Pátek , 01. 11. 2024

Felix

Intel oznámil nové Atomy – má to být celkem bomba

26. 02. 2014

26. 02. 2014

Stalo se tak v pondělí. Jde o nové SoC (System-On-Chip) procesory Intel Atom Z34 a Z35 s kódovými názvy „Merrifield“ a  „Moorefield“. Místo představení, Mobile World Congress v Barceloně, naznačuje, že míří hlavně do segmentu chytrých mobilních telefonů…

Ten v současnosti opanují procesory ARM, takže jde o, vzhledem k úspěchům tabletů a mobilních telefonů ve srovnání s notebooky, logický krok. Nejnovější 22nm Atomy odlišuje počet procesorových jader a frekvence:

  • Atom Z34 – až 2,13 GHz, dvě jádra;
  • Atom Z35 – až 2,3 GHz, čtyři jádra.

Procesory nepostrádají 64bitovou instrukční sadu (Android 4.4 „Kit Kat“ již disponuje 64bitovým kernelem), zvládají hardwarové dekódování VP8, zpracování Full HD videa při 60 FPS, úsporné paměti LPDDR3, až 256GB interní úložiště či maximálně 13Mpixelový fotoaparát. Oba procesory vychází z nové architektury „Bail Trail“, avšak Intel se rozhodl neobjevovat již objevené – nové Atomy nezdobí jeho vlastní integrované grafické jádro, jako bylo zvykem. Na obrázku můžete vidět srovnání výkonu s konkurencí, které poskytl Intel.

Místo toho inženýři vsadili na produkt jiného producenta PowerVR G6400 s podporou OpenGL ES 2.0/3.0, DirectX 10, OpenCL či Renderscript. Že půjde o sázku na jistotu dokazuje skutečnost, že nejde o žádného nováčka, první čipy s tímto jádrem byly představeny na CESu 2012. Stejnou „grafiku“ (model G6430)  např. volí Apple u svých procesorů A7 pohánějících iPady Air.


Obrázek srovnává předchozí generaci Atomů s tou nejnovější.

Zdroje: CNET, Guru3D.com, Hexus.net, Wikipedie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Budoucnost technologií přináší nekonečné možnosti a inovace, a rok 2024 slibuje být naplněný revolučními změnami. V našem článku se podíváme na Top 10 trendů, které budou formovat technologickou krajinu. Od umělé inteligence až po pokročilé ekologické technologie – představíme vám klíčové směry, které definují budoucnost a ovlivní způsob, jakým interagujeme s technologiemi ve světě, který se neustále vyvíjí

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.
Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?
O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek