Minule jsme si řekli jak na českém internetu elektroniku nakoupit a dnes se podíváme na tu neveselejší část, tedy vracení zboží, reklamace, odstoupení od smlouvy a podobně. Jaká máte v takovém případě práva, povinnosti a jak postupovat, aby byla taková záležitost co nejdříve uspokojivě vyřízena.
AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.
© 2017 - 2024 digilidi.cz
42 komentářů
Re: Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 1.
Mám skvělé zkušenosti s procesorem AMD 3800+ EE (35W). Dal se v pohodě uchladit pasivně. Ze skříní doporučím Thermatake vpodstatě cokoli. Mám zkušenosti s Bach + DO + jejich mediacenter. Jako zdroj jsem měl 80+ Chiftec 350W. Chladič se téměř netočil, ale dokázal uchladit i pasiv na CPU.
Re: Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 1.
45W aktuální AMDčka jsou na tom podobně dobře, navíc s funkcí C&Q nebo s mírným podvoltováním/podtaktováním udělají taky těch 35 W.
Re: Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 1.
No ked pouzivas C&Q, tak podtaktovani a podvoltovanie sa neda pouzit. C&Q vracia nastavenia (cital som clanok o tom).
nvidia ION
Neoplati sa pockat na nvidia ION? podla testu na tom’s hardware to prehrava bez problemov aj full HD. Len neviem, ci by to stacilo na to TV kartu, v specifikacii som nasiel ako minimum 2GHz procak
Re: nvidia ION
ION je fajn věc, rozhodně lepší než Atom a Intelovské čipové sady. Ale podle mě je to nakonec stejně hrozný šnek. I podtaktované a podvoltované dvoujádro od AMD se nakonec spotřebou Atomovým řešením přiblíží, přitom výkon je úplně někde jinde… Na druhou stranu, pokud někomu Atom přijde vhod, tak těch požadavků k TV kartě v podobě 2 GHz procesoru bych se nebál.
Re: nvidia ION
Zkušenost mě naučila věřit odzkoušeným řešením než být zklamaný nesplněným očekáváním. Navíc mě trochu tlačí čas – potřebuji mít HTPC hotový dřívě než zaklepou montéři od antény. 😉
Re: nvidia ION
Zdravim, kdy bude další díl stavby ? Chci se do HTPC také brzy pustit a tak sem lačný po nových informacích, hlavně praktických zkušenostech se stavbou, kterých je tak žalostně málo….
Re: Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 1.
poraďte mně jak donutí, aby se HTPC zapnulo pro nahrávání? Využijete režimu spánku nebo to jde i nějak jinak. Jaká je spotřeba v režimu spánku?
Re: Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 1.
Systém se probudí pro nahrávání i z hibernace – zde je spotřeba do 5 W. Viz seriál o HTPC pro odvážné, kde je to změřeno.
Re: Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 1.
V současnosti jsem na začátku skládání, nemám přesný plán jak co nastavím. Problémy budu řešit až nastanou. Díky za trpělivost.
Propojení VGA -> SCART
Dneska přišel zdroj, takže mám všechno pohromadě. Zapojil jsem “pracovně” motherboard na stole a připojil k televizi pomocí kabelu VGA-> SCART (http://www.softcom.cz/produkt/vga-kabel-propojovaci-db15m-scart-2m/?flist=1). Bohužel na televizi ani ťuk.
Otázka tedy zní: jak propojit PC a televizi přes SCART (podle výrobce TV je SCART plně zapojen).
Možnosti:
1) Podle mě jde z portů na desce využít jenom VGA port. Nejslibnější řešení asi bude udělat si vlastní kabel s redukcí podle http://www.root.cz/clanky/televize-jako-rgb-monitor-v-xfree86/ a podtaktovat grafickou kartu programem PowerStrip (http://entechtaiwan.com/util/ps.shtm). Až budou výsledky, budu vás informovat.
Na digitální výstupy (DVI-D, HDMI, DisplayPort) bych musel mít nějaký převodník (pokud vůbec existuje), což je další investice a žrout energie. Tyto výstupy se hodí později, až bude nová televize.
2) Nejnouzovější řešení: z druhého motherboardu mi zbyl nevyužitý modul do PCI Expressx16 sběrnice, jehož součástí je S-video konektor. Bohužel se tento modul ještě zapojuje na desce do interního YUV/SPIDF_OUT konektoru, kterým nová deska (ASUS M3A78-EM) již není vybavena. Nejsem 100% přesvědčen, že bude tento modul pracovat v jiném motherboardu.
Máte nějaký jiný nápad, jak propojit HTPC a CRT TV? Děkuji za reakce.
Re: Propojení VGA -> SCART
Rekl bych ze to bude snimkovou frekvenci – pokusil bych se laborovat s PowerStripem (frekvence, synchronizace a rozliseni).
Ja mam HTPC spojene s televizi prez DVI->HDMI. Chvili jsem to tahl prez TVOut a taky SVideo ale kvalita obrazu byla otresna.
Re: Propojení VGA -> SCART
VGA-SCART je holt problémový postup, ostatně u té redukce to v eshopu softcomu tuším i píšou, že to většinou nefunguje. Takže zbývá jedině bastlení (frekvence, YUV-RGB nastavení driverů…). S-Video by bylo řešení, ale ta deska jej neumí. Další řešení je TV karta s S-Video výstupem, ale ten ta Pinnacle taky nemá. A nebo za draho: http://www.alza.cz/aver-keylite-tv-out-d49070.htm
Re: Propojení VGA -> SCART
Pokud propojením VGA -> SCART máš na mysli vzít RGB z D-Subu na kompu a poslat do Scartu na TV, tak realizovatelné to sice je, ale velice komplikovně a navíc výsledek bohužel vždy stojí za starou bačkoru. Zkoušel jsem Matrox G550 a ATI Radeon 9800 a při porovnání s obrazem z obyčejného DVD přehrávače je to nekoukatelná rozklepaná mazanice. A to obě zkoušené karty na 21″ CRT EIZO kreslí naprosto dokonale. Se synchonizací a kvalitní kabeláží jsem se taky něco natrápil – žádné tkaničky z E-Shopu, ale samostatné 50 ohmové VF koaxiály pro každou složku i synchronizaci a …. prd. Oproti obrazu přes S-Video Out téměř žádný kvalitativní přínos. Přitom třeba z DVD přehrávače RGB kvalitou převálcuje S-Video o několik řádů. Je to smutné, ale je to tak. A to například výše zmíněný Matrox podporuje RGB do TV už přímo z výroby – stačí na D-Subu propojit dva piny a správné TV časování řeší karta sama bez mordování se s PowerStripem
Posílám pár odkazů, ze kterých jsem čerpal:
http://4um.overclocking.cz/showthread.php?t=36972
http://ryoandr.free.fr/english.html
http://www.idiots.org.uk/vga_rgb_scart/
http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=136811&page=4&pp=15
http://www.youritronics.com/vga-to-scart-rgb-converter/
http://www.nada.kth.se/%7Efeldt/vgascart/tv.html
http://www.nexusuk.org/projects/vga2scart/
Máš jedinou šanci na rozumný obraz v případě, že máš na TV YUV vstup. Už jsem sice viděl i základní desku, která YUV výstup měla (už si ale za boha nevzpomenu jakou), ale ta tvoje to asi opravdu nebude. Alespoň v manuálu jsem to nenašel a ani YUV Bracket jako volitelné příslušenství jsem neobjevil. Takže jedině dokoupit grafiku s YUV výstupem.
Já na svém CRT Finlux YUV vstup nemám, takže jsem v P….. Ale dokuď obrazem přehraje každou cenově dostupnou plasmu (o LCD snad ani nemá smysl mluvit), radši oželím v obýváku další hučící krám …..
Re: Propojení VGA -> SCART
Kabel si nechávám dělat podle zapojení z prvního odkazu (…overclocking.cz). Měl by být hotový příští týden.
Jinak oproti rozpisu došlo ke změně – výše uvedenou desku jsem dal do starého počítače a v HTPC použiju ASUS M2A-VM HDMI (čipset ATI 690G), která TV výstup má. Na desce (i v manuálu) jsem objevil piny YUV, takže jestli kabel nebude fungovat, zkusím ještě najít řešení, které tyto piny využije. Až budou nějaké výsledky, napíšu pokračování článku.
Pokud mě pan Ptáčník předběhne článkem na téma “propojení PC -> CRT,” budu jenom rád.
Re: Propojení VGA -> SCART
Pokud má ta jiná deska S-Video výstup, nic bych neřešil a použil ten.
Re: Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 1.
Díky za inspirující článek.
Ohledně HW – mé zkušenosti:
Mám case AntecFusion V2, který je pouze pro mATX, má tichoučký zdroj a na boční stěně dva větráky. Ty větráky mají 3 regulační stupně. Při tom nejvyšším mi vlály záclony, takže jsem je přiškrtil, přesto jsou ještě slyšet. U ventilátorů obecně doporučuji Xilence – čím větší tím lepší, se kterýma mám dobrou zkušenost, pokud se přiškrtí pod 1000RPM, dříve si o ně brnknete uchem, než je uslyšíte.
Deska a CPU – v podstatě to samé, jen od Gigabytu. Nový chpst 790G má samostatnou paměť pro grafiku, je ale na trhu jen ve fullATX. To by mohlo být ještě o fous lepčí.
Chlazení CPU: Jde to i pasivně! místo boxovaného chladiče jsem pořídil Arctic Cooling Freezer 64 LP, který se jako jediný rozumný chladič do desky i case vešel. Větráčky jsem nakonec sundal, ten boxovaný chladič přiřízl a nabastlil na ten AC. Přiškrtil jsem napájení CPU o 30% a nechal běžet. Po dvou hodinách filmu nad GeeXboXem měl CPU 38°C a Nordbridge 40°C. Ve WinXP bude asi náročnost CPU vyšší, ale i tak si myslím, že je lepší zastavět vnitřek bedny žebrováním a dát si práci s návrhem proudění vzduchu, než mít spousty větráčků a honit teplo bednou dokolečka. Jak koukám na čelní panel té bedny, tak tam by se vešlo tak 5 kil mědi :-).
BTW: V rozpisu komponentů a cen mi ale chybí jedna položka – Windows XPP, která je dále v textu uváděna. Takže to jsou v OEM cca 2kKč navíc.
Právě z důvodů jednoduchosti ovládání (mezi které patří i rychlý rozběh) se snažím jít cestou Linuxu, zkouším (jak mi děti dovolí 🙂 ) experimentovat např. s MythTv na Ubuntu, nebo elegantně jednoduchým GeeXboX spouštěný z flashky – na tom jedou pohádky a TV.
Pro člověka odkojeného Windows se ale peru právě s množstvím možností, které tahle platforma nabízí a samozřejmě trochu jiným prostředím. Kdyby se někdo rozhodl popsat své zkušenosti s výběrem Linuxu pro HTPC, s určitě bych to uvítal.
Re: Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 1.
Co takhle Mac Mini? http://www.apple.com/macmini/
IMON UltraBay
Zdravím,
taky jsem se rozhodl postavit podobne HTPC, ale marně pátrám po českých prodejnách, kde pořídit IMON UltraBay, všude píší, že zboží není dostupné. Mohli byste mi dát nějaký tip, kde se to dá pořídit ?
Předem díky