Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Nový „Voice Engine“ od OpenAI naklonuje váš hlas za pouhých 15 sekund

30. 04. 2024

30. 04. 2024

Vzhledem k tomu, že umělá inteligence (AI) stále rychle postupuje, je výrobce ChatGPT OpenAI v čele tohoto pokroku. Výzkumná laboratoř odhalila novou výkonnou technologii klonování hlasu nazvanou Voice Engine. S pouhou 15sekundovou zvukovou ukázkou může generovat syntetickou kopii hlasu osoby popisovanou jako „přirozeně znějící“ a „emotivní“. I když si společnost představuje potenciální přínosy, tato technologie s sebou nese také značná rizika, zejména s tím, jak se „deepfake“ manipulace stává stále sofistikovanější.

Co je Voice Engine?

Voice Engine je tedy rozšířením stávající technologie převodu textu na řeč OpenAI. Pomocí tohoto nástroje může kdokoli nahrát 15sekundový zvukový vzorek hlasu a vygenerovat syntetickou repliku. OpenAI pečlivě omezuje dostupnost nástroje během jeho testovací fáze, aby vyhodnotil potenciál technologie pro pozitivní i negativní aplikace. Společnost zdůrazňuje, že je důležité porozumět rizikům a vyvinout bezpečnostní opatření před zveřejněním širší veřejnosti.

Překvapivě se Voice Engine nespoléhá na ukládání nebo dolaďování zvukových vzorků odeslaných uživatelem. Využívá sofistikovaný model umělé inteligence, který analyzuje poskytnutý zvukový úryvek i text, který má být přečten, a generuje odpovídající hlas v reálném čase bez vytváření trvalého záznamu hlasu jednotlivce.

I když klonování hlasu není nic nového, OpenAI tvrdí, že jeho přístup poskytuje vynikající kvalitu. Navíc agresivní ceny odhalené v prvních marketingových materiálech podtrhují potenciál Voice Engine narušit odvětví závislá na práci s hlasem.

Potenciální výhody…

OpenAI si představuje Voice Engine, který pomáhá při potížích se čtením, překládá jazyky a dokonce pomáhá lidem, kteří ztratili řečovou komunikaci. Citují pilota Brown University, kde pacient trpící poruchou řeči použil klon Voice Engine vytvořený ze staré školní nahrávky projektu.

K TÉMATU  Recenze SONY BDP-S380: Jednoduše základní Blu-ray přehrávač

…Ale také vážná rizika

S tím, jak se generování hlasu AI stává pokročilejším a dostupnějším, není těžké pochopit, jak by špatní herci mohli tuto technologii zneužít ke škodlivým deepfakeům. Voice Engine přichází do prostředí, kde jsou dezinformace podporované realistickou manipulací se zvukem a videem již velkým problémem. OpenAI uznává „vážná rizika“, která jsou během volebního roku ještě výraznější.

Voice Engine by také mohl zkomodifikovat práci s hlasem, čímž by bylo levnější a jednodušší pro podniky využívat syntetické hlasy místo najímání lidského talentu. Zatímco některé společnosti s umělou inteligencí nabízejí tržiště nebo modely odměňování pro hlasové aktéry, jejichž hlasy jsou klonované, přístup OpenAI primárně spoléhá na souhlas uživatele a řádné zveřejnění. Uvidí se, jak se průmysl přizpůsobí a zda budou zavedena nařízení, která zajistí spravedlivou odměnu a etické využití talentu hlasového herectví.

Zpožděné zavedení, ceny a větší obrázek

OpenAI si uvědomuje potřebu opatrnosti a provádí omezený náhled a začleňuje zpětnou vazbu z různých sektorů, aby se snížila možnost poškození. Testeři náhledu musí souhlasit se zásadami zakazujícími předstírání jiné identity bez souhlasu a vyžadujícími jasné zveřejnění řeči generované umělou inteligencí. OpenAI navíc implementuje vodoznak pro sledování původu zvuku a bude sledovat, jak je systém používán. Cílem „no-go voice listu“ je zabránit generování hlasů prominentních osobností.

Zatímco oficiální datum vydání není známo, uniklé informace a zpráva Tech Crunch naznačují, že Voice Engine by mohl být neuvěřitelně cenově dostupný – stojí 15 dolarů za dostatek textu na naplnění románu Stephena Kinga. To podkopává mnoho konkurentů a audioknihy generované umělou inteligencí by mohly být lákavé. Oznámení OpenAI přesahují Voice Engine. Tento týden také odhalili partnerství s Microsoftem na vybudování superpočítače „Stargate“ AI, údajně projekt za 100 miliard dolarů.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Na sportování jsem příliš líný, uznávám bez mučení. O to víc mě zaskočil šéfredaktor, když mi nabídl k otestování chytrý náramek X-Fitpolo od firmy Niceboy. Byl jsem zvědavý, zda mě monitoring mého těla přinutí se sebou něco dělat.

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Aktualizováno o fotky dodaného štítu! Nedostatek ochranných pomůcek se stal v boji s nákazou Covidem-19 celosvětovým  problémem. Jejich absence přímo ohrožuje ty, kteří za nás bojují v první linii. Zdravotníci, policisté, hasiči a mnoho dalších, kteří přicházejí do styku s nákazou každý den, nemají dostatek vybavení, které by je dokázalo ochránit. To jsme se rozhodli změnit.
Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek