Čtvrtek , 23. 01. 2025

Zdeněk

Jak chránit počítač se systémem Windows před ransomwarem?

20. 11. 2024

20. 11. 2024

Ransomware je kyberzločinem, který se za posledních 10 let stal mimořádně rozšířeným a v dohledné době nezmizí. Je to druh škodlivého softwaru, který zašifruje data a soubory oběti, čímž je znepřístupní, dokud není zaplaceno výkupné, obvykle ve formě bitcoinů. Jakmile je zaplaceno výkupné, pošle kyberzločinec oběti dešifrovací klíč, aby měla přístup k jejich datům. Data jsou odemčena, ale někdy jsou ukradená data zadržována za druhé výkupné (dvojité vydírání), aby se zabránilo zveřejnění dat. Výkupné se může pohybovat i v řádech milionů.

Ransomware se zaměřuje jak na společnosti, tak na jednotlivce

Podle Chainalysis platby ransomwaru v roce 2023 překonaly hranici 1 miliardy dolarů, což je nejvyšší počet, jaký kdy byl pozorován. Jde o extrémně lukrativní formu kyberzločinu a techniky používané kyberzločinci jsou stále sofistikovanější. Aktéři ransomwaru se obvykle zaměřují na podniky a instituce, které poskytují důležité služby, jako je zdravotní péče a vzdělávání. To nejenže brání těmto institucím poskytovat základní služby, ale jejich data jsou kompromitována, což může vážně ovlivnit pověst společnosti, bez ohledu na to, jak velká nebo malá je. Někteří aktéři se však zaměřují i na běžného uživatele internetu, což může ohrozit jejich osobní a důvěrné údaje. Běžnou technikou používanou aktéry ransomwaru je vydávat se za oficiální vládní agenturu a tvrdit, že uzamčení systému je nezbytné z důvodu právní bezpečnosti, a požadovat zaplacení pokuty za získání vašich dat zpět.

Nejlepší tip, jak chránit počítač se systémem Windows

Tito kyberzločinci často používají průzkumné nástroje k nalezení slabin v proskenovaných počítačích. Pokud má počítač zranitelnost, například pokud běží na starší verzi Windows nebo operační systém není opraven, lze ji zneužít. Kyberzločinci se často zaměřují na starší neopravené verze systému Windows, takže je důležité udržovat počítač se systémem Windows aktuální s nejnovější verzí. Nejen, že byste měli udržovat počítač se systémem Windows aktualizovaný, ale také byste měli aktualizovat všechny aplikace a prohlížeče, které používáte.

K TÉMATU  Plazmová evoluce podle Panasonicu

V první řadě se vyhněte nákaze

Jednou z nejrozšířenějších metod šíření ransomwaru je phishing . K tomu může dojít, pokud oběť omylem klikne na odkaz v phishingovém e-mailu nebo otevře přílohu e-mailu, která může infikovat počítač ransomwarem. Phishing může být ve formě e-mailů, ale můžete se s ním setkat i ve zprávách na sociálních sítích nebo SMS. Neklikejte na podezřelé odkazy nebo nestahujte přílohy z neznámých zdrojů. Vzhledem k riziku napadení ransomwarem je nezbytné, abyste se naučili, jak rozpoznat phishingové e-maily.

Zapněte Windows Ransomware Protection

Ujistěte se, že je zapnuté zabezpečení Windows, protože to může poskytnout ochranu proti ransomwaru. Zapněte řízený přístup ke složce pro ochranu proti ransomwaru. Tato funkce může chránit důležité místní složky před jakýmikoli neautorizovanými programy nebo malwarem, včetně ransomwaru.

Buďte o krok napřed před ransomwarem tím, že budete mít zálohy

Je důležité mít silný proces zálohování dat, protože ransomware spoléhá na to, že nemáte přístup ke svým datům a souborům. Solidní zálohovací systém znamená, že pokud jsou původní data někdy zašifrována ransomwarem, stále máte k datům přístup. Společnost Microsoft doporučuje ukládat důležité soubory na Microsoft OneDrive, protože OneDrive zahrnuje vícefaktorové ověřování (MFA), vestavěnou detekci a obnovu ransomwaru a také správu verzí souborů, takže můžete obnovit předchozí verzi souboru, pokud někdy ztratíte přístup.

Zálohování systému Windows je další možností pro místní zálohování. Jakmile toto nastavíte, systém Windows bude zálohovat vaše informace v cloudu prostřednictvím vašeho účtu Microsoft a bude je automaticky udržovat aktuální, i když se s vaším počítačem něco stane. Zálohování systému Windows nenabízí šifrování, takže může být stále cílem ransomwaru, pokud nebude uloženo na externím pevném disku a po dokončení zálohování nebude odpojeno.

Jednoduché návyky k ochraně počítače se systémem Windows

Dodržování zdravých bezpečnostních postupů také pomáhá chránit před ransomwarem a dalšími kybernetickými útoky. Zde je několik osvědčených postupů:

  • Používejte vícefaktorové ověřování (MFA) co nejvíce pro každou službu a aplikaci, kterou používáte. To může pomoci zabránit neoprávněnému přístupu k vašim osobním a citlivým údajům.
  • Nepoužívejte USB klíče a pevné disky, které vám nepatří, protože mohou obsahovat malware a infikovat vaše zařízení, když je zapojeno.
  • Ujistěte se, že používáte renomované antivirové a antimalwarové řešení, nejen vestavěnou ochranu ve Windows.
K TÉMATU  5 způsobů, jak prodloužit životnost přehrávačů optických disků

Měli byste zaplatit výkupné?

Pokud se stanete obětí ransomwarového útoku, FBI doporučuje neplatit výkupné, protože zaplacení výkupného ve skutečnosti nezaručuje, že dostanete svá data zpět nebo že nedojde k druhému výkupnému. Mezi zloději přece není žádná čest.

Ransomware je děsivý. Naštěstí pro uživatele Windows existují možnosti, jak zůstat chráněni. Aktualizovat. Aktualizovat. Aktualizovat. Nezapomínejte na zálohy a vždy si dvakrát rozmyslete, než kliknete na jakýkoli odkaz nebo otevřete přílohy. Měli byste si také dávat pozor na další běžné online podvody a na to, jak se před nimi chránit.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek