Pátek , 19. 04. 2024

Rostislav

Univerzální zdroj pro notebooky – pozdě, ale přece?

Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.net
Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.net

02. 01. 2014

02. 01. 2014

Je to již pár dní, kdy IEC – International Electrotechnical Commission –, oznámila vydání prvních globálně přijatelných specifikací univerzálního externího zdroje pro širokou škálu notebooků. Co ji k tomu vedlo?

Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.netKaždý majitel laptopu to zná – zdroj musí nosit neustále s sebou, protože nebývají zpravidla kompatibilní ani mezi modely stejného výrobce, natožpak napříč značkami a generacemi. Bývá proto velmi nepravděpodobné, že byste v práci našli stejný zdroj ke svému notebooku. Alespoň já jsem to tak zažíval, protože IT manažeři, které jsem poznal, neměli ve zvyku nakupovat do firmy stejnou značku výpočetní techniky, místo toho volili o mnoho promyšlenější strategie: „každá ves jiný pes“, „ber, kde ber“, „všechno se počítá, co procesor má“ apod.

Nebudeme vás napínat. Za iniciativou stojí snaha snížit kvantum elektroodpadu. Dle údajů IEC se každý rok prodají miliardy zdrojů pro notebooky, které v průměru váží 300 až 600 g. A množství takového odpadu, navázaného na elektrické adaptéry, prý ročně činí půl milionu tun ročně! S rozbitým přenosným počítačem nejspíše často v koši mizí zbytečně i nabíječka.

Norma IEC 62700, Technické specifikace: DC napájení pro notebook, zohledňující vstupy odborníků z mnoha zemí, se dočkáme již začátkem letošního roku.

V roce 2011 organizace „spáchala“ to samé s nabíječkami pro mobilní telefony. A, jak zdůraznil Frans Vreeswijk, generální ředitel IEC, standard byl mobilním průmyslem akceptován a již začíná pomáhat s omezováním množství odpadu. Přejme jim úspěch i na poli notebooků.

 

Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC) vznikla v roce 1906. Její působnost je celosvětová s centrem v Ženevě. Cílem práce cca 10 000 odborníků je vytvářet a hlasováním v národních komisích schvalovat mezinárodní normy. Úzce spolupracuje s Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO; viz ISO/IEC 26300:2006, Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0), Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) i s několika významnými standardizačními organizacemi jako IEEE. V současnosti má IEC 82 členských států (mezi které patří i Česká republika) a dalších 82 států má přidružené členství (Affiliate Country Programme).

Zdroje: IEC, Wikipedie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

BMW Manufacturing oznámilo nové partnerství s Figure, robotickým startupem, který se specializuje na humanoidní roboty. Díky partnerství budou roboti Figure nasazeni v závodě BMW ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, největším vývozci automobilů v USA. Toto je první komerční dohoda, kterou Figure podepsala od svého založení v roce 2022. Společnost neprozradila, kolik robotů bude BMW používat, ale uvedla, že partnerství začne s malými množstvími a bude se rozšiřovat, pokud roboti splní výkonnostní očekávání.
Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...
Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek