Úterý , 27. 02. 2024

Alexandr

HTPC čeká na svého Godota: nové základní desky

05. 03. 2008

Naše netrpělivé čekání na novou generaci základních desek vhodných pro stavbu HTPC snad bude brzy definitivně u konce. AMD na Cebitu konečně oficiálně uvedlo čipset 780G i pro Evropu a taktéž se na nás řítí konkurenční řešení od nVidie v podání MCP78S s integrovanou grafikou GeForce 8200. Podstatné z hlediska HTPC je, že obě integrovaná jádra konečně podporují nativní dekódování HD videa.

HD video ať už ve formátu h.264, MPEG-2 nebo VC-1 tedy nemusí dekódovat ani výkonný procesor a nemusíme přidávat do sestavy energeticky nenasytnou samostatnou grafickou kartu. Při stavbě budeme moci použít podstatně levnější a úspornější procesory AMD Sempron 64. Blu ray čtečky do PC začínají cenou atakovat hranici 3000Kč a konečně to začíná být zajímavé.

ASUS M3N78-EMH HDMI

Základní deska pro platformu AM2+ osazená čipsetem nVidia MCP78S je klasickým all-in-one řešením. Pro nás je důležitý full HD HDMI výstup s podporou HDCP a také integrovaná osmikanálová HD zvukovka s vzorkováním 192kHz/24bit. Zmíněná grafika GeForce 8200 kompatibilní s DirectX 10 se postará o kvalitní a rychlý výkres videosignálu.


ASUS M3N78-EMH HDMI … také zapřísáhlí fanoušci NVIDIE mají možnost postavit solidní HTPC

Asus nakonec oproti dřívějším obavám z velkého zahřívání čipsetu vystačí s pasivním chlazením a jeho nasazení v tichém HTPC tedy nic nebrání. Samozřejmě využijeme i funkci AMD Cool’n’Quiet pro maximimální ztišení ventilátoru nevytíženého procesoru. První kusy se do oběhu dostanou snad již tento měsíc a nás bude deska zajímat především po stránce spotřeby, která byla avízovaná jako slabší místo čipsetu. Podobnou desku připravují i ostatní výrobci, třeba Biostar GF8200 M2+, ale ta ještě není ani zalistovaná v českých cenících.

GIGABYTE MA78GM-S2H

Jeden z prvních, již běžně dostupných, zástupců desek s novým čipem RS780G. Připomeneme, že se jedná o nástupce čipsetu 690G, který jsme v našem seriálu již pro stavbu použily. Nová integrovaná grafika ATI Radeon HD3200, stejně jako nVidia, podporuje DirectX 10 i akceleraci HD videa. Konkrétní deska Gigabyte je velmi dobře vybavena. Nechybí jí ani optický a koaxiální výstup náležící k osmikanálové HD zvukovce Realtek ALC889A. HDMI s HDCP je již standard.


Gigabyte MA78GM-S2H již běžně v prodeji

Bohužel nám trochu mešká náš oblíbený Asus se stejnou deskou, označenou M3A78-EHM HDMI. Její přílet na české pulty odhaduji až na duben a tak nedočkavci sáhnou po konkurenci. Desky s čipsetem AMD slibují lepší spotřebu a proto bychom se při stavbě nové generace HTPC rádi opřeli právě ni. Bohužel kvůli problémům s doladěním ovládačů technologie HybridGraphics nabraly zpoždění prakticky všechny desky tímto čipem osazené, ale dočkali jsme se:) Nicméně těch pár výrobců, kteří již desky fyzicky mají, dle našeho soudu situace trochu zneužívá a desky jsou zatím cenově o nějakou tu snesitelnou stovku nadsazené a dá se postupně čekat jejich pokles.

K TÉMATU  Recenze Niceboy RAZE 2 vertigo - výkon a basy s sebou

Naše zkušenosti s novým železem si určitě nenecháme pro sebe. Můžete se těšit na další sérii. Naše nové, již plně Blu ray kompatibilní, HTPC by mělo být ještě tišší, úspornější a levnější, než to minulé. Jak se nám naše předsevzetí budou plnit si budete snad moci přečíst v následujících týdnech. Do té doby bychom uvítali v diskusi vaše zkušenosti a typy na nejvhodnější case pro nové HTPC, o kterém zatím nemáme ještě zcela jasno.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?
Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.
K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek