Úterý , 28. 11. 2023

René

První „Android phone“ museli kvůli iPhonu předělat

28. 12. 2013

28. 12. 2013

Boj mezi Androidem a iPhonem byl „na nože“ již od počátku. Google od Applu nečekal tak dobrý produkt, proto svůj prvotní výtvor raději předělal před jeho vydáním.

Google začal pracovat na Androidu v roce 2005, vše při tom držel v maximální tajnosti. Pracovalo na něm 40 inženýrů v Budově 44 v Googleplexu (areálu společnosti) – přesně v tom domě, před kterým můžete vidět sochy robota, maskota Androidu, reprezentující jeho verze.

Po dvou letech však konkurence překvapila nejen vývojáře, ale i šéfa projektu Andy Rubina, když Steve Jobs 9. ledna 2007 představil první iPhone. Jednoduše nečekali, že tento výrobek bude tak dobrý. Nyní víme, že i úspěšný.

Více se totiž soustředili na druhého rivala – Microsoft. Báli se jeho vstupu do mobilní oblasti a zejména jeho vlastního vyhledávače, který teoreticky mohl ohrozit zisky Googlu plynoucí právě z reklam zobrazovaných při vyhledávání. Nyní již víme, že se jejich obava nenaplnila – podíl Microsoftu na mobilním trhu činí pouhých 3,6 %. Zatímco Google usurpoval 80 %.

Ale zpět k tématu. První iPhone byl se svým 3,5palcovým dotykovým displejem (bez klávesnice) jednoduše mnohem hezčí – mezi tehdejšími mobilními telefony působil jako zjevení. Též soudobý telefon s Androidem, kódově označený „Sooner“, naneštěstí pro jeho tvůrce vycházel z klasické koncepce – malý displej (samozřejmě bezdotykový) a hardwarová klávesnice. Vyžadoval proto změny v designu, aby se mohl iPhonu postavit tváří v tvář se ctí. 

Druhý koncept nazvaný „Dream“ již nabízel mnohem čistší design s dotykovou obrazovkou (klávesnice mu zůstala). Snad proto dorazil první produkční smartphone s Androidem HTC Dream, resp. T–Mobile G1 v USA, na trh až dva roky po iPhonu.

Google naopak již od počátku vedl po softwarové stránce, protože jeho operační systém uměl spustit již tehdy více aplikací současně, integroval webový prohlížeč, mapy apod. To u Apple neuměli.

Zdroje: DailyTech, Wikipedie 1 a 2, blog Stevena Troughtona-Smithe

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Jedním z dalších Umaxů, které plánujeme otestovat, bude v dubnu nebo květnu 10palcový tablet s pouzdrem v klasickém stylu. Kromě tohoto skoro kapesního počítače plánujeme i test většího brášky Umax 11Wa, dále zabrousíme opět mezi reproduktory s Niceboy Raze, něco také natočíme nejen v akci s Niceboy Vega 5 Fun, ale také v automobilu s Rollei CarDVR-318.
Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek