Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Externí disk s rámečkem levnější, než samotný HDD: Ušetřete při nákupu pevného disku!

18. 07. 2014

Potřebujete rozšířit kapacity pro své fotky, videa, hudbu nebo programy? Může být i o stokoruny výhodnější pořídit si externí disk, než pouhý interní. Přitom budou totožné. Takže ušetříte a ještě vám zbude USB 3.0 rámeček na disky.

Poohlížíte se po dalším pevném disku? Možná nepotřebujete externí, ale stačí vám pouhý harddisk, ať už do počítače, nebo do NASu, nebo jako výměnný do jiného externího boxu. A tak zabrousíte do příslušných sekcí interních pevných disků…

Ale schválně se zkuste podívat do sekce externích pevných disků! Uveďme si příklad:

  • Externí disk Seagate Expansion 2TB (3,5″, USB3.0, STBV2000200) stojí na Heuréce 1812 Kč s daní.
  • Interní samostatný disk o stejné kapacitě 2 TB (Seagate Barracuda 7200.12 2TB) stojí 1925 Kč s daní.
 
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

To máme přes 100 korun rozdíl ve prospěch externího disku. Kupříkladu externí Seagate Expansion se dá rozebrat, pevný disk vybrat a jak ten, tak i rámeček, dále používat. Dvě mouchy za nižší cenu, než jedna?!

PŘEČTĚTE SI TAKÉKam ukládat filmy, hudbu a fotky? Na datové úložiště NAS

Má to háček? Ano. Box si můžeme při demontáži trochu pocuchat a už nebude vypadat nejlépe. Nemůžeme ale hlavně vědět jistě, jaký disk si v rámečku kupujeme. Ale dle informací z diskusních fór například zmiňovaný Seagate Expansion obsahuje nové disky Seagatu. I když informace se různí – někdo hlásí obsaženou Barracudu 7200.14, která se se 7200 otáčkami hodí jako výkonný disk do desktopu, a která je samostatně k mání hned o několik stokorun výše. Jiní zase hlásí Green řadu s 5900 otáčkami, která je úspornější. Je možné, že výrobce osazuje takové disky, které se mu právě hodí.

Ale jestli vám jde hlavně o nejlepší poměr ceny za gigabyte a ještě uvítáte externí USB 3.0 rámeček na disky, je volba jasná…

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...
Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.
Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.
Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).

Nepřehlédněte

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek