Neděle , 22. 12. 2024

Šimon

Mapy.cz s novým vozem – neříkej mi Street View

05. 12. 2014

05. 12. 2014

Na konci června přišly nové Mapy.cz a spolu s nimi i nová funkce, jménem Panorama, která nabízí uživatelům širokoúhlý pohled z ulice. Principiálně jde o věc podobnou Street View, ale na území ČR jde dále – např. do vedlejších uliček a doostří i cedulky na dveřích s otevírací dobou. V plánu jsou i interiéry budov.

Kamera na střeše váží asi 55 kg, je ve výšce 2,4 m, což je nařízení ÚOOÚ.

Nová technika na prvním místě

Původní systém používal 6 kamer s rozlišením 3 Mpix (celkově 12 Mpix), což se ukázalo jako nedostatečné podrobné zobrazení. Proto nový kamerový systém sází na 15 kamer s rozlišením 5 Mpix (nahoře) nebo 6 Mpix (dole), které sejmou fotku každé 3 m při rychlosti 70 km/h (někdy až 90 km/h).

Zabíráno je okolí vozu, zorné pole jednotlivých kamer je překryto kvůli následnému skládání.

Každá průmyslová kamera Prosicilia GT má při tom vlastní 1Gbitové ethernetové připojení (do síťového switche, kterým do počítače putuje 3,5 GB dat za sekundu. Snímky se následně konvertují pomocí grafické karty GeForce GTX 750 z formátu RAW do JPG.

Uvnitř auta je nataženo 250 m síťových kabelů.

Ukládají na čtyři 840GB SSD disky o celkové kapacitě diskového pole 2,4 TB. Během noci si auto vytvoří záložní kopii na 2 přídavné disky, které se následně doručují do centrály Seznamu k dalšímu zpracování. Každých 100 km znamená cirka 1 TB dat. Datová kapacita auta činí 600 km, tj. 3 dny snímání.

S designem krytu video zařízení pomáhali i pracovníci brněnského VUT (obor průmyslový design), přičemž celý plastový kryt je tištěn na 3D tiskárně. Cílem je jak funkčnost (hlazení a zabránění vniknutí hmyzu apod.) i vzhled.

Na „palubě auta“ naleznete samozřejmě Wi-Fi a 3G připojení k internetu. K ovládání záznamového systému slouží navigátorovi tablet. Úkolem navigátora je mimo jiné hlídat trasu, která je předem propočítaná tak, aby řidič mohl zatáčet vpravo (až 90 % všech odbočení), čímž se zabrání dlouhým prostojům např. ve velkých městech.

K TÉMATU  Jak naladit satelit aneb satelitní televize od A do Z

Kvůli dobré světelnosti se jezdí jen od dubna do října jen v určité hodiny (kvůli ideálnímu sklonu slunečních paprsků).

 


Kolik datového prostoru zabere focení Brna?

Autor: Stuart Miles, www.freedigitalphotos.net

Projekt Seznam.cz Panorama není náročný jen kvůli vývoji a neustálému zlepšování technologií, ale také svojí datovou zátěží. Pro lepší představu nafocení celého Brna znamená ujet přibližně 1 200 km. Pořízené fotografie zaberou více jak 8 TB dat. Pokud byste si fotografie chtěli vypálit a schovat na později, museli byste si připravit 11 485 CD či 1 669 DVD a pořádnou knihovnu na jejich uskladnění. (Zdroj: Tisková Zpráva)


 

Výsledek není špatný

Mapa pokrytí území ČR v současnosti. / Při natáčení bych čekal i vetší jobovky.

Od června je již pokryto 60 % ČR, novým systémem je kompletně „profocena“ Praha a část Brno. Kýženého výsledku cca 95 % povrchu ČR chce tým dosáhnout do léta 2016. Pak se bude celý proces opakovat, tzn. opětovné zachycení většiny naší domoviny se dočkáme za 2 až 3 roky.

Srovnání: Brno zachyceno starým a novým systémem. Výsledek hovoří za vše.

 

Vcelku běžná Oktávka…

Pokud jde o samotný vůz, ten prý nepotřeboval žádné zásadní úpravy na odpružení ani motoru. Stačilo posílit alternátor na potřebný proud 180 A a přidat druhý akumulátor, který slouží pro napájení systému i během nočního kopírování dat.

Čidlo na kole snímá jeho sklon a otáčky.

Jediným automobilem s cenou, na kterou není slušné se ptát ani na tiskové konferenci, ale Seznam rozhodně nechce končit, plánuje pořídit další vůz a v budoucnu kameru umístit třeba i na loď.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Google přináší generativní umělou inteligenci a to přímo do své aplikace Mapy Google. Nově pomohou uživatelům najít zajímavá místa pomocí velkých jazykových modelů (LLM). Tato funkce bude odpovídat na dotazy týkající se doporučení restaurací nebo nákupů, například pomocí svého LLM „analyzuje podrobné informace Map o více než 250 milionech míst a důvěryhodné statistiky od naší komunity více než 300 milionů přispěvatelů, abyste mohli rychle zjistit, kam jít.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.
Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek