Pátek , 12. 07. 2024

Bořek

Jak prodloužit životnost lampy do projektoru?

26. 10. 2015

26. 10. 2015

Tento blog píši proto, že se chystám na nákup projektoru do domácnosti. Před měsícem jsem byl celkem zmatený a nevěděl, kam se obrátit, kde najít relevantní informace. Pomalu se začínám orientovat. Proto jsem se rozhodl začít psát tento blog o cestě k mému bezchybnému a vhodnému projektoru. Omlouvám se, pokud se Vám nebude zdát, že postupuji logicky. Budu psát o tom, co zrovna řeším. Před týdnem jsem dohledával informace ohledně životnosti lamp v projektoru. Tak snad někomu pomohou:

S projektory se setkáváme na mnoha místech. Zdaleka se nejedná pouze o školní nebo akademickou půdu. Patří k základnímu firemnímu vybavení. Neobejdou se bez nich hotely a kongresová centra, kulturní domy, volnočasové organizace i restaurace. Stále častěji se projektor objevuje i v domácnostech jako domácí kino a nahrazuje tak televize.

Uplatnění projektorů je široké, stejně tak i jejich nabídka. Existuje celá řada typů projektorů, které se liší v mnoha technických parametrech a funkcích. Jedno mají společné – srdcem každého projektoru je lampa. Zastává totiž klíčovou funkci projektoru.

Obdobně jako žárovka ani lampa projektoru nemá neomezenou životnost. Dříve nebo později ji bude potřeba vyměnit. Cena lampy do projektoru přitom zdaleka není nezanedbatelná. A tak se vyplatí zajímat se o její životnost a způsoby, jak ji prodloužit.

Životnost lampy do projektoru v číslech

Životnost lampy se průměrně pohybuje v rozmezí 1 000 – 2 000 hodin. Samozřejmě se u jednotlivých lamp značně liší. Konkrétní údaj o životnosti by měl výrobce vždy uvádět v manuálu. Většina lamp do projektorů má životnost 2 000 hodin. To je přes 80 dní nepřetržitého provozu.

Řada moderních projektorů navíc disponuje funkcí ECO módu. Snížený výkon projektoru a jas obrazu pak provází zvýšená životnost lampy, a to až v řádu desítek procent.

Co životnost zkrátí?

Na druhé straně existují i negativní faktory, které mohou životnost lampy v praxi podstatně snížit. Jedná se především o prostředí, ve kterém je lampa umístěna. Nebo způsob manipulace s lampou. Lampa dosahuje stanovené životnosti v běžných provozních podmínkách, kdy jde o
relativně bezprašné prostředí. Projektor, který bude provozován v prašném, zakouřeném prostředí, navíc každý den 24 hodin denně nonstop, pravděpodobně udávané životnosti nedosáhne.

Co tedy dělat pro životnost lampy?

Promítejte v bezprašném prostředí

Lampě v projektoru škodí zejména prach a nadměrné teplo. Pokud je to možné, spouštějte proto projektor v čistém a bezprašném prostředí. I v relativně čistých provozních podmínkách dbejte na pravidelnou výměnu, nebo alespoň čistění vzduchových filtrů.

Nechte lampu dýchat

Zabraňte přehřívání lampy
také tím, že projektor bude mít kolem sebe dostatek volného prostoru. Kvůli chlazení ponechávejte projektor v zásuvce i po vypnutí a
snažte se eliminovat výpadky elektrického proudu.

Netřepat, nemíchat

Zacházejte s projektorem šetrně, vyhněte se otřesům nebo změnám teplot. Vytvořte pro promítání takové podmínky, aby bylo možné využívat ECO mód!

A to je vše? Není!

To je výčet základních zásad, které vedou k delší životnosti. Spolu s dalšími tipy na prodloužení životnosti lampy do projektoru jsou zahrnuty také v názorné infografice z dílny Projektory-Lampy.cz 10 TIPŮ PRO DELŠÍ ŽIVOTNOST PROJEKTOROVÉ LAMPY.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...
Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek