Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

Penál na digitální TV: recenze Philips DTR220

17. 05. 2008

Philips patří mezi značkovými výrobci k těm levnějším a přitom funkčně i designově vyvedeným přístrojům. To platí i pro set top boxy. Nástupce modelu DTR210 se prodává úspěšně už řadu měsíců. Nám teď přistál také v redakci, a tak jsme neodolali a podívali se co tato maličká krabička skrývá nového. Místo tužek MPEG2 Velice subtilní tělo Philipsu na první pohled opravdu připomíná plastový penál, jaký jsme na základní škole mívali polepený samolepkami ze žvýkaček. Za to vděčí hlavně značně redukované hloubce (pouze 95,1mm). Ty tam jsou doby, kdy set top box měl mastodontní rozměry a přitom jen obaloval stejné integrované nic, jako dnes Philips a jemu podobní. Tato lesklá, nenápadná krabička se opravdu v interiéru doslova ztratí. Splyne s okolím. Philips si mohl malé rozměry dovolit především díky externímu napájecímu adaptéru, který sice neumožňuje přístroj nikdy zcela vypnout, ale jeho odběr ve Stand-By je stejně minimální.

Prostě značkový penál

Na čelním panelu jednoduchého krytu nenajdeme nic, než jednu stavovou led diodu. Chybí jakékoliv tlačítko, takže i pro zapnutí přístroje je třeba dálkový ovladač. O mnoho rozmanitější není ani panel zadní. Dva SCARTy, anténní konektory a digitální koaxiální výstup. Standardní výbava každého malého a levného set top boxu.

Dvojice SCARTů většině majitelů CRT televizoru postačí

Dálkový ovladač žel koresponduje s malými rozměry přístroje a je spíše pro jemnou dívčí ručku. V ruce mužské se poněkud ztrácí a člověk zprvu neví, jak ho uchopit, aby měl pohodlný přístup ke všem, navíc dost titěrným, tlačítkům. Těch je naštěstí u tak jednoduchého přístroje minimum a ovládání přístroje je tak chvályhodně snadné. Také jeho citlivost ani směrovost nás nezklamaly.

Malému ovladači by prospělo prodloužení v dolní části pro lepší uchopení a větší tlačítka

Pětiminutová instalace Je legrační sledovat, jak se frustrovaní marketingoví pracovníci při vymýšlení argumentů pro koupi nového modelu chytají opravdu každého stébla. Není se čemu divit, nové modely často kromě designu a pár drobností (jako v tomto případě) nepřináší žádné převratné nové funkce, které by se daly udat. Philips tak zprofanoval u nového modelu “bleskovou“ pětiminutovou instalaci přístroje. Koho zajímá, že u jakéhokoliv jiného set top boxu to trvá prakticky stejně a to odjakživa?:)

Menu nastavení disponuje i krátkou kontextovou nápovědou ke každé položce

Pod palubou nebudeme hledat žádné technologické novinky, jako dekódování MHP aplikací nebo dokonce podpora MPEG4, a alespoň nebudeme zklamáni. Běžný “first start“ průvodce nám dovolí rychle nastavit vše potřebné včetně automatického ladění i českého jazyka.

Pokud je text k pořadu moc dlouhý, nezobrazí se úplně celý

Přístroj není pro hračičky, disponuje minimem nastavení i funkcí. Ale to vůbec nevadí, vše potřebné a používané Philips zvládá precizně a stabilně. Však co člověk potřebuje více, než stabilní příjem, čitelné EPG (na 7 dnů dopředu) a případně teletext (ten je dost pomalý, ale taktéž s češtinou). Hodit se může časovač. Řazení těch pár dostupných kanálů do oblíbených skupin je momentálně zatím spíš úsměvné, ale stejně není STB, který by to neumožňoval. Bezchybné je přepínání zvukové stopy a také změna poměru stran podle vysílání probíhalo korektně.

Přehledný TV program na týden dopředu

Ocenili jsme dobrou citlivost tuneru, který i z naší malé anténky vydoloval 95% signálu, což je v našich konkrétních podmínkách spíš světlá výjimka. Nekonalo se tedy žádné rozpadání obrazu ani jiné nemilé zádrhely. Elektronika reaguje na povely v rozumně nízké časové prodlevě, jen samotný start Philipsu zabere zbytečně cca 10 sekund. Solidní podívaná Dovršením všeho je obstojný také AV výstup, což u přístrojů do 1300Kč nebývá stálesamozřejmost. Obraz přes SCART je přirozený a v rámci kvality našeho českého DVB-T signálu relativně ostrý a bez výrazných fragmentů komprese. Přes redukci je na SCART výstupu také S-Video signál (ne každý přístroj, který to deklaruje, to opravdu dobře zvládá a STB přímo s S-Video výstupem je čím dál méně)a stereo zvuk. Nicméně redukce “zapíchlá“ve SCARTu vypadá vzhledem k rozměrům přístroje poněkud směšně:).

Nahrávání na externí rekordér ulehčí časovač, nicméně neumožňuje žádnou vzájemnou synchronizaci

Philips DTR220 je oproti svému předchůdci inovovaný hlavně po povrchu. Vnitřnosti, menu i funkce jsou prakticky stejné s předchozím DTR210. Zachováno zůstalo to nejdůležitější, tedy příjmové vlastnosti a jednoduché ovládání. Hodí se k prodloužení morálního života jakékoliv CRT televize s jedním volným SCARTem nebo analogového rekordéru a v nejnižší cenové relaci patří určitě k těm šťastnějším volbám.

K TÉMATU  Recenze Sony RX 10 III - pokročilý „vše v jednom“ 4K kompakt (2. část)

 

Plusy a mínusy
+ design a rozměry – ovládání jen přes DO
+ vše česky, přehledně a čitelně – DO by mohlo být větší
+ pěkný obraz  
+ citlivý tuner  

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek