Mnoho z našich čtenářů shání elektroniku na internetu a tak jsme si pro vás připravili vícedílné pojednání o tom jak na internetu výhodně nakoupit, jaké máte práva a jak se vypořádat s případnými problémy.
Mnoho z našich čtenářů shání elektroniku na internetu a tak jsme si pro vás připravili vícedílné pojednání o tom jak na internetu výhodně nakoupit, jaké máte práva a jak se vypořádat s případnými problémy.
Vážení čtenáří v nejbliží době se můžete těšit na dvě další recenze. Konkrétně půjde o odolný disk A-Data a miniaturní počítac Xtreamer mxV od Umaxu.
© 2017 - 2024 digilidi.cz
16 komentářů
Zaujala me myslenka
Zaujala me myslenka použití rychlého USB flashdisku pro operační systém. Zajimalo by me, zda by nevadil pomala oproti HDD rychlost cteni? Otazka na autora prispevku, zda to ma vyzkouseno nebo to je jen takovy nepad? Predem dekuji za odpoved a za zajimavy clanek (sam totiz uvazuji o stavbe HTPC)
flash v htpc
Není potřeba použít zrovna USB flash disk, lze to udělat možná lépe s CF nebo SD kartou, které se připojí pomocí IDE redukce – potom v systému vystupují jako klasický disk. Co se rychlosti týče, je třeba volit takový typ karty, který je co nejrychlejší – ty potom směle konkurují pevným diskům, sice nedosáhnou špičkových výkonů HDD, ale doženou to přístupovou dobou, která je oproti HDD mnohem rychlejší.
No a nakonec už se začínají prodávat flash „pevné disky“ přímo z výroby, ale tam je cena za 16 GB snad 15 000 Kč 🙂
RE:
Ano, přesně tak. O IDE redukci jsem také uvažoval, ale pak mě odradila cena. Všecny nové desky umí bootovat i z USB, tak by to neměl být problém. Chystám se to co nejdříve vyzkoušet.
desky sice nabootujou, ale
desky sice nabootujou, ale Windows na to nema ovladac.
Ale na inetu existoval navod (neni to vsak jednoduche), jak upravit instalacni cdcko WindowsXP, aby potom nainstalovany windows mel potrebne ovladace jiz v kernelu a tedy vubec najel.
navíc je třeba nějak
navíc je třeba nějak odstranit svapák, kvůli častým zápisům na CF. Takže pokud uvažujete o CF s redukcí doporučil bych spíše LinuX. V dnešní době je systém Linux na MCE úrovni velice kvalitní ba i lepší než MCE nevěříte?? Přesvědčte se sami i s videem http://www.mach4.cz/posleni-novinky/vysla-nova-verze-linuxmce-0704-2.html
RE: IDE-CF/SD – levně
Dnes je cena příznivá, tedy nevím jak v ČR, ale z HongKongu se dá sehnat za $2,71 IDE-CF http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.2720 , nebo další za $2,38 http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.711 , nebo SD-IDE za $13,44 http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1698 , jsou tam i převodníky SATA/IDE, stačí do vyhledávání zadat IDE a vyběhne tam toho celá stránka. Všechny ceny jsou již s poštovným, CLO ani další daň se neplatí, stačí mít platební kartu s možností platby přes internet a je vystaráno.
flash disk coby korenovy filesystem
No, jenom bych krome rychlosti upozornil na jeste jednu spatnou vlastnost flash a to je nizka zivotnost. To se neda s HDD vubec srovnavat. Takze bud byste musel bootovat readonly nebo pri castych zapisech pocitat po case s vadami. Nakonec cena pujde u flash tak dolu, ze to by mozna ani nemuselo tolik vadit. Proste az zacne blbnout, tak byste udelal vymenu.
Informace o HTPC
na těchto stránkách jsem se pokusil pro Vás připravit co nejvíce informací o HTPC na jednom místě
HTPC – procesory
Dobrý den.
Pro HTPC lze použít i „mobilní“ procesory, ne ?
Máte s tím nějaké zkušenosti
Díky
Mobilní procesory jsou do
Mobilní procesory jsou do htpc samozřejmě super, ale mají dvě chyby:
– jsou dražší, než desktopové,
– v obchodech nejsou dostupné.
HTPC
Zde se nedají koupit ?
http://pc.nej-ceny.cz/121/procesory-intel-mobilni/
http://www.svet-it.cz/katalog.cml?c=9&d=776&zs=
….
Diky za odkazy, vyjimka
Diky za odkazy, vyjimka potvrzuje pravidlo 🙂 Rozhodne ale plati, ze ceny jsou prilis vysoke, obzvlaste, pokud bychom volili procesor, ktery zvladne full hdtv 🙁
Nové AMD vhodné do HTPC
Mobilní procesory se sice dají sehnat, ale jejich provoz v klasické desce, která s nimi nepočítá, může být značně problematický.
Z hlediska spotřeby a výkonu bude asi nejlepší si počkat na nové 65nm AMD Athlon X2 se spotřebou 45W. Bohužel ty současné X2 při 65nm stále „žerou“ 65W.
Nové modely označené jako BE-2400 (2,3 GHz), BE-2350 (2,1 GHz) a BE-2300 (1,9 GHz) mají jen 512kB L2 cache pro každé jádro, ale jejich výkon by měl pro Full HD plně vyhovovat. A 45W už se uchladí vcelku tiše.
mobilní procesor
mám osobní zkušenosti s mobilním procesorem v desktopu.
+ je vyroven z lepšího kusu křeníku
+ odemklý násobič
+ nižší spotřeba při stejném výkonu jako u klasického CPU
+ pokud to deska podporuje je schopen výkon regulovat podle potřeby PC
+ lepší přetaktovatelnost
– je drahší než klasiké CPU
– hůž se schání, jelikož ho jent ak někdo neprodává (já sem ho sehnal ve FOX computer)
– a musí ho podporovat čipová sada desky
pokud vás zajímá více zkuste se zeptat zde http://www.mach4.cz/forum.html
tichá bedna
Snažil jsem se poskládat tiché PC a myslím, že se mi to povedlo.
Vybral jsem si prostornou bednu s místem na 12cm ventilátor vpředu a vzadu, tichý zdroj Seasonic, tichý HDD (ale seek je slyšet), procesot Athlon X2 4000 EE, chladič na procesor ten samý, co v článku (Zerotherm BTF 95), tiché 12cm ventilátory (jeden dopředu na nasávání vzduchu, druhý dozadu na odvod teplého vzduvhu) a k nim regulátor otáček, grafickou kartu ATI 1950 s pasivním chladičem.
Ještě jsem uvažoval o boxu na HDD, možná ho časem dokoupím.