Pondělí , 05. 05. 2025

Klaudie

Novinkové notebooky MSI pro letošek

26. 01. 2015

26. 01. 2015

Společnost MSI, přesněji její české zastoupení, představila brněnským novinářům nové notebooky řady G příznačně v neformálním prostředí prodchnutém adrenalinem, v motokárové aréně. Notebooky pouze neukazovala, všichni pozvaní si na nich mohli rovnou zahrát FarCry 4.

TIP: Test MSI GS70 Stealth – tuningové války

Většinu notebooků samozřejmě spojovaly použité grafické karty nejnovější generace GeForce GTX 900M (zejména nejvýkonnější modely 970M / 980M), což u herních „mašin“ jistě nepřekvapí. Výkonu měl každý dostatek, to je jasné.

Podrobný soupis výbavy jednotlivých notebooků MSI série G.

Co mě osobně nadchlo z prezentovaných kusů, byl model MSI GT80 Titan s podsvícenou mechanickou klávesnicí, která používá typ kláves klasické koncepce s mechanickými přepínači Cherry Brown MX a tloušťkou čepičky 27 mm. Tento 18palcový DTR notebook působí ve skutečnosti velmi impozantně, čemuž odpovídá i výbava hned dvěma grafickými kartami Nvidia GeForce GTX 980M ve SLI s celkovými 16 GB grafické paměti či procesorem Intel Core i7-4980HQ s maximálním taktem 4 GHz, dvěma 128GB SSD v RAIDu či 1TB mechanickým diskem 7 200 ot. i dostatkem RAM (až 24 GB).

Další zajímavostí je velký touchpad vpravo, který umí fungovat buďto klasicky, anebo simuluje numerickou klávesnici. V reálu působí notebook velmi impozantně a musím uznat, že tato klávesnice má něco do sebe.

Z obecných vymožeností high-endových MSI notebooků zmiňme SSD disky v RAIDu (někde až čtyři mini SATA) spolu s velkým mechanickým diskem pro ukládání dat, často i čtyři reproduktory se subwooferem i možnost vybrat model se 4K displejem.

Ilustrace zobrazuje rozložení komponent v noteboku MSI GT72 Dominator Pro.

Zaujmout se MSI snaží i funkcí Shift, která umožňuje snadno přepínat notebook mezi třemi výkonnostními módy: Sport, Comfort a Green (názvy vypovídají mnohé, podrobnější popis naleznete na obrázku).

K TÉMATU  HTPC čeká na svého Godota: nové základní desky

Druhý netradičním a neméně zajímavým řešením byl 13,3palcový notebook GS30 2M Shadow ve spojení GamingDock. Notebook samotný ve spojení s procesorem Intel Core i7 s integrovaným grafickým jádrem Intel Iris Pro 5200 podporuje opět až dva SSD mSATA disky či maximálně 16 GB RAM při hmotnosti 1,2 kg. Jde tedy o relativně obyčejný high-endový notebook.

Jeho možnosti nicméně dále rozlišuje speciálním konektorem připojitelný GamingDock o výkon desktopové grafické karty, 5W reproduktory s 5W subwooferem a 3,5palcový pevný disk a nějaké ty USB porty či síťovkou kartu Killer LAN.

Myšlenka externí grafické karty k notebooku není nová. První ji do praxe uvedl Asus u XG Station přes ExpressCard slot s rozhraním PCI Express 1× (to bylo již tehdy dost pomalé, za to univerzální). Později přišlo s propracovanější technologií Fujistsu Siemens též u 13palcového notebooku Amilo Sa 3650 s tzv. GraphicBoosterem (využívalo vlastní konektor s PCI Express 8×). U MSI však poprvé vidím vedle grafické karty také upgrade o 3,5palcový pevný disk a reproduktory.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lamax poměrně dynamicky rozšiřuje svou nabídku. Zatímco ještě před několika málo lety jsme jej mohli znát coby českého producenta sluchátek a reproduktorů, již nějaký čas trh obohacuje akčními kamerami, autokamerami a dokonce navigací. Kamera do auta s označením C9 byla předmětem našeho testu a není třeba dodávat, že moje zvědavost byla velká.
Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.
Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?

Nepřehlédněte

VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek