Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Sapphire Pure Mini 785G: nový mini základ pro plnotučné HTPC

19. 05. 2010

Již brzy by se na našem trhu měla objevit nová miniITX základní deska pro platformu AMD. Narozdíl od podobně malých (17x17cm) desek platformy Intel, které vesměs sází na pomalé Atomy, Pure Mini 785G dovolí osadit i výkonné procesory od AMD.

Byť velmi malá základní deska, nabízí v podstatě srovnatelné prvky, jako běžné mikro nebo full ATX desky (samozřejmě kromě menšího počtu portů). Platforma je AM3 s DDR3 paměťmi, které jsou úspornější, než starší DDR2. Moderní čipová sada disponuje integrovanou výkonnou grafickou kartou Radeon HD 4200, dokonce s vlastními 128 MB grafické RAM. Chlazení je řešeno pasivně, byť dobré větrání skříně nedoporčujeme podceňovat. Nutné HDMI rozhraní nechybí, nicméně lehce postrádáme digitální zvukový výstup. Respektive chybí jen konektor, na základní desce jsou vyvedeny patřičné piny.

Pokud chcete stavět opravdu malé HTPC, přitom ale bez výkonových kompromisů (ve srovnání s Atomy), jeví se Sapphire Pure Mini 785G jako hodně dobrá volba. Byť poněkud dražší (prozatím je oznámena cena přes 2500 korun).

PS: na známém českém HW webu již vyšla recenze této desky. Nicméně například měření spotřeby probíhalo s procesorem s TDP 95 W, který se do HTPC pro svou spotřebu nehodí. Některý z 45W procesorů AMD by této desce slušel samozřejmě lépe. Stejně tak nějaký účinný zdroj lépe vyhovující malým odběrům HTPC sestavy. Ale o tom jsme již v minulosti psali…

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Nepřehlédněte

Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek