně posoudit kvalitu dražších/lepších sestav (ať už stereo, nebo multikanálových). To je jako kdyby měl běžný řidič vybírat mezi formulovými vozy.
Ideální by bylo, kdybyste si ten set beden někde poslechl na vlastní uši a nechal si k němu připojit dva nebo tři různé AV Receivery, a vybral si na vlastní uši. A vůbec nejlepší by bylo si tento set nejprve poslechnout v porovnání s jiným – třeba Heco Victa 701/702, a pak teprve k vybranému setu vybírat AV Receiver.
Nakupovat přes internet bez předchozího vlastního poslechu je vždycky loterie – a sázet 1000 EUR je něco jiného, než „zahodit pár Éček“ o do výherního automatu. Podle mě se vyplatí tomu nějaký čas a třeba i benzín věnovat, a raději si i připlatit za nákup v kamenné „speciálce“, než kvůli finanční úspoře koupit něco, s čím nakonec nebudete spokojen.
Pokud tomu ale nechcete nebo nemůžete věnovat čas, pro ten set už jste rozhodnutý, a potřebujete „vylosovat“ nějaký AV Receiver, tak „losujte“ u značek Yamaha, Denon a Marantz, a kupte ten „nejvyšší“ model, který vám peněženka dovolí.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den prosi vás potřeboval bych poradit dostal sem od známého starší AV receiver sony str-de497 tak ktomu scháním reprosoustavu do 10000kč
myslíte že je receiver dost kvalytní mám obývák 40m2 a využítí převážně na filmy.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Sony STR-DE497 mi shodou okolností prošel rukama a vzhledem k jeho kategorii (ceně) mi připadal slušný. Má ale trošku limity v „pevnosti na basech“ – ostatně jako všechny levné AV Receivery. Vzhledem k tomu, že místnost 40 metrů čtverečních už je dost velká, tak by to podle mě chtělo nějaký set větších beden i se subwooferem. Jenže asi nejlevnější set s poctivými bednami a subwooferem – Magnat Monitor Supreme set 1000 – stojí 12 tisíc. Levnější sety buďto nemají subwoofer (třeba Heco Victa set 501/701), nebo sice mají slušný subwoofer, ale místo beden mají většinou plastikové pidibedničky, které nejsou dobré ani do malých místnost (třeba Harman/Kardon HKTS 9 a podobně. Takže do 10-ti tisíc poradit něco alespoň přijatelného bohužel neumím. Pokud ten limit nemůžete navýšit, tak budete muset udělat dost zásadní kompromis a vybrat si ze dvou základních variant – smířit se málem basů, nebo se smířit s mizerným zvukem s basy. Vzhledem k tomu, že klasické „pasivní“ bedny jsou asi jediné komponenty v současné spotřební elektronice, které se nerozpadnou den po skončení záruky, ale při slušném zacházení vydrží minimálně 10 let a klidě i let 25, tak bych doporučil na nich nešetřit úplně extrémně. Ale rozhodnutí je samozřejmě na vás …
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
vybavuji obývák (s kuchyní,13mx4,5m)velká místnost,uvažuji o koupi receiveru Onkyo TX-NR515 B a repro Bose Acoustimass 10 series IV a dále jen předních repro HECO Celan XT Sub 32A,protože víc poslouchám muziku než filmy. Je to dobrá volba?
Díky za odpověď
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Oprava – přední repro jsou Heco Celan XT 301. 🙂
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
chtěl bych poradit s výběrem domácího kina do prostoru cca 20m2.
Zkrz obývací stěnu nemůžu použít přední sloupové repro. Z tohoto důvodu potřebuji celoregálové kino. V úvahu beru MAGNAT Supreme 200 set 5.0.
Chtěl bych se zeptat, jestli by to byla dobrá volba, a jestli je tento set schopen dobře basovat bez subwooferu nebo zda je potřeba dokoupit subwoofer. Dále bych se chtěl zeptat, který AV receiver by se k tomu hodil.
Pro poslech film/hudba ( 70%/30% ). Dále mám rozpočet do 20 000 Kč. Uvítám i jinou sestavu. Děkuji za odpověď.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobry chtel bych poradit jaky si vybrat av receiver kdyz mam doma 2 reprobedny a v 1 repro bedne mam
1x(http://www.hadex.cz/q096-repro-vyskovy-100x100mm-4ohm100wrms/)
1x(http://www.auto-audio.cz/produkt/HERTZ-EV-165-4.html)
2x(http://www.auto-audio.cz/produkt/Peiying-BL250A10.html)
1x(http://www.bsacoustic.cz/vyhybky/cn-03-3-124/)
a jak rikam mam dve bedny ktree obsahuji tyhle reproduktory. Ty reproduktory co sem vam tady napsal jsou jen v jedne a v druhe jeto same diky za radu
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Pokud neplánujete dokoupení/dodělání centeru a surroundů, ale chcete zůstat u sterea, tak si kupte stereo zesilovač nebo stereo Receiver – třeba Yamahu A-S500 nebo A-S700. Stereo zesilovač za cenu AV Receiveru hraje stereo výrazně lépe. Navíc levnější AV Receivery bývají „slabší na basech“, protože se počítá s použitím aktivního subwooferu. Pohánět bedny osazené desetipalcovými basáky určenými do autosubwooferů levnějším AV Receiverem by podle mě nebylo ono.
P.S.: To použití měničů určených do auta v bednách „na doma“ je dost neobvyklé – co vás k tomu vedlo?
Reciever
Zdravím, plánujem prepojiť SAT prijímač, ktorý dokáže príjimať väčšinu zvukových formátov (GM UNI-BOX 9080 CRCI HD PVR COMBO+)s repro Genius SW-HF5.1 5000. Zatiaľ fungujem v režime stereo, pretože SAT a repro viem prepojiť iba synch a to iba L a R. Zaujíma ma hlavne, či keď vyvediem audio signál zo SAT pomocou S/PDIF do recieveru, bude to stačiť, aby som získal plnohodnotný 5.1 zvuk. Teda keď reciever pripojím do 5.1 vstupov na repro. Prípadne existuje nejaký HW prevodník z optiky na synche ? Resp. nejaké iné riešenie ?
Re: Reciever
Pokud ten satelit umí po S/PDIF (optice nebo koaxiálu) opravdu posílat digitálně 5.1 (v DTS nebo DD – to najdete v manuálu), tak je potřeba to něčím dekódovat a převést z digitálu na analog. Toto umí každý 5.1 nebo 7.1 AV Receiver.
Dá se to řešit i nějakým dekodérem tohoto typu:
http://www.alza.cz/creative-decoder-ddts-100-d44860.htm
http://www.12v.cz/cena/Playvision-HD51-DTS-Digital-Audio-dekoder-DTS-AC-3-Digital-Audio-Decoder
Na eBayi se dá podobný dekodér koupit za pár Dolarů:
http://www.ebay.com/itm/5-1-2-1Channel-AC3-DTS-Audio-Gear-Digital-Surround-Sound-Rush-Decoder-HD-player-/130818106095?pt=US_Video_Cables_Adapters&hash=item1e755de2ef
Pokud by ten přímý odkaz nefungoval, tak stačí dát na eBayi do vyhledávání frázi:
5.1 AC3/DTS Decoder
Ale vzhledem k tomu, že prakticky každá centrální jednotka (elektronika v subwooferu) 5.1 Genius během pár let umře (je to čínský klump se spoustou obvodových, konstrukčních a kvalitativních vad), tak by se s výhledem do budoucna asi spíš vyplatilo koupit nějaký levný AV Receiver – například základní Yamahu.
Bedny Genius (2 přední, 2 zadní a center) se místo k centrální jednotce Genius zapojí přímo k reprovýstupům AV Receiveru.
Centrální jednotka (subwoofer) Genius se použije jen jako subwoofer a její reprovýstupy zůstanou nezapojené. Pouze propojíte výstup pro subwoofer na AV Receiveru se SW vstupem na 5.1 vstupu centrální jednotky Genius pomocí jednoho kabelu CINCH-CINCH (1 CINCH na každém konci kabelu) a Genius přepnete na 5.1 vstup.
Až centrální jednotka Genius umře, tak jí nahradíte nějakým normálním aktivním subwooferem. Bedny Genius můžete používat i nadále – pokud vám jejich kvalita bude dostačovat – ale v kategorii nejlevnějších domácích kin hrají docela v pohodě. Největší bída je ta hučící, brumící, šumící a chcípající Geniusí centrální jednotka/subwoofer …
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den.
Potřebuji poradit. Mám kvalitní TV Samsung, multimediální přehrávač eGreat R-200 Pro II a NAS server Synology DS212J. V současné době řeším náhradu stereo systému Technics SC-CH550 za vhodný základní AV receiver pro soustavu repro 5.1. V obývacím pokoji (20 m2) nemůýu umístit sloupové repro, v současnosti mám nakoupená repra Magnat Monitor Supreme (2 přední regálové repra řada 200 + centr řada 250). Rád bych jako satelity využil celkem dobrá repra o Technicsu SB CH550.
Můj dotaz: Bylo by to vhodné? A uvažuji o reciveru Onkyo TX-SR3013
popř. Onkyo TX-SR578 nebo Onkyo TX-SR507. Byla by to vhodná sestava?
Upozorňuji, že ani já, ani nikdo z rodiny není audioexpert, takže uvažuji jen se základní sestavou pro ucházející poslech hudby a filmů v 5.1.
Děkuji moc za radu!
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Ještě doplňuji, že jako subwoofer pro svou sestavu počítám s Magnat Sub 201A resp. 301A.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
zdravim,chtěl bych zmodernizovat ozvučeni-(hlavně film)-momentálně používám bedny jamo studio 160 a receiver sony str-de 635,a zajímalo by mě jestli s toho něco použít,nebo komplet novou sestavu ? co by jste mi tak doporučil? místnost 52 m2
Díky tom
Jamo Studio nebrat, Sony STR-DE635 s podmínkou
Můj kamarád měl asi před čtvrt stoletím Jamo Studio 170 a byly to jedny z netragičtěji hrajících beden, které jsem kdy slyšel. Dnes jim můžou konkurovat Jamo S 606 nebo noname supermarketové lepenkové imitace reprobeden. Ty si dejte maximálně do garáže. Na filmy stejně potřebujete 5.1 sestavu. A vzhledem k dost velké místnosti žádné pidibedničky nebo tenoučké sloupečky z leštěného plastu, které jsou v současnosti tak in. Doporučil bych sestavu tvořenou satelity a centerem o velikosti klasických regálovek a přední bedny buďto taky ve velikosti regálovek, nebo sloupových beden. A k tomu samozřejmě nějaký rozumný subwoofer. Projděte si celou diskuzi – nějaké tipy na konkrétní sestavy už jsem tu dával.
Co se týče AV Receiveru, tak konkrétně Sony STR-DE635 jsem neslyšel, ale měl jsem v ruce z „Éčkové“ řady dva STR-DE4xx (konkrétní modely si nepamatuju) a hrály celkem v pohodě. Domnívám se, že pokud byste za nový AV Receiver neutratil alespoň nějakých 15 tisíc korun, tak si zvukově nepomůžete. Pokud je ten váš AV Receiver stoprocentně funkční, tak kupovat nějaký nový základní model za pár tisícovek smysl nemá.
Jediný problém je, že STR-DE635 nemá dekodér DTS, ale jen Dolby Digital. Mělo by to být řešitelné následujícím způsobem, ale nemám to ověřené: Musíte mít (nebo koupit) přehrávač (DVD, Bluray, Media Player, HTPC), který má dekodér prostorového zvuku DTS a propojit ho s AV Receiverem digitálně (optikou nebo koaxiálem). Pak stačí přehrávač nastavit v jeho menu tak, aby DTS dekódoval a převáděl ho do PCM. Pak by to mělo fungovat tak, jak má.
Pozor na to, že spousta přehrávačů má na sobě písmenka DTS a je u nich i napsáno, že DTS přehrávají. Jenže pokud nemají dekodér, tak umějí DTS přehrávat tak, že ho pošlou nedekódované do AV Receiveru a ten ho musí dekódovat. A s tím byste byl nahraný vy a ne přehraný zvuk, protože ve vašem AV Receiveru dekodér DTS nemáte.
Bluray přehrávač a Media Player by měl mít kromě DTS dekodéru i dekodér DTS-MA pro přehrávání Bluray médií a ripů.
Přehrávače s DTS dekodérem se dají poznat i podle toho, že často (ale ne nutně) mají i 5.1 nebo 7.1 analogový výstup zvuku. Přehrávače bez dekodéru DTS mívají analogový výstup jen stereo.
Nepříjemné taky je, že přehrávače s dekodérem DTS jsou většinou dražší, protože se za použití dekodéru platí licenční poplatky. Proto je většina levnějších přehrávačů „vykuchaná“.
Z přehrávačů, které DTS dekodér mají, mě z hlavy napadají třeba vyšší modely přehrávačů Dune.
DTS dekodér taky mívaly některé hodně staré DVD přehrávače, protože v té době ještě všechny AV Receivery DTS dekodér neměly – jako třeba ten váš. Dnes mají dekodér DTS naopak všechny AV Receivery a minimum přehrávačů.
Re: Jamo Studio nebrat, Sony STR-DE635 s podmínkou
díky za odpověď,právě že ty bedny už jsou taky asi 17-18 let staré…(tenkrát jsem je vzal-nebyly až tak drahé)receiver hraje dobře-(DTS má přehravač),sestavu mám 5.0 -ale asi nanic… Chystám se kupovat velkou 3D TV a uvažoval jsem ,že právě vyměním zvuk ,ale momentálně vůbec nemám představu do čeho jít…
Re: Jamo Studio nebrat, Sony STR-DE635 s podmínkou
Já vím, že těsně po plyšáku se u nás daly koupit maximálně ve výprodeji bídné Tesly nebo tahle bídná Jama. A to stála zhruba celou tehdejší průměrnou výplatu. Ty doby už jsou chválabohu dávno pryč.
Něco konkrétního se takhle na dálku fakt poradit seriózně nedá. Zvlášť když není znám váš rozpočet, vzhledové požadavky, možnost umístění sloupů, zvukové preference atd.
Poradit se dá maximálně obecné technické řešení – vzhledem k velikosti místnosti 5 co největších beden a pořádný subwoofer. Když si dáte do každého rohu malé bedničky, tak na vás budou komicky ňafat jak Čivavy.
Nějaké možnosti jsem už psal třeba zde:
http://www.digilidi.cz/av-receiver-jak-vybrat#comment-7439
Z těch úplně nejlevnějších Heco Victa nebo Magnat Monitor Supreme, Tannoy Mercury V, KEF C, Dali Concept HOME Cinema a JBL ES80.
Pokud byste mířil ještě výš, tak všechny uvedené značky mají i vyšší/dražší/lepší modely beden a setů.
Re: Jamo Studio nebrat, Sony STR-DE635 s podmínkou
díky,nějaké kačky mám na to odložené 😀 , potřeboval jsem hlavně tipa na co podívat (nemám v tom až takový přehled) hlavně že to bude hrát lip než ty jama…
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den.
Mam AV receiver YamahaRX-V373 ,použivam repro Yamaha NS-555,chcem ich
doplniť Yamaha NS-P60,je to dobrá volba? alebo mi poradite niečo iné.
Velmi pekne dakujem.
Center a surroundy k Yamaha NS-555
Pokud je to do menší místnosti – tak do 20-ti maximálně 25-ti metrů čtverečních, tak by to jako vyloženě levné řešení mohlo být dostatečné.
Pokud máte místnost větší, nebo jste náročnější divák/posluchač, tak by to chtělo něco většího. Ten center i suroundy jsou dost malé a mají malé reproduktory, což bývá limitující – zejména bývá horší srozumitelnost dialogů u filmů, což je nepříjemné. Nemám ale zkušenost konkrétně s tímto setem, nýbrž s podobným od Pioneeru. Ten limit daný „malostí“ bude ale stejný.
V každém případě by byla lepší varianta koupit větší surroundy Yamaha NS-333 a center NS-C 444. Ten vámi vybraný menší set má středobasové reproduktory o průměru jen 100 mm, tento větší set 130 mm – a to je docela znát.
Ten cenový rozdíl není tak dramatický a šetřit za každou cenu znamená šetřit sám na sobě …
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den ,dakuje za radu som laik a určite sa budem riadiť vašim doporučenym a kupim ns-333a444.Moc krát vam dakujem.
Yamaha NS-555, NS-333 a NS-C 444
Není zač. Berte to ale samozřejmě jen jako obecné doporučení s přihlédnutím k tomu, že už máte sloupy NS-555, ke kterým budou NS-333 a NS-C 444 vhodnější i z toho důvodu, že jsou z téže série a postavené na stejných reproduktorech. Pokud jste se sloupy NS-555 spokojen, je vysoká pravděpodobnost, že budete spokojen i s NS-333 a NS-C 444.
Samozřejmě v případě, že by vám stávající sloupy NS-555 nevyhovovaly, tak by jediné řešení bylo ty sloupy prodat a koupit kompletně nový set od jiné firmy. Ale v téhle cenové kategorii byste stejně asi nic výrazně lepšího nekoupil, a pokud do toho nechcete investovat výrazně víc, tak byste si nepolepšil.
Já jsem nějaké levné sloupy od Yamahy slyšel a připadaly mi na jejich kategorii jako takový lepší střed. Nevím tedy, jestli to byly zrovna NS-555, ale vypadaly podobně a cena byla taky podobná. Pro běžného posluchače bych to považoval za rozumné řešení.
Rozhodně je to řádově lepší, než různá domácí kina za podobné peníze tvořená pidibedničkami z leštěného plastiku a lepenkovou imitací subwooferu.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Zdravím, co říkáte na sestavu HARMAN/KARDON AVR 165 A JBL LOFT SYSTEM 5.1 ? celkem mi padla do oka – případně jestli by se dal zachovat receiver sony str-de 635 který mam doma. nebo něco jiného?
díky Tom
JBL Loft System – 6 měničů přes normu
Ani jedno jsem neslyšel, takže jen teoreticky:
U AV Receiverů této cenové kategorie žádné zásadní rozdíly nejsou.
JBL vyrábí slušné sety třeba řady E, ES, LS atd., ale zrovna z provedení tohoto konkrétného setu od JBL jsem dost rozpačitý – zejména z počtu reproduktorů v hlavních sloupových bednách. Znáte heslo „Čím víc pruhů, tím víc Adidas“? 🙂
Logika je neúprosná a říká, že za stejné peníze může být v každé bedně buďto menší počet kvalitnějších reproduktorů, nebo větší počet méně kvalitních reproduktorů. Neexistuje žádný rozumný důvod, aby v každé bedně byly tři „střeďáky“, a aby v každé bedně byl na boku basák, když jde o sestavu se subwoferem. Tenhle set na mě působí jako naprosto katastrofální set Jamo S-606:
http://reprosustavy-a-reproduktory.heureka.sk/jamo-s-606-hcs-5/
Před případnou koupí si ten set v každém případě poslechněte a hlavně porovnejte s nějakým „normálně“ provedeným setem.
Pokud máte zájem, projděte si tuto diskuzi. Nějaké rady na podle mě rozumné sety jsem tu už dával. Všimněte si taky rozdílů návrhů souvisejících s velikostí místnosti neboli poslechového prostoru.
Yamaha a repro
Dobrý den.
Mám vybránu Yamahu RX-V773 ale mám dotaz jaké repro pokud budu používat „panelákový poslech“ – místnost cca 5x4m. Jde mi o zvuk při nižší hlasitosti. Jako základ regálovky v ceně 15-25000. Případně jaký je názor na KEF Q300, KEF LS50 s Yamahou.
Děkuji.
Re: Yamaha a repro
Konkrétně KEF Q300 neznám, ale starší řady KEF byly vždycky slušné, takže bych se jich nebál. Ale ohledně vhodnosti pro tichý poslech bohužel referovat nemohu – nezkoušel jsem to ani u starších modelů.
KEF LS50 jsou studiové monitory pro poslech v blízkém poli, takže se pro „plošné“ ozvučení celé místnosti nehodí.
U většiny beden je problém v tom, že hrají vyrovnaně jen při běžné hlasitosti, ale při tichém poslechu mají frekvenční charakteristiku nevyrovnanou, takže vám „půlka frekvencí zmizí“ a vy vlastně slyšíte jen „půlku hudby“. Okraje pásma se dají dohnat pomocí korekcí nebo Loudness, ale bohužel u většiny beden se „ztratí“ si některé frekvence ve středním pásmu a to se pak řeší velice složitě pomocí různých „Digital Room Correction“ a podobně. „Lepší“ AV Receivery sice nějaké obdobné funkce mívají taky (třeba Audyssey), ale ještě jsem nepotkal žádný AV Receiver, který by podobnou „náhražkou DRC“ zvuk ještě nezhoršil, místo aby ho zlepšil.
Do takhle velké místností bych se nebál ani menších sloupků – třeba Tannoy Sensys DC2:
http://www.studioline.cz/?lang=cz&eshop_menu=category&sec=item_detail&main_cat=1957&id=9303
Já mám v o trochu větší místnosti podobný starší model Tannoy s osmipalcovými reproduktory. Tannoy Sensys DC2 mají sedmipalce, takže by (snad!) neměl být problém s přebytkem basů a duněním. Ty moje v kategorii „tichý poslech“ excelují, takže předpokládám, že i model Sensys by měl být v tomto ohledu slušný.
UniQ měniče firmy KEF jsou konstrukčně podobné jako měniče Dual Concentric firmy Tannoy, ale nedokážu říct, jestli se podobně chovají i při tichém poslechu. Mezi KEF a Tannoy bývá rozdíl v tom, že KEF mívají složitější výhybky se spoustou kompenzací, takže při standardní hlasitosti mívají frekvenční charakteristiku vyrovnanější. Jestli ty kompenzace ale fungují správně i při tichém poslechu, říct nedokážu. Tannoy bývají „slušně vyrovnané samy o sobě“ i bez kompenzací, a proto asi fungují slušně i při tichém poslechu. Ale to je jenom spekulace …
Nejlepší je samozřejmě poslech na vlastní uši, na sebou donesené hudbě, a při předpokládané nízké úrovni hlasitosti. Když si v Hi-Fi studiu necháte vnutit jejich „audiofilní“ jazz a typickou vysokou hlasitost, tak poznáte houby 🙁
Pokud plánujete jen stereo sestavu, tak bych místo AV Receiveru stoprocentně doporučil stereo zesilovač. Za cenu Yamahy RX-V773 už koupíte hodně slušný zesilovač, který bude hrát výrazně lépe:
http://outlet.basysnet.cz/pioneer/10750-pioneer-a-a9-j.html
http://zesilovace.heureka.cz/yamaha-as-700/
http://zesilovace.heureka.cz/denon-pma-1500/
http://zesilovace.heureka.cz/marantz-pm7004/
http://hifibazar.cz/detail.asp?id=2019
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
zdravím,chci se zeptat co říkáte na Quadral Quintas 5000 ? hudba rock + kino – poměr tak 40-60% , místnost tak 32m2
díky
Quadral Quintas 5000 a 6000
Neslyšel jsem je, takže jen pár poznámek podle parametrů a ohlasů na internetu. Za ty peníze samozřejmě nemůžete očekávat zázrak, ale měly by hrát lépe než plastiková domácí kina nebo mini „Hi-Fi“ věže – viz např. zde v záložkách Hodnocení a Komentáře:
http://www.mall.cz/sestavy-reproduktoru/quadral-quintas-5000-cerny
Podle ohlasů z jiných diskuzí jsou o něco lepší než katastrofální Jamo řady S nebo levné bedny Pioneer:
http://www.digilidi.cz/falesne-vyskove-reproduktory-kaloty
takže aspoň něco.
32 metrů čtverečních není úplně malá místnost a od basáků o průměru 170 mm nemůžete očekávat mohutné „subwooferové“ basy. V zahraničí se prodává i varianta Quadral Quintas 6000, u které mají přední sloupové bedny basáky o průměru 200 mm a to už by byla jiná káva, ale v ČR jsem je nikde prodávat neviděl. O jiném setu beden s většími basáky v podobné cenové kategorii nevím. Pokud do beden nechcete a/nebo nemůžete investovat víc a ani nemáte možnost nebo chuť se zabývat dovozem Quadral Quintas 6000 ze zahraničí, tak vám asi nic jiného než Quadral Quintas 5000 nezbývá. Při nejhorším můžete v případě nedostatku basů časem našetřit na subwoofer.
5.0 repro za 8 tisíc?
Quadral Quintas 5000? To je pět repráků, včetně sloupů s hromadou měničů, za 8 tisíc korun. To vám přece musí být jasné, že je to „navoněný hnůj“. Nemyslím to nějak urážlivě. Já bych si to třeba taky ve svém životě někdy pořídil… ale teď vím, že lepší by bylo, kdybych si nejprve koupil přední pár regálovek za 8 tisíc (což už cca zaručí docela slušnou kvalitu), a pak bych případně došetřoval na zbytek. Ale on už i ten pár regálovek by hrál moc pěkně! Ale pravda, hlavně muziku. Filmy holt chtějí těch repro více. Takže babo raď… řešení by mohlo být v koupi starších repro, kdy se dá ušetřit až polovina peněz. Jenže pak to není tak jednoduché s rozšiřováním, protože starší komplementární modely nemusí být k mání. I když na trhu se často nacházejí ještě dlouho na skladech, i když už tu máme o 2 generace novější modely.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
dobrý den,prosím o radu rozhoduji se mezi těmito sestavami : MAGNAT MONITOR superme set 1000-5.1
superme set 2000-5.1
– Supreme set 2500-5.1
HECO Victa Prime 502 set 5.1
HECO Victa Prime 702 set 5.1
YAMAHA NS-50F 5.0
a k tomu i AVR (3D)
jsem spíše rokově laděny…místnost tak 35m2
díky
Magnat vs. Heco vs. Yamaha
Do takhle velké místnosti bude potřeba set se subwooferem, nebo set bez subwooferu ale se sloupovými bednami s „pořádnými“ basáky – tedy minimálně o průměru 8″ (20 cm). Pokud jsem se díval správně, tak sety Heco a Yamaha nemají subwoofer a sloupy mají malé basáky, takže jsou vhodné do místností do cca 20 metrů čtverečních. Navíc podle ohlasů na internetu u starších řad Heco Victa při hlasitějším poslechu odcházely výškové reproduktory. Takže vylučovací metodou zbývají asi jen sety značky Magnat.
Pokud to má být sestava spíš na hudbu, tak taky zvažte stereo sestavu s pořádnými sloupy – za stejnou cenu bude hrát výrazně lépe.
Re: Magnat vs. Heco vs. Yamaha
tak určitě by to bylo i ha hudbu ,na přední bych postavil třeba :
Q ACOUSTICS 2050
JBL ES80
MAGNAT Monitor Supreme 2500
???
JBL ES90?
JBL ES80 mají basáky o průměru jenom 6″. Q Acoustics 2050 neznám, ale mají stejný problém – basáky o průměru 6,5″. Já osobně bych bez subwooferu do beden s basáky menšími než 8″ nešel ani v menší místnosti, než máte vy.
Magnaty neznám, ale modely 2500 (1 x 8″) nebo ještě lépe 2000 (2 x 8″) by parametrově odpovídaly:
http://www.magnat.de/image/magnat/Magnat_Monitor_Supreme_en.pdf
Metalisti kromě JBL doporučují ještě značky Klipsch nebo Tannoy. Jenže nejlevnější sloupy s osmipalci od Klipsch jsou RF-82 II za 25 tisíc a 5.0 set je za 40 tisíc. A Tannoye jsou ještě dražší. Takže nejlevnější slušná varianta bez subwooferu jsou asi JBL ES90 se dvěma osmipalci za 15 tisíc, nebo v 5.0 setu lehce přes 20.
http://www.hifimarket.cz/jbl-es-90-set-50-p2142?js=1
Berte to tak, že v kvalitě beden jsou obrovské rozdíly. Mezi bednami třeba za 8 a 15 tisíc je rozdíl nejen v kvalitě zvuku, ale i v životnosti. Slušné bedny vám při rozumném zacházení vydrží klidně čtvrt století. Třeba u AV Receiverů nebo zesilovačů za 8 a 15 tisíc tak velký rozdíl v kvalitě zvuku a životnosti rozhodně není. Já osobně bych investoval co nejvíc do beden a k tomu koupil klidně levnější (třeba i bazarový) AV Receiver nebo stereo zesilovač. AV Receiver nebo stereo zesilovač stejně budete muset třeba za 5 nebo 8 let vyměnit za jiný, protože výrazně déle asi nevydrží – pak můžete koupit AV Receiver nebo stereo zesilovač lepší, a tím se posunout kvalitativně výš. Ale když si teď koupíte vyloženě levné a mizerné bedny, tak byste je pro zlepšení kvality musel se značnou ztrátou prodat, a koupit si bedny nové – lepší.
Re: JBL ES90?
tak do sestavy počítám i se subwooferem , proto jsem se díval i na menší bedny .Ty magnaty 2500 by mi i seděly rozměrově,ale trošku mě zarazil ten subwoofer z boku…chtěl jsem za sestavu (repro + avr) dát tak kolem 25000,-
Magnat Monitor Supreme set 2500 – pozor na basáky na bocích
V těch předních sloupových bednách jsou z boku běžné basové reproduktory (woofery). Toto řešení není sice tak běžné jako umístění basáků na předních stěnách beden, ale zas až tak exotické není. Problém s tím může být jenom v případě, že budete mít bedny umístěné blízko bočních stěn nebo nábytku. Pokud nemáte možnost umístit přední bedny tak, aby po stranách bylo alespoň 30 cm (ideálně 50 cm) místa, tak raději vyberte něco jiného – třeba Magnat Monitor Supreme set 1000 nebo 2000. Rovněž bych se řešení s basáky na bocích bál v málo zatlumené místnosti a/nebo v paneláku. I když ony se basy šíří všesměrově, takže je to možná zbytečná obava, ale jistota je jistota. Pokud jsou za srovnatelné peníze dostupné bedny s basáky vepředu (a to jsou), tak asi není důvod riskovat problémy.
U 5.1 systémů se samostatným aktivním subwooferem (což Magnat Monitor Supreme sety 1000, 2000 i 2500 jsou) se v menu subwooferu nastavuje dělicí frekvence mezi reprobednami a subwooferem. Ta bývá typicky 80 Hz, ale dá se nastavit i jiná. Při typickém nastavení pak basy od 80 Hz dolů hraje jen subwoofer, a bedny hrají až od 80 Hz nahoru, takže by s duněním kvůli basákům na boku být neměl.
Dá se s tím ale různě „laborovat“ a lze systém nastavit i tak, že basy hraje současně subwoofer i přední sloupové bedny. To ale vyžaduje místo kolem beden, nebo bedny s basáky vepředu (viz první odstavec). Ony by ale i bedny s basáky vepředu neměly být blízko zdí a pokud jiné umístění není možné, tak budete muset volit nastavení s basy jen do subwooferu asi tak jako tak. Vhodné nastavení ale už najdete sám, až to budete mít doma.
Re: Magnat Monitor Supreme set 2500 – pozor na basáky na bocích
tak jsem si asi vybral ty Magnaty ještě ale nevím jestli řadu Superme nebo Quantum ? A chtěl bych vědět ktery AVR by se k nim hodil? Ďík.
Re: Magnat Monitor Supreme set 2500 – pozor na basáky na bocích
Řada Quantum je výrazně dražší – vy jste narazil na nějaký 5.1 set z řady Quantum, který by se vešel do 25 tisíc Kč včetně AV Receiveru?
K bednám s „německým“ (ostrým) zvukem bych volil něco „jemnějšího – Denon, Marantz nebo Pioneer. Například Pioneer VSX-922 získal cenu EISA 2012 – ale neznám ho …
Re: Magnat Monitor Supreme set 2500 – pozor na basáky na bocích
uvažoval jsem o MAGNAT Quantum 657 (655) , zatím asi jen přední + AVR – uvidím jak zbydou finance , no a zbytek později (tajně) 😀
Re: Magnat Monitor Supreme set 2500 – pozor na basáky na bocích
Cena těch 655tek koukám teď u některých prodejců spadla na zajímavou cenu.
„Akční“ cena Magnat Quantum 655 je cena za kus
„Akční“ cena beden Magnat Quantum 655 kolem 5-ti tisíc Kč je cena za kus – takže žádná akce, ale finta …
Re: Magnat Monitor Supreme set 2500 – pozor na basáky na bocích
MAGNAT Quantum 5.0 set 657 … 30.000,- Kč
Magnat Quantum Sub 625A subwoofer … 8.000,- Kč
Celkem 38 tisíc Kč
Magnat Quantum 655 sloupy … 4.600,- Kč (výprodejová cena)
Magnat Quantum 51 center … 4.300,- Kč
Magnat Quantum 653 surroundy … 5.000,- Kč
Magnat Quantum Sub 625A subwoofer … 8.000,- Kč
Celkem skoro 22 tisíc Kč
Bez subwooferu ty sloupky s basáčky o průměru 170 mm v tak velké místnosti moc basovat nebudou. A taky se může stát, že až budete chtít dokoupit zbytek sestavy, tak už na trhu nebude center ani surroundy v požadované barvě. U subwoooferu jiná barva ani typ asi tolik nevadí.
Za ty peníze už bych šel spíš do JBL – třeba 5.1 set ES80 je za 28 tisíc Kč.
Re: Magnat Monitor Supreme set 2500 – pozor na basáky na bocích
Myslíte že ty JBL budou vhodnější?(rosk,disco ,kino)Nechám si poradit , ale ty Magnaty mi přišly hudebně lepší.Mám v plánu koupit AVR + přední sloupy+centr, dozadu na surroundy šoupnout sloupy které mám momentálně (Jamo studio 160) a subwoofer a případně nové surroundy až někdy v létě.
Re: Magnat Monitor Supreme set 2500 – pozor na basáky na bocích
Nejdůležitější je samozřejmě to, co sedí vám, a pokud jste Magnaty slyšel a líbily se vám, tak není co řešit. Já jsem srovnání těchto modelů nedělal, takže to seriózně posoudit nedokážu. Vycházím jen ze zkušeností se staršími modely, což nemusí být směrodatné.
Pokud to budete kupovat postupně, tak si hlavně pohlídejte ceny, protože většinou vychází celý 5.0/5.1 set lépe, než když ho kupujete po částech.
Třeba 5.0 set MAGNAT Quantum set 657 stojí 30 tisíc Kč
Samotné sloupy Magnat Quantum 657 stojí 19 tisíc Kč
Surroundy MAGNAT Quantum 653 stojí 9 tisíc Kč
Center Magnat Quantum 63 stojí 5.400 Kč
Takže jste 3500 Kč v mínusu.
Pokud byste šel do těch malých sloupků Magnat Quantum 655 za výprodejovou cenu a kupoval set postupně, tak můžete v první fázi koupit AV Receiver, sloupky a subwoofer, a jako surroundy použít ta stará Jama. Center a surroundy můžete dokoupit později. Sestava se dá používat i v módu 4.1 a funguje to v pohodě, protože když v menu AV Receiveru nastavíte Center na None, tak AV Receiver „přimíchá“ zvuk určený pro center do předních sloupků. Obávám se totiž, že by ty malé sloupky vaši místnost „neuhrály“. Se subwooferem by to ale mohlo hrát slušně, protože Quantum je vyšší řada než základní řada Monitor Supreme. Ale je to jen předpoklad – neporovnával jsem je. Ale většina výrobců své výrobky segmentuje velice pečlivě a dražší modely prakticky vždy hrají lépe, než modely levnější. Spousta výrobců jde dokonce tak daleko, že základní modely „ladí“ záměrně špatně, aby byl ten rozdíl mezi zvukem základních a dražších modelů víc zjevný.
Re: Magnat Monitor Supreme set 2500 – pozor na basáky na bocích
Díky moc za rady, snad už se s tím nějak poperu 😀
Domaci kino
Zdravim,
potreboval bych poradit. Vybiram si domaci kino do maleho obyvacku 3,6 x 3,8m, idealni jsou regalove repraky ale s max sirkou 13cm (nemam je kam dat). Vetsinou z 90 proc bude zvuk z TV a filmu a zbytek nejaka hudba na podbarveni pokoje. Cenovy limit jsem si dal max 11k, co jsem prochazel net a procital ruzne fora, padli me do oka tyhle systemy od vyrobcu.
Harman/Kardon HD COM 75 a YAMAHA YHT-398. Vubec nevim co bych jsem si mel koupit, TV je od 3D Panasonicu s ARCem + MMC od Dune, casem si poridim 3D Blu-ray prehravac od Panasonicu.
Predem dik za nejake info
Robert
Harman/Kardon HD COM 75 vs. Yamaha YHT-398
S vašimi požadavky moc možností nemáte. Ani jeden z těch systémů neznám, ale čistě obecně zvuk u těchto systémů limituje velikost (malost) satelitů a centeru – přesněji středobasových reproduktorů v nich. Harman Kardon HD COM 75 má středobasové reproduktory o průměru 75 mm a Yamaha YHT-398 83 mm, takže Yamaha má mírně navrch. Subwoofery u obou systémů mají reproduktory o průměru 200 mm, takže v tomto ohledu jsou shodné.
http://domaci-kina.heureka.cz/harman-kardon-hd-com-75/specifikace/
http://icecat.dk/dk/p/yamaha/apkyht398bl/hjemmebiograf-4957812516709-yht-398-14578727.html
Alternativou by ještě mohlo být Onkyo HTX-22HDX. To se prodává jako 2.1 a musí se k němu ještě dokoupit sada Onkyo SKS-22X pro rozšíření na 5.1 (ta jeden čas nebyla dostupná, takže je potřeba si to při případné koupi pohlídat). Taky jsem ho ale na vlastní uši neslyšel. Středobasy jsou 80 mm, basák v subwooferu výrazně menší – 160 mm – to by ale v menší místnosti vadit nemuselo, i když já mám radši „pořádné basáky“, takže bych spíš preferoval jeden z vámi předvybraných systémů:
http://avmania.e15.cz/onkyo-htx-22hdx-test-aktivni-sestavy-2151
Chvíli jsem pátral po obdobném systému, který by měl satelity a center se středobasovými reproduktory alespoň 100 mm (4″), ale žádný jsem nenašel. Já osobně bych si podle parametrů a podle osobních preferenci vybral Yamahu, ale reálně budou všechny ty systémy asi hodně podobné. Nejlepší by bylo, kdybyste si ten, pro který se rozhodnete, poslechl před koupí na vlastní uši. Připravte si nějaké filmové DVD a vyberte nějakou scénu, kde je hodně dialogů a současně hodně hluku – něco ve stylu rozhovoru v továrně a podobně – a soustřeďte se na srozumitelnost dialogů. To je totiž u filmů zásadní, a spousta systémů s malým centerem je v tomto ohledu bídná.
Když by bylo nejhůř, můžete se pokusit u koupené sestavy vyměnit originální center za nějaký jiný – větší. Když se vám podaří sehnat nějaký větší, který bude vzhledově podobný, mělo by to být v pohodě – třeba Yamaha NS-C 444 a podobně:
http://reprosoustavy-reproduktory.heureka.cz/yamaha-ns-c-444/
Toto je ale vyloženě „krizový scénář“ a předpokládám, že nenastane …
Re: Harman/Kardon HD COM 75 vs. Yamaha YHT-398
Diky moc, mam moznost si poslechnout Yamahu v Hradci Kralove, tak ted budu studovat Blu-ray avatara kde je nej zvuk na test .o)) Takze uz jen tam dojet .o))
Re: Harman/Kardon HD COM 75 vs. Yamaha YHT-398
Otestoval jste tu Yamaha YHT-398? Také o ní uvažuji.
Re: Harman/Kardon HD COM 75 vs. Yamaha YHT-398
jop, mam to doma, pekne funguje ARC s TV, takze kdyz zapnu telku hned se zapne receiver ( ovladani hlasitosti pres ovladac TV ). Repracky hraji na tu cenu slusne, ja jsem spokojeny. Jinak tenhle setik jsem koupil tady se zvyhodnenym 3D blu-ray prehravacem.
http://www.elektrofresh.cz/Zvyhodnene-sety-AV-BluRay-Repro/Yamaha-YHT-398-BD-S473.html?force_sid=a3f3e05b969cc6ee9c25a1f65c6dc8fc
kabely na zadni repro me stacili a jeste zbyly, mistnost 3,8×3,6. Ypao me seridilo repraky, pac je nemam idealne dane. Poustel jsem zatim na tom jen filmy, tv a hudebni koncerty a pro me ouska je to dostacujici.
pokud mas dotazy, na ktere ti budu moct odpovedet, ptej se .o))
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobry vecer,schanim receiver a repro 5.1 k playstationu 3 a nintendu wiiu.Ale vubec se v tom nevyznam.Do oka mi padla yamaha yht -196 a to proto,ze jsou k ni reproduktory pribaleny,bohuzel jsem cetl na heurece negativni komentar.Nemate nejaky tip na neco podobneho?Nebo konkretni typy receivru a nejakych repro?Cena receivru+repro 5.1 by nemela presahnout 10000kc.Pouziti na hry,dvd a blueray filmy,mene hudbu.A aby receiver umel prehrat po hdmi nejen 3D obraz ale i zvuk-kvuli nintendu.Dekuji za odpoved
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
dobrý den, chtěla bych domu nějaké levnější slušné repro v 5.1 a něco jsem vybrala :
CAMBRIDGE AUDIO S70 Sirocco set 5.1
MAGNAT Supreme 1000 set 5.1
MAGNAT Vector 205 set 5.0
Magnat Monitor Supreme set 2500
prípadně- WHARFEDALE DIAMOND SET 10.4, 5.0 , ale to už je dražší…
Které by jste mi doporučil?Receiver budu řešit až podle repro .Poslouchám hlavně rock i disco + film , místnost 6×5 m
Děkuji.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Vzhledem k rozměrům místnosti bych se u setů 5.0 bál nedostatku basů – bez subwooferu se dá obejít v případě, že mají přední sloupové bedny „pořádné basáky“ – tedy basáky minimálně o průměru 200 mm (8″). A to sety Wharfedale Diamond 10.4 ani Magnat Vector 205 nemají.
Ze setů bez subwooferu s pořádnými sloupy by přicházel v úvahu například JBL ES 90 za cca 21 tisíc Kč.
Kolem 20-ti tisíc Kč by ještě přicházel v úvahu 5.0 set Heco Victa 502 (cca 13 tisíc Kč) + subwoofer Heco Victa 25A, 251A nebo 252A (cca 8 tisíc Kč).
Z o něco dražších (cca 29 tisíc Kč) pak KEF C system 5.1.
Cambridge Audio S70 neznám. Sice jde o renomovanou firmu, ale pokud se nepletu, tak vyrábí spíš zesilovače a spol.
Magnaty nepatří mezi mé oblíbence, ale jako levné řešení patří mezi použitelné. Asi bych volil spíš set 1000 nebo 2000. Set 2500 má u sloupových beden basáky na bocích a to může být problém v případě, že bedny stojí blízko bočních stěn nebo nábytku.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Co se týče setu 5.0 ,tak není problém doplnit o subwoofer ( s tím se počítá)Ty JBL 90 mi připadají už moc velké…Magnat 2500 a bas.na boku by taky nevadil ( pokud je jeden doleva a druhý doprava)Trošku se přikláním k Wharfedale Diamond 10.4 (ale neslyšela jsem je) A co jsem slyšela ,tak na rock prý jsou dobré ty Magnaty.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Wharfedale jsou kvalitní bedny s neutrálním až vyrovnaným zvukem, ke kterým se hodí třeba receivery Yamaha. Už je dokonce venku nová serie 100, která má výborně řešený bassreflex (do spodu), takže je lze umístit o dost flexibilněji. Nová řada ale vychází dráž…
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Já bych byl taky klidně pro Wharfedale, ale problém je, že i ty největší sloupy Diamond 10.7 mají basáčky o průměru jen 165 mm, takže to bez subwoofewru nejde. Pokud není problém cena, tak by byla určitě dobrá volba 5.0 set Diamond 10.4 (22 tisíc Kč) + nějaký slušný subwoofer (třeba Diamond10.MX-SUB za 12 tisíc).
Za stejnou cenu je i slušný 5.0 set Tannoy Mercury V + subwoofer Tannoy TS 801.
Taky by se dal poskládat 5.1 set s regálovkami: dopředu Diamond 10.1 (6.500) + dozadu Diamond 10.0 (5.000) + doprostřed Diamond 10.CS (4.500) + subwoofer Diamond10.MX-SUB (12.000).
To doporučování Magnatů na rock pravděpodobně vychází z jejich „německého“ bum-cink zvuku, ale musíte to brát jako levné řešení se spoustou kompromisů.
Reálně ale na rock stačí jakékoli bedny s dobrým (nedunícím) spodkem (což lze řešit kvalitním subwooferem) a hlavně s dobrými středy, které se „neslévají“. U rocku je totiž typické, že v jednom frekvenčním pásmu hraje „přes sebe“ několik zbustrovaných kytar a ještě do toho vřeští zpěvák, takže z levných/mizerných beden většinou leze jenom nesrozumitelný mišmaš.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den, tak jsem trošku zúžila vyběr na :Magnat 205 + sub – 5.1
HECO Victa Prime 502-5.1
HECO Victa Prime 702-5.1
K čemu by jste se přiklonil a jaký AVR k nim doporučil?Děkuji.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Já osobně bych z těchto možností volil HECO Victa Prime 702 5.1, protože jako jediné mají třípásmové sloupy. AV Receiver bych volil nejvyšší model Yamahy, jaký vám peněženka dovolí. V každém případě se ale pokuste si to před koupí někde poslechnout.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den, tak nakonec jsem si vybrala bedny Magnat -akorát ještě váhám jestli vector 207 nebo Quantum 657 ? AVR mám vyhlédnutý PIONEER VSX-922. Co vy na to? A je k nim potřeba Subwoofer ? Mají hodně velký rozsah …
Magnat Vector vs. Magnat Quantum
Co se týče průměru použitých basových měničů, tak jsou oboje ty bedny rovnocenné – nic moc – dva basáčky o průměru 170 mm. Rozsah 20 Hz až 50 kHz je bez uvedeného pásma (například +- 3dB) nic neříkající hodnota. V nějakém „standardním“ pásmu tolerance to ale nebude ani omylem. Stačí si to srovnat třeba s parametrově shodně osazenými bednami (2 x 170 mm basák) Cabasse MT30 Jersey – ty mají rozsah reálných 58 Hz až 23 kHz.
http://cabasse.cz/produkty/mt30~technicke-parametry.html
Od 20 Hz hraje tohle:
http://www.hifipartner.cz/Item.aspx?ID=3734
http://www.thf.fr/uSalons/ImagesSalons/ImagesSalonHF_10_04/CabSaturn.jpg
http://subwoofer.cz/
Ale subwoofer můžete v případě potřeby dokoupit kdykoli.
Zkoušel jsem zjistit, jestli je „vyšší“ řada Vector, nebo Quantum, ale kromě nic neříkajících marketingových blábolů jsem nenašel nic. Vypadá to, že jsou obě řady zhruba na stejné úrovni a název Vector byl použit jen a pouze z marketingových důvodů – kdysi to prý byla oblíbená řada a nějaký čas se nevyráběla.:
http://www.hifimarket.cz/magnat-vector-207-p988
http://www.audio.sk/?page=article&id=399
Já to rozsoudit nedokážu ani podle „papírů“, a neslyšel jsem ani jedny. Takže si můžete buďto oboje poslechnout, nebo si hodit korunou.
Pioneer VSX-922 neznám, ale má cenu EISA, tak by měl být minimálně slušný.
Re: Magnat Vector vs. Magnat Quantum
Díky za rady a pohotové odpovědi. 🙂
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
dobrý den, máte nějaký tip na AV receiver za cca 7 – 10 tis., který by hrál rozumně stereo na úrovni stereo receiveru/zesilovače?
AV Receiver vs. stereo zesilovač
AV Receiver za 7 až 10 tisíc Kč bude hrát stereo na úrovni stereo zesilovače za 2 až 4 tisíce Kč. Za 10 tisíc Kč koupíte třeba stereo Yamahu A-S500. Za AV Receiver, který by hrál stereo stejně dobře, byste musel dát alespoň trojnásobek. Nebo koupit bazarový – což je samozřejmě trochu risk. Třeba u Yamahy byly nejnižší modely, u kterých už se dá psát o slušném zvuku, RX-V1800 a novější RX-V1900. Bazarové RX-V1900 a RX-V2065 jsou aktuálně třeba na http://www.hifibazar.cz
Re: AV Receiver vs. stereo zesilovač
Dobrý večer, děkuji za pohotovou odpověď, rozumím, že to nebude zcela stoprocentní stereo srovnatelné se špičkovými zesilovači, ale holt jsem jednou slyšel stereo z pěkných sloupů a kvalitního přehrávače a rád bych se tomu alespoň přiblížil, přitom ale nechci mít doma zvlášť zesilovač na stereo a zvlášť AV receiver, takže hledám nějaký rozumný kompromis, ale to asi mnou uvažovaný HARMAN KARDON AVR 165 nebude …
Re: AV Receiver vs. stereo zesilovač
Ono ani tak nejde o špičkovou kvalitu, ale o rozumný poměr cena/kvalita. Mít s omezeným rozpočtem dvě sestavy (jednu stereo a druhou multikanál) každou třeba v úhrnné ceně 20 tisíc Kč je taky finančně nevýhodné. To už je lepší pořídit multikanál za 40 tisíc Kč. Dvě sestavy se vyplatí v případě, že má člověk špičkové stereo a k němu levný multikanál jako doplněk.
Harman Kardon AVR 165 neznám, ale u levných AV Receiverů je obecně problém v tom, že nezvládají velké sloupové reprobedny s velkými basáky a reprobedny, u nichž klesá impedance hodně pod 4 Ohmy. U levných AV Receiverů se totiž počítá s použitím aktivního subwooferu, který potáhne největší zátěž, která je vždy na nejnižších kmitočtech.
Takže taky hodně záleží na zbytku sestavy. Pokud máte (nebo koupíte) slušný aktivní subwoofer a zvolíte vhodné bedny – regálovky nebo malé sloupky s impedancí 8 Ohm a vyšší citlivostí (89 dB a výš), tak to může hrát slušně. Zkrátka na vhodném výběru beden a subwooferu záleží podstatně víc, než na výběru konkrétního AV Receiveru. Mezi AV Receivery ve stejné ceně nebývají žádné zásadní rozdíly, ale mezi bednami a subwoofery jsou rozdíly velice zásadní – nejen v konstrukci, ale i v kvalitě.
Určitě bych se pokud možno vyhnul mohutným sloupům s velkými basáky (o průměru 8″ a víc), dvaapůlpásmovým bednám (u nich na basech většinou klesá impedance hodně pod 4 Ohmy) a bednám s malou citlivostí (88 dB a méně).
Taky je dobré, když AV Receiver umí Bi-Amping pro přední pár beden – u regálovek a s použitím aktivního subwooferu to ale bezpodmínečně nutné není.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Zdravim, uvazuju o koupit repro + av receiveru. Vybral jsem nove Heco victa Prime 702 5.0 nebo sem jeste uvazoval o magnat supreme set 2000 5.1 , ktery byste mi doporucili mistnost okolo 26 m2, mam rad basy, filmy/hudba 70/30 pripadne jaky k tomu receiver, Pioneer VSX-527 je dobra volba nebo nejaky jiny? Diky
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Zdravím,
dlouho zvažuji koupi repro setu 5.0 či 5.1 do obýváku v rodinném domku. Je to takový větší spojený prostor kolem 42m2, kde je jak obývací část tak i kuchyně a jídelna – faktický „obývák“ z toho ale zabírá půdorys pouze cca 5×3,3 m, tj. nějakých 16m2.
Zvažoval jsem následující možnosti:
1/ Heco Victa sety 501, 601 a 701 – 5.0 – z nich mi 601 byl doporučen jako kompromis, kdy regálovky nebo 501 by mohly být na prostor málo a 701 zase moc – no, nevím?
2/ Wharfedale Crystal 3 set 5.0
Zajímá mě názor Vás zasvěcených – nevím totiž, zda mám repro vybírat dle půdorysu „obýváku“ kolem sedačky (16m2), kde bedny postavím, nebo dle celkového prostoru 42 m2, kde to bude znít.
Jak vidíte volbu Heco Victa 601, popř. doplněné o subwoofer. Jaký byste mi doporučil AV receiver k Heco Victa 601?
Zvažuji: Yamaha HTR-4065 (popř. RX-V 473 – dražší a všude píší, že stejný), Pioneer VSX-527 K nebo Onkyo TX-NR 414.
Měl jsem za to, že k Hecu pasuje Yamaha, ale slyšel jsem i názor, že se kombinace těchto značek nedoporučuje.
Díky za radu, Míra.
AV Receiver a set reprobeden do 42 metrů čtverečních
Akusticky je to jeden velký prostor, který „žere basy“. Pokud nechcete investovat do subwooferu, tak bych doporučil Heco Victa 701, které mají dva basáky o průměru 6,5″ v každé přední bedně. Victa 601 mají basáčky o průměru jen 5″ a to je málo i do auta, natož do tak velkého prostoru. Pokud byste koupil i subwoofer, tak by stačily Heco Victa 501 i 601.
Wharfedale Crystal III vypadají taky zajímavě. Wharfedale Crystal III 30.4 jsou co se týče basáků shodné s Victa 701. Ještě existují Wharfedale Crystal III 30.5, ale k nim jsem osazení nenašel, ale pokud by měly větší průměr basáků, tak by to bylo pro vás při řešení bez subwooferu určitě lepší.
To doporučování značek AV Receiverů ke konkrétním značkám beden je v této cenové kategorii spíš marketingová záležitost, ale reálně nejsou mezi AV Receivery žádné zásadní rozdíly. Onkya ale mívají různé problémy s HDMI, mršením zvuku při digitálním zpracování a podobně. Já osobně bych šel spíš do Yamahy, Pioneeru, Marantze, …
Re: AV Receiver a set reprobeden do 42 metrů čtverečních
Díky za reakci,
ještě pro upřesnění – uvažuji tedy o 601 + Victa Sub. 251A nebo 701 bez sub. Dá se říci, která z možností bude univerzálnější pro použití tak 60-70% hudba (zejména koncerty z DVD, Blu-ray – Rock,Pop + stereo z CD) / 30-40% filmy?
Na 601 mě teď cenově láká tato nabídka a sub. lze dokoupit v SRN cca za 200EUR.
http://www.mall.cz/sestavy-reproduktoru/heco-victa-set-601
Vidím, že jste zastáncem Yamahy, která je mi také bližší. Tušíte, jak je to s tím rozdílem HTR vs. RX-V? Moc se mi totiž nechce věřit, že totéž má tak různé ceny.
Díky.
Re: AV Receiver a set reprobeden do 42 metrů čtverečních
Já mám v o něco menší místnosti než vy reprobedny, které mají dva osmipalcové basáky v každé bedně, a je to tak akorát, takže se bez subwooferu obejdu. Ale do beden se dvěma šestiapůlpalci bez subwooferu do větší místnosti bych já osobně nešel.
Pro řešení se subwooferem taky mluví to, že u AV Receiverů se s použitím aktivního subwooferu počítá, a zejména levnější modely mají málo dimenzované zdroje a koncové zesilovače na to, aby to „rozumně basovalo“ jenom z beden „krmených“ koncovými zesilovači AV Receiveru.
Jaký je rozdíl mezi těmi zmíněnými modely Yamahy, netuším. Našel jsem jen zmínku o tom, že jsou konstrukčně shodné, ale menu u RX-V473 umožňuje detailnější nastavení než u HTR-4065 – tedy že u HTR-4065 jsou některé položky menu ve firmwaru zablokované. Toto se dělá běžně – ono vychází levněji vyrábět jeden model a u toho prodejně levnějšího něco zablokovat, než dělat dva různé modely.
Pokud se nepletu, tak u starších modelů z trojkové řady (RX-V3xx vs. HTR-3xxx) byly rozdíly i hardwarové – RX-V měly koncové stupně tranzistorové a HTR na bázi integrovaných obvodů. Ale byly to integrované obvody Sanyo STK, které jsou docela slušné, a klidně můžou hrát lépe, než mizerně zkonstruované koncové zesilovače osazené nějakými mizernými čínskými tranzistory. Můj kamarád nějaký model HTR-3xxx má, má bedny s jedním osmipalcem v každé bedně, subwoofer nemá, a hraje mu to na tu cenu pohodově.
U RX-V473 a HTR-4065 ale opravdu může být rozdíl jen v menu – způsobů snižování výrobních nákladů je spousta …
To doporučované „spárovávání“ značek většinou pochází od dovozců/distributorů, kteří se takto snaží protlačit „svoje“ značky. Zrovna Onkyo a Yamaha jsou charakterem zvuku velice podobné.
To moje upřednostňování Yamahy vychází z mých osobních zkušeností. Prošlo mi rukama asi 10 různých přístrojů značky Onkyo a vždycky byl nějaký problém, nebo alespoň podle mě neodpovídala cena kvalitě zvuku. Yamahy byly vždycky v pohodě. Samozřejmě nevylučuji, že někdo jiný nemůže mít opačnou zkušenost, a taky uznávám, že „uchometrické“ hodnocení kvality zvuku je subjektivní záležitost.
Re: AV Receiver a set reprobeden do 42 metrů čtverečních
Děkuji Vám velice za ochotu a za cenné a opravdu profesionální rady, které mi dosti pomohly. Jsem laik, který si kupuje vlastně první set, takže třeba o potřebných velikostech basových repro vs. prostor jsem moc představ neměl.
Takže – jestli jsem Vás správně pochopil – v sestavě 5.0 bez subwooferu mi nedostatek basů bude hrozit i u Heco Victa 701 a Wharfedale Crystal (30.4). Mimochodem, jeden můj známý, který má aparaturu násobně násobně dražší, mi taktéž radil, že u čehokoli levnějšího to bude určitě subwoofer chtít.
Těší mě, že se zde značka Heco vzhledem k ceně poměrně doporučuje(narozdíl od Jama, o kterém jsem dříve uvažoval – S 606 HCS 3). Set 701 + subwoofer mi možná přijde už zbytečný a drahý a o 601 jsem někde četl, že hrají lépe než 501. Pokud jde o novější řadu Victa Prime, nevím zda stojí za příplatek.
http://www.audio.sk/?page=article&id=308
Táákže vzhledem k aktuální ceně setu 601 a mému rozpočtu na repro někde mezi 10-15 tis., mi i dle Vašich doporučení asi jako nejleší vychází koupit set Victa 601 + dokoupit subwoofer. AV receiver, pokud je vhodný i výkonově, by mi funkčně vyhovoval asi Yamaha HTR-4065 (spíše než Pioneer VSX-527).
Jediné čím si ještě nejsem jistý, je jak to bude při poslechu CD. U filmů i hudebních koncertních DVD/Blu-ray tedy předpokládám, že se subwooferem to bude vždy lepší než v 5.0, když vše má záznam v 5.1. Ale co hudba z CD – má se to pak správně poslouchat jen v 2.0 (bude to mít dost basů u 601) a nebo se mají CD na takové aparatuře poslouchat se sub. jako 2.1? Zde jsem ve prospěch těch 701 ještě malinko na vážkách.
Jinak – bohužel si je nemám v mém okolí kde poslechnout – poslechová studia zde mají pouze sety od cca 25 tis. výše (jejich rada – nic to této ceny stejně nehraje), a pokud někde v obchodě náhodou mají něco levnějšího – jsou to Jama. Na druhé straně si říkám, že zvuk v reálném obýváku bude vždy někde jinde než v ideální poslechovce.
Přeji pěkný den a ještě jednou, díky za rady.
Re: AV Receiver a set reprobeden do 42 metrů čtverečních
Já se obávám, že by opravdu bylo málo basů i s Heco Victa 701, i s Wharfedale Crystal III 30.4. Podle mě by to chtělo v bednách minimálně osmipalcové basáky (tedy o průměru minimálně 20 cm). Otázkou je ale taky akustika místnosti – pokud jde o „moderní holobyt“ s plovoucí podlahou a ještě k tomu v paneláku, tak může být s „většími basáky“ nebo subwooferem problém s duněním. Mělo by to ale být korigovatelné pomocí automatické nebo ruční kalibrace u AV Receiveru.
Heco Victa 601 neznám, ale pokud kvalitou z řady Victa nevybočují, tak by v kombinaci se subwooferem měly být rozumnou volbou. Heco Prime taky neznám, ale nepředpokládám, že by mohly být výrazně lepší, než Victa. Výrobci své výrobky kvalitativně segmentují podle ceny velice pečlivě, takže „zázraky za dobrou cenu“ patří jen do říše pohádek.
Stereo v režimu 2.1 (tedy s využitím subwooferu) používat můžete – není to nic neobvyklého.
Jamo S 606 jsou katastrofa.
AV Receivery mají na běžné použití výkon „dostatečný“ všechny.
Nákup bez předchozího poslechu je riziko vždycky, protože vnímání „kvality“ zvuku je zejména u lidí s menšími poslechovými zkušenostmi dost individuální. Běžní posluchači bývají při setkání s objektivně „věrnější“ reprodukcí zklamaní. Ale Heco Victa jsou základní řada, která je „masovému vkusu“ celkem rozumně přizpůsobena, ale současně nejde o „umělohmotnou příšernost“, jako u těch zmíněných Jamo.
Re: AV Receiver a set reprobeden do 42 metrů čtverečních
Díky moc.
Téměř jste se trefil – prostor je v RD, ale je to takový ten moderní „téměř“ holobyt – vinylová podlaha, méně nábytku, malý kobereček a zatím i bez závěsů – proto se bojím těch 701, navíc se sub. (dále – nemohu sloupy se zadním bassreflexem postavit dále od zadní stěny než nějakých max. 25, 30 cm).
K tomu přehrávání sterea – četl jsem totiž recenzi na samostatné sloupy 701, kde vyhrály test mimojiné před Wharfedale Diamond 10.5, které všude chválí – takže to asi bude nebude v režimu 2.0 špatné.
Pokud ale budou stereo v 2.0 hrát dobře i 601, popř. je pro poslech CD vhodné tedy i 2.1 jak píšete – pořídí člověk v podstatě za stejné peníze 601 se sub. jako 701 bez sub. a pro filmy to bude lepší.
Zdravím.
Re: AV Receiver a set reprobeden do 42 metrů čtverečních
Pokud máte subwoofer a AV Receiver nastavíte tak, aby šly basy jen do subwooferu, tak je v podstatě jedno, jak „velké“ bedny máte, protože do nich AV Receiver nebude basy posílat. Takže se subwooferem je při tomto nastavení jedno, jestli koupíte Victa 601 nebo 701 (nebudeme-li řešit cenu). Victa 601 to podle mě bez subwooferu nemají šanci „uhrát“ ani omylem, a 701 maximálně s odřenýma ušima a „velký“ zvuk to nebude.
Ono se to bez reálné zkoušky nedá posoudit. Někdy je problém se správným umístěním a/nebo nastavením subwooferu, jindy je problém s velkými bednami umístěnými blízko stěny. Nejjistější by bylo, kdybyste koupil napřed AV Receiver a od někoho si půjčil nějaké bedny (stačí přední), abyste to vyzkoušel v reálném provozu.
Re: AV Receiver a set reprobeden do 42 metrů čtverečních
Ještě jednou po nějaké době dobrý večer,
několik dní jsem hledal a přemýšlel, co a jak vybrat mimo jiné na základě Vašich podnětů. Pro připomenutí – požadavek je na repro pro kvalitní reprodukci hudby v režimu stereo + koncerty a filmy v 5.1, prostor – celkový 42m2, z toho poslechová část na repro kolem gauče cca 16m2 (viz předchozí).
Hledal jsem cenové alternativy vůči zvažovaným Heco Victa 601/502/702 a zaujaly mě následující sety od značky Magnat:
– 5.0 set Magnat Monitor Supreme 2500
– 5.0 set Magnat Monitor Supreme 1000 (pokud by teřba 2500 byl moc) popř. doplněný o subwoofer
Nemáte s Magnatem nějaké zkušěnosti, popř. jak si stojí vůči Heco?
Díky.
Re: AV Receiver a set reprobeden do 42 metrů čtverečních
Neslyšel jsem je, takže k tomu nic napsat nemůžu. Držím se hesla „Špatná rada je horší než žádná“ …
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den, chtěl bych poradit, něco jsem tady načetl a uvažuji o těchto sestavách:JBL ES 80 set 5.0
:HECO Victa Prime 502 set 5.0
:MAGNAT Vector 207 set 5.0
:KEF C7 set 5.1
Jako AV receiver bych volil PIONEER VSX-922 (funkce,cena,výkon)
Jedná se o podkrovní místnost velikosti 6,5×5,5m . Zaměření rock,disco,film (40% hudba -60%film) Bohužel jsem zatím nic s toho neslyšel a tak bych byl zatím odkázaný na vaše profi ucho.
Díky.
Set beden k Pioneeru VSX-922
Vzhledem k velikosti místnosti a podkroví, kde předpokládám dobré akustické vlastnosti (obklad ze sádrokartonu, palubek, „postaru“ z prken s omítkou na rákosu a podobně) se domnívám, že 5.0 sety s malými sloupky (HECO Victa Prime 502 set 5.0 a MAGNAT Vector 207 set 5.0) by to „neuhrály“.
K levnějšímu 5.0 setu HECO můžete dokoupit subwoofer HECO Victa Prime 252 a cenově jste cenově kousek pod úrovní ostatních setů (cca 21 tisíc Kč).
Kdybyste dokoupil subwoofer k 5.0 setu MAGNAT, tak jste cenově o dost výš.
Ve stejné cenové kategorii by ještě přicházel v úvahu 5.1 set JBL ES80.
Kolem 30-ti tisíc pak 5.1 set Wharfedale Diamond set 10.4, nebo 5.0 set Tannoy Mercury V + nějaký subwoofer.
Já osobně bych z těch levnějších volil KEF a z dražších Tannoy nebo Wharfedale. S omezeným rozpočtem pak HECO Victa Prime 502 set 5.0 + subwoofer HECO Victa Prime 252. To už je ale jen a pouze věc osobních preferencí a rozhodně bych nezatracoval ani ty ostatní možnosti.
Re: Set beden k Pioneeru VSX-922
Tak místnost je sadroš,palubky,plovoučka,koberec-nějak moc do toho vrazit nejde…,tak že bych volil něco levnějšího,ale aby se to dalo poslouchat.HECA jsem poplet,měl jasem namysli řadu Victa Prime 702 set 5.0 .SetJBL ES 80 set 5.0 – by taky šel – to jsem myslel že by to šlo i bez subwooferu.Ty KEF C7 bych potom vzal v 5.1 . Právě že bych vybral nějaký set a domluvil se někde do studia (všechny mi tam asi vozit nebudou)
Re: Set beden k Pioneeru VSX-922
On ani není potřeba celý set. Pro představu o zvuku si stačí poslechnout přední pár beden. Problém ale je, že Hi-Fi studia se touto kategorií beden moc nezabývají a většinou mají k dispozici jen některé značky. V „elektro supermarketech“ podle mě nějaká možnost nechat si předvést něco jiného než mají vystavené není vůbec. Navíc jsou v této cenové kategorii nejvíc vnucované bedny značky Jamo, jejíž levné modely patří k tomu nejhoršímu, co lze od „renomované“ firmy pořídit, takže na ně jako vystavené narazíte nejčastěji.
JBL ES 80 mají v předních sloupech basáčky průměru 170 mm stejně jako Magnat Vector 207 i jako Heco Victa Prime 502 a 702. To je podle mě bez subwooferu bída. Já mám v o něco menší místnosti než vy reprobedny, které mají dva 200 mm basáky v každé bedně, a je to tak akorát, takže se bez subwooferu obejdu. Ale do beden s menšími basáky a ještě k tomu do větší místnosti bych já osobně bez subwooferu nešel.
Varianta bez subwooferu jsou JBL ES 90 s 200 mm basáky (5.0 set za 20 tisíc) nebo JBL ES 100 s 250 mm basáky (5.0 set za 24 tisíc).
KEF C set 5.1 (tedy se subwooferem) je za 26 tisíc. Bez subwooferu by byl opět problém s malými basáky (165 mm).
Re: Set beden k Pioneeru VSX-922
No tak ono to asi bez toho subwooferu nepůjde -tak by se přibral,spíš mi jde o to vybrat nějaké levnější „solidní“ repro menších rozměru.Ty JBL ES 90 a 100 jsou už větší…
Re: Set beden k Pioneeru VSX-922
Mě se ty rozdíly ve velikostech nijak dramatické nezdají, ale i řešení se subwooferem je v pohodě a je rozhodně lepší, než řešení bez subwooferu s malými bednami.
Ale napadá mě, že by asi šlo koupit třeba 5.0 set Heco Victa 702 bez subwooferu a vyzkoušet to nejprve bez subwooferu. Subwoofer můžete dokoupit dodatečně v případě „akutního nedostatku basů“.
Radu typu „kupte si toto a budete spokojen“ ode mě ale nečekejte. Můžu vám dát maximálně pár tipů na to, z čeho vybírat a čeho se vyvarovat, a to už jsem udělal. Vítěze si musíte vybrat sám nejlépe na vlastní uši.
Re: Set beden k Pioneeru VSX-922
Tak díky za rady, teď se to zkusím někde naposlouchat.Uvidím u čeho nakonec skončím.Naschle.
Re: Set beden k Pioneeru VSX-922
Ještě jsem narazil na JBL 190 v setu-ty bych upřednostnil… před těma JBL (80-100)
Re: Set beden k Pioneeru VSX-922
Neznám je. Ale podle parametrů a provedení by měl stačit set JBL Studio 180 PK:
http://www.excel.cz/JBL+Studio+180+PK+++Hi_Fi+darek-MTkyMw-226258/
Jediný rozdíl oproti JBL Studio 190 PK vidím v tom, že přední sloupky u 180 PK mají o basáček míň – což není u setu se subwooferem vůbec důležité:
http://www.prodvd.cz/jbl_studio_1.htm
Cenový rozdíl mezi sety 180 PK a 190 PK je skoro 5 tisíc Kč a takovou cenu ty dva basáčky o průměru 165 mm fakt nemají …
http://www.excel.cz/JBL+Studio+190+PK+++Hi_Fi+darek+JBL+Repro_5.0_5.1-226260/
Kdybych si měl vybírat jen podle parametrů mezi setem JBL ES 90 se čtyřmi 200 mm basáky a dražším JBL 180/190PK s jediným 200 mm basákem v subwooferu, tak (ne)vím, jak by to dopadlo …
Taky jste řešil rozměry – je to fakt tak dramatický rozdíl?:
JBL 190: 1121 x 200 x 375 mm
JBL ES 90: 1084 x 260 x 384 mm
Re: Set beden k Pioneeru VSX-922
Tak nakonec jsem udolal manželku 😀 a budu přestavovat oby.stěnu,tak že mě už ty rozměry moc netrápí…
Dneska jsem mluvil s kolegou (stejně zaměřený jako já) který vlastní JBL 190 , říkal „dobrý“ ale příště už by je nebral a doporučil mi raději např. WHARFEDALE DIAMOND 10.5,které jsou zhruba za stejný peníz – tak že jsem zase na začátku…
Re: Set beden k Pioneeru VSX-922
Hlavně jste ale zase u toho, že 5.0 set Wharfedale Diamond 10.5 stojí bez subwooferu přes 26 tisíc Kč a v těch sloupcích jsou malé basáčky …
Re: Set beden k Pioneeru VSX-922
No jo no,je to zas o nějakou tu korunu dražší…,ale ještě poslední dotaz-jaký AVR k těm JBL (190,ES90)a k těm Wharfedale Diamond -díky.
Re: Set beden k Pioneeru VSX-922
Podle mě je to doporučování značek AV Receiverů ke značkám beden marketingová záležitost. Většina věhlasných značek si stejně zadává výrobu levnějších modelů různým čínským výrobcům, takže každý model AV Receiveru třeba značky Yamaha mohl vyrábět někdo jiný, a může mít i jiný „charakter“ zvuku – dá-li se v této cenové kategorii o nějakém charakteru vůbec mluvit. Jediné, co si výrobci hlídají, je cenová segmentace – tedy aby „omylem“ levnější model nehrál lépe nebo nevydržel fungovat déle, než model dražší.
Mezi AV Receivery nejsou žádné zásadní rozdíly – na rozdíl od beden. Kdybyste to chtěl řešit fakt pečlivě, tak byste si musel nejprve poslechnout několik různých setů beden a z nich si vybrat ten nejlepší. A pak byste si musel k vybranému setu beden připojit několik různých AV Receiverů a z nich vybrat ten nejvhodnější k vámi vybranému setu beden. Ale řešit, že nějaký dealer roztrubuje do světa, že k bednám značky Čung se nejlépe hodí AV Receivery značky Čong, smysl nemá. Uvěřit mu to ale samozřejmě můžete 🙂
Taky zvažte, co chcete, aby ten AV Receiver uměl „navíc“ – přehrávání hudby po síti, ovládání pomocí „chytrého“ telefonu atd., a zjistěte si podle manuálů a hlavně podle diskusních fór, který model to umí nejlépe (přesněji nejméně špatně).
Já osobně bych na základě svých předchozích zkušeností upřednostňoval Yamahu a zvažoval Marantz, Denon a Pioneer, a vyhnul bych se Onkyu – ale samozřejmě není vyloučené, že aktuální modely AV Receiverů Onkyo jsou „vychytané“ – tedy že už netrpí problémy jako starší modely. Sony ani Harman/Kardony neznám.
Re: Set beden k Pioneeru VSX-922
Chlapy a co české akustik quality?!! Podle mě za dobrý peníz super kvalita,mám řadu kentaur 653 a reciever yamaha 750 a max spokojenost
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Zdravím, zajímal by mne váš názor na starší receiver Sony STR-K740P. Kupoval jsem ho kdysi jakou součást domácího kina, již delší ho používám pouze pro stereo poslech 2.1 se zbylými satelity SS-MSP2 a subwooferem. Reprodukci chci povýšit a doufám, že bude stačit zakoupit lepší repro cca do 12 t. Kč. Místnost je cca 40m2, koberec, závěsy, velká sedačka, poslech především hudby po síti přes MMC Evolve včetně internetového rádia. Velikost reprosoustav není limitující. Zajímá mne tedy, zda má cenu tento receiver dál používat nebo se vyplatí už koupit něco nového, pouze pro stereo. Dále by mne zajímalo, zda se dá využít stávající aktivní subwoofer SA-WMSP2 s novými repráky. Mnohokrát děkuji za řadu.
Bedny k AV Receiveru Sony STR-K740P
Pokud chcete/můžete investovat jenom 12 tisíc Kč, tak by měl AV Receiver Sony STR-K740P stačit celkem v pohodě. Ne že by slušný stereo zesilovač nehrál lépe, ale podle mě je rozhodně lepší koupit bedny za 12 tisíc a nechat si k nim stávající receiver, než koupit bedny za 6 tisíc + zesilovač za 6 tisíc.
Protože ta místnost je celkem velká, tak by to chtělo buďto pořádné bedny s alespoň 8-mi palcovými basáky, nebo zůstat u 2.1 (2 bedny + subwoofer).
Pokud jsem se díval správně, tak byste měl mít subwoofer Sony SA-WMSP4, což je spíš levný subwoofer pro domácí kino než „Hi-Fi“ subwoofer, ale osmipalec v něm je a úplně špatný snad nebude. Vyměnit za lepší ho můžete vždycky.
Z hlediska zvuku jsou samozřejmě nejhorší ty pidisatelitky Sony SS-MSP2 a vyměnit je za „normální“ reprobedny je správná cesta.
Z nových beden v téhle cenové kategorii přicházejí v úvahu asi jen Heco Victa 701 nebo 702. Za zvážení by stál 5.0 set Heco Victa 702, protože samotné sloupy 702 stojí 13 tisíc Kč a za celý 5.0 set si připlatíte jen 3 tisíce Kč. Pokud ale 5.1 nechcete vůbec, tak je to na stereo samozřejmě zbytečné. Taky je možné nechat si na domácí kino center a surroundy ze stávajícího setu Sony SS-MSP2.
Pokud by vám nevadily bazarové bedny, tak na bazos.cz jsou i nějaké ještě aktuálně prodávané bedny, takže by mělo jít o zánovní kousky – například Tannoy Mercury V4 , KEF C7, Acoustic Energy EVO THREE a Magnat Quantum 655.
Ze starších, ale zajímavých, jsou tam Mordaunt-Short AVANT 906i, Canton Ergo 70 nebo Iinfinity Kappa 70.
Re: Bedny k AV Receiveru Sony STR-K740P
Zdravím, děkuji mnohokrát za vyčerpávající a konkrétní odpověď.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,chci si koupit set yamaha yht 196 a pripojit ho k nintendu wiiu a playstationu 3.Někde jsem se dozvěděl, že nintendo lze připojit jen na receiver s linear PCM hdmi kabelem,(playstation už umí DD a DTS).V manualu u yht 196 jsem se dočetl : PCM 2-8 Kanale (max.192kHz/24bit)-je toto to linear PCM?Budu mít playstation i nintendo pripojené k prevažne projektoru,dále k notebooku,ke kterému musím jestě dokoupit nějakou 5.1 externí zvukovou kartu.Kdyžtak ješte uvedu stranky s yamaha 196 návodem http://download.yamaha.com/search/product/?language=en&site=europe.yamaha.com&product_id=1573275 a navod na parametry receivru k nintendu http://translate.google.cz/translate?sl=en&tl=cs&js=n&prev=_t&hl=cs&ie=UTF-8&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.neogaf.com%2Fforum%2Fshowthread.php%3Ft%3D500865&act=url
Děkuji za jakoukoliv odpoved
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
mám dotaz ohledně kombinace AVR Pioneer vsx-922 a repro Heco Victa Prime 702, zatím jen přední sloupy. Impedance Pioneeru je udáděna 6 – 16 Ohm a na repro je 4 – 8 Ohm. Nebude tato kombinace způsobovat Pioneeru problém? Jde mi hlavně o ty 4 Ohmy u repro a jejich vliv na AVR. Dodám jen, že určitě nebudu hlasitost hnát do extrémů (panelák a malá děcka – ačkoliv ta by mohla být určitým rizikem:-)).
Díky
Petr
Re: AV receiver – Volume doprava
Na tohle vám nikdo seriózní odpověď dát nemůže. Technicky správně je to tak, že minimální impedance beden by neměla být nižší, než je minimální povolená impedance zesilovače nebo receiveru.
Problém je, že výrobci beden v naprosté většině případů uvádějí jenom nominální hodnotu impedance (nějakou plus mínus průměrnou hodnotu), ale reálnou minimální impedanci uvádějí jen někteří výrobci, a zpravidla jen u beden vyšší kategorie. U levných beden je to v naprosté většině případů řešeno nic neříkajícím údajem o nominální impedanci 4 až 8 Ohm, kde minimum může být 5, nebo taky 2,5 Ohmu, ale rozhodně to neznamená, že minimum stoprocentně nebude nižší než 4 Ohmy.
Spoléhat se dá jenom na to, že výrobci receiverů s tímto naprosto typickým „bordelem“ počítají. Při běžné pokojové hlasitosti by téměř určitě k žádným problémům dojít nemělo, ale pokud neposedné děcko otočí Volume doprava, tak to buďto přístroje přežijí, nebo včas zaberou ochrany proti přetížení v receiveru, a nebo to taky zasmrdí a bude vymalováno.
Pokud ještě nemáte nakoupeno nebo pevně rozhodnuto, tak můžete zvážit nějaký cenově srovnatelný receiver od Yamahy. Ty většinou mají možnost přepnutí do módu 4 Ohmy, a pak by to mělo být minimálně „papírově“ naprosto v pořádku. Je to ale potřeba ověřit v manuálu, zda tuto možnost vámi vybraný receiver skutečně má.
Co se týče beden Heco, tak jsem narazil na dost stížností na spálené výškové reproduktory u řady Victa 701. Jestli má podobně poddimenzované výškáče i řada 702, netuším.
Taky můžete zkusit omezit maximální dosažitelnou hlasitost tak, že v konfiguraci receiveru nastavíte v ručním menu kalibrace beden u všech beden maximální útlum – tedy nastavit to tak, aby to i v případě, že děcko otočí Volume úplně doprava, neřvalo jako na lesy. Jestli ale rozsah útlumu v menu kalibrace konkrétního receiveru bude pro tento účel dostačující, taky netuším.
Re: AV receiver – Volume doprava
Díky za odpověď. Určitě to není jednoduché, ale i tak mi Váš názor pomohl postoupit o kousek dál v rozhodování.
Petr
AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli AVR Yamaha HTR-3065 bude dostačující k repro Tannoy HTS 101? Jaká by mohla být případná alternativa k těmto repro? Děkuji, Pepa
Yamaha HTR-3065 + Tannoy HTS 101
Lepším AV Receiverem samozřejmě nic nezkazíte, ale k těmto bednám by měl vámi vybraný AV Receiver dostačovat. U naprosto všech podobně konstruovaných setů beden pro domácí kina totiž kvalitu zvuku nejvíc limitují malé rozměry satelitů a centeru.
Pokud nemáte moc velký obývák (do nějakých 25-ti metrů čtverečních) a jste „běžný posluchač“, kterému jde zejména o filmy a kvalitu zvuku u hudby moc neřeší, tak by to měla být rozumná volba.
Pro větší místnost a/nebo pro lepší zvuk by bylo lepší vybrat set s „klasickými“ reprobednami – pokud na ně máte místo i tolerantní manželku 🙂 . Pokud nemáte místo na přední sloupové reprobedny, můžete zvolit set tvořený jen regálovými reprobednami. U levných setů je ale výběr omezen prakticky jen na 5.0 set Magnat Supreme set 200 za cca 7.500,- Kč (cena je bez subwooferu), ke kterému si můžete (spíš musíte) dokoupit libovolný subwoofer. Tento set jsem ale neslyšel, takže o zvuku nic napsat nemůžu. Z technického hlediska má ale potenciál rozhodně lepší než všechny sety s „mikroskopickými“ satelity a centerem.
Setů s předními sloupovými bednami je mnoho a nějaké tipy jsem dával dále v diskuzi.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobry den.Co znamená pojem -Dynamický výkon na kanál (6/4/2 Ohm): /110/130/150 W.Mužu zde použit magnaty 4-8 ohmu?/YAMAHA RX-V 373 B/Díky.
Yamaha RX-V373
Dynamický výkon je zjednodušeně řečeno maximální výkon pro ojedinělou krátkou špičku hudebního signálu – třeba hlasitý úder na buben. Sinusový výkon (Rated Output Power) platí pro souvislý tón a je vždy nižší, než dynamický. Ty 3 různé hodnoty platí pro různé impedance reprobeden. Nic z toho ale nemusíte řešit – stačí, když to nebudete žhavit naplno – tedy hnát do limitace, která se projevuje většinou chrčením nebo jiným typem slyšitelného zkreslení.
Magnaty připojit můžete, ale AV Receiver přepněte do módu pro připojení beden s impedancí 6 Ohm. Je to popsané v manuálu na straně 65 vpravo nahoře – položka Changing the speaker impedance setting:
http://download.yamaha.com/api/asset/file/?language=en&site=au.yamaha.com&asset_id=54045
Je ale možné, že verze prodávaná v EU tuto položku v menu mít nebude, ale já jsem jí u většiny Yamah, co mi prošly rukama, viděl.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
moc rád bych Vás poprosil o názor na sadu Pioneer S-ES3TB + VSX-322 nebo 527. Běžní uživatelé hodnotí kladně, kdo tomu asi trochu rozumí haní, zejména repro. Chtěl bych do místnosti 25m2, využití spíše pro hudbu. Kolik je peněz k dispozici je jasné z výběru. Doposud jsem používal zesilovač z klasické kombinace vše v jednom z konce 90.let. Vědom si zde zmíněného, že vše bude o třídu lepší než jsem měl, byl by to skutečně takový zbytečný krok vedle? Našla by se altrnativa kvalitnější v obdobné hladině ? Mnohorát děkuji za Váš čas.
Pioneer S-ES3TB + VSX-322
Nerad bych firmě Pioneer křivdil, ale moje zkušenost se starším obdobným setem je bídná:
http://www.digilidi.cz/falesne-vyskove-reproduktory-kaloty
Za ty peníze se ale nic výrazně lepšího asi koupit nedá. Možná Magnat Monitor Supreme Set 800 – ten má na rozdíl od toho setu Pioneer alespoň normální center a satelity.
Pokud byste se obešel bez multikanálu, tak za stejné peníze pořídíte stereo sestavu s lepším zvukem.
Srovnání se sestavou z 90. let bez uvedení značek a modelů jednotlivých komponent včetně reprobeden udělat nelze. Rozdíly byly samozřejmě obrovské a vůbec nejde o věk, ale o kategorii. Pokud je to nějaká plastiková věžička, tak bude s největší pravděpodobností hrát bídně, ale pokud to tenkrát byla nějaká dražší sestava, tak může naopak hrát řádově lépe než ten vámi vybraný úplně základní multikanálový set.
Re: Pioneer S-ES3TB + VSX-322
Moc děkuji za reakci.
Věž mám stařičkou Sony MHC-RX90 repro SS-L90V + (zbytečné SS-SR101) , ze které žije už jen zeilovač. Myslím, že reprodukce hudby je nesrovnatelně leší, než známé sestavy domácích kin, běžně od 3 do 12tis., které mají, bohužel, všichni v mém okolí. S tím se nesmířím. Jelikož bych raději sestavu 5.0 ,přikloním se k doporučené repro soustavě Magnat. Děkuji za Vaši trpělivost, se kterou zodpovídáte naše dotazy.
Magnat Monitor Supreme set 800 a 2000
Ty Magnaty ode mě neberte jako doporučení, protože jsem je neslyšel, natož abych je porovnával se zmíněnými Pioneery. Berte to jako tip, který podle technických parametrů stojí za vyposlechnutí na vaše vlastní uši. Tím tedy myslím to, abyste si je neobjednal bez předchozího poslechu a pak nebyl zklamán. A od žádných takhle levných reprobeden samozřejmě zázrak očekávat nemůžete, protože je to cenově i cílovou skupinou zákazníků stejná kategorie, jako ta vaše stará věž. Lepší než běžná plastiková All-in-one kina by to ale být mělo.
Taky nemůžete očekávat mohutné subwooferové basy, protože přední sloupky Magnat Monitor Supreme 800 jsou z kategorie menších a mají v každé bedně jeden basový reproduktor o průměru 170 mm. Nedostatek basů se dá samozřejmě i kdykoli dodatečně vyřešit dokoupením subwooferu. S napnutým rozpočtem by se dalo uvažovat i o bazarovém:
http://hifibazar.cz/detail.asp?id=1582
Pokud to nemáte daleko do Karviné, tak by byl rozhodně zajímavý tento 3 měsíce starý Magnat Monitor Supreme set 2000 za půlku původní ceny:
http://elektro.bazos.cz/inzerat/23027396/MAGNAT-SUPREME-2000-SET-50.php
Tam byste nedostatkem basů netrpěl určitě, protože v každé sloupové bedně jsou dva basáky o průměru 200 mm.
V Karviné jsou jedny Quadraly. Podle parametrů (zejména hmotnosti) to ale vypadá na nějaká šidítka:
http://elektro.bazos.cz/inzerat/23340226/Sestava-50-Quadral-Quintas-500F.php
Ze zvukově výrazně lepších ale esteticky horších řešení by bylo zakoupení jen dvou předních sloupových reprobeden. Jako surroundy můžete použít stávající reprobedny od věže Sony. Center není bezpodmínečně nutný, protože lze domácí kino provozovat i v módu 4.0. Třeba tyhle ještě na trhu aktuální Tannoye jsou úplně jiná liga:
http://elektro.bazos.cz/inzerat/23281182/Tannoy-Sensys-2.php
Taky byste to mohl brát jako dočasné řešení a pokusit se časem sehnat ještě Tannoy Sensys 1 jako surroundy a případně i center Tannoy Sensys C. To už je ale samozřejmě na vašem zvážení, zda byste do toho chtěl investovat nějaké peníze a čas navíc. Mě se takhle podařilo poskládat 4.0 set ze zánovních beden za čtvrtinu ceny nových.
Tak šťastnou ruku a hlavně ucho! 🙂
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
zakoupil jsem si set Yamaha HTR-3065 + Quadral Quintas 5000.
U reciveru je psáno, že je možné připojit reproduktory s impedancí 6-16 ohmů. U reproduktorů je psaná impedance 4-8 ohmů.
Na reciveru je možné impedanci změnit v nastavení a ve výchozím nastavení je 8 ohmů MIN.
Mám impedanci v nastavení změnit a nebo nastavená hodnota 8 ohmů je v pořádku?
Dle manuálu by mělo jít ještě nastavit 6 ohmů MIN.
Předem děkuji za odpověď
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
AV Receiver určitě nastavte na 6 Ohm min.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Děkuji za odpověď.
Kdysi jsem měl tento dotaz na produktového specialistu u dodavatele tohoto setu a ten mi napsal toto:
U multikanálového zapojení, tj. celé sestavy 5.0 bych to nechal na 8 Ohmů, aby měl zesilovač i repro větší rezervu.
Moc se mě to nezdálo a proto jsem se obrátil na Vás.
Co říkáte na vysvětlení produktového specialisty ?
Děkuji
AV Receiver a minimální impedance beden
Ten produktový specialista by se měl specializovat na nějaký jiný obor – nejlépe nějaký humanitní – třeba hispanistiku nebo antropologii komixu:
http://streit.blog.idnes.cz/c/332911/Antropolog-komiksu-Michal-Uhl.html
Jediný rozdíl mezi provozem ve stereu a 5.0 je ten, že pokud má AV Receiver poddimenzované chlazení a/nebo je nevhodně umístěný (třeba zavřený ve skříňce), tak se může ve stereu uchladit, ale v 5.0 se může přehřívat, protože běžné AV Receivery mají všechny koncové zesilovače chlazené jedním společným chladičem.
Co se týče impedance, tak platí pravidlo, že impedance připojených beden by neměla být nižší, než je minimum uvedené ve specifikaci AV Receiveru. Měla by být stejná nebo vyšší. Hypotetickou „rezervu“ by bylo možné získat přesně naopak než tvrdí „produktový specialista“ – tedy přepnutím AV Receiveru do módu 6 Ohm a připojením beden s impedanci 8 Ohm.
Yamahy po přepnutí do módu 6 Ohm umožňují připojit:
přední pár beden s impedancí minimálně 4 Ohmy
center a surroundy s impedancí minimálně 6 Ohm
Ve vašem konkrétním případě je situace u předních beden naprosto v pořádku, u centeru a surroundů to sice „papírově“ v pořádku není, ale pokud v konfiguraci AV Receiveru zvolíte mód 6 Ohm a toto nastavení beden:
Front: Large
Center: Small
Surround: Small
Subwoofer: None
tak by to mělo být v reálném provozu v pohodě, protože při nastavení centeru a surroundů na small do nich AV Receiver „neposílá basy“. Běžné hudební spektrum je totiž rozložené tak, že nejvíc výkonu (a tedy největší riziko přetížení) je na basech.
Re: AV Receiver a minimální impedance beden
Děkuji za velmi cenné rady.
Dnes jsem chtěl AV Receiver přepnout na 6 Ohm a bohužel jsem zjistil, že toto nastavení je možné pouze u modelů pro USA a Kanadu.
Jen je mi záhadou proč je tento set nabízený, když vlastně impedančně nesedí.
Nevíte jestli není možnost to nastavení přeci jenom změnit ? Např. přes nějaké servisní menu nebo podobně ?
Jinak mě nezbývá než být opatrný na volume, aby něco neodešlo, že ?
Děkuji
Re: AV Receiver a minimální impedance beden
V servisním menu by to být mohlo, protože podle neoficiálních informací vyrábí Yamaha dvě řady AV Receiverů RX-V a HTR tak, že k modelu řady RX-V většinou existuje hardwarově shodný model řady HTR, který se liší jen tím, že má „ořezané“ menu. Například starší model RX-V363 byl hardwarově shodný s HTR-6130. US/CA verze se na rozdíl od evropských verzí takto lišit nemusí. Blíž jsem to ale nezkoumal a ani jsem nikdy se servisním menu Yamah nelaboroval. Jediná možnost je asi „zaGooglit“.
Další možnost je zaGooglit a pokusit se najít nějaký reálný test sloupů z toho setu Quintas 5000 – tedy Quintas 404 – a podívat se na průběh impedance – tedy zda na nějaké frekvenci nějak zásadně neklesá ke čtyřem Ohmům nebo dokonce pod 4 Ohmy. Narychlo jsem žádný test těch Quadralů nenašel, ale chtělo by to něco v tomto stylu:
http://www.avforums.com/forums/attachments/speakers/11266d1110428970-tannoy-saturns-highly-technical-review-charts-tables-specs-tannoy-s8lr-technical-review.pdf
Důležité jsou grafy Figure 1A a 1B. „Papírová“ nominální impedance těch beden je 8 Ohm, ale reálná minimální impedance je skoro poloviční – 4,6 Ohm na frekvenci 165 Hz. Toto je víceméně standard 🙁
Samozřejmě je možné a vhodné i zacházet rozumně s knoflíkem Volume – takže pozor hlavně na případné malé a zbrklé děti 🙂
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
uvažuji o zakoupení AV receiveru Yamaha HTR3065 a regálových soustav Wharfdale Diamond 122 – využití bude pouze ve stereu. V podstatě by mi stačil pouze stereozesilovač, ale nenašel jsem žádný v cenové kategorii do 10 tis. Kč, který by měl optický nebo koaxiální vstup.
Je podle Vás lepší zakoupit výše uvedenou kombinaci nebo koupit stereozesilovač v ceně cca 6 tis. Kč a jako vstup využít analogové vstupy (i pro připojení BR přehrávače)?
Díky
AV Receiver jen na stereo nebrat!
Stereo Receivery s digitálními vstupy (tedy s integrovanými DA převodníky) existují. Například Onkyo TX-8050 (cca 13 tisíc Kč), Harman Kardon HK 3490 (cca 10 tisíc Kč), Denon DRA-F109 (cca 7 tisíc Kč) …
Za stejné peníze bude stereo přístroj hrát ve stereu vždycky lépe než multikanálový přístroj – pomineme-li neadekvátní situaci, kdy záměrně vyberete stereo šmejd a multikanál špičku. Navíc díky jednodušší konstrukci u něj bude menší riziko případné závady – samozřejmě jen teoreticky, protože se určitě najdou i ve stereu poruchovější modely než mezi slušnými modely multikanálů.
Například zmíněné Onkyo TX-8050 stojí cca 13 tisíc Kč – tedy jako multikanálové Onkyo řady 600 (TX-NR616) – a přitom je to co se týče „vnitřností“ dvoukanálová verze odvozená z multikanálového Onkya řady 800 (pravděpodobně TX-NR818), které stojí 27 tisíc Kč.
Můj kamarád má starší Onkyo řady 600 (tuším že TX-NR609) a v něm je digitální zpracování zvuku naprosto úděsné. Ve stereu přes analogové vstupy to ujde, ale přes digitální vstupy je to katastrofální. A to se řada 600 do vašeho limitu 10 tisíc Kč nevejde.
Cenově těsně nad vaším limitem je druhá nejnižší řada 400 (TX-NR414). A o tom, jaké bude digitální zpracování zvuku v řadě 400, si nelze dělat žádné iluze. V AV Receiveru za cca 10 tisíc Kč rozhodně nemůžete očekávat kvalitnější DA převodník než v běžném DVD/Bluray/Media přehrávači – možná spíš naopak, protože v AV Receiveru jsou DA převodníky multikanálové, kdežto v naprosté většině přehrávačů bývají DA převodníky jen stereo (většina přehrávačů totiž multikanálový analogový výstup zvuku vůbec nemá).
Sám jsem porovnával Bluray přehrávač LG BD660, starší DVD přehrávač Philips (model si už nepamatuju) a celkem slušný CD přehrávač Denon DCD-1550AR na lepší stereo sestavě než zvažujete vy, a rozdíl mezi nimi nebyl nijak dramatický. Levnější sestava by ty rozdíly mezi jednotlivými přehrávači podle mě spolehlivě zamaskovala. Zkrátka podle mě je určitě lepší kombinace jakýkoli přehrávač + levný slušný stereo zesilovač nebo stereo receiver, než cokoli zabité levným AV Receiverem.
Tím chci říct, že já osobně bych pro stereo nešel cestou levného multikanálového AV Receiveru ani náhodou. Pokud jste do „siliče“ ochoten dát těch 10 tisíc Kč připravených na AV Receiver, tak zvažte Harman Kardon HK 3490. Pokud máte fakt napnutý rozpočet, tak by přicházel v úvahu klasický stereo zesilovač bez digitálních vstupů Yamaha A-S300 za cca 8.500 Kč. Denon DRA-F109 neznám, ale předpokládám, že AV Receivery do 10-ti tisíc Kč strčí do kapsy v pohodě, a AV Receivery za jeho cenu (cca 7 tisíc Kč) pokoří stoprocentně.
Ještě si dovolím poznámku k vámi vybraným bednám. Volba je to dobrá, ale doufám, že víte, že jen do menších místností – do nějakých 16-ti, maximálně 20-ti metrů čtverečních. Ve větších místnostech už by mohl hrozit nedostatek basů …
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den..
Uměl byste prosim rozlišit a popsat charakteristiku zvuku u AVR firem Denon a Marantz? Da se mezi jejich charaktery rozdil ocekavat? Ktery z nich by si vice sednul k reproduktorum Wharfedale?
Dekuji
Marantz a Denon jsou jedna firma
Marantz a Denon jsou jedna firma. Podle neoficiálních informací má Marantz hrát v koncernu „Hi-Endovější“ značku, takže přístroje značky Marantz mají údajně kvalitnější součástky a vybírané tranzistory – ale samozřejmě za vyšší cenu.
Je to tedy něco jako když měl koncern Matsushita dvě obchodní značky – „Hi-Endovější“ Technics a „spotřební“ Panasonic.
S AV Receivery uvedených značek nemám osobní zkušenost, ale podle mého oblíbeného prodejce Hi-Fi jsou Marantzy slušné a jsou i nadprůměrně spolehlivé. Je mi samozřejmě jasné, že na „kecy“ prodejců se často a oprávněně nedá spolehnout, ale zrovna tento konkrétní prodejce podle mých zkušeností „nekecá“, protože největší obrat i „ústní“ reklamu mu dělají stálí zákazníci, takže by se strategii „prodej a uteč“ moc dlouho nevydržel.
Co se týče stereo zesilovačů, tak jsou obě značky co se týče charakteru opravdu podobné a jsou laděné spíš na Anglické a Japonské uši – hrají tedy „měkce“ a spíš něco sem tam vyhladí a zamaskují, než by si samy něco drsného vymýšlely jako to rády dělají „Germánsky“ hrající přístroje.
Jestli to ale platí i o AV Receiverech a jestli se dá zejména u levných modelů vůbec o nějakém charakteru mluvit, opravdu nevím. Mě všechny levné AV Receivery připadají na jedno kopyto, protože hrají jako autorádia z LIDLu 🙁
S kombinací s Wharfedale taky sloužit nemůžu. Ale jsou to taky „Angláni“, tak by to měla být rozumná kombinace – pokud tedy nemáte „Německé Bum-Cink uši“ – na ty by to chtělo spíš kombinaci třeba Heco + Yamaha 🙂
Re: Marantz a Denon jsou jedna firma
Dobrý den, „Kozousch“,
snažím se Vám odeslat email, ale vrací se mi. Mohl by jste mi naspat váš nový email? Měl bych soukromý dotaz, děkuji.
Kvůli spamu samozřejmě
Kvůli spamu samozřejmě zveřejňuji jen dočasné mailové adresy, které po čase ruším. Aktuálně to můžete zkusit na kozouschovadocasna@soukroma.cz
Re: Kvůli spamu samozřejmě
Děkuji, napsal jsem email.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
prosím o radu s řešením následujícího problému. Mám stereo: zes. Marantz PM68, repro Monitor Audio Silver 7, přehrávač Dune HD Max a chci u sterea zůstat. Naprosto mi vyhovuje, až na jednu věc. Při převodu DTS do sterea se hodně potlačí kanál s dialogy, někdy je to až neposlouchatelné (hlasité efekty, neslyšitelné dialogy). Zatím poslední (vlastně jediná) rada je, pořídit si reciever a regulovat hlasitost kanálů jeho pomocí. Už jsem se dokonce porozhlížel a líbí se mi Marantz NR 1602/1603. Jen se obávám poklesu kvality zvuku, jak se neustále opakuje v této diskuzi. Je ta obava oprávněná? Nebo existuje nějaké lepší řešení?
Díky za radu mira
Re: AV receiver – DTS downmix
Ale to je spíše problém přehrávače, ne? Ten provádí downmix do sterea a posílá jej do zesilovače. V tomto případě ne moc dobře. Dále bych se podíval, zda nemá přehrávač funkci normalize, či night mode, která vyhladí ve zvuku špičky a zvuk je v pásmech potom rovnoměrněji rozprostřen.
Re: AV receiver – DTS downmix
Díky za odpověď.
Takovou funkci má, ale výsledky jsou zanedbatelné. Proto uvažuji o sice nákladnějším, ale účinném řešení. Zajímalo mě, jestli zvuk z toho AV recieveru bude opravdu o tolik horší než ze stereo zesilovače.
Díky mira
Re: AV receiver – DTS downmix
Downmix z multikanálu do sterea zní vždycky „divně“ a hůř, než originální stereo stopa. Problém je, že u spousty filmů „koupených“ na internetu stereo stopa chybí.
V principu jde o to, že se stopa s dialogy určená pro center a „basová“ stopa pro subwoofer musí přimíchat do signálů pro přední bedny, stopa pro levý surround se musí přimíchat do signálu levé bedny a stopa pro pravý surround do pravé bedny. To, jak to přehrávač nebo AV Receiver provede, záleží na jeho elektronice, firmwaru a nastavení, takže se to nedá zobecnit. V principu je ale jedno, jestli Downmix provádí přehrávač, nebo AV Receiver, protože provádějí tutéž operaci.
Je mi ale divné, že by to přehrávač od firmy Dune nezvládal uspokojivě, protože jde o slušné stroje. Zkoušel jste aktualizaci firmware, reset do továrního nastavení a případně „prolezení“ nějakých diskusních fór (třeba na webu výrobce) týkajících se přímo vašeho modelu? Pokud má nějakou chybu, tak na ní už určitě narazil i někdo jiný a někde to „ventiloval“.
Taky byste mohl „cvičně“ zkusit přehrát film, se kterým máte problém, z počítače – když nastavíte konfiguraci zvukové karty na stereo, tak musí „počítač“ provádět Downmix taky.
Kupovat AV Receiver jen kvůli této záležitosti není moc „dobrý byznys“ …
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den, pořídil jsem si starší receiver HTR-3064 bez ypao mikrofonu. Mohl byste mi poradit (nějaké základy aspoň) jak jej ručně nastavit nebo dát odkaz na nějaký dobrý popis ručního nastevení receivru bez kalibračního mikrofonu? Nebo si mám ten mikrofon raději doobjednat když to tento receiver podporuje (vstup je na předním panelu)? Děkuji předem
Nastavení Yamahy HTR-3064
Český manuál na internetu ke stažení asi nenajdete, ale „pořádně ZaGooglit“ samozřejmě můžete. Pomoct by mohl i manuál nějakého příbuzného modelu. Taky můžete hledat Yamahu YHT-296, což bylo označení setu receiver HTR-3064 + bedny NS-P20
Anglický je zde:
http://uk.yamaha.com/en/products/audio-visual/hometheater-systems/home-theater-package/yht-296_g/?mode=model
Kdyby nefungoval přímý odkaz, tak na uk.yamaha.com dejte hledat YHT-296.
Mikrofon doporučuji neřešit, protože jsem ještě nenarazil na žádný AV Receiver, u kterého by to po autokalibraci nehrálo hůř než s jednoduchým ručním nastavením.
Postup je jednoduchý:
1) Reset do továrního nastavení
2) Pokud máte bedny s impedancí 4 nebo 6 nebo 4-8 Ohm, nastavte položku Impedance na 6 Ohm MIN (pokud jí AV Receiver má). Pokud máte bedny s impedancí 8 Ohm, ponechte výchozí 8 Ohm. Evropská verze HTR-3064 by tuto položku mít neměla a podle specifikace můžete použít bedny s libovolnou „normální impedancí v rozsahu 4 až 8 Ohm.
3) Nastavte zda máte nebo nemáte Subwoofer … Subwoofer: YES/NO
4) Nastavte typ jednotlivých beden LARGE/SMALL/NONE (Sloupy nebo velké regálovky / malé regálovky nebo pidibedničky / žádné bedny):
Front: LARGE/SMALL/***
Center: LARGE/SMALL/NONE
Surround: LARGE/SMALL/NONE
***) Konfigurace bez předních beden není přípustná (volba NONE je nedostupná). Pokud nastavíte provoz bez Subwooferu (Subwoofer: NONE), nelze u Front zvolit ani SMALL (basy jít někam zkrátka musí)
5) Můžete ještě nastavit vzdálenosti jednotlivých beden od posluchače (místa uprostřed sedací soupravy a podobně)
Re: Nastavení Yamahy HTR-3064
Děkuji moc za uvedené info. Všechno se mi povedlo nastavit dle vašich bezva pokynů. Mám evropskou verzi takže mi to nedovolí nastavit impedanci ručně. Mám 6ohmove bedny. Díky vám mi to už nevrtá hlavou proč to nelze nastavit. Mám ještě jeden dotaz ohledně HDMI-CEC. Televizi mam LG (model 2012) a podpouruje SimpLinnk neboli HDMI-CEC (ARC neumí), ale bohužel se mi nepodařilo toto spojení provést. Mám multimedialni centrum bez HDMI-CEC připojený na receiver vstup HDMI1. HDMI z TV do receivru na HDMI OUT. Věřím tomu, že to jinak zapojit nejde. HDMI kabely verze 1.4 – podporují i ARC. Na TV mám aktivované SimpLink na ZAPNUTO, ale nenajde žádné zařízení, které by mohlo ovládat. Samozřejmě receiver má položku Control na ON dle návodu. Mohu ještě aktualizovat firmware na TV, ale když mám položku SimpLink kdyspozici tak věřím, že to není potřeba. Receiver nebyl nový a nenastavoval jsem jej z továrního nastavení – to snad nevadí, když jsem si všechno téměř přenastavil a aktivoval na něm HDMI-CEC nebo raději z resetovat? Potřebuji ovládat jen receiver přes TV. Obávám se, že TV není s tímto receivrem komapitibilní. Děkuji předem za radu pokud by vás něco napadlo co jsem přehlédl – vše je jednou poprve 🙂
Re: Nastavení Yamahy HTR-3064
Tak s tímhle problémem poradit neumím. Pokud jde ale o možnost ovládání TV a AV Receiveru jedním dálkovým ovladačem, tak to lze řešit univerzálním dálkovým ovladačem. Jeden levný a funkční je zrovna v akci v LIDLu (pokud už není vyprodán):
http://www.digilidi.cz/univerzalni-dalkovy-ovladac-silvercrest-kh2159-sprt-za-169-korun
Tady jsem psal nějaké finty k programování starší verze, ale princip je stejný:
http://www.digilidi.cz/univerzalni-dalkovy-ovladac-z-lidlu-proc-ne
Funkčně lepší (ale samozřejmě výrazně dražší) jsou univerzální ovladače Logitech Harmony. Na běžné základní ovládání ale ten z LIDLu stačí naprosto v pohodě, a na občasné detailnější nastavování je stejně většinou lepší vzít originální ovladač …
Re: Nastavení Yamahy HTR-3064
Jj díky. Nahrál jsem včera i nejnovější firmware do TV 4/2013 a to samé. Zkusím to ještě přes podporu Yamahy a LG. A jestli to nevyřeší tak jedině to univerzální ovládání. Moje bude mít radost 😀 Ale i tak díky moc
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den, pořídíl jsem si MMC a když u něj nastavím hdmi raw tak při spuštení DTS mám na receivru napsáno PCM a je zvuk jen 2.0. To samé dělá při zvuku TrueHD. Jenom při DolbyDigital receiver správně detekuje, že se jedná o DolbyDigital a ne PCM. A když ukazuje PCM není schopem změřit bitstream jen u toho DolbyDigital. Myslel jsem si, že se když nastavím HDMI RAW tak MMC předá zvuk na dekódování receivru (tzv. passthrough) a ne že bude dělat downmix do sterea. Jedná se o mmc Egreat EG-R6A. Děkuji
AV Receiver a Egreat EG-R6A
Egreat neznám, takže zkusím jen pár obecných tipů:
Některé přehrávače neumí posílat zvuk po HDMI a současně po optice/koaxiálu – pro zprovoznění zvuku po HDMI se musí zakázat optický a koaxiální výstup zvuku.
Egreat posílá zvuk v „HD“ formátu a AV Receiver umí jen „staré 5.1“
Egreat má nějakou chybu ve firmwaru – pokud jste jeho firmware neaktualizoval, tak to zkuste:
http://en.egreatworld.com/en/download-detail-89.html
Pokud máte 5.1 sestavu reprosoustav, tak by mělo být v zásadě jedno, jestli zvuk do AV Receiveru posíláte po HDMI, optice nebo koaxiálu. Jako poslední (sice trošku „zoufalé“) řešení by bylo posílat po HDMI jen obraz, a zvuk posílat po optice nebo koaxiálu. U 5.1 je to z hlediska kvality rovnocenné, otázka ale je, jestli jde přehrávač i AV Receiver nastavit na obraz přes HDMI a současně zvuk přes optiku nebo koaxiál.
Re: AV Receiver a Egreat EG-R6A
Dobrý den, děkuji za info. Určitě bylo potřeba nahrát pokud možno nejnovější firmware (ver:1.0.5.39 či ver:1.0.5.37) a nastavit na HDMI výstupu jako passthrough, ale přesto to neposílalo HD audio do receivru pouze ve stereu. Nechápu proč, ale překvapivě pomohlo to, že jsem na receivru nastavil HDMI CEC na ON. Od té doby to detekuje a přehrává vícekanálově jak DTS HD tak i TrueHD. Přesto, že jsem to nakonec vyřešil sám děkuji moc za ochotu pomoct. Snad moje uivěřejněné řešení někomu pomůže.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den, tiez riesim podobny problem. Rad by som si kupil nejaku zostavu. Ide mi hlavne o hudbu (hudobne DVD a CD), kapely ako Iron Maiden, AC/DC, Metallica a pod., filmy malo. Mam obyvak v panelaku o rozmeroch cca 3,5 x 3,5 m. Neviem sa rozhodnut, ci mam kupit zostavu 5.0 alebo 5.1, ci radsej predne stlpove alebo regalovky, ci dvojpasmove alebo trojpasmove, pripadne 2,5 pasmove. Cena cca. 20 000 Kcs (AVR+repro). Z AVR ma zaujali Yamaha, Denon alebo Harman Kardon, z repro Magnat, Heco, Wharfedale, JBL, nie su vsak podmienkou. Vie mi niekto poradit, co si vybrat. Dik za tipy.
Multikanál do panelákového obýváku 3,5 x 3,5 m
V takhle malé panelákové místnosti a především na hudbu bych já osobně šel do sterea – třeba do JBL ES80 + Yamaha A-S300.
Z aktuálně nabízených bazarových beden na stereo bych já osobně šel do KEFů:
http://elektro.bazos.cz/inzerat/26010291/KEF-iQ5SE.php
http://elektro.bazos.cz/inzerat/25647365/KEF-Q7.php
U multikanálu přichází v úvahu asi jedině 5.0 set Heco Victa 502 + libovolný AV Receiver. Bazarového jsem v ČR nic použitelného nenašel, ale pokud žijete v SR, tak by byly určitě zajímavé Magnat Monitor Supreme 2000 set 5.0 za půlku:
http://elektro.bazos.sk/inzerat/27241011/Magnat-monitor-supreme-2000-set-50.php
Re: Multikanál do panelákového obýváku 3,5 x 3,5 m
Dík za odpoveď. Tiež uvažujem nad stereom, len neviem, či nebude problém pri DVD. Aj keď vačšinou majú DVDčka aj stereo zvuk, sú aj niektoré, čo majú iba 5.1. Tak netuším, ako by to znelo na stereu. A v tom prípade, neochudobnil by som sa o zvuk v 5.1 formáte, je to veľký rozdiel oproti 2.0 formáte? A žijem v SR.
Re: Multikanál do panelákového obýváku 3,5 x 3,5 m
Pokud máte nebo koupíte DVD/Bluray/Media přehrávač s DTS dekodérem a downmixem do sterea, tak můžete přehrávat i média bez stereo stopy. Je ale pravda, že downmix z multikanálu do sterea někdy zní „divně“, protože ten downmix má zkrátka nějaké limity.
Pokud byste šel do sterea, tak potřebujete takový přehrávač, který má DTS dekodér a umí downmix do analogového stereo výstupu. Některé přehrávače sice mají na čelním panelu DTS uvedeno, ale je tím myšleno to, že umějí posílat DTS nedekódované do AV Receiveru, který ho dekóduje. Takový přehrávač pak DTS přes stereo analogový výstup nepřehrává vůbec. Takže je potřeba pohlídat to, že přehrávač má DTS dekodér a downmic přímo v sobě.
Zkrátka obě řešení mají své nevýhody. Stereo sestava může hrát „divně“ média bez stereo stopy, ale zase bude hrát lépe média se stereo stopou. 20 tisíc Kč je na multikanálovou sestavu s opravdu slušným zvukem bohužel málo peněz. Přijatelné stereo se za 20 tisíc Kč už koupit dá.
Ale protože ta místnost není moc velká a v paneláku si stejně asi nemůžete dovolit hrát moc nahlas kvůli sousedům, tak by možná mohla být rozumná volba Onkyo HTX-22HDX:
http://avmania.e15.cz/onkyo-htx-22hdx-test-aktivni-sestavy-2151
Jen pozor na to, že je to ve standardu 2.1 a musíte k němu dokoupit zvlášť set Onkyo SKS-22X s centerem a surroundy – údajně bývaly nějaké problémy s jeho dostupností, takže pokud se pro něj rozhodnete, tak si dostupnost toho rozšiřujícího setu pohlídejte. Na vlastní uši jsem to Onkyo neslyšel, takže osobní zkušeností sloužit nemůžu.
Re: Multikanál do panelákového obýváku 3,5 x 3,5 m
Ďakujem za odpoveď. Čím viac o tom čítam, mám pocit, že sa mi vyberá horšie a horšie, myslím to obrazne, neviem, pre čo sa mám rozhodnúť. Keby mi šlo iba o filmy a občas o hudbu, tak už mám dávno niečo kúpené. Ale keďže ja som na hudbu, tak sa mi vyberá horšie. Mne ide hlavne o to, aby som sa vyhol tým tzv. all-in-one systémom, nie som tak náročný, hlavne aby som nekúpil niečo, čo v malom panelákovom obývaku ani poriadne nevyužijem. Keďže mám zbierku hlavne hudobných DVD (cca. 200 ks) a hudobných CD oveľa menej (cca. 30 ks), asi zrejme zvolím kombináciu AVR+repro. Za cenu cca. 20 000 Kčs nečakám žiadne zázraky, ale myslím, že to bude lepšie riešenie ako all-in-one systém. Veľká škoda, že v našom meste nie je žiadne štúdio, kde by som si vypočul rôzne AVR a reprá a niečo si vybral. Otázku na Vás by som však ešte mal. Pôvodne som pre menej miesta uvažoval o regálovkach so subwoferom, ale drvivá väčšina má bassreflex vzadu a ako čítam, tak vzdialenosť od steny by mala byť aspoň 10 cm, čo u mňa bohužial nie je možné, takže musím ako predné zvoliť stĺpové a ako zadné regálové bez bassreflexu. Otázka je aké predné stĺpové mám do tak malého obývaku zvoliť, či 2-pásmové alebo 2,5 pásmové plus dokúpiť subwoofer alebo radšej nejaké 3-pásmové bez subwooferu? AVR to bude zrejme niektorý z Yamaha RX-V473, Harman Kardon AVR 70 alebo Denon AVR 1513. (cena max. 350 €). Aké reproduktory by sa k nim hodili? Ďakujem Vám za čas a ochotu, ktorú tomu venujete.
Re: Multikanál do panelákového obýváku 3,5 x 3,5 m
Do takto malé místnosti bych sestavu se subwooferem nedával. Navíc novou použitelnou 5.1 sestavu sestavu se sloupy vepředu, se subwooferem a s AV Receiverem za 20 tisíc Kč nepořídíte. Jedinou použitelnou výjimkou by mohl být ten set od Onkya, protože je celkem kompaktní.
U sloupů taky ani tak nejde o to, jestli to jsou 2,5 pásma nebo třípásma (dvoupásma se běžně nedělají). Spíš se orientujte podle průměru basového reproduktoru – čím větší průměr, tím hlubší basy. Minimum a u vás možná i optimum je zhruba 16,5 cm (6,5″). 20 cm (8″) už by ve vaší menší místnosti mohlo dělat problémy. Pozor je potřeba dávat hlavně na vyložené nesmysly, jakými jsou třeba Heco Victa 602 s basáčky o průměru 12 cm (4,75″) – to je málo i do auta.
Co se týče zadního bassreflexu, tak bedny by měly stát kus od zdi vždycky, a ty se zadním bassreflexem stoprocentně. U Surroundů ale problém není. I když koupíte nějaké se zadním bassreflexem (protože s předním nebo žádným jich je na trhu minimum), tak v menu AV Receiveru stejně nastavíte surroundy a center na Small, takže AV Receiver do nich basy posílat nebude. Pojistit to můžete ucpáním bassreflexů třeba molitanem.
Z nových 5.0 podle mě připadají v úvahu jedině Heco Victa 501/502/701/702. Z bazarových pak ty minule odkazované Magnaty.
Pro stereo přibyly v inzerci Tannoy Sensys DC2 – to by byla moje volba 🙂 :
http://elektro.bazos.sk/inzerat/26916594/TANNOY-SENSYS-DC2.php
Re: Multikanál do panelákového obýváku 3,5 x 3,5 m
Vďaka za odpoveď, v prípade, ak by som šiel do toho sterea, menili by sa požiadavky na reproduktory, alebo aj v tomto prípade stačí tých 16,5 cm (6,5″) na basový reproduktor? A otázka je, ako by som zapojil DVD prehrávač s TV a zosilňovačom? Ešte ak mi môžete poradiť, v čom je rozdiel medzi zosilňovačom a medzi stereo receiverom, okrem tunera samozrejme. A v prípade predných stĺpových repro aké sú vhodné odstupy zadnej a bočných stien, lebo ja mám priestor na repro cca. 30×40 cm (ŠxH), nebude v tom problém?
Re: Multikanál do panelákového obýváku 3,5 x 3,5 m
U 5.0 sestavy bez subwooferu plní přední sloupy stejnou funkci jako u sterea, takže požadavky na ně jsou shodné. 16,5 cm (6,5″) je do vaší místnosti asi nejrozumnější kompromis. Samozřejmě od nich nelze očekávat nejhlubší basy, ale nejhlubší basy se stejně do vaší místnosti vzhledem k vlnové délce „nevejdou“, takže s nimi může být víc problémů než užitku. Jenže problémy se nedají bez praktické zkoušky s konkrétními bednami v konkrétní místnosti nikdy předem vyloučit. Spousta levných beden s menšími basáky má v „ladění“ pomocí bassreflexu záměrně zdůrazněné (zesílené) pásmo kolem 60-ti až 70-ti Hz, což má pro nezkušené ucho nahradit chybějící nejhlubší oktávu. Jenže v pásmu těchto frekvencí se i vyskytují i rezonanční kmitočty panelových konstrukcí, takže výsledkem může být nepříjemné dunění, které se nese celou konstrukcí paneláku.
Pokud je ten prostor 30×40 cm (ŠxH) na bednu i odstup, tak to znamená, že odstup z boku i zezadu bude okolo 10-ti centimetrů, protože bedny bývají tak 20x30cm (ŠxH). A to už problém být může. Ideální by bylo, kdybyste měl možnost si od někoho půjčit nějaké větší bedny a vyzkoušet to. Kdyby to byl problém, pak by asi nezbývalo než koupit něco jako to Onkyo HTX-22HDX a pokusit se o rozumné umístění subwooferu tak, aby nebyl vyloženě u zdi.
Většina DVD přehrávačů má analogový stereo výstup zvuku, takže připojit klasický stereo zesilovač nebo stereo receiver není problém.
Novější TV naopak většinou klasický analogový výstup zvuku nemají. Někdy je přítomen na SCART konektoru. Dá se použít i výstup pro sluchátka. Dá se koupit levný DAC, který se připojí mezi digitální výstup zvuku na televizoru a analogový vstup stereo zesilovače nebo stereo receiveru:
http://www.alza.sk/fiio-d03k-taishan-d419215.htm?kampan=heureka.sk
Klasický stereo receiver je opravdu jen tuner a analogový stereo zesilovač v jedné skříni.
Ale existují i stereo receivery s digitálními vstupy (tedy s integrovanými DA převodníky). Například Onkyo TX-8050 (cca 13 tisíc Kč), Harman Kardon HK 3490 (cca 10 tisíc Kč), Denon DRA-F109 (cca 7 tisíc Kč). To jsou stereo obdoby multikanálových AV Receiverů.
Re: Multikanál do panelákového obýváku 3,5 x 3,5 m
dík za odpoveď, ak môžem, rád by som sa Vás ešte niečo opýtal. Mám takúto obývaciu stenu: http://www.kika.com/cz/katalog/m/bydleni-pracovny/obyvaci-pokoje/obyvaci-steny/19188582/obyvaci-stena-visage/. Mám troška obavy, či v prípade stĺpových reproduktorov nebude problém na ľavej strane ako je komoda, kedže ten priestor medzi stenou a komodou ako som písal je 30×40 (šxh), pri tých visiacich skrinkách by to problém nemusel byť. A ešte ak mi viete poradiť, či sa oplatí kúpiť 7.1 kanálový AVR vo výpredaji za cenu 5.1 AVR, alebo je ten 7.1 kanálový drahší len kvôli viacerým kanálom a v 5.1 systéme to bude hrať rovnako ako lacnejší 5.1 AVR. Zaujal ma totiž AVR Onkyo TX-NR515 za 299 €. Ďakujem za Vaše postrehy.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Zdravím,
rozhoduji se o koupi 5.0 repro setu – místo pro umístění je takový spojený prostor o ploše cca 42 m2 (obývací pokoj + jídelna + kuchyně) – poslechová část (tj. skutečný „obývák“ s gaučem a repro kolem) z toho ale zabírá půdorys pouze cca 16m2. Představa je taková, abych měl kvalitní přední repro na poslech muziky a celek pak na domácí kino (jak filmy tak hudba – koncerty).
Po delším rozmýšlení jsem se vzhledem k rozpočtu rozhodl pro set Magnat Vector 205 5.0 (popř.je do budoucna doplnění o Magnat Betasub 25A, bude-li málo basů).
Řeším však takové dilema – série Magnat Vector má 2 druhy regálovek (203 a 201) a 2 druhy centrů (213 a 211) a nevím, jaké do sestavy zvolit. V setech se v ČR nabízí většinově kombinace 205+201+211 což je i cenově moje priorita, jenže jsem našel i kombinaci 205 + větší regálovky 203 + větší centr 213 a nevím, zda má smysl o ní uvažovat.
Budu to kupovat samostatně a proto by mě, jaké regálovky a centr bych měl zvolit, pokud tím doplňuji sloupy Vector 205?
Pozn.: v testech mají regálovky 203 solidní hodnocení, ale jednak šlo o jejich užití jako hlavní přední repro a dále pak je vzhledem k zadnímu basreflexu radili umístit poměrně daleko od stěny, což mi u zadních repro vůbec prostorově nevyhovuje. Pokud jde o centr, vůbec nevím, zda má cenu jít do dražšího 213.
Můžete-li mi někdo poradit, budu rád.
Míra.
P.S.
Jěště by mě zajímal názor na AV receiver k tomuto setu – zvažuji mezi Onkyo TX-NR515 či vyšším Onkyo TX-NR 616 z modelů 2012 a o novém Onkyo TX-NR 525 (který je ale jak jsem se dočetl spíše náhrada za nižší řadu TX-NR 414).
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Ještě jednou zdravím všechny a prosím o radu,
rozhoduji se o koupi repro setu – místo pro umístění je takový spojený prostor o ploše cca 42 m2 (obývací pokoj + jídelna + kuchyně) – poslechová část (tj. skutečný „obývák“ s gaučem a repro kolem) z toho ale zabírá půdorys pouze cca 16m2.
Chystám se objednat si set z řady Magnat Vector, který mě oslovil poměrem vzhled, cena/výkon (zveřejněné recenze). Řeším však jedno velké dilema – chci pokud možno „multifunkční řešení“, tj. kvalitní stereo hudba i kino (zejména hudební – koncerty) – proto se nemohu rozhodnout mezi následujícími variantami:
1/ 5.1 sestava Magnat Vector 205 (2,5 pásmové sloupy Vector 205, centr Vector 213, zadní repro Vector 203 + výrobcem doporučený subwoofer Magnat Betasub 25A) – uvedená sestava byla velmi dobře hodnocena německým portálem AreaDVD.
2/ 5.0 sestava Magnat Vector 207 (3 pásmové sloupy Vector 207, centr Vector 213 a zadní opět Vector 203 bez sub.)
Jsem laik, takže nevím – pro hudbu ve stereu mi trochu více sedí sloupy 207, na druhé straně si nejsem jistý, zda na můj prostor nebudou sloupy 205 i na hudbu až až dostatečné a pro zbytek bude lepší kombinace se subwooferem.
P.S. Jsem ještě trochu omezen možností umístit přední sloupy před zadní zdí, kde potřebuji odstup max. do 30 cm, více nemohu – rozumím tomu dobře tak, že zde bude mít pro mě plusy naopak repro Vector 205 jako „trochu méně basující“?
Díky za každý názor, Míra
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Zdravim Vas,
Bude dobry receiver YAMAHA RX-V773 pre zostavu WHARFEDALE DIAMOND 10.7 (plus casom zosilovac) alebo co by ste mi doporucili v tejto cenovej relacii.Miestnost je 560x390cm
Velmi pekne dakujem
Roman
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
V zautvorke malo byt (plus casom subwoofer)
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Yamaha a Wharfedale není zlá kombinace. 773ka má navíc slušná hodnocení. Jinak se lze dívat po Denonu, Marantz, NAD, Harmann, Cambridge Audio…
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Subwoofer jsem měl chvíli u Yamahy taky ale potom jsem ho dol pryč a LFE přesměroval do předních beden.Tuším to jde od 20hz, ale popravdě já těch 20hz neslyšel ( možna mé uši 🙂 )Nastavil jsem až druhou možnou pozici, ale doporučuji velkoobjemové bedny zkrátka normální metr vysoké,šíře čtyřicet cm minimálně a hluboké a potom není potřeba subák a lépe to hraje.
Staré Tesly vyhoví.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,
zajímalo by mne, zda jste si již pořídil Vámi uvedenou reprosoustavu k receiveru Yamaha RX V773? Mám ten samý a i o těchto repro jsem přemýšlel. Navíc mám i místnost s podobnými rozměry, takže mne zajímá jak Vám to hraje?
Děkuji V.L.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobry den,
zakoupil sem reciver Yamaha RX-V573 a postradam česky manual.
Dá se nekde sehnat?
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den všem,
odešel mi můj starý AV receiver SONY STR DB 1080 (usměrňovací můstek+koncové tranzistory). Oprava dle servisu minimálně 3tis. Takže jsem se rozhodl pro nový. Mám reprosestavu TVM. Hlvní přední ARS-330-04/4 Ohm(80/160W). Zadní ARS-202-02/8 Ohm(40/60W) a středový taky TVM 8 Ohm. Vyhlídl jsem si Yamahu HTR 2866, nebo 3066, případně RX-V375. Mám ale problém s těmi Ohmy. Ty mé hlavní přední bedny mají 4 ohmy a nevím, zda je můžu k těmto receiverům připojit, abych něco neodvařil. V anglickém manuálu jsem vygooglil, že u modelů pro Kanadu je možno přepnout na 6 Ohmů a potom je možno použít přední bedny se 4 ohmy.
Můžete mi někdo, prosím, poradit a potvrdit, pokud si koupím některý z modelů Yamaha, že to takhle budu moci zapojit a nezničím tím receiver nebo bedny?
Už se to tady řešilo, ale nenanšel jsem odpověď na to, zda i pro modely prodávající se v Česku existuje tato možnost přepnout na 6 ohmů a připojit tak i dvě hlavní 4 ohmové reprobedny.
U toho mého starého Sony byl vzadu přepínač 4-8 ohm a jednoduše jsem to přepnul na 4. Ale u těch nových receivrů v cenové relaci do 8 tis. jsem nic takového nenanšel.
Budu rád za pomoc při výběru vhodného receivru k mé reprosestavě. Děkuji.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
lze dlouhodobě používat 6-ti ohmový AVR k repro 4 ohmy?
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Já bych se toho až tak nebál. Snad žádné reprobedny nemají statickou impedanci, ale proměnlivou. Problémy navíc nastávají až u větších výkonů. 4 a 6 ohmů k sobě má docela blízko. Receiver by mohl mít i nějakou ochranu. Riziko tu je, ale ne velké.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Stejná zkušenost.Mám Yamahu ke které by měly být 8ohm bedny , ale mám staré velkoobjemové Tesly a Videotony které mají 4Ω a hraji tak už hodně dlouho.Jedině když to opravdu hodně osolím tak se receiver vypne.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
20 let bez problému . vyzkoušeno osobně
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Zdravím
Dodnes jsem byl přesvědčen pro sestavu –
Yamaha RX-V773 a
Jamo S 626 HCS (White Ash)
Ale po přečtení této diskuze jsem na vážkách s repro od Jamo.
Bude i řada S 626 otřesná tak jak jste se zmiňoval o řadě S 606 ???
Předem dík za odpověď
Sikora
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Tohle mi pomohlo doteť ve výběru 🙁
http://www.stereovideo.cz/stereovideo/422-reproset-jamo-s-626-hcs/
Reprobedny 5+0 (5+1)
Dobrý den, mám receiver HTR-3064. A nevím jestli raději koupit k nim nové repro Quadral Quintas 5000 nebo Jamo S426 HCS3. A nebo nějaké z bazaru v podobné cenové relaci. Momentálně jsem narazil na set AQ Kentaur 672 (jsou staré cca 10 let a prý v dobrém stavu). Cena dohodou. Nevím jakou mají hodnotu a jestli se jedná o lepší repro než ty nové co mám vybrány (Quadral a Jamo). Nenašel jsem k ním žádný datasheet na netu. Předem děkuji za radu
Re: Reprobedny 5+0 (5+1)
Nakonec jsem vybral k HTR-3064 repro „MAGNAT Monitor Supreme set 802“. Co říkáte pane Kozousch? Je to vhodná kombinace nebo jsem měl jít raději do Quadral Quintas 5000? Děkuji
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobry den. Chcel by som Vas poprosut o radu. Uvazujem nad kupou stereo receiveru, model Yamaha R-S 700 alebo R-S 500 a k nemu nejake stlpove repro. Mam vyhliadnute tieto modely: JBL ES90, JBL Studio 580, Wharfedale
Diamond 157. Miestnost na pocuvanie je klasicka obyvacka o rozmeroch 3,5×5,5 metra. Pocuvam prevazne rockovu muziku 80% Kabat…:) Chcel by som sa spytat, co hovorite na moj vyber, ktore repro z mojho vyberu by ste mi odporucili, pripadne nejake vase tipy na ine znacky. A este jedna otazka, nebude v tak malej miestnosti uz vela tych 200mm pri basovom reproduktore? nestacil by aj 165mm? Dakujem.
Bedny na rock
Co se týče líbí/nelíbí se radí těžko, protože vkus i měřítka kvality zvuku bývají dost individuální, takže osobní poslech na vaše vlastní uši je to nejlepší, co můžete udělat.
Co se týče možného dunění na basech, tak se to taky nedá říct dopředu. Kromě rozměrů místnosti je důležitá spousta dalších vlivů: materiál stěn a podlahy (panel/cihla, plovoucí podlaha/PVC/koberec), „zabydlenost“ (hodně nábytku vs. „moderní holobyt“), možnost umístění beden dál od zdí atd.
Navíc každá místnost má nějaké „módy“ (rezonanční frekvence), na kterých zvuk výrazně „zesiluje. Bedny s menšími basáky většinou mají záměrně zesílené pásmo kolem 60 Hz, kde má toto zesílení nahradit chybějící hlubší basy. Když se toto naladění zesíleného pásma „potká“ s módem místnosti, tak je z toho průšvih klidně i s menšími basáky.
JBL jsou na rock a metal klasika.
Wharfedale neznám, takže nemůžu hodnotit.
Já osobně bych v téhle cenové kategorii zařadil BVAudio F2.2:
http://www.bvaudio.sk/f2.htm
a Quadral Ascent 90:
http://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/612-quadral-ascent-90.html
Ze zánovních bazarových by byla pecka KEF Q900:
http://elektro.bazos.sk/inzerat/37195970/KEF-Q900-vynikajuci-stav-malo-hrane-zaruka-vyhodne.php
Re: Bedny na rock
Dakujem zq odpoved. Takze miestnost je panelova, podlaha plavacka, s casti koberec a okrem sedacej supravy je len jedna presklena vitrina v rohu miestnosti. Reproduktory mozu byt od steny max 20 cm. Precital som skoro cele toto forum, JBL repro som mal vyhliadnute uz davno a tu ste niekomu radili model ES 90 alebo 100. Ja som pozeral aj tie JBL Studio 580 ale tam je cena cca o 350,- euro vyssia a neviem, ci ten rozdiel dokazem ocenit a rozoznat. Som naozaj nenarocny posluchac, ziadny velky hifista, preto som si zvolil cenovy strop do 1500,- ( stereo rec.+ repro). Vyrobcov reproduktorov je naozaj spusta a priznam sa, ze vyberam aj podla toho, ci sa mi repro paci, alebo nie. Nemam moznost si ich niekde nablizku ist vypocut.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den, mám receiver Marantz SR4021 a k tomu jsem si pořídil reproduktory AQ Toba327, bohužel nejsem moc spokojen s zvukem. Poslouchám ruzné žánry krom dechovky a klasické hudby. Poprosím o radu jaké by jste mi doporučil reproduktory, místnost je velká cca 20m2 v paneláku. Moc děkuji za radu
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
V jaké cenové relaci? AQ Toba jsou opravdu spíše nižší třída. Chtělo by to něco v rozmezí 8-10 tisíc, třeba Wharfedale Diamond 122, které mají bassreflex dole a lze je tak snadno umístit do místnosti (narozdíl od bassreflexů vzadu).
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Moc děkuji za radu
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den, mám místnost cca 3x4m, uvažuji o něčem takovém:
YAMAHA HTR-306
Yamaha NS-BP 300
Jsem prostorově omezen na stereo a regálové reproduktory(t.j. ne sloupové).
Poslouchat budu hlavně FM, hudbu v MP3 a chci propojit receiver přes digittální vstup s TV.
Nejsem nijak přehnaně náročný, vícekanálový receiver volím z důvodu ceny,
neboť má USB vstup, který potřebuji na přehrávání hudby z flashdisku.
Ten jsem na stereo-receiverech v nižších cenových kategoriích neobjevil.
Ještě jeden dotaz, mám starší funkční reprobedny od věže AIWA NSX V-900,
myslíte že by byly k tomuto receiveru (pouze dočasně) použitelné?
Je to panelák, nijak moc nahlas to hrát nebude, aby tam byl v rámci ceny slušný zvuk.
Myslíte že by to bylo takto akceptovatelné?
Chápu že se zde jedná o lowend v rámci hifi, ale bude to mít alespoň o třídu lepší zvuk než běžně prodávané „hifivěže“,
např PMX-7?
Uvítám případné rady a doporučení.
Děkuji za případné odpovědi.
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobry den, rad bych vyuzival ozvuceni 5.1 z notebooku (sledovani filmu) a Xboxu360. K notebooku jsem si poridil ext zvuk kartu + repro 5.1 (karta ma krome jacku jeden opticky vystup), tady vse funguje perfektne s tim ze obraz jde pres HDMI do TV.
Ted je otazka jak muzu pripojit Xbox k 5.1 soustave. Ten ma 1 HDMI a 1 AV vystup.
Muzu tohle nejak propojit abych dostal obraz do TV a zvuk do 5.1?
Diky za radu
Jarda
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobry den, kupil som av receiver Yamaha RX-V675, repro set Jamo S 526HCS s impedanciou 6 Ohmov. V manuali Yamahy som zistil ako nastavit impedanciu (v jednej casti manualu bolo napisane: pri podrzani tlacitka „straight“ stlacte tlacitko „main zone“). Samozrejme, takto to nefungovalo. No v manualoch na ine typy bolo napisane, ze sa jedna o model predavany v USA, kde sa to da takto nastavit, takze som predpokladal, ze to bude ok, ked tieto repro pripojim k receiveru aj bez nastavenia na 6 ohmov (myslel som, ze pre EU model sa to robi tak, ze to AVR zvladne). Cize 6 ohmove repro som pripojil k receiveru, na ktorom bola nastavena imp. 8 ohmov. Vsetko bolo v poriadku, aj som takto pocuval 45 min. hudbu. No neskor, este v ten den som si precital podrobnejsie manual k yamahe, a zistil som, ze o niekolko stran nizsie je napisane, ze nastavenie impedancie je potrebne vykonat takto: PONECHAT RECEIVER V STAND BY MODE a potom stlacit „straight“ + „main zone“. Samozrejme som hned vykonal napravu a AVR nastavil na 6 ohmov. Chcem sa len spytat, ci tato chyba mohla zanechat na AVR alebo repro nejake dosledky, ktore sa mozu prejavit niekedy v buducnosti, alebo kedze mi to hraje stale vsetko ok, tak je to v poriadku, a nemusim sa bat, ze mi repro alebo AVR po nejakej dobe „odidu“?
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Pokud se nic nestalo do nového nastavení tak se nic nepoškodilo.Osobně na mé Yamaze hraji s bednami 4ohm což bych neměl a nic se neděje.Hraji potichu , tak , aby byla hudba všude slyšet a zároveň nikoho nerušila, nahlas můžu taky , ale když to pořádně osolím , tak se av receiver po nějaké době vypne 🙂
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobry den,
Muzete mi prosim poradit ? Mam reproduktory s dolby suround pro logic propojene optickym kabelem s TV pres prevodnik s cinci.A v dnesni dobe je kvalita zvuku spis dolby digital…a tak moje otazka zni jestli, kdyz bych zakoupil reciver,jestli ten reciver dovede prevest zvuk do techto reproduktoru na dolby digital kdyz umi reproduktory pouze dolby suround ?Nebo proste musi reproduktory podporovat take dolby digital ?
Dekuji
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Zdravím.
Chci koupit receiver Yamaha rx-v1067 nebo 1065 a moc by mě zajímalo z kterého modelu zmíněný typ vychází,jestli je to řada 1400-1900.Děkuji za odpověd
S pozdravem
MTuma
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobry den, potreboval bych poradit nejakou soustavu domaciho kina (pokud mozno bez subwooferu) do cca. 30000,- pro muj receiver Pioneer vsx-924. Dekuju za radu
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,aktivní subwofer lg a zůstaly mi bedny 4 ohmy a max.vykon 310w,jaký mám použít av receiver?Mohu použít tento http://aukro.cz/av-receiver-denon-s-d-o-5-1-hdmi-dts-i5115751346.html,moc děkuji za odpověd
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Prominte,odešel mi aktivni s ….
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
zdravím, chci se zeptat někoho nezávislého. Potřebuji si vybavit obývák domácím kinem. budu ozvučovat místnost v cihlovém bytě. místnost má cca 21m čtverečných.
bylo mi doporučeno DENON AVR-X2100 ČERNÝ A MAGNAT SUPREME 1002 SET 5.1 ČERNÝ.
mám na to 30 000kč a chci čistý a krásný zvuk miluju ho. prosím vás poradí mi někdo jestli je to dobrá volba či ne? případně okomentujte a poradte lépe. díky
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Dobrý den,mam reprobedny sony ss-357v schanim k temto 200 watovym bednam dobry av receiver.Dekuji
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
cavte
potrebujem radu.. chcem si kupit receiver a aj repro ale moc sa v tom neviznam a nechcem si nechat radit od predavaca v obchode.
pozeral som tento Onkyo TX-SR444 (čierny) oplati sa???
nema nejake nedostatky??? naco mam pozerat pri vybere???
no a repro nemam tusenia ake??? ktore by sa ktomu najviac hodili??? 5.1 mozno aj 7.1
Re: AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat
Je to levnejsi verze ale porad slusnej receiver. Takze volba je dobra a dulezita je rezerva vykonu – pokud ma kolem 400W tak je to v pohode.
Nebude mit nikdy uvedenou spotrebu ale rezervu ve vykonu coz je dulezite pro dynamicky prednes. Mozna bych ale doporucil TX-555 protoze ma v podstate vsechno (wifi, bluetooth, lepsi D/A prevodnik a Spotify + Internet radio) a vyssi vykon + taky Dolby Atmos. Do budoucna masina na 5-8 roku.
V Mediamarktu ve Vidni jej poridis za 499 € – nejvyhodnejsi cena.
Repro ti budou hrat vsechny dobre, pokud nekoupis neco za 3 tisice (KC)
Nejaky JBL nebo JAMO sestava za 15.000 te uspokoji.