Úterý , 28. 11. 2023

René

Univerzální zdroj pro notebooky – pozdě, ale přece?

Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.net
Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.net

02. 01. 2014

02. 01. 2014

Je to již pár dní, kdy IEC – International Electrotechnical Commission –, oznámila vydání prvních globálně přijatelných specifikací univerzálního externího zdroje pro širokou škálu notebooků. Co ji k tomu vedlo?

Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.netKaždý majitel laptopu to zná – zdroj musí nosit neustále s sebou, protože nebývají zpravidla kompatibilní ani mezi modely stejného výrobce, natožpak napříč značkami a generacemi. Bývá proto velmi nepravděpodobné, že byste v práci našli stejný zdroj ke svému notebooku. Alespoň já jsem to tak zažíval, protože IT manažeři, které jsem poznal, neměli ve zvyku nakupovat do firmy stejnou značku výpočetní techniky, místo toho volili o mnoho promyšlenější strategie: „každá ves jiný pes“, „ber, kde ber“, „všechno se počítá, co procesor má“ apod.

Nebudeme vás napínat. Za iniciativou stojí snaha snížit kvantum elektroodpadu. Dle údajů IEC se každý rok prodají miliardy zdrojů pro notebooky, které v průměru váží 300 až 600 g. A množství takového odpadu, navázaného na elektrické adaptéry, prý ročně činí půl milionu tun ročně! S rozbitým přenosným počítačem nejspíše často v koši mizí zbytečně i nabíječka.

Norma IEC 62700, Technické specifikace: DC napájení pro notebook, zohledňující vstupy odborníků z mnoha zemí, se dočkáme již začátkem letošního roku.

V roce 2011 organizace „spáchala“ to samé s nabíječkami pro mobilní telefony. A, jak zdůraznil Frans Vreeswijk, generální ředitel IEC, standard byl mobilním průmyslem akceptován a již začíná pomáhat s omezováním množství odpadu. Přejme jim úspěch i na poli notebooků.

 

Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC) vznikla v roce 1906. Její působnost je celosvětová s centrem v Ženevě. Cílem práce cca 10 000 odborníků je vytvářet a hlasováním v národních komisích schvalovat mezinárodní normy. Úzce spolupracuje s Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO; viz ISO/IEC 26300:2006, Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0), Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) i s několika významnými standardizačními organizacemi jako IEEE. V současnosti má IEC 82 členských států (mezi které patří i Česká republika) a dalších 82 států má přidružené členství (Affiliate Country Programme).

Zdroje: IEC, Wikipedie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…
Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?

Nepřehlédněte

Testovanou kameru nekoupíte s hromadou více či méně zbytečného příslušenství, to si musíte dokoupit později. Dostáváte pouze kameru s USB kabelem a akumulátorem, což nebývá v tomto segmentu časté. Pro někoho klad, jinému to vadit může. Je Mi Action Camera 4K čistokrevným lovcem adrenalinu či spíše zmenšeným digitálním fotoaparátem pro náročnějšího uživatele?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek