Pátek , 10. 01. 2025

Břetislav

Recenze Sony Cyber-shot DSC-RX10 – vskutku robustní kompakt

28. 07. 2014

28. 07. 2014

Sony Cyber-shoot DSC – RX10 je robustní kompaktní fotoaparát s možností záznamu fotografií do RAW, videa 50p/60p a potenciálem velkých kreativních možností. Při testování takto univerzálního přístroje, který snoubí kvalitní fotoaparát s neméně kvalitním Full HD záznamem videa, jsem se (jak je mým zvykem) soustředil na video část. Důkladné ohodnocení fotografické části určitě na internetu objevíte…

K otestování se mi dostal do rukou fotoaparát s velkými možnostmi manuálního nastavení, které obsáhne obrovskou škálu funkcí. Obsahuje slušně veliký R CMOS Exmor senzor o uhlopříčce 1 palec s vysokou citlivostí, objektiv s ručně nastavitelným rozsahem clon F2,8 – F16 na objímce a přiblížením v rozsahu 24 mm – 200 mm (tj. až 8x), navíc možností zařazení ND filtrů.

  • Snímač Exmor R CMOS – 13,2 mm × 8,8 mm (typ 1“). Celkový počet pixelů fotoaparátu: Asi 20,9 megapixelu, Efektivní počet pixelů fotoaparátu: Asi 20,2 megapixelu.

Druhý prstenec zastane zaostřování nebo transfokaci. Dále u Sony standardně kvalitní OLED hledáček se senzorem pro aktivaci přiblížením oka, jasný výklopný LCD panel, vyskakovací blesk, sáňky pro příslušenství. Nechybí vstup pro externí mikrofon a sluchátka, pro natáčení full HD (1080p) videa. Obsahuje Wi-Fi a senzor pro spolupráci s mobilními zařízeními, jakými jsou „chytrý“ mobil či tablet.

Základní specifikace Sony DSC-RX10 najdete na obrázku, kompletní pak na webu výrobce

 

Krasavec na první pohled – v dlaních jako v peřince

Fotoaparát, který se dá na první pohled lehko splést s DLSR přístrojem, od něj odlišuje pouze pevný objektiv a absence zrcadélka, přenášejícího u zrcadlovky obraz do optické části hledáčku. Ovšem elektronický OLED hledáček s jemným rastrem jej dokáže velmi účinně nahradit.

Je slušně těžký, padne velmi pohodlně do středně veliké dlaně pravé ruky, která zabalí „grip“, na jehož vrcholu je spoušť fotoaparátu, přepínač „ON-OFF“ pro aktivaci nebo deaktivaci přístroje a do stran vyklápěcí páčka elektronického posunu přiblížení či oddálení snímané scény. Všechny ovladače jsou logicky a intuitivně uspořádány a naučit se s nimi fotoaparát ovládat a nastavovat, je otázkou krátkého času. Umí být velmi pohotový – k práci je připraven ihned po zapnutí.

Tělo tvoří tuhá hořčíková slitina. Celé je matně černé, na místech pro držení pogumované v úpravě vepřové kůže. Odolá proti prachu a vlhkosti. Ovládací prvky jsou ergonomicky vhodně umístěny, dobře dostupné. Ovládání se stává brzy velmi intuitivním a pohodlným.  Testovaný kus byl pevný, nikde žádné vrzání ani při velmi pevném držení.

 

Objektiv s mohutným 8násobným optickým přiblížením

Objektiv německé firmy Carl Zeiss Vario-Sonnar T s transfokací 8,3× disponuje těmito parametry: f = 8,8 mm – 73,3 mm (24 mm – 200 mm – ekvivalentní filmu 35 mm), F2,8 – 4,5 při snímání videa (16:9): 26 mm – 212 mm. Při snímání videa (4:3): 31 mm – 259 mm (když je stabilizátor nastaven na Standardní). Stabilizace (SteadyShot) je optická. Pohon obstarává Direct Drive SSM (Super Sonic wave Motor) pro rychlé a zároveň tiché ostření. Obruba objektivu je připravena pro nasazení skleněných filtrů s průměrem 62mm. Ochranný UV filtr je více než vhodným dokoupeným doplňkem.

Širší kroužek, blíže okraji vnějšího objektivu, s jemným příčným vroubkováním má dvě funkce. Slouží buď k ručnímu zaostření (jeho chod otáčení je tuhý tak akorát), anebo supluje posuvnou páčku zoomu (ve dvou módech – Standard a Krokování) umístěnou u foto spouště, která jak známo slouží při namáčknutí do poloviny u digitálních fotoaparátů také k zaostření snímané scény.

Pro manuální ostření si můžeme nastavit dočasné zvětšení obrazu v několika stupních a můžeme i nastavit dobu, po kterou má být zaostřovaná scéna zvětšená.

  • Optický zoom: 8,3x (optický zoom při nahrávání videa)
  • Digitální zoom (fotografie): 20 MP přibližně 4,0x / 10 MP přibližně 5,6x / 5 MP přibližně 8,0x / VGA přibližně 15x
  • Digitální zoom (videozáznam): Přibližně 66x (včetně optického zoomu)
  • Zoom s čistým obrazem: 20 MP přibližně 2,0x / 10 MP přibližně 2,8x / 5 MP přibližně 4,0x / VGA přibližně 15x

Rychlost posunu transfokace je velmi odlišná při fotografování a záznamu videa. Přiblížení oddálení je ultra pomalé přímo při záznamu videa. Důvod je nasnadě – výrobce nechtěl, aby se zvuk motorku zoom pohánějící výrazněji promítal do zvuku pořizovaného souběžně při natáčení. Musíme mít na mysli, že je to v první řadě stále fotoaparát. Video je tu bonusem, bonusem ve většině parametrů pravda nadstandardním.

Aretace clony na objímce – šikovný nápad

Objektiv má na spodní straně „šoupě“, které dovolí hladce klouzat při změně clonového čísla příslušným kroužkem na objektivu – OFF, nebo na každém dílku stupnice klást odpor – Click ON. První varianta je vhodná při natáčení videa, druhá „skákací“ při fotografování.

Objímka s nastavením clony a přepínač pro plynulý a skákavý posun

Stabilizátor obrazu – optický spřažený s elektronickým

Stabilizace obrazu je řešena dvěma obvyklými způsoby. Optickým – plovoucí čočka uprostřed optické snímací soustavy pro statické snímky. Video část má stabilizátor kombinovaný. Taktéž optický, na stejném principu a vypomáhá mu i elektronický, kdy se mírně hýbe snímací čip do protipohybu. Aktivní režim využívá obou variant stabilizace najednou, Standardní pouze optickou. Hlubší proniknutí do možností stabilizace obecně hledejte třeba na Wikipedii.

Stabilizace obrazu pro foto a video

V praxi je optická stabilizace u videa trochu problematická. Velký plovoucí optický člen v objektivu se může při prudších pohybech přístrojem do stran extrémně vychýlit, a obraz se tím při natáčení videa bude poněkud deformovat v rozích. Je to běžná daň u objektivů s větším průměrem. Obraz se potom při tzv. prudším švenku (pohybu přístrojem do strany) stane ne úplně stabilním a plave.

Možné způsoby zaostřování

  • AF-S (Single-shot AF) (výchozí nastavení): Fotoaparát zaostří a zaostření se zablokuje při stisknutí tlačítka spouště do poloviny. Tento režim použijte, když je objekt nehybný.
  • AF-C (Continuous AF): Fotoaparát pokračuje v zaostřování při namáčknutí tlačítka spouště do poloviny a přidržení. Tento režim použijte, pokud je objekt v pohybu.
  • DMF (Direct Manual Focus): Automatické ostření s možností doostřit ručně kroužkem na objektivu Po zaostření automaticky provádět jemné nastavení zaostření ručně (Přímé manuální ostření).
  • MF (ruční zaostřování): Upraví zaostření ručně.

Flexibilní zeleně orámovaná zóna priority ostření, která je sledována, dokud je v záběru

O výše uvedených možnostech zaostřování, není v CZ návodu ani zmínka.

 

Sluneční clona

Dodávaná lehká plastová sluneční clona s uchycením bajonetem, má větší význam jako chránič před prsty, které se mohou do zorného pole lehce připlést, když nasazena není, než že by chránila přední pupilu objektivu před šikmým ostrým světlem, pro který je primárně určena.

Pro ušetření místa v ukládacím prostoru přístroje se dá sluneční clona otočit

Víčko se zámkem pro zacvaknutí do vnitřní obruby objektivu je bohužel bez možnosti uchycení šňůrkou k tělu objektivu. Musíme jej strkat do kapsy, kde hrozí jeho znečištění, které může posléze ulpět na předním členu objektivu, a obojí pak častěji čistit – v lepším případě foukacím balonkem.

 

Elektronický hledáček

Hledáček – XGA OLED Tru-Finder má celkový počet bodů: 1 440 000 bodů, Pokrytí záběru je 100%.  Jeho zobrazování je jemné, nicméně bodový rastr je v něm patrný. Na pravé straně očnice má točítko, kterým se dá regulovat dioptrická korekce. Pupilu hledáčku obepíná snímatelná plastová očnice s jemnou vrstvou pryže. Odření plastových brýlí tak naštěstí nehrozí. Stejně jako na LCD panelu se v něm zobrazuje přemíra informací o nastavení přístroje. I v brýlích je v něm při troše snahy vidět celý zobrazovací prostor.

Okulár hledáčku s a bez pogumované snímatelné (omyvatelné) očnice)

Má společně s LCD panelem tyto možnosti aktivace/deaktivace. Auto – kdy je zapnutý LCD panel a hledáček se zapne přiblížením k oku. K tomu slouží čidlo na jeho levé straně uvnitř očnice. Hledáček – LCD je vypnutý a hledáček se opět aktivuje, jen když jej přiblížíte k oku. Třetí variantou je Displej – v tomto modu je aktivní pouze LCD panel a to trvale.

Pokus o zachycení grafického rozvržení informací v hledáčku. Vlevo svítí (pro zrak běžně neviditelná) dioda pro aktivaci hledáčku při přiblížení oka.

Velikým plusem tohoto přístroje na rozdíl od mnoha DSLR přístrojů, je živý náhled skrze hledáček i při natáčení videosekvencí. Jeden z velkých kladů tohoto přístroje!

K TÉMATU  Recenze Niceboy HIVE Bones - zvuky přímo do hlavy

 

Zadní výklopný LCD panel formátu 4:3

Lesklý LCD displej (lapač otisků), 7,5 cm (typ 3,0) podsvícení TFT, celkový počet bodů: 1 228 800. Jemnost jeho zobrazování je možné nastavit buď ve Standardní anebo Vysoká kvalita. Je polohovatelný (pro někoho možná bohužel) jen směrem nahoru a dolů. Nadhledy a podhledy tedy zvládneme bez problému.

Jeho jas se dá upravit a je možno vybrat ze tří možností: Auto – displej se přizpůsobuje automaticky okolnímu množství intenzity světla. Manuál – Jas můžeme seřídit +2 až -2 stupně. Poslední variantou je Slunečno, kdy se jas přepne na maximální hodnotu. Přímé sluneční světlo ovšem zcela uspokojivě ani v tomto módu nepřelstí. Tento problém ovšem vyřeší pohled do podobně nastavitelného hledáčku.

Na displeji a v hledáčku se vám mohou zobrazovat odlišná grafická znázornění a pomůcky.

 

Vstupní a výstupní konektory

Konektor HDMI: Mikro konektor HDMI. Multikonektor – podporuje zařízení kompatibilní
s mikro USB. Spojení USB: Hi-Speed USB (USB 2.0), Konektor externího mikrofonu: červený minijack stereo 3,5 mm. Konektor pro sluchátka: zelený minijack stereo 3,5 mm.

 

Zadní strana – prvky nastavení a ovládání

Popis jednotlivých tlačítek a ovladačů vezmeme od shora dolů.

  • MENU – přístup ke všem nabídkám nastavení – Vlevo vedle hledáčku vidíme kulaté tlačítko s popisem MENU. Jak název výmluvně napovídá, aktivujeme tím nabídku všech nastavení na LCD panelu. Druhou funkcí tlačítka je postoupení v menu o úroveň výše.
  • Tlačítko Movie (Video) – Kulaté stříbrné tlačítko s červeným bodem uprostřed slouží k natáčení videa. Jde spustit kdykoliv a ve fotomódech nahrává video v plně automatickém nastavení. V módech fotografování je ho možné v menu deaktivovat, aby nebylo náhodně aktivováno nahrávání videa, kteréžto by zbytečně ukrajovalo z místa na paměťové kartě a ubíralo cennou energii z akumulátoru, které není nikdy nazbyt.

Dříve se často stávalo (když tu tato možnost vypnutí tlačítka Movie v menu ještě chyběla), že si člověk zapnul natáčení letmým nevědomým dotykem, a když přišel čas k focení či natáčení, byla paměťová karta zaplněná (dalo se smazat) a akumulátor vybitý. Když nemáme náhradní, dostali jsme se tím do velmi prekérní situace a přišli o možnost záznamu, který jsme plánovali uskutečnit.

  • Otočný ovladač (vedle tlačítka Movie) – Ten je k nastavení funkcí v některých předvolbách nastavení pro fotografování nebo natáčení videa.
  • AEL – zámek expozičních hodnot – Po jeho zmáčknutí a držení, se na displeji vpravo dole objeví hvězdička a zablokuje se expozice. Můžeme tak exponovat později zamýšlenou scénu bez toho, aby se expozice snímku změnila ve chvíli, kdy střed objektivu zamíří na jinak osvětlenou část právě snímané scény. Ideální v protisvětle, kdy se část utápí ve stínu, ale nechceme jí mít na snímku nezdravě podexponovanou tmavou.
  • Tlačítko funkcí Fn – šikovný pomocník – Tlačítko Fn (Function) vyvolá obrazovku, na které je možno pohotově vybrat z dvanácti možných druhů nastavení. Otočným ozubeným ovladačem umístěným vedle video spouště pak vybereme v podsložce, jednu z nabízených variant nastavení.

  • Řídící kolečko – zastane mnoho aktivit – Jde s ním otáčet, mačkat nahoře, dole a do obou stran. Tlačítko v jeho středu má funkci potvrzovací. Nad ním je nápis DISP – displej. Opakovaným stlačením se mění grafické informace na displeji nebo v hledáčku nebo i úplně zmizí.
  • Přehrávání a mazání – Úplně dole jsou potom vedle sebe dvě malá kulatá tlačítka. To vlevo přepíná přístroj do módu prohlížení záznamů na paměťové kartě, tím vpravo se mažou vybrané nepovedené záběry. Obojí je patrné s ikon na nich znázorněných.

 

Horní strana s voličem režimů, další prvky ovládání a nastavení

A protože jednou vidět, znamená 100krát slyšet, pokusíme si nyní vystačit jen se screenshoty obrazovky při volbě režimů.

Režimy Automatika – pro ponechání rozhodnutí o všech nastavení na přístroji samotném

Program auto ubírá čas závěrky a zvětší zároveň clonové číslo a naopak

Priorita clony, závěrky a plné nezávislé ruční nastavení

Možnosti nastavení – Video, Plynulé panorama a scény, jsou rozebírané podrobněji na jiném místě

V režimu Vyvolat paměť, můžeme mít nastaveny až dvě předvolby vlastních nastavení. Níže jsou znázorněny možnosti, z čeho můžeme vybírat. MR1 a MR2 mají shodný registr možností.

Volba scény – již zmíněná výše.

Pravá horní strana – tlačítka a ovladače

Vlevo vidíme dvě malá kulatá tlačítka. To se symbolem blesku vysouvá ručně vyskakovací zábleskové zařízení uprostřed horní strany. Druhé tlačítko s ikonou žárovičky aktivuje oranžové podsvícení Stavového displeje (na obrázku výše prázdný), kde se zobrazují při zapnutém přístroji nejdůležitější parametry nastavení.

Ovladač kompenzace expozice vidíme vpravo u zadní části přístroje. Tím můžeme v případě nutnosti palcem pravé ruky snímanou scénu zesvětlit nebo naopak ztmavit dle potřeby + – 3 expoziční stupně, rozdělené ještě na třetiny, pro větší jemnost přechodových expozičních stupňů.

Uživatelské tlačítko C – V jeho bezprostřední blízkosti je kulaté tlačítko označený písmenkem C. Pod něj si v menu můžeme uložit jednu z vybraných funkcí.

V pravém horním rohu máme tři ovladače na jednom místě:

  • Přepínač ON/OFF – Zapnutí/vypnutí přístroje.
  • Posuvná páčka W/T – transfokace – přiblížení/oddálení (v módu prohlížení zvětšování – výřez).
  • Tlačítko foto spouště (namáčknutí do poloviny – ostření) uprostřed se závitem pro drátěnou spoušť.

Menu přístroje – velmi široká nabídka možností nastavení

Šest hlavních obrazovek sekce nastavení přístroje v menu

 

Vestavěné mikrofony se zvukem velmi dobré kvality

Zvuk je při záznamu videa standardní kvality, která nikoho neurazí, ale pro ještě více kvalitní zvuk je lepší sáhnout po nějakém externím mikrofonu, který je možný zapojit kabelem do boku přístroje, nebo firemní přímo přes kontakty v sáňkách pro příslušenství. Ukládá se v stereo 2.0 AC3, 256 Kb/s.

Stereo mikrofon a jeho snímače uložené po stranách sáněk, zde chráněných dodávanou krytkou.

Lze ho nastavit ručně v menu nebo to nechat na, za normálních podmínek spolehlivou automatiku. Nepříjemný hukot větru lze eliminovat elektronickou ochranou oříznutím spodní frekvence kolem 100 Hz jen částečně. Dokoupená specializovaná kožešinová ochrana bude určitě účinnější a ponechá hlubší tóny beze změny.

Možnost ručního nastavení zvukové úrovně milým bonusem.

V normálním prostředí jsem při natáčení videa z ruky nezachytil žádné přehnané snímání doteků na těle vestavěnými mikrofony. Bohužel díky jejich umístění zachytí nekompromisně každé hlasitější vzdech obsluhy přístroje.

 

Sáňky na příslušenství – Multi Interface Shoe (Ni)

Inteligentní patice je rozměry šitá přímo na externí firemní doplňky. Pro jejich přímé propojení a ovládání jsou v ní připraveny elektrické kontakty.

 

Blesk – pomocník při nedostatečném osvětlení scény

Vestavěná výklopná (vyskakovací) záblesková výbojka se aktivuje podle nastavení v menu automaticky nebo ručně, stiskem tlačítka v jeho blízkosti. Jeho rozsah (citlivost ISO (doporučený index expozice) nastavena na Auto): Asi 1,0 m až 10,2 m. V menu se dá nastavit jeho účinnost a moment, kdy má spustit. Vypadá malý, ale výkonem stačí prosvětlit dokonale celou místnost, cca 4 m × 5 m.

 

Další funkce fotoaparátu

  • Peaking – vyznačení zaostřených míst ve snímané scéně. Tato velmi šikovná věcička se v běžném segmentu přístrojů snímajících video, objevila poměrně nedávno, ale měla tam být už dávno předtím. Byla ovšem dlouho jen výsadou profesionální techniky. Velmi usnadní míru zaostření a usnadní se použití hloubky ostrosti ovlivněním nastavení priority clonového čísla.

Peaking – Úroveň obrysů. Zde použito zvýraznění střední tloušťky.

  • V tomto přístroji je v menu označený jako Úroveň obrysů. Dá se nastavit ve třech stupních síly barevné čáry kolem obrysů – nízká, střední, vysoká – v tu chvíli zaostřených předmětů, anebo úplně vypnout. Obrysy mohou být znázorněny ve třech barvách – červená, žlutá a bílá.

  • Zebra – nastavení úrovně jasu. Pokud úroveň jasu překračuje hodnotu IRE, kterou jste nastavili, v části obrazu se objeví rastr zebra. Použijte tyto pruhy jako vodítko k nastavení jasu. Dá se nastavit v procentech: 70/75/80/85/90/95/100/100+ i úplně vypnout. Stejně jako Peaking se nepřenáší do externího zobrazovacího zařízení propojeného HDMI kabelem.
  • Přístroj má samozřejmě Histogram. Pro toho, kdo tuto mimořádně šikovnou funkci ještě nezná, odkaz na definici napoví.
K TÉMATU  1000Hz monitory jsou hned za rohem: 3 důvody, proč je to tak dobrá zpráva

  • Zahájení úspory energie – automatické vypínání – pohotovostní režim. Usnutí přístroje se dá nastavit v menu. Probudíme jej namáčknutím spouště nebo tlačítkem Menu a tím přejde přístroj z pohotovostního režimu zpět do plné bdělosti. V případě nečinnosti se opět v nastaveném času opět uspí.

  • Položka Bezdrátové – přes bezdrátovou síť Wi-Fi je možné posílat videa do počítače, tabletu nebo mobilu bez nutnosti propojení kabelem. Mobilním „smart“ mobilem lze přístroj i dálkově ovládat.

Možnosti nastavení bezdrátové sítě

 

Akumulátor – s jedním nejspíše nevystačíte

Dodávaný nabíjecí blok NP-FW50 je Lithium-iontový akumulátor s kapacitou 7,7 Wh (1 080 mAh) a rozměry 31,8 × 18,5 × 45 mm (š/v/h).

Jeho výdrž je delší, než jsem na počátku testování očekával. Pro nadšeného dokumentaristu, který nosí přístroj např. po výletech celé dny, bude dokoupení minimálně jednoho dalšího nezbytností. Bohužel na rozdíl od videokamer se do těla fotoaparátů akumulátor větších rozměrů a tedy i s vyšším výkonem vsadit nedá. Šachta pro něj určená má omezený rozměr shodný s dodávaným akumulátorem.

 

Fotografie – kvalita ve stylu Sony

Možnosti nastavení velikosti, poměru stran a kvality fotografií:

  • Expozice: Automatická expozice, priorita clony, priorita závěrky, ruční expozice, volba scény
  • Formát souboru: Statické snímky: Kompatibilní s JPEG (DCF, Exif, MPF Baseline), RAW (formát Sony ARW 2.3), kompatibilní s DPOF.

Plynulé panoráma

Tento fotoaparát je vybaven mj. programem Plynulé panoráma. Při jeho navolení jsme vyzváni ke zmáčknutí spouště a plynulému pohybu do některé ze čtyř stran. Přístroj nás upozorní, když se pohybujeme příliš rychle nebo naopak pomalu a jsme vyzvání k opakování záběru. Fotoaparát snímá v rychlém sledu jeden snímek za druhým a potom je automaticky pospojuje a výsledkem je panoramatická fotografie viz výše.

Možnosti nastavení ke vzniku panoramatické fotografie

Ukázka pořízených fotografií

Fotografie v nezmenšené podobě můžete stahovat z Ulož.to. Heslo: RX10.

 

Vysoká kvalita videa je u Sony standardem

Ruční nastavení vlastostí videa je zde samozřejmostí. Pohyblivé snímky se dají natáčet ve čtyřech módech nastavení (viz obrázky).

V Program Auto (P) – se pod tlačítkem Fn skrývá několik možností, jak nastavit určité další parametry ručně a jsou to tyto:

  • Režim měření osvitu scény – Bodové, Střed a Vícebodové.
  • Vyvážení bílé: Automatické, denní světlo, stín, oblačno, žárovky, zářivky (teplé bílé/chladné bílé/denní bílé/denní světlo), blesk, teplota barvy/barevný filtr, vlastní.
  • DRO/Auto HDR – Optimalizace dynamického rozsahu.
  • Kreativní styl – Standard, Živé, Neutrální, Čirý, Hloubka, Světlá, Portrét, Krajina, Západ slunce, Noční scéna, Podzimní listy, Černobílá a Sépie. U nich se dá měnit plynule Jas, Kontrast a Ostrost obrazu.
  • Obrazový efekt – Toy Norm (Dětský fotoaparát – normální), Pop (Pop artové barvy), Pos (Pasterizace barevná a černobílá), Retro (Retrofotografie), SftH key (Měkký High-key), Part (Částečná barva) G (zelená), B (modrá), Y (žlutá), R (červená), HCBW (Vysoký kontrast černobílý), Soft (Měkké zaostření), Pntg (Malování HDR), Rich BW (Monochromatický s bohatými tóny), Mini AUTO (Miniatura automatická), WtrC (Akvarel), Ilus (Ilustrace).
  • ISO citlivost – AUTO, AUTO HDR, ručně 80ISO až 12800ISO.
  • ND filtr – Auto, zapnutý, vypnutý.

Možnosti nastavení záznamu videa AVCHD a MP4

Videoklipy:

  • Formát AVCHD: Kompatibilní s formátem AVCHD Ver. 2.0 Video: MPEG-4 AVC/H.264 Audio: Dolby Digital 2ch (256Kbps), vybavený technologií Dolby Digital Stereo Creator.
  • Formát MP4: Video: MPEG-4 AVC/H.264 Audio: MPEG-4 AAC-LC 2ch

Možnosti záznamu PAL/NTSC – 50p/60p. Zde je možnost zvolit si buď evropskou normu PAL či americkou NTSC. Máme tedy možnost natáčet video v až 60i/p v Japonsko americkém nastavení. Naše evropská má nejvýše 50i/p (prokládaných/celých snímků za vteřinu).

Ukázky pořízeného videa

Videoklipy v nezmenšené podobě můžete stahovat z Ulož.to. Heslo: RX10.

Příslušenství dosti chudé

Opravdu není nikterak bohaté. Patnácti jazyčný návod, USB kabel k přenosu dat do počítače a dobíjení dodávaného akumulátoru, jak přes USB v počítači, tak ze sítě, k čemuž slouží adaptér a síťová šňůra. Dále důležitý popruh na krk a plastová krytka sáněk (na obrázku níže nezobrazena) pro připojitelné Sony příslušenství.

Příslušenství dodávané spolu s RX10

Kožené pouzdro je volitelnou (a šikovnou) doplňkovou součástí, která dokáže RX10 spolehlivě ochránit, bez nutnosti dokupovat objemnou foto brašnu.

 

Návod k použití je nejen v české mutaci nedostatečný

Mnoho jazyčný papírový návod dodávaný s tímto přístrojem je velmi stručný (38 stran) a nezaobírá se všemi potřebnými tématy. Je to jen jakási stručná příručka, která je velmi povšechná a povrchní. Opravdu smysluplný návod k použití je v PDF formátu ke stažení pouze v anglickém jazyce (177 stran).

Nebýt jeho, v několika případech bych s některými funkcemi a nastaveními jako neznalý všech odborných anglických názvů dosti tápal. Ani on-line česká příručka na stránkách podpory Sony není samo spásná, čtení v ní může být nepřehledné.  Zdaleka v ní není vše vysvětleno, jak by být mělo, aby nový majitel přístroj dokázal rychle zcela ovládnout a neztrácel vlastní drahocenný čas.

Sony si asi na našem domácím trhu s prodejem moc nevěří a podrobný český návod je pro ni asi málo podstatný. Jenže právě tyto nedostatky, některé potencionální zájemce mohou obecně odradit.

 

Fotogalerie

 

Zkušenosti

Když mi Sony DSC-RX10 přivezli, díval jsem se na tento přístroj trochu s nedůvěrou. Při postupném nabírání zkušeností jsem ale postupně tál a ve chvíli, kdy jsem jej měl vrátit, už mi bylo líto, že tak musím učinit. Z mého osobního pohledu a třech neděl zkušeností s ním, mně vychází, že se vývojářům Sony povedl další foto/video aparát, který dokáže zlomit srdíčko nejednomu uživateli a milovníku produktů značky Sony. Já jsem se s ním sžil dokonale. Mohu říci, že jsme k sobě v dobrém přirostli. Jeho tvar, ovládání, pestrost nastavení a výsledky zkoušek mě přesvědčili o tom, že těch cca 30 tisíc korun co u nás stojí, se fajnšmekrovi určitě vyplatí a bude s ním nadmíru spokojen. Samozřejmě má i drobné mušky k možnému vylepšení, ale ty jsou tak drobné, že se dají v klidu přehlédnout. U mě osobně je to první fotoaparát, který mě dokázal přesvědčit, že se i s takovým přístrojem dají natočit skvělé video záběry, po technické stránce v tomto cenovém segmentu trhu.

Trochu zamrzí chybějící možnost natáčet 4K video, které by tento přístroj posunulo mnohem dál. Mohl by více konkurovat GH4 od firmy Panasonic. Je nasnadě, že po technické vybavenosti by to nebyl problém. Nová 4K videokamera Sony FDR-AX100 má stejný snímací čip, a to je důkaz, že by to realizovat šlo. Sony si ale možná nechává otevřená zadní vrátka pro pozdější model. Budoucí „RX xx“ by tedy mohla zvládat minimálně i XAVC S video s bitrate 50 Mbit/s jako stávající videokamera HDR-CX900E stejného producenta. Už RX10 má společně AX100 a CX900 mimo čipu i velmi podobný objektiv.

Závěrečné shrnutí

Tento robustní kompakt s vizáží zrcadlovky se firmě Sony dozajista povedl. Dokáže totiž zvládnout velmi širokou škálu prací ve foto i video oblasti. Osobně zastávám striktní názor, že na natáčení videa je kamera a na fotografování fotoaparát, ale RX10 je přístrojem, který dokáže velmi dobře zastoupit obě varianty snímání a to statického i dynamického. Fotky i videozáznam v nejvyšší HD 50p kvalitě, jsou na vysoké úrovni. Práce je s tímto přístrojem intuitivní a rychlá. Vše se dá v nastavení rychle přizpůsobit, té které variantě práce, kterou zrovna vykonáváme, jedno je-li to fotografování nebo natáčení videa. Jako kameru jej mohu ovšem doporučit jen lidem s pevnýma netřesoucíma se rukama. Stabilizace je velmi dobrá, ale vše zachránit nedokáže. Velkou výhodou je v tomto, moci zastat tvořivou práci skrze OLED hledáček a to i při natáčení videa a přitlačení hledáčku k oku držení ještě o chlup zpevní.

 

Aktuální cena Sony Cyber-Shot DSC-RX10 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Chybí elektronický návod v přístroji + Formát fotografií 3:2
– Chybí podrobný český návod + PAL i NTSC norma videa 50p/60p
– Líný zoom při natáčení videa + Snímáni i videa skrze živý náhled v hledáčku

Za zapůjčení děkujeme firmě

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.
Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.
Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek