Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Ověřeno: Kvalita obrazu ze satelitu lepší než z DVB-T

13. 01. 2013

13. 01. 2013

Přemýšleli jste někdy, zda je kvalitnější DVB-T nebo satelit? Rozhodli jsme se to ověřit. Překvapí vás, že satelit je na tom o poznání lépe? O kolik byste si tipnuli, že je obraz lepší třeba v HD? A co zvuk?

Máme tu rok 2013 a taktak, že jsme to doklepali ke slušnému pokrytí pozemním digitálním vysíláním v normě DVB-T. (A to jsem měl možnost jej testovat již v roce 2004.) Měli jsme technologický náskok, ale pak se to tak trochu pokazilo a trvalo to skoro 10 let. Dost bylo sentimentu, přejděme k faktům.

Zatímco DVB-T využíváme a ještě dlouho budeme v jeho první verzi, satelitní technologie postupují kupředu o poznání rychleji. DVB-S bylo již nahrazeno jeho novější normou DVB-S2, respektive obě normy se vzájemně v praxi doplňují. 

dvb-t versus dvb-s

 

Jaká je kapacita DVB-T a DVB-S2 a jak je rozdělována

Digitální vysílání má na určitém frekvenčním rozsahu danou kapacitu. A tuto kapacitu provozovatel nějak musí rozdělit mezi programy, případně další obsah. Zjednodušeně se dá říci, že to platí jak pro pozemní vysílání, tak pro to satelitní.

Tyto balíky programů nazýváme v DVB-T jako multiplexy, v DVB-S jde sice také o multiplexy, ale potkáme se i s pojmem transpondér (což je zařízení na družici, které takový multiplex vysílá na určité frekvenci).

  • Multiplex v DVB-T má kapacitu maximálně 24 Mb/s
  • Multiplex v DVB-S má kapacitu 45 Mb/s a DVB-S2 až 64 Mb/s

Hodnoty propustnosti jsou spíše teoretické a v DVB-S2 navíc záleží na mnoha proměnných. I kdyby ale kapacita DVB-S2 nebyla o mnoho vyšší (jakože je), tak satelitní vysílání využívá mnohem více vysílačů (pozic, družic i transpondérů), než to pozemní. Ale z toho se nedá ihned vyvodit, že satelit je lepší. Má sice mnohem větší kapacity, ale také o několik řádů více programů.

K TÉMATU  SONY GP-AVT 1: Držák s ovládáním kamery a ministativ v jednom

Roli hraje také to, jak je pásmo využito, tedy jaké kompresní algoritmy jsou pro data nasazeny. Například v DVB-T můžeme potkat obraz ve formátu MPEG-2 a H.264/MPEG-4. Druhý jmenovaný dokáže dodat zhruba stejnou kvalitu obrazu při polovičním datovém toku. Takže v multiplexu můžeme mít buďto dvakrát více programů, nebo ty stávající mohou mít dvakrát lepší obraz. Ale MPEG-4 nepodporují všechny set-top-boxy, proto je upřednostňován starší formát MPEG-2. V satelitním vysílání je situace obdobná, jen MPEG-4 je zde již mnohem častější. HD vysílání probíhá právě v MPEG-4.

 

 

Přiměřeně, přiměřeně…

Nesmíme také zapomenout na věky osvědčenou zásadu, že dostaneme jen to, co si zasloužíme, respektive zaplatíme. Provozovatelé tedy rozdělují kapacitu tak, aby na ní měli zisk, aby kvalita byla dostatečná a jen přiměřeně lepší, než u levnější konkurence. A proto z DVB-T vymizel kvalitnější zvuk a obraz trpí tím, že v multiplexu je mnohdy i 5 programů, namísto 4. Nejde jen o DVB-T, „ekonomicky“ se chovají i provozovatelé satelitního vysílání. Jaké rozdíly nám tedy ukázal praktický test?

 

Test kvality DVB-T versus DVB-S2 vysílání

Při našem testu jsme nahrávali vždy ve stejnou chvíli pořady jak z vysílání satelitního (Skylink), tak z pozemního. Zaznamenali jsme několik testovacích vzorků (vždy celých filmů či seriálů) z různých programů, jak ve standardním rozlišení, tak v tom vysokém (HD). Detaily můžete vidět v následující tabulce:

Již z tabulky se dá vyčíst, že satelit je na tom o něco lépe, pokud jde o zvuk. Standardně zde vidíme prostorový Dolby Digital formát (AC3), i běžný zvuk MP2 má leckdy vyšší datový tok a tím pádem i lepší kvalitu. Kvalitu obrazu si pak dovolíme analyzovat díky datovému toku, který je mu přidělen. Jsou to totiž spojité nádoby. Graf zde mluví celkem jasně. Vyšší datový tok znamená vyšší kvalitu.

dvb-t nebo dvb-s

Srovnání průměrných datových toků u vybraných pořadů v DVB-T a v DVB-S/DVB-S2

 

Odlišnosti mezi satelitními poskytovateli lze vysledovat i bez nahrávání. Existuje služba, která datové toky ze satelitů monitoruje. Podle výsledků se nedá jasný satelitní vítěz stanovit. Záleží na tom, do jakého multiplexu je který program zamíchán a kolik je mu v něm věnováno prostoru. Jeden program tak má lepší Skylink, jiný zase freeSAT. Snad můžeme konstatovat, že Skylink je na tom ale přece jenom lépe. 

skylink nebo freesat

Srovnání datových toků pro konkrétní stanice u poskytovatelů satelitního vysílání freeSAT od UPC a Skylink. Jde o průměry za 3 dny vysílání dle služby linowsat.de

 

Rozdíl je opravdu znát, ale hlavně v HD

Jak ukazují data, v běžném rozlišení nejsou rozdíly až tak velké. Satelit zde vyhrává jen o kousek. Ovšem v HD rozlišení jde o rozdíl velmi podstatný. Satelit vyhrává na plné čáře, zejména ČT HD na svém datovém toku nešetří. A je to poznat i pouhým okem.

Jakousi nadějí pro pozemní vysílání jest DVB-T2, ale to má u nás tradičně ještě přinejmenším několik let čas. Navíc současné přijímače s tímto standardem nepočítají, takže to bude znamenat další investice. Ale to již zabíháme do dalších srovnání satelitního a pozemního vysílání. Více si můžete přečíst třeba v našem velkém průvodci satelitním příjmem, kde se právě věnujeme dalším výhodám i nevýhodám těchto technologií.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čtyři roky poté, co Google prohlásil, že chce blokovat soubory cookie třetích stran v prohlížeči Chrome, potvrdil, že nakonec nebude blokovat online sledovače. V roce 2020, přibližně v době, kdy Apple zablokoval soubory cookie třetích stran v Safari, Google trval na tom, že udělá totéž. O čtyři roky později se Google zdánlivě vzdal jejich blokování.
V moderním světě, kde první dojem může hrát velkou roli, má tisk kvalitních etiket zásadní význam. Etikety nesou nejen informace, ale i identitu vaší značky. A aby byla tato identita zachycena co nejpřesněji a nejvýrazněji, je potřebná tiskárna štítků, která spojuje technickou preciznost s kreativním potenciálem.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
Google přináší generativní umělou inteligenci a to přímo do své aplikace Mapy Google. Nově pomohou uživatelům najít zajímavá místa pomocí velkých jazykových modelů (LLM). Tato funkce bude odpovídat na dotazy týkající se doporučení restaurací nebo nákupů, například pomocí svého LLM „analyzuje podrobné informace Map o více než 250 milionech míst a důvěryhodné statistiky od naší komunity více než 300 milionů přispěvatelů, abyste mohli rychle zjistit, kam jít.
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek