Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Novinkové notebooky MSI pro letošek

26. 01. 2015

26. 01. 2015

Společnost MSI, přesněji její české zastoupení, představila brněnským novinářům nové notebooky řady G příznačně v neformálním prostředí prodchnutém adrenalinem, v motokárové aréně. Notebooky pouze neukazovala, všichni pozvaní si na nich mohli rovnou zahrát FarCry 4.

TIP: Test MSI GS70 Stealth – tuningové války

Většinu notebooků samozřejmě spojovaly použité grafické karty nejnovější generace GeForce GTX 900M (zejména nejvýkonnější modely 970M / 980M), což u herních „mašin“ jistě nepřekvapí. Výkonu měl každý dostatek, to je jasné.

Podrobný soupis výbavy jednotlivých notebooků MSI série G.

Co mě osobně nadchlo z prezentovaných kusů, byl model MSI GT80 Titan s podsvícenou mechanickou klávesnicí, která používá typ kláves klasické koncepce s mechanickými přepínači Cherry Brown MX a tloušťkou čepičky 27 mm. Tento 18palcový DTR notebook působí ve skutečnosti velmi impozantně, čemuž odpovídá i výbava hned dvěma grafickými kartami Nvidia GeForce GTX 980M ve SLI s celkovými 16 GB grafické paměti či procesorem Intel Core i7-4980HQ s maximálním taktem 4 GHz, dvěma 128GB SSD v RAIDu či 1TB mechanickým diskem 7 200 ot. i dostatkem RAM (až 24 GB).

Další zajímavostí je velký touchpad vpravo, který umí fungovat buďto klasicky, anebo simuluje numerickou klávesnici. V reálu působí notebook velmi impozantně a musím uznat, že tato klávesnice má něco do sebe.

Z obecných vymožeností high-endových MSI notebooků zmiňme SSD disky v RAIDu (někde až čtyři mini SATA) spolu s velkým mechanickým diskem pro ukládání dat, často i čtyři reproduktory se subwooferem i možnost vybrat model se 4K displejem.

Ilustrace zobrazuje rozložení komponent v noteboku MSI GT72 Dominator Pro.

Zaujmout se MSI snaží i funkcí Shift, která umožňuje snadno přepínat notebook mezi třemi výkonnostními módy: Sport, Comfort a Green (názvy vypovídají mnohé, podrobnější popis naleznete na obrázku).

K TÉMATU  Umax VisionBook 10Wi Pro v testu – hodný svého jména

Druhý netradičním a neméně zajímavým řešením byl 13,3palcový notebook GS30 2M Shadow ve spojení GamingDock. Notebook samotný ve spojení s procesorem Intel Core i7 s integrovaným grafickým jádrem Intel Iris Pro 5200 podporuje opět až dva SSD mSATA disky či maximálně 16 GB RAM při hmotnosti 1,2 kg. Jde tedy o relativně obyčejný high-endový notebook.

Jeho možnosti nicméně dále rozlišuje speciálním konektorem připojitelný GamingDock o výkon desktopové grafické karty, 5W reproduktory s 5W subwooferem a 3,5palcový pevný disk a nějaké ty USB porty či síťovkou kartu Killer LAN.

Myšlenka externí grafické karty k notebooku není nová. První ji do praxe uvedl Asus u XG Station přes ExpressCard slot s rozhraním PCI Express 1× (to bylo již tehdy dost pomalé, za to univerzální). Později přišlo s propracovanější technologií Fujistsu Siemens též u 13palcového notebooku Amilo Sa 3650 s tzv. GraphicBoosterem (využívalo vlastní konektor s PCI Express 8×). U MSI však poprvé vidím vedle grafické karty také upgrade o 3,5palcový pevný disk a reproduktory.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek