Středa , 09. 07. 2025

Drahoslava

Kde můžete nakazit jadernou elektrárnu USB diskem? V Rusku!

13. 11. 2013

13. 11. 2013

I běžně zkušený uživatel ví, že počítač lze nakazit malwarem nejen z internetu, ale též např. infikovaným USB diskem. Nyní už to ví i pracovníci v ruské nukleární elektrárně.

Renomovaný bezpečnostní expert Eugen Kaspersky nedávno sdělil v Canberra Press Clubu v Austrálii, že ruská atomová elektrárna byla infikována nechvalně známým virem Stuxnet z USB disku či CD. Elektrárna prý nebyla připojena k internetu v době, kdy řádil Stuxnet v roce 2010, kde byly jeho cílem jaderná elektrárna Búšéhr a závod na obohacení Uranu v Natanzu – oba cíle v Íránu. Proto se nabízí možnost napadení z flash disku. Přesný vliv na závod ale neznáme.

Kaspersky též zmínil, že dle informací od kosmonautů i Mezinárodní vesmírná stanice bývá čas od času infikována malwarem skrz USB disky přinesené astronauty na oběžnou dráhu. „Bohužel je to velmi pravděpodobné, že jiné národy, které nejsou součástí mezinárodních konfliktů, budou oběťmi kybernetických útoků na klíčovou infrastrukturu,“ řekl Kaspersky. Skeptici poukazují na to, že je těžké Kasperského tvrzení potvrdit.

Zdroj: Motherboard

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.
Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)
Na sportování jsem příliš líný, uznávám bez mučení. O to víc mě zaskočil šéfredaktor, když mi nabídl k otestování chytrý náramek X-Fitpolo od firmy Niceboy. Byl jsem zvědavý, zda mě monitoring mého těla přinutí se sebou něco dělat.
O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
Digitální bezpečnost není vázaná jen na období Vánoc, ale je aktuální po celý rok. V našem článku se zaměříme na to, jak efektivně chránit sebe a své blízké před online hrozbami. Od tipů na bezpečná hesla až po prevenci phishingu - získáte praktické rady a informace, které vám pomohou udržet digitální bezpečnost v každodenním životě.

Nepřehlédněte

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek