Neděle , 10. 11. 2024

Evžen

Obyčejný widescreen nestačí: Philips tlačí poměr 21:9

19. 01. 2009

Kdo by si nevšiml, že i na širokoúhlé televizi je většina filmů ještě širokoúhlejších, takže nevyplní celou obrazovku. Philips se tedy rozhodl prosazovat televizory s širším úhlem zobrazení, tedy poměrem stran 21:9.

Velká většina filmů, které projdou kinem, se natáčí v poměru stran 2,35:1 až 2,40:1. Pokud k tomu nemá producent následného DVD nebo Blu ray disku nějaký důvod, tak poměr stran zachová a neořeže jej na 16:9 (ořez na 4:3 je už úplné zvěrstvo).

Právě příznivcům sledování filmových hitů budou určeny nové televizory s poměrem stran vyhovujícím záměru tvůrců filmů. Tuto ideu začíná prosazovat Philips, který tvrdí, že ani s televizory velkých úhlopříček o poměru stran 16:9 nezískáte takový zážitek, jako na nových 21:9 zobrazovadlech.

Na druhou stranu sledovat na takovémto panelu televizní vysílání bude tak trochu mučení. Ale naštěstí se začíná stále více (i když pořád ne dost) pořadů objevovat alespoň v 16:9, které obsadí na daných televizorech dostatečnou plochu a deformace případně ořez snad nebudou působit tak drasticky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je pozdě, ale pokud byste chtěli ještě pořídit pár užitečných věcí na poslední chvíli (nebo na další pandemii). Věcí, které se v dnešní době pandemické mohou hodit a jsou současně výhodnou koupí.
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek