Čtvrtek , 09. 01. 2025

Vladan

Semafory s umělou inteligencí mohou snížit emise z vozidel

16. 11. 2023

16. 11. 2023

Znečištění motorovými vozidly významně přispívá ke znečištění ovzduší na celém světě, což z něj činí globální i místní problém. Je zodpovědné za uvolňování znečišťujících látek do atmosféry, jako je oxid uhelnatý, oxidy dusíku, pevné částice a uhlovodíky.

Snížení emisí

Aby se snížila tato nebezpečná forma znečištění ovzduší, výzkumník používá strojové učení k vytvoření systémů řízení semaforů, které jsou společensky a ekologicky uvědomělé, takže jsou ideální pro snižování emisí z vozidel. Yu Yang, odborný asistent informatiky a inženýrství na P.C. Rossin College of Engineering and Applied Science a jeho tým pracují na tříbodové strategii, která by umožnila pravidelnější dopravní tok s méně nebo kratšími zastávkami.

Auta stojící na semaforech v přeplněných městech významně přispívají k lokalizovanému znečištění ovzduší. Touto činností jsou zvláště postiženi jedinci, kteří mají astma nebo jiné zdravotní poruchy, které zvyšují jejich citlivost na částice ve vzduchu. Výzkumníci vytvoří levné mobilní zařízení se senzorem kvality vzduchu, které bude lokalizovat oblasti s vysokým znečištěním a porozumí ekologickým potřebám různých míst. Například nemocnice může být domovem pro vyšší počet zranitelných lidí, kteří vyžadují větší ochranu.

„Tato data použijeme k vývoji prostorově-časového modelu učení difúze grafů, abychom určili dopravní situaci v našem testovacím městě Newark, New Jersey,“ řekl Yang. „Jinými slovy, jak vypadá doprava a znečištění ovzduší v různých časových okamžicích na různých místech?“

Pomocí techniky zesíleného učení vědci prozkoumají, jak regulace dopravních signálů zlepšuje kvalitu ovzduší tím, že zohlední dopravní signály v okolí města a prozkoumají jejich fungování.

První svého druhu

    „Jde o první projekt svého druhu, který začlenil sociální složku do systému řízení dopravy,“ řekl Yang. „Při řešení skutečného problému bereme technický i sociální pohled.“

    Výzkumníci také vezmou v úvahu interakce mezi člověkem a systémem, které zahrnují to, jak si jednotlivci skutečně vybírají a používají automobily v městském prostředí. Yang tvrdí, že předchozí výzkum v této oblasti vychází z předpokladu, že si lidé vybírají své jízdy náhodně. To však není pravda, což naznačuje, že algoritmus týmu lze zlepšit použitím tohoto druhu dat, aby bylo přesnější předpovídat, jak uživatelé skutečně interagují se systémem.

    K TÉMATU  SONY GP-AVT 1: Držák s ovládáním kamery a ministativ v jednom

    Hlavním cílem společnosti Yang je vytvořit webový systém, který obyvatelům měst ukazuje úrovně kvality ovzduší specifické pro dané místo, aby se mohli kvalifikovaně rozhodovat o tom, co dělají, kdy to dělají a kde to dělají. Tento systém by byl doplněn modelem řízení dopravy, který by úředníkům městské dopravy umožnil řídit signály v reálném čase a přizpůsobovat je tak, aby změnily jejich fungování za účelem zmírnění kvality ovzduší v nejvíce znečištěných oblastech.

    Zdroje článku:
    sdílet
    tisknout

    Témata pro vás

    Výběr článků

    Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

    Budoucnost technologií přináší nekonečné možnosti a inovace, a rok 2024 slibuje být naplněný revolučními změnami. V našem článku se podíváme na Top 10 trendů, které budou formovat technologickou krajinu. Od umělé inteligence až po pokročilé ekologické technologie – představíme vám klíčové směry, které definují budoucnost a ovlivní způsob, jakým interagujeme s technologiemi ve světě, který se neustále vyvíjí

    Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

    Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?

    Odebírat novinky

    Přihlásit se

    Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

    Nahlásit článek