Čtvrtek , 20. 06. 2024

Květa

Tajná služba a vládní agentury nezákonně používaly údaje o poloze smartphonu

02. 10. 2023

02. 10. 2023

Nedávná vládní zpráva potvrzuje, že americké agentury, včetně celních a pohraničních úřadů, porušily zákon použitím údajů o poloze získaných z aplikací pro iPhone a Android. V roce 2020 se tvrdilo, že americká agentura pro imigrační a celní prosazování koupila získaná data, aby obešla zákony omezující používání údajů o poloze od telefonních společností. Agentura pak použila data ke sledování a nakonec zadržování imigrantů.

Agentury zakoupily přístup ke komerčním telemetrickým datům

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS) zprávu potvrdilo. Konkrétně byla zveřejněna nová zpráva Úřadu generálního inspektora nazvaná „CBP, ICE a tajná služba nedodržovaly zásady ochrany osobních údajů nebo nevytvářely dostatečné zásady před získáváním a používáním komerčních telemetrických dat“.

Zatímco části zprávy jsou redigovány, říká se v ní, že tyto agentury „zakoupily přístup ke komerčním telemetrickým datům (CTD) shromážděným z mobilních zařízení, která mimo jiné zahrnovala historickou polohu zařízení“. Zpráva podrobně popisuje vyšetřování několika vládních agentur, ale tato práce také odhalila případ jednotlivce v jedné agentuře využívající sledování polohy pro osobní použití.

“Zjistili jsme jeden případ, kdy, nesouvisející s vyšetřováním, zaměstnanec CBP nevhodně použil CTD ke sledování spolupracovníků,” uvádí zpráva. “Jedinci řekli spolupracovníkům, že sledovali svou polohu pomocí CTD.”

Nakupování takových dat není nezákonné, ale..

V tom případě byla stížnost podána jiným zaměstnancem a byla „administrativně vyřešena“. Pro vládní agentury není nezákonné kupovat komerčně dostupná data pro použití při vyšetřování. Nicméně použití takových údajů „v rámci federální vlády je kontrolováno“ a agentury „jsou povinny provést posouzení dopadu na soukromí (PIA) před vývojem nebo pořízením IT, které shromažďuje, udržuje nebo šíří informace v identifikovatelné formě.

“CBP, ICE a Secret Service nedodržovaly zásady ochrany osobních údajů ministerstva ani nevyvinuly dostatečné zásady před pořízením a použitím CTD,” pokračuje. “Konkrétně komponenty nedodržovaly zásady ochrany osobních údajů DHS a zákon z roku 2002 tím, že zajistily, že schválily CTD PIA.”

K TÉMATU  Jaký blu-ray přehrávač? Anebo raději MMC či HTPC?

“K tomuto selhání došlo proto, že součásti neměly dostatečné vnitřní kontroly k zajištění souladu se zásadami ochrany osobních údajů DHS,” uvádí zpráva, “a protože DHS Privacy nedodržovalo ani nevynucovalo své vlastní zásady a pokyny na ochranu soukromí.”

Co se stane dál?

Zpráva uvádí osm doporučení, která se týkají především vytváření nových postupů a jejich implementace. Vnitřní bezpečnost souhlasila se šesti z doporučení. Nejvýznamnější je, že odmítla doporučení zprávy, že používání všech takových lokalizačních údajů bude přerušeno, dokud nebudou zavedeny nové postupy.

“Nesouhlas,” říká DHS v reakci. “CTD je důležitým přispěvatelem mise do vyšetřovacího procesu ICE, protože v kombinaci s dalšími informacemi a vyšetřovacími metodami může zaplnit mezery ve znalostech a vytvořit vyšetřovací stopy, které by jinak mohly zůstat skryté.”

“V souladu s tím,” říká, “pokračující používání CTD umožňuje ICE HSI úspěšně plnit své poslání v oblasti vymáhání práva.”

Prodej dat jako běžná praxe

Samostatně bylo v roce 2018 zjištěno, že navzdory pravidlům ochrany osobních údajů App Store společnosti Apple v té době několik aplikací sledovalo přesné údaje o poloze a prodávalo je. Bylo například zjištěno, že WeatherBug prodává data včetně přesné zeměpisné délky a šířky 40 společnostem.

Apple v té době požadoval, aby aplikace anonymizovaly data předávaná inzerentům za účelem ochrany jednotlivců. Tato data byla shromážděna a prodána aplikačními firmami bez svolení uživatele. V roce 2018 Apple představil Intelligent Tracking Protection v Safari, aby tomu čelil.

V roce 2021 pak Apple představil App Tracking Transparency. Vyžaduje, aby všechny aplikace výslovně požádaly o povolení ke sledování uživatele. Není divu, že když jim byla předložena informace o tom, že jsou sledováni, řada uživatelů iPhone odmítla povolení. Co může být překvapivější, je to, jaký rozdíl to přineslo reklamnímu průmyslu. V únoru 2022 Facebook oznámil, že utrží 10 miliard dolarů, konkrétně kvůli transparentnosti sledování aplikací.

K TÉMATU  Evropská HDTV bude s Dolby

Pokud používáte aplikace využívající údaje o poloze nebo jakékoliv jiné údaje, vždy se najde společnost, která může s těmito daty obchodovat a vy s tím bohužel nic neuděláte.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Nepřehlédněte

Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek