Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Pioneer A-30: Doporučeníhodný integrovaný zesilovač

11. 03. 2015

Pioneeru se povedl neobvyklý kousek. A to takový, že přišel na trh s dobře hrajícím zesilovačem, který krásně vypadá a nechybí mu nic podstatného. Ba dokonce má mnohé, co bychom ve třídě levnějších hi-fi produktů nečekali.

Zesilovač A-30 je k dispozici na trhu již delší dobu, a to nejspíše i díky své značné popularitě. Existují dvě barevné varianty, černá a stříbrná. Začínáme vzhledem, ale i když si to mnozí nepřiznají, nejde jen a pouze o zvuk. Zesilovač mnohdy chceme takový, aby se nám líbil. A dobře se ovládal.

Integrovaný zesilovač Pioneer A-30
Výkon 2 x 70 W do 4 Ω, 2 x 40 W do 8 Ω
Příkon až 175 W, 0,3 W ve stand-by
Vstupy 7x (phono MM, SA/CD, aux, network, tuner, recorder, direct-in)
Výstupy 2x (recorder, sluchátka)
Repro 4 Ω – 16 Ω (A / B), 8 Ω – 32 Ω (A + B), 4 Ω – 16 Ω (Bi-wiring)
Rozsah vstupu 5 Hz – 100 kHz, +0/-3 Hz (line)
Zkreslení 20 Hz – 20 kHz, 0,1% THD při 4 Ω, 0,05 % THD při 8 Ω
Provedení Třída A/B, tranzistorový integrovaný zesilovač
Vlastnosti Direct Energy Design
Symetrický výkonový zesilovač
Konstrukce čistého uzemnění
Izolovaný napájecí zdroj
Režim Source Direct
Trans-Stabiliser

 

Tradiční design z hliníku

Pioneer zvolil naprosto tradiční a konzervativní design. Převážně analogové ovládací prvky na kartáčovaném hliníkovém panelu. A i ty ovládací prvky jsou hliníkové. Solidnost a robustnost, tak A-30tka nejen vypadá, ale i skutečně taková je.

Hliník doplňují decentní modré diody, jejichž jas lze ve třech krocích regulovat. Masivní ovladač hlasitosti je plynulý (tedy nikoli krokový), dálkový ovladač jej posunuje motoricky. K rozložení prvků a jejich provedení nemáme výtek. Stejně tak k diodám. Pouze bychom uvítali diodu též na ovladači hlasitosti, protože není dobře patrné, v jaké pozici se kolečko nachází. Je zde pouze vyvrtaná drobná tečka. Do té by bylo záhodnou alespoň kápnout trochu kontrastní barvy (což si lze zajistit snadno svépomocí).

K TÉMATU  Kontroverzní Humane Ai Pin je tady, líbil by se vám nositelný fotoaparát?

Repro svorky mohly být lepší

Přednímu panelu každopádně tleskáme ve stoje. Jak je na tom zadní panel? Trochu hůře. Najdeme zde relativní dostatek vstupů, jeden dokonce vedoucí přímo ke koncovému stupni obcházejícímu vše ostatní. Je tu i MM vstup pro gramofon. Zamrzí ale drobné terminály pro repro kabely. Jsou opravdu plastově chatrné, byť ještě stále použitelné. Spíše, než vodiče do nich šroubovat, bude lepší použít repro banánky. Jsou zde výstupy na 2 páry repro (případně pro využití bi-wiring připojení).

K verzi A-30 dostáváme plnohodnotný dálkový ovladač v plastovém, masivním, provedení. Směrovost a dosah jsou skvělé, rozložení tlačítek již méně. Nejpoužívanější tlačítka (alespoň power a volume) měla být lépe odlišena.

Důrazná muzikální síla

Zesilovač jsme připojili k DVD přehrávači Philips DVP630 a k počítači se zvukovou kartou Asus Xonar Essence STX a také Audiotrak Prodigy HD2 (obě karty bez a pak s upgradem op-ampů na LME49720). Jako repro posloužily Wharfedale Diamond 9.2 připojené bi-wiring způsobem.

Pro pohodlný a důrazný poslech v bližších pozicích nám bohatě stačila pozice hlasitosti na 25-30 procentech. Čili tento zesilovač má síly nadbytek a rozhýbe snadno i méně citlivé reprosoustavy. Zesilovač se přitom zahříval jen minimálně, nijak v zapnutém stavu nevibroval nebo nebzučel/nebručel a nebyl náchylný na vnější elektromagnetické rušení.

Vzhledem ke kategorii jsou zkreslení nebo šum naprosto nepozorovatelné. Zvuk se nám jevil muzikální, s neslívajícími se basy, ale přesto důraznými. Pásmo středů a výšek, výšek zejména, je výrazné a detailní. Zvuk nelze charakterizovat úplně jako teplý a měkký, spíše živý a výrazný. Líbil se nám. Porovnávali jsme jej s DIY zesilovačem PA03 a byly si oba dosti podobné (což je vlastně pochvala pro Pioneer i pro PA03). Krátké porovnání proběhlo též s legendárním Harman/Kardon HK970, mnohem dražším a mnohem výkonnějším zesilovačem. Popravdě? HK hrál oproti A-30ce jakoby pod dekou, velmi uhlazeně až nevýrazně, i když jeho ohromná síla byla samozřejmě v pozadí cítit. HK dominoval v příjemnosti, nenápadnosti. Ale menší ohraničenost a dravost, méně výrazné výšky nám ve srovnání prostě chyběly a A-30 se nám líbil více. Největším konkurentem bude na trhu asi Denon PMA-720, který bude umírněnějšího projevu, než Pioneer. Ale smaozřejmě záleží na sladění s reproboxy – totiž právě Wharfedalům, které nijak nevyčuhují, živý Pioneer sedl dobře. Umírněný Denon či zmiňovaný HK pak už nikoli. 

K TÉMATU  Popcorn Hour C-200: Nová generace media streameru je Blu-ray ready

Režim direct, který přemosťuje zbytečné obvody pro úpravy zvuku, má na výsledek jen malý vliv (pokud zvuk na zesilovači nijak neupravujete, téměř jej není potřeba využívat). Sluchátkový výstup hraje naprosto čistě, bez nějakých ruchů (na rozdíl od HK970, který má sluchátkový výstup nepoužitelný).

Nic zásadního se nepokazilo a k tomu něco navíc

Máme tu krásně vypadající a solidně zpracovaný kus železa. Dobře se ovládá a rozhodně se neprojevuje ničím rušivým. Funkce, kdy se po půlhodině nečinnosti sám přepne do velmi úsporného stand-by režimu, je skvělá. Výkonu je opravdu hodně a k tomu to skvěle hraje. Za danou cenu je to výborná volba, která mnohé nezklame.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na tuto kameru jsme se po NiceBoy VEGA 6 star těšili hodně. Dokázal výrobce vyladit nedostatky u své vlajkové lodi s cenovkou, která již nepromíjí chyby? Stabilizace obrazu u 4K rozlišení, schopnost natáčet 1 440p při 60 FPS, kompresní formát H.265, zcela nový design a stylové dálkové ovládání a jiné vlastnosti zní výmluvně.

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek