Středa , 14. 05. 2025

Bonifác

USB 3.1 bude mít nový konektor

05. 12. 2013

05. 12. 2013

Nový standard USB, který bude dvakrát rychlejší než USB 3.0, ponese označení 3.1 a vymění konektor za menší.

Rozhraní USB (Universal Serial Bus) existuje poloviny 90. let (oficiálně bylo představeno roku 1996 po několika zkušebních verzích) a je opravdu univerzální – slouží k připojování myší, klávesnic, tiskáren, paměťových médií i k propojování a dobíjení rozličných elektronických hraček.

Pro přehled si uveďme pár faktů:

  • USB 1.x – leden 1996, teoretická přenosová rychlost až 12 Mbit/s;
  • USB 2.0 (High–Speed) – duben 2000, teoretická přenosová rychlost až 480 Mbit/s;
  • USB 3.0 (Super-Speed) – listopad 2008, teoretická rychlost až 5 Gbit/s;
  • USB 3.1 (Super-Speed+) – oznámeno červenec 2013, teoretická rychlost až 10 Gbit/s.

Za těchto několik let se vyvinula celá řada konektorů různých velikostí a tvarů. Bez výjimek ale platí, že v počítači máme stále jeden a ten samý Type-A (na obrázku vlevo). Ten u USB 3.0 zachovává zpětnou kompatibilitu se staršími standardy (2.0 i 1.x), i když má více pinů. To v reálu znamená, že pro USB 3.0 nepotřebujete speciální kabel, stačí vám jakýkoliv starší.

S USB 3.1 se vše změní. Přijde konektor nový, tzv. Type-C. Bude menší (srovnatelný se současným konektorem Micro-B pro USB 2.0 – na obrázku vpravo), čímž jistě potěší výrobce tabletů apod. Hlavními výhodami nového konektoru má být vedle velikosti i to, že nebude záležet na orientaci kabelu (oba konce budou stejné), existuje možnost do budoucna přidat počet pinů pro navýšení rychlosti a podpuje škálovatelné napájení.

Zdroje: USB.org, Engadget, Wikipedie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.
Aktualizováno o fotky dodaného štítu! Nedostatek ochranných pomůcek se stal v boji s nákazou Covidem-19 celosvětovým  problémem. Jejich absence přímo ohrožuje ty, kteří za nás bojují v první linii. Zdravotníci, policisté, hasiči a mnoho dalších, kteří přicházejí do styku s nákazou každý den, nemají dostatek vybavení, které by je dokázalo ochránit. To jsme se rozhodli změnit.
Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
Niceboy roste. Firma, která se v nedávné době přihlásila ke sponzoringu české fotbalové reprezentace, nemůže mít malé cíle. Již drahnou dobu Niceboy nevyhledávám jen skrze reproduktory a sluchátka, svůj nabízený sortiment značně rozšiřuje. Jako téměř nesportovec, jsem se podíval na základní fitness náramek X-fit ACTIVE. Ale až tak základní mi nepřipadá.

Nepřehlédněte

Znáte cloudové úložiště? To je to magické místo, kde mizí vaše data, aby se znovu objevila kdekoli na světě, kdykoli si vzpomenete. Ale jak bezpečné toto místo je? A může váš cloudový účet někdo vykrást, nebo jsou vaše data chráněná lépe než Fort Knox? A co vlastně znamená end-to-end a zero-knowledge šifrování nebo dvoufaktorová autentizace? Připravte se na informativní jízdu světem cloudové bezpečnosti, kde zjistíte, zda jsou vaše online data skutečně v bezpečí.   

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek