Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Doonio Tynman: dvě SIMky jednou ranou a video na cesty

22. 09. 2008

Počet aktivních SIM karet v ČR už překročil počet obyvatel a tak hodně z nás tahá po kapsách dva a více mobilních telefonů. Většinou osobní a firemní. Výrobci MT by byli hloupí, kdyby toho nevyužili a nezačali nabízet také modely pro dvě SIM karty. Doonio Tynman odlišuje od konkurence velký dotykový displej, evokující zdání MDA. Ten je navíc ideální k přehrávání videa na cestách. Dotykový 2,6” displej s průměrným rozlišením 320×240 bodů je také hlavním tématem celého telefonu a vyžádal si především mírné upozadění běžné klávesnice. Tam jsou čísla nezvykle pouze ve třech řadách, takže nula je na pravém boku, na což je třeba si zvyknout. Černostříbrný design přístroje je poměrně konzervativní a kvalita jeho povrchu nepůsobí nijak laciným dojmem. Po bocích Doonia najdeme pouze dvojité tlačítko pro zvyšování a snižování hodnot na levé straně a spoušť 1.3Mpx fotoaparátu na straně pravé. Tu obkličují gumou chráněné šachty pro microSD kartu a USB portu. Do něj se připojují také sluchátka, takže jejich výměna za jiné je prakticky nemožná. Po vzoru PDA, nebo chcete-li MDA, skrývá pravý dolní roh tužku pro práci s displejem.

Klávesnice se musela uskrovnit na úkor dotykového displeje. Slot na microSD karty a USB port až příliš důkladně chrání gumové kryty a jejich odklopení je u zcela nového přístroje jen pro šikovné a trpělivé.

Pod Li-ion baterií s kapacitou 1000mAh se skrývají dvě šachty na SIM karty. Je přitom jedno kterou dáte do které, nebo jestli jednu zatím necháte volnou. Když jsme u baterie, musíme zmínit, že v standardním příslušenství je dokonce jedna náhradní a nejen to. Nechybí ani samostatná nabíječka a nabíjecí USB adapter do sítě, takže k nabití baterie telefon nepotřebujete. Kromě zmíněných sluchátek výrobce přibalil ještě elegantní pouzdro za opasek a tak musíme za celkový obsah příslušenství Doonio pochválit a připsat mu bod k dobru.

Omluvte sníženou kvalitu záznamu, chyba není žel na vašem přijímači…:)

Citlivost a přesnost dotykového displeje nás velmi mile překvapila. Po nezbytné kalibraci je ovládání pomocí tužky velmi pohodlné. Dokonce většinu operací lze obstarat i pomocí nehtu a samozřejmě je ovládání zdvojené, takže vše obstaráte i pomocí kurzorových a potvrzovacích šipek (ale nevypadá to tak efektně:)). Pěkné a přehledné je také operační prostředí telefonu, ale nečekejte žádný “pravý“ operační systém. Nicméně prostředí pracuje velmi pohotově a s příjemnou rychlostí reaguje na prakticky všechny povely. Jedinou výtku tak máme k čitelnosti displeje na přímém slunečním světle, která pak velice nepříjemně zvláště kvůli odleskům klesá.

K TÉMATU  Dobrý základ: Recenze MP3 Emgeton X1 Cult 1GB

Psaní SMS

Protože je psaní SMS v našich končinách stále extrémně populární, zaměřili jsme se zvláště na schopnosti Doonia Tynman po této stránce. Malá a nezvykle organizovaná klávesnice není pro psaní SMS ideální, nicméně pokud to nepřeženete se stříháním nehtů, dá se celkem snadno použít. Zajímavější je možnost zadávání písmen pomocí tužky a dotykového displeje.

Bohužel naše nouzová záložní kamera nezaznamenala všechny detaily, ale pro základní představu o rychlosti tohoto telefonu a psaní SMS pomocí tužky postačí

Nejrychlejší je vyťukávání písmen tužkou na zobrazené QWERTY klávesnici, ale neméně zajímavá je možnost znaky přímo psát na displej a pokud nemáte extrémní škrabopis, přístroj písmena celkem úspěšně rozpoznává. Škoda jen, že nelze napsat a rozpoznat najednou celé slovo, což by tento způsob zadávání značně urychlilo. Pokud Doonio rozpozná písmeno špatně, zobrazí ještě na dolní lince alternativní písmena, která lze ťuknutím vybrat ručně.

    Prostředí telefonu je jednoduché a rychlé

Foto, audio, video

Instalovaný 1.3Mpx digitální fotoaparát má extrémně jednoduchou optiku a jeho výsledky jsou spíše horší. Nepodařilo se nám pořídit alespoň průměrně ostré snímky a barevné podání má také k věrnosti daleko. Je to škoda, protože po stránce firmware disponuje fotoaparát možností částečného manuálního nastavení a také různých více či méně kreativních efektových režimů. Normální fotoaparát určitě na dovolené nenahradí, ale na nějaký ten dokumentární snímek jedou za čas postačí. Podobné je to se zachytáváním videa. Už jeho rozlišení pouhých 174×144 bodů mluví za vše. Kameramany-amatéry tedy neosloví, ale když už vám na ulici po výbuch plynu spadne dům před očima, tak vám to Doonio zachytit a výhodně prodat TV Nova pomůže:). Mnohem zajímavější je možnost přehrávání videí 3GP a MP4. To sice umí dnes kdejaký telefon, ale Doonio opět těží ze solidní úhlopříčky svého displeje a tak je sledování videa na cestách na tomto GSM telefonu srovnatelné s běžnými MP4 přehrávači.

MP3 přehrávač je jednoduchý a hlavně neumí adresářové struktury

Samozřejmě nechybí ani obligátní MP3 přehrávač, který je hodně jednoduchý. Nám vadil hlavně fakt, že všechny MP3 musí být na kartě v jednom adresáři. Ozvučení zařizují instalované stereo repráčky na zadní straně přístroje nebo sluchátka. Těm však už nejvyšší dovolená hlasitost nikterak nechutnala a zvuk začínal být zkreslený. Při běžné hlasitosti je ale poslechová kvalita zvuku dobrá. FM rádio Doonio neobsahuje.

K TÉMATU  Impérium zkouší vrátit úder: Recenze Sony RDR-HXD870

Schizofrenní dva mozky

A teď to nejdůležitější. Jak spolu pracují dvě SIM karty? Musíme říct, že se snášejí dobře, jedna musí mít ale vždy navrch. Po spuštění telefonu se inicializuje nejdříve hlavní karta A a potom druhá SIM karta B. Displej pak zobrazuje sílu signálu pro každou kartu zvlášť, což se hodí. Většina funkcí je pak dostupná pouze pro kartu A, včetně telefonního seznamu a paměti SMS.

Zakládání pravé SIM karty je trochu obtížnější kvůli plastovému výčnělku, ale jinak je jejich instalace snadná.

Příjem hovorů je potom zcela jednoduchý, prostě zvoní obě čísla, ať voláte na kterékoliv. Dokonce je možné si pro hovory z každé karty nastavit vlastní zvonění. Pokud budete volat vy, tak si v telefonním seznamu můžete vybrat, ze které SIM chcete na daný kontakt volat. Stejně to funguje také u SMS. Jediné úskalí nastane,pokud budete chtít přímo vytočit určité telefonní číslo, které není v seznamu. Potom se vás Doonio už na nic neptá a rovnou použije kartu A. Fyzická výměna karet A a B ve slotech není naštěstí zapotřebí, přepínání funguje v nastavení. Nicméně se bohužel nevyhneme nutnosti telefon vypnout a zase zapnout. Telefon sice komunikuje kompletně v českém jazyce, ale nastavení týkající se druhé SIM karty překladu nějak unikly a jsou anglicky. Tohle by ještě mohl doladit nový firmware.

Jako telefon obstojí

Byly jsme zprvu zvědaví, jestli vůbec GSM telefon od výrobce MP3/MP4 přehrávačů má šanci obstát v konkurenci zavedených harcovníků na poli mobilních telefonů. “Dvojsimkový“ model má například Samsung, ale jeho cenová relace se pohybuje o řád výše. Doonio prokázalo, že s přehledem zastane běžný telefon, nebo vlastně telefony, odpovídající nižší střední třídě renomovaných výrobců. Obsahuje i všechny nezbytnosti, jako přehledný organizér nebo rozhraní bluetooth. Pokulhává přitom víceméně jen v kvalitě instalovaného fotoaparátu a horší čitelnosti displeje na slunci. Zato v rychlosti ovládání by se od něj některé renomované kusy mohly učit. Když ještě zvážíme přítomnost dotykového displeje a bohaté příslušenství s náhradním akumulátorem, vychází Doonio Tynman jako zajímavá volba pro všechny majitele dvou aktivních SIM karet, kteří za takový přístroj nechtějí dát zbytečně moc peněz.

 

Plusy a mínusy
+ dotykový displej – omezená klávesnice
+ rychlá elektronika – špatný fotoaparát a kamera
+ přehledné prostředí – čitelnost displeje na slunci
+ různá zvonění pro obě SIM karty  
 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Japonská vláda používá peníze daňových poplatníků na seznamovací aplikaci s názvem Tapple, která spojuje lidi na základě společných koníčků a zájmů. Proč? Země čelí bezprecedentnímu poklesu populace a vláda pravděpodobně chce, aby se lidé množili. „Proč si taky nenajdeš milého milence?“ říká webová stránka Tapple ve volném překladu z japonštiny.
Co kdyby vaši firmu postihl nečekaný výpadek způsobený hackerským útokem, přírodní katastrofou nebo klidně chybou zaměstnance a paralyzoval tak provoz podniku na delší dobu? Bez Disaster Recovery plánu můžete v této situaci čelit ztrátě důležitých dat, dlouhodobému přerušení poskytování svých služeb i finančním ztrátám. Zjistěte, jak pomocí Disaster Recovery planningu tyto hrozby minimalizovat a rychle se vrátit k běžnému fungování firmy. 
Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?

Nepřehlédněte

Odolný chytrý telefon a nízká cena? Přesně takové nabízí polský výrobce myPhone, jehož produkci známe z obou konců. Jednak od špičkového modelu Blade 2 Pro, druhak od nejlevnějšího Fun 6 Lite. Ironů máme v oku dokonce dvě generace, my se zaměříme na novinku.
Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek