Sobota , 21. 09. 2024

Oleg

Hybrid SONY NEX-VG20EH – fotoaparát s tělem a vlastnostmi videokamery

18. 04. 2012

18. 04. 2012

Neuběhl ani rok od představení přímého předchůdce (NEX-VG10) a na domácím trhu se objevila novinka, tentokrát pod názvem NEX-VH20EH. Novější typ má několik podstatných vylepšení, kvůli kterým se vyplatí podívat se na tuto videokameru připomínající značně rekvizitu z nějakého sci-fi filmu obšírněji a zjistit tak, o kolik se přiblížila ideálu zkušenějších zájemců o natáčení velmi kvalitního Full HD videa a to i při 50p. Inovací prošlo hlavně tělo kamery, jejíž kvalitu podtrhuje fakt, že je vyráběno přímo v Japonsku. 

Zato objektiv je původem z Číny a inovace se ho nejspíše vůbec nedotkly. Co se týká kvality jeho optické části, je na vysoké úrovni a obraz zaznamenaný jeho prostřednictvím snese srovnání s profesionálními „skly“.

 

 

 

Aktuální cena Sony NEX-VG20 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

První seznámení

Bylo lehce rozpačité. Po otevření krabice jsem si nebyl na první pohled jistý, zda se někdo nespletl a neposlal mi rekvizitu do nějakého sci-fi filmu z blíže neurčené budoucnosti. Kamera v krabici vypadala spíše jako nějaká technická pomůcka či zbraň mimozemské civilizace. Tak na mě zapůsobil její dizajn po tom, co jsem ji poprvé spatřil na vlastní oči.

Jako vždy jsou fotografie produktu lehce zavádějící, a až její spatření na vlastní oči a první ohmatání člověk zjistí s čím, že má tu čest. Kamera již od prvního pohledu a následného uchopení budí zasloužený respekt. I tak jsem byl při setkání s ní trochu rozpačitý. Neobvyklá konstrukce je, co se vzhledu týká opravdu originální. O tom jsem se mohl přesvědčit i v době testování.

 

Originální vzhled

Nepamatuji se, že by některá z mnou zkoušených kamer v terénu budila takovou pozornost, jako právě tato. A, i když je to s tímto dizajnem u Sony vlastně již druhá kamera v pořadí, je jasné, že se zdaleka neokoukala.

Na tomto místě se neubráním srovnání první varianty videokamery NEX-VG s tou modernější současnou.

Porovnání NEX-VG10E z listopadu roku 2010 a NEX-VG20EH ze srpna roku 2011, kdy byly tyto kamery uvedeny na český trh.

Poznámka: Technické údaje obou najdete pod hypertextovými odkazy.

Po necelém roce se na náš trh dostala inovace původní NEX-VG desítky, která byla obecně hodně kritizována a domnívám se, že plným právem. Tvůrce novější verze si vzali v mnohém ponaučení a kameru více přizpůsobili potřebám tvůrců, kteří mají i přes výtky ke staršímu modelu stále chuť s ní pracovat.

 

CMOS Exmor APS-C

Ve výčtu změn započněme tím, co je ukryto za objektivem, který zůstal v základní výbavě stejný. (Ten rozebereme podrobněji později.) Je to Exmor CMOS APS HD snímač. Oproti „desítce“, která měla APS-C „pouze“ 14,2 megapixelů si „dvacítka“ polepšila téměř o dva další miliony obrazových bodů a může se tak pochlubit 16,1 megapixelů vtěsnaných ale na stejnou plochu snímače 23,4 mm x 15,6 mm.

 

Nově i více pohyblivý a dotykový displej

Dalším významným počinem bylo osazení novějšího typu dotykovým LCD panelem, který tentokrát celkem vítám, protože nastavování „desítky“ ozubeným kolečkem a tlačítky kolem něho, které imitovaly jakýsi pomyslný ovládací kříž na ploše pod LCD panelem, bylo dosti krkolomné a tím pádem dosti nepohodlné. Na novince se dá otočit o 180° a není již problémem sledovat sám sebe před objektivem nebo displej přiložit „naruby“, zpět k tělu kamery s obrazovkou směrem do prostoru jako je to běžné u ostatních typů kamer. (VG10 toto neumožňovala, protože zobrazovač šel otočit vertikálně jen o 90°.)

Méně pohodlné ovládání všech nastavení na těle starší NEX-VG10E

Zbylá ovládací tlačítka pod obrazovkou na novější NEX-VG20EH

 

Tělo kamery – bytelná záležitost

Tělo kamery je z matného tvrzeného plastu. Úchopová část pro pravou ruku je zdrsněna strukturou připomínající vepřovou kůži. Je to však pouhý plast. Vnější strana LCD panelu je jemně vroubkovaná. Tak jemně, že to není okem vidět. Zjistíme to až ve chvíli, kdy po ni přejedeme horizontálně nehtem.

Ozubené kolečko ovládání se přesunulo pod přední část těla videokamery na straně zobrazovače z tekutých krystalů.  Ubylo mu tím práce. Zastává nyní jen funkci výběru a nastavení manuálního nastavení. Vlevo od něj je tlačítko MANUAL, které jak název napovídá, přepíná kameru mezi automatickým a ručním módem nastavení. Vpravo od něho je další tlačítko FOKUS, které sestoupilo z plochy pod LCD panelem staršího přístroje pod něj, hned vedle dvířek šachty na paměťovou kartu. Tam rovněž přepíná přechod od ručního a automatického ostření a zpět.

Stejná a na stejném místě jako u předchozího typu zůstala šachta pro paměťové karty. Ta je zde životně důležitá, protože ani jeden z typů NEX-VG nemá žádnou vestavěnou paměť.

Jinak nedoznala levá strana kamery (z pohledu od hledáčku) žádných dalších, byť kosmetických změn

 

Teď přeskočíme na stranu pravou, kde nás čeká taktéž oproti staršímu typu několik změn…

 

 

 

Konektory A/V R, sluchátka, síťové napájení, USB a HDMI

Na NEX-VG20EH přibil A/V R konektor pro připojení propojovacích kabelů s televizí či multimediálními přístroji typu rekordér. Je tam možno zapojit také ovládání aktivní rukojeti na stativu. Nad ním je zelený 3,5 mm konektor typu Jack pro připojení sluchátek k případnému reálnému odposlechu zvuku, který mikrofon kamery právě zachytil. Ze sluchátek je samozřejmě možno poslouchat i zvuk z natočených záběrů přehrávaných samotnou kamerou.

Druhá plastová mini dvířka ukrývají hned vedle zdířku síťového napájení, jejímž prostřednictvím se zároveň může dobíjet i akumulátor připevněný ke kameře v hluboké šachtě, kde se úplně schová i baterie s největší kapacitou, pro tuto kameru předurčenou. (Baterii lze zakrýt plastovou mřížkou dodávanou společně s kamerou.)

Poznámka: U kamery, která má ambice stát se kvalitou natočených záběrů pomocníkem leckterého profesionála bych předpokládal, že najdu v dodávaném příslušenství nabíječku baterií, aby nemusela být kamera z důvodu nabíjení odstavena od práce.

Pod dvířky napájení se ukrývá CHG oranžová dioda, která nás informuje o tom, že právě probíhá nabíjení akumulátoru. Po jeho plném zásobení proudem dioda zhasne.

Poznámka:  CHG dioda není umístěna nejšťastněji. Je totiž stíněna hřbetním řemínkem a k tomu, abychom se dozvěděli, zda ještě probíhá nabíjení, musíme přijít co nejblíže ke kameře, případně třmen odhrnout.

Třetí plastová dvířka ukrývají mini USB pro připojení PC, MAC nebo jiného externího zařízení. Harddisku, vypalovačky DVD/BD médií nebo USB flash paměti. Dále potom mini HDMI pro připojení k ploché TV nebo monitoru s HDMI vstupem. (Kabel nutno přikoupit.)

Nahoře v držadle se ukrývá ještě jeden konektor typu Jack 3,5 mm, tentokrát červený, do kterého můžeme zapojit externí mikrofon i s napájením z daného konektoru.

Hlavní rozdíly NEX-VG10E a NEX-VG20EH – pohled shora

 

Na horní části úchopu kamery s hřbetním řemínkem se nacházejí tři hlavní změny. Pro pohodlnější držení kamery v pravé ruce se objevila na novém typu kamery pod třmenem „boule“, která lépe zapadne do dlaně (kopíruje její prohlubeň) a kamera k ruce lépe přilne.

 

Jedno starší a dvě nová tlačítka

Na horní části novější kamery bytelného úchopu přibily v místě, kde se ocitá malíček dvě užitečná tlačítka první oválné – Rozšířené zaostření (funkce popsána níže) a druhé s červeným bodem uprostřed – další spoušť pro nahrávání, kterou použijeme v případě, když natáčíme kamerou z podhledu.

Třetím tlačítkem je v tomto případě spoušť PHOTO, která názvem prozrazuje k čemu je předurčena. Ta zůstala beze změn.

Další odlišnosti již nejsou na první pohled patrné. Musíme se za nimi ponořit do nitra přístroje.

 

Citlivost na osvětlení

U nového typu se oproti staršímu zlepšila z 11 luxů při (1/25, F 3,5) na 9 luxů při (1/50, F 3,5).

Mikrofon na NEX-VG20 je velmi neobvyklé konstrukce

 

Mikrofon

Integrovaný mikrofon snímá u VG20 i prostorový zvuk 5.1 Dolby Digitál AC-3. Starší kamera poskytovala pouze 2.0 Dolby Digital AC-3. Indikace úrovně signálu je graficky znázorněna na displeji. Úroveň citlivosti mikrofonu je možné upravit v menu. Jde také zapnout elektronické potlačení nárazů větru, kdy se oříznou hluboké tóny ve zvuku.

 

Rozpoznávání obličejů

To je také implementováno až do VG20. Rozeznává je automaticky a lze u nich nastavit v menu prioritu na tváře dospělých osob či dětí. Dá se ale i vypnout.

 

Rychlost závěrky

Opět doznala u VG20 zlepšení, ale pouze u videa od stejných ¼ sekundy na 1/8000 sekundy. V módu fotoaparátu zůstává od 30 sekund do 1/4000 sekundy.

 

Vyvážení bílé a volba scény

Naopak doznalo u VG20 zjednodušení na pouhé Venku 3200 K, Uvnitř 5800 K (Kelvina) a na jeden stisk.  Dá se ještě v menu jemně doladit posunem od nuly do mínus a plus 4 stupňů. Volba scény u VG20 dokonce zmizela úplně.

 

LCD panel a menu

Je u VG20 dotykový. Má uhlopříčku 3 palce, tedy 7,5 cm a skládá se z 921600 obrazových bodů. Menu v něm se dizajnem téměř shodne s nedávno testovanou HDR-PJ580VE, kde je možnost ho shlédnout v ilustračním videu.

Velmi podobné jsou i jednotlivé grafické informace na displeji. Po úvodní obrazovce se po cca třech sekundách přepne na druhou obrazovku, kde se objeví, na této kameře již třetí video/nebo druhá foto spoušť (podle módu nastavení), která je ve specifických okamžicích velmi užitečná.

 

Dvě základní zobrazení. První se po třech sekundách promění v druhé, vlevo dole třetí spoušť, vpravo zapnutý histogram

 

Poznámka: Bohužel pro informaci o délce právě natáčeného záběru musíte přejít dotykem na obrazovku úvodní a to je při použití optického hledáčku znemožněno tím, že se dá mezi jednotlivými zobrazovači přepínat, ale nikdy nezůstanou aktivní zároveň. Je také možné v menu zapnout hlavní obrazovou informaci na stálo, dotyková spoušť ovšem nebude k dispozici.

K TÉMATU  Novinkové notebooky MSI pro letošek

 

Zaostření a bodové měření světla

To probíhá buď plně automaticky, ručně nebo jednorázově dotykem na LCD panelu v místě scény, kde požadujete zaostření, případně z menu i jednorázové bodové měření světla. V tom případě se objeví na displeji dvojitý čtverec, který se drží na určeném místě až do doby, než zmizí při pohybu kamerou ze zorného úhlu pohledu. V případě potřeby se dá na obrazovce daná funkce zrušit dotykem na ikonu ruky s palcem nahoru a malým znaménkem x na prvé straně obrazovky.

Ruční nastavení expozice je zde možno přesně nastavit podle číselného označení na obrazovce (hledáčku). Napomáhá tomu histogram, jak ho známe z digitálních fotoaparátů nebo funkce Zebra, která v případě aktivace upozorňuje na přesvětlená (přepálená) místa ve scéně a to buď úrověň jasu 70 nebo 100IRE*. Ručně můžeme nastavit clonové číslo, čas závěrky a zesílení v decibelech až do 30 dB. V případě fotografování je možno nastavit hodnotu citlivosti snímání ISO.

*IRE (Institute of Radio Engineers) je měřítkem úrovně videosignálu, které se používá jako

základní úroveň jasu; referenční úroveň (prahová úroveň) je nastavena na 0 (%) a maximální úroveň (úroveň plně bílé) se nastavuje na 100 (%).

 

 

Hledáček se skvělou očnicí

Hledáček samotný sestává z 1 152 000 bodů o uhlopříčce 0,43 palce (1,1 cm). Na spodní straně má optickou korekci pro vady zraku. Jas jde nastavit na Standardní a Jasný, stejně jako je tomu u LCD panelu. Ani u něho se ale bohužel nedá přepnout do černobílého zobrazování. (Kamera v této cenové třídě by si tuto možnost určitě zasloužila.) Je polohovatelný. Na rozdíl od staršího typu je v příslušenství přibalena sluneční clona hledáčku, tzv. očnice. Je z pryže a po nasazení na hledáček je velmi účinnou zbraní proti parazitujícímu světlu, které proniká na čočku hledáčku a znemožňuje kvalitní pozorování snímané scény. Je velmi příjemná na dotek a schová spolehlivě oko i s brýlovou obrubou. Dá se nastavit pro pozorování jak pravým, tak i levým okem. Vynikající doplněk, který velmi zlepšuje komfort obsluhy přístroje.

Poznámka: Jediná výtka k hledáčku spočívá v tom, že tuhost v kloubu nastavování v cca 80° úhlu je nedostatečná. Aretace po stupních nemá. Jen hladce při požadovaném vychýlení klouže a to je problém při pevnějším nátisku očnice na oblast okolo oka. Nezůstává v požadované poloze a nepříjemně se přesouvá a tím mění úhel sklonu k tělu kamery.

 

Ručka – pevný úchop

Její bytelná konstrukce je zárukou pevného držení. S tubusem je spojena v jednom bodě a vylisována společně se skořepinou samotného těla. Má tři části. Zepředu mikrofon, který je možno účinně chránit protivětrnou ochranou ze syntetické kožešinky dodávané s příslušenstvím kamery a výše zmiňovaným kvalitním hledáčkem s optickou korekcí.

Mimo patic tu vidíme i druhou mechanickou spoušť vhodnou při natáčení podhledů

 

Dvě patice pro příslušenství

Na její horní straně se pod víčkem ukrývají dvě patice pro připojení příslušenství. Přední je aktivní, připravena na blesk značky Sony se zámkem (nutné pořídit zvlášť) a zadní obyčejná pro příslušenství bez možnosti přímého aktivního propojení s kamerou.

 

Záznamová média a parametry nastavení záznamu

Zůstala stejná jako v případě VG10 a to firemní Memory Stick PRO (-HG) Duo a více rozšířené SDHC/XC rychlostní třída 4 a vyšší. Vnitřní paměť přístroj pro uchování zaznamenaných událostí bohužel neobsahuje.

Kamera zaznamenává video v Full HD rozlišení AVCHD formátu MPEG 4 AVC/H.264. Kvalita videa zaznamenaná touto kamerou jsou oproti té starší výrazně rozšířena:

Nekvalitnější záznam v celých snímcích (PS) 50p, 28Mbit/s, dále 25p 24Mbit/s (FX) a 17Mbit/s (FH),

Třetí možností je video záznam ukládat v prokládaném 50i formátu ve čtyřech stupních kvality od nejvyšší: 24Mbit/s (FX), 17Mbit/s (FH), 9Mbit/s (HQ) a v nejnižší 5Mbit/s (LP).

Kameru je také možno přepnout do standardního PAL MPEG2 natáčení ve formátu 16:9 a 4:3.

Takto pořízená videa se dají v kameře mazat a nově i rozdělovat. Videa se dají též přímo kopírovat na externí médium HDD, DVD, BD, flash USB.

Při nastavení na Přímé kopírování z USB, kamera sama vytváří BDMV strukturu složek a dat pro přímé kopírování na optická média DVD a Blu-ray.

 

Objektiv – samostatná kapitola

Začneme technickou specifikací:

Název: SEL-18200

Bajonetové přichycení E-mount, 11 násobný optický transfokátor s optickou stabilizací, automatickým zaostřováním, s 17 optickými členy ve 12 skupinách, obsahující 4 asférické povrchy pro ještě lepší ostrost a kontrast. Obsahuje 7 lamelovou kruhovou clonu.

Světelnost F 3,5 – 6,3, nejvyšší clonové číslo F22 mód kamera, F 40 mód fotoaparát. Ohnisková vzdálenost f 18 mm – 200 mm (f 29 mm – 322 mm v režimu fotoaparátu a v režimu natáčení 3:2 f 27 mm – 300 mm, 16:9 f 29 mm – 322 mm přepočteno na kinofilmové políčko 35 mm.)

Průměr závitu filtru 67 mm

Poznámka: Všem doporučuji dokoupit si kvalitní skleněný ochranný UV filtr a ihned na stálo připevnit na objektiv. Přejdeme tak nejlépe mechanickému poškození přední čočky. Skleněný filtr je i účinnou ochranou i proti všem nečistotám, které jinak mohou ulpět na přední čočce. Případné poškození ochranného filtru je cenově mnohem výhodnější než oprava optiky objektivu samotného.

Hmotnost je 0, 524 Kg a rozměry: průměr 75,5 mm a délka 99 mm.

 

Původně pro foťáky

Objektiv na tomto přístroji patří původně do řady fotoaparátů s označením NEX. Dá se pořídit i samostatně. U nás od necelých 19000Kč. A, i když se tento objektiv vyrábí i v čistě černém provedení, je k tělu této kamery dodáván v barvě kovu, ze kterého je vyroben – kovově stříbrné, elegantně doplněn o černé ovládací prstence transfokátoru a zaostřování.

Japonští vývojáři v tomto případě odvedli kus dobré práce a spojení kovově lesklého objektivu s černým matným tělem kamery vypadá opravdu velmi poutavě.

Dizajn objektivu není sám o sobě úhelným kamenem tohoto optického „oka“. Podstatnější z pohledu kvalitně pořízeného videa či fotografií, je jeho optická část. Ta je v tomto případě na stejně vysoké úrovní, jako dizajn samotný. Kresba optických členů v něm obsažených je velmi dobrá. Není divu, vždyť je to v první řadě objektiv pro fotoaparáty. Soudkovité ani poduškové zkreslení nasnímaný obraz v celém rozsahu ohnisek nevykazuje.

Sony SEL 18200 maximální vysunutí prodlouží objektiv na dvojnásobek + sluneční clona

 

Tomu také nasvědčuje jeho stavba. Při ruční transfokaci (jiná není možná) se z objektivu vysouvá jeho vnitřní tubus a při maximálním zoomu se jeho délka téměř zdvojnásobí. Vysouvaný díl se neotáčí, a proto na něm může být připevněná plastová vykrojená sluneční clona, která je v příslušenství dodávaného ke kameře. Připojuje se taktéž bajonetovým úchytem.

 

Praxe (na místě je rozpačitost)

Tento objektiv je velice kvalitní. Jako objektiv k videokameře je z mého pohledu i tak víceméně nevhodným řešením. Přesněji řečeno, obsluha transfokátoru je dosti nepohodlná. Hluk z něho, je díky bezprostřední blízkosti mikrofonu zaznamenán a je rušivým elementem v nasnímaném zvuku. Slyšet je jak otáčení kroužku, tak mechanické vysouvání vnitřního tubusu a to dosti citelně. Koncové dojetí transfokátoru je velmi tvrdé a hlučné. U fotografování je to jedno, ale filmování s použitím zoomu to nepřiměřeně narušuje.

Poznámka: Chceme-li s touto kamerou pořizovat bezchybné záběry, bude lepší se transfokaci za chodu přístroje raději vyhnout. Lépe je natáčet filmovým způsobem, dovolí-li to povaha natáčené scény. Nastavit požadovaný výřez obrazu transfokátorem, natočit scénu, změnit parametry, opět natáčet atd., atd.

Osobně jsem dlouho nebyl schopen plynulého odjetí zoomem od objektu. Nájezd ještě jakž takž šel zrealizovat, opačně to bylo velmi pracné a výsledek neuspokojivý, protože otáčení kroužku zoomu je velmi tuhé a díky tomu je také posuv trhaný. Nájezdy zoomem na detail musí být plynulé a také dosti pomalé, jinak se obraz nestačí v automatickém režimu přeostřit a „dýchnutí ostřící automatiky je velmi znatelné a zkazí spolehlivě daný záběr. Dá se tomu předejít jedině ručním nastavením kamery a pro jistotu i zkouška nanečisto.

 

Zámek zoomu

Je šikovná věc, protože bez něho by byl samo posun vyjíždějící části transfokátoru mnohdy velmi nešikovný až obtěžující.

Poznámka: Osobně bych uvítal možnost uzamčení v každé jeho poloze, zejména pak pří úplném přiblížení objektu. Zapomenete-li v případě, že snímáte scénu jinak, než vodorovně držet kroužek zoomu rozpohybuje se sám vlastní vahou a začne se vám měnit ohnisko natáčeného záběru, což je dosti nemilé. Na druhou stranu je to možné využít i k uměleckému záměru. Negativa z toho vyplývající bohužel převažují.

Zámek je z pohledu natáčejícího vpravo. Praktičtější umístění by bylo dle mého soudu na opačné straně. Stávající umístění ztěžuje manipulaci s ním. Osoba natáčející ho má přes ruku, navíc těsně pod mikrofonem. Není na něj tudíž dobře vidět a nahmatat ho při natáčení je dosti problematické.

 

Ruční ostření prstencem

Mechanické zostření také není úplně ideální. Vroubkování prstence je příliš jemné. Navíc téměř nevyčnívá nad tělo objektivu a jeho chod je naopak od zoomu hodně jemný a přesné zaostření zejména při natáčení je tak velmi ztíženo, protože snadno cílový bod přejedeme. Zde by byla naopak na místě větší tuhost a odpor při jeho otáčení.

Poznámka: Rýhování prstence zaostření by mělo být hrubší a více vystupovat nad okolím zaostřovacího kroužku. Anebo by měl být alespoň širší, nejméně tak, jako je tomu u prstence zoomu. Jedna z těchto úprav by byla velmi užitečná. Plast bych nahradil tvrdší pryží.

 

Rozšířené zaostření a Peaking

Ruční zaostření velmi usnadňují dva faktory. Tzv. Rozšíření zaostření, kdy se zvětší na zobrazovači obraz do té míry, že jsme schopni daleko přesněji zacílit na požadované místo a funkce Peaking, která nám barevně zvýrazní hrany objektů ve scéně a velmi usnadní zaostření na dané místo. Máte na výběr ze tří barev – bílá, modrá a žlutá. Jejich zvýraznění lze nastavit ve třech stupních mohutnosti. Při rozšířeném zaostření, které se aktivuje na horní přední straně těla u druhé spouště nahrávání se Peaking deaktivuje a obraz je zvětšen cca 4x.

K TÉMATU  Výměna displeje u mobilu: Zvládne ji každý kutil

 

Vodící mříž

Její aktivací v menu se nám objeví na zobrazovačích a usnadní nám komponování záběru, např. do tzv. Zlatého řezu.

 

Hloubka ostrosti

S tímto přístrojem je možné za velmi dobrých světelných podmínek využívat pro profesionálnější vyznění záběrů hloubku ostrosti. Je třeba volit ruční nastavení zaclonění objektivu a využít také k tomuto účelu transfokátoru, kdy hloubka pole ještě více vynikne. Velikým pomocníkem je při tom zvýraznění hran funkcí Peaking, která nám dokáže přesně ukázat míru zaostřeného pole v záběru.

 

Automatické ostření

Zaostřování probíhá poměrně svižně. Jeho přesnost ubývá úměrně množství osvětlení zabírané scény. Automatika má také značné zpoždění při rychlejší transfokaci. Trvá jí zpravidla i několik sekund než se najde a správně zaostří. Transfokace tedy musí probíhat pozvolna, anebo se jí pokud možno při natáčení vyhneme úplně.

Poznámka: Automatika má také výrazný sklon zaostřovat na střed obrazu, proto buďte opatrní a využívejte Peaking, abyste předešli rozčarování při pozdějších úpravách natočeného materiálu. V hledáčku se to dá snadno přehlédnout.

Jednorázové zaostření při natáčení v automatickém režimu není bohužel možné. Prstenec reaguje až ve chvíli, kdy přepneme na ostření ruční. Při focení se využívá jednorázového zaostření při namáčknutí spouště AF-S nebo AF-C (změna se provádí v menu), kdy je zaostřování kontinuální – scéna je zaostřována při namáčknutí neustále.

 

Ruční ostření

Zaostřujeme pomocí prstence MF – při natáčení videa. V módu fotografování Je k dispozici ještě DMF, kdy zaostříme namáčknutím spouště a v případě potřeby doostříme prstencem na objektivu.

Zaostření je možné od 30 cm při nejširším záběru a 50 cm při největším přiblížení.

 

Stabilizace obrazu

U tohoto objektivu je stabilizace velmi účinná, jak to Sony ostatně v posledním období neustále dokazuje. Ale je součástí přímo objektivu. Kamera samotná ji tedy neobsahuje a míra stabilizace se odvíjí od její podpory v ostatních objektivech, které jsou s bajonetem kompatibilní s tělem kamery samotné.

V případě potřeby je na výběr z mnoha dalších objektivů

Natáčení

Automatické nastavení parametrů kamery je spolehlivé a ve většině běžných situací splní svůj účel dokonale. Její místo je všude tam, kde nelze před záběrem odhadovat, jaké nastavení zvolit. I pro zkušené kameramany může být dobrým sluhou. V ručním nastavení je ovšem jistota kvalitního záběru samozřejmě mnohem vyšší.

 

Ruční nastavení – neponechejme nic náhodě

Kamera skrývá dostatečné množství možností manuálního nastavení a to jak v menu, tak i ovladači na těle kamery. Vše důležité je zde možné ovlivnit a vyprodukovat tak co nejlepší možné záběry, které kamera ze své podstaty umožňuje. V případě potřeby se snadno vrátíme zpět k plnému nebo jen částečnému automatickému nastavení. Některé ovládání funkcí je zdvojeno a jde realizovat jak tlačítky na těle kamery, tak přes dotykový displej.

 

Vybroušená expozice

V ručním nastavení je možné ovlivnit jednotlivé parametry řízení správné expozice a to nastavením clonového čísla, času závěrky, nastavení zisku, v případě fotografie citlivosti ISO. Vše lze nastavit nezávisle na ostatních položkách.

Ještě je možno jemné doladění expozice skrze dotykový displej plus mínus 2.0EV po 0,3 krocích.

 

Kvalitní držení, skvěle padne do ruky

Držení kamery je velice subjektivní záležitostí. Moje zkušenost je taková, že kamera se drží v rukou velmi dobře. Její hmotnost výrazné napomáhá dobrému usazení v dlaních. Očnice hledáčku skvěle sedí a přispívá pohodlnému natáčení. Zpočátku můj ukazováček navyklý z ostatních kamer stále šmátral a snažil se najít kolébku zoomu. Chvíli to trvalo, než jsem se plně adaptoval na transfokaci přímo na objektivu. Obecně jsem se s touto kamerou cítil velmi dobře a rychle se s ní dokázal sžít. Při druhém delším testování jsem měl pocit, jako bych s ní byl srostlý a záběry byly díky tomu přesně cílené. Mohl jsem se plně soustředit na samotné natáčení. Nic na kameře nepřekáželo. Vše je na správném místě a napomáhá kvalitní práci.

Strohá zadní část – ovladač zapnutí, středová spoušť a přepínač video/foto

 

Tento přístroj nám bohužel nedává možnost, jakkoliv ušetřit drahocennou energii v akumulátoru. Žádný přechod do pohotovostního režimu není možný. Kamera se dá jen zapnout vypnout prstencem kolem hlavní video spouště s aretací v podobě malé zelené pojistky, která se musí před přepnutím zamáčknout. Kamera napájená akumulátorem se vypne sama po pěti minutách nečinnosti.

Kinotón se dá se nastavit v menu přístroje. Barva natáčené scény se více blíží natáčení na filmové kamery. Barevné podání je chudší, než je tomu při klasickém nastavení bez této funkce.

 

Fotografování – opravdová kvalita

Fotografie jsou z tohoto fotoaparátu zabaleného do těla kamery podle očekávání na vysoké úrovni. O tom se každý snadno přesvědčí v ukázkovém souboru níže. Dá se fotografovat po třech kvalitativních stupních v rozměru fotografie JPEG 3:2  – 16,0M (4912 x 3264), 8.4M (3568 x 2368) a 4,0M (2448 x 1624) a 16:9 – 13,6M (4912 x 2760), 7,1M (3568 x 2000) a 3,4M (2448 x 1376)

Fotit je možno nově i do RAW surového datového formátu. Potom ale nefunguje logicky nastavení velikosti rozlišení fotografií. ISO lze nastavit v rozmezí od 100 do 25600.

V módu fotografování funguje kamera jako čistokrevný digitální fotoaparát. Zaostřuje po namáčknutí až v devíti zónách. Snímání fotografií jde realizovat jako Jeden snímek, kontinuální snímání, Expoziční řada po 0,3EV a nebo 0,7EV (expoziční hodnoty)

Poznámka: V módu kamera bohužel nejde zároveň zaznamenat statický snímek. V módu fotografie se zaznamenaný okamžik na rozdíl od ostatních kamer Sony na displeji „nezmrazí“. Je indikován pouze falešným zvukem závěrky fotoaparátu.

 

 

 

 

Fotografie z kamery SONY NEX-VG20EH jsou špičkové. Prohlédnout si můžete i originály

 

Baterie aneb kolik vydrží?

NP FV 70 je dodávána s kamerou a nabíjí se skrze kameru síťovým adaptérem. Její plné nabití trvá přibližně 150 minut a dokázal jsem s ní zaznamenat při běžném provozu cca 60 minut videa a několik desítek fotografií, než se úplně vyčerpala.

Návod je česky a je přibalena papírová brožurka. Není stručný ale ani obšírný. Stejná verze se dá stáhnout v PDF ze stránek Sony. Podrobnější návod, lehce interaktivní je na přibaleném CD, mj. s firemním softwarem PMB (Picture Motion Browser) ve verzi 5.8.2, který se stará o správu videa a fotografií. Dá se s ní dělat i jednoduché úpravy zaznamenaných materiálů a jejím prostřednictvím se přesunují data z kamery do PC nebo MAC.

S adaptérem LA EA2 se výrazně rozšíří portfolio použitelných objektivů A-mount

 

Ke kameře lze připojit mimo vlastní řady objektivů s bajonetem E-mount, také další objektivy určené k zrcadlovkám Sony A-mount a to přes adaptér LA-EA2, který zajistí souvislé automatické ostření skoro se všemi A-mount objektivy.

 

Koupit, nekoupit?

Tato kamera je velmi silným nástrojem ve snaze o natočení velmi dobrých záběrů po technické stránce. Nejvýraznější slabinou je tu práce s transfokátorem. Výrazně zde chybí elektronický posuv zoomu, který zbytečně kazí celkový, jinak velmi dobrý až vynikající dojem z kamery obecně. Při pokusech o dynamickou práci se zoomem se budou lidé zajisté potýkat s překážkami, které je budou nemile obtěžovat. Ani světelnost objektivu velmi nepotěší, zvláště za použití horní hranice transfokátoru. Clonové číslo 6,3 poskytuje možnost kvalitních záběrů jen za velmi dobrých světelných podmínek. Ani počáteční clonové číslo 3,5 není pro natáčení v přítmí ideální.

Naštěstí se dají objektivy obměňovat a světelnější „skla“ určitě vyhoví daleko více a odstraní výše zmiňované problémy. To ovšem také zvedne výrazně náklady spojené s nákupem již takto dosti drahého přístroje. Elektronický posuv zoomu bohužel z podstaty stavby kamery není možný. Toto je dle mého názoru nejslabší článek této videokamery a v případě zájmu o ni, je s tím potřeba počítat.

Sony zde s tímto přístrojem ukázalo, že dokáže být na pomyslné špici pelotonu v segmentu videokamer, protože kamerová část i přes její relativní jednoduchost poskytne lidem se zájmem o natáčení opravdu vysoce kvalitních záběrů opravdu úctyhodný výsledek. Vyplatí se domnívám se ale hlavně těm, kteří chtějí mít v první řadě kameru, ale s ní v jednom i velmi kvalitní fotoaparát.

Poznámka na závěr: Kdybych si měl vybírat mezi zrcadlovkou, která umí i dobře natáčet video nebo tuto kameru, která skvěle fotografuje, šel bych bez váhání do tohoto přístroje. Kamera se mnohem lépe drží. Je mnohem lépe přizpůsobena pohodlné práci bez drahých doplňků, které potřebují digitální zrcadlovky, aby se s nimi dalo dobře natáčet video. Tato kamera potřebuje k vynikajícím výsledkům pouze sadu dalších objektivů a jinak si vystačí jako videokamera i fotoaparát téměř dokonale. Vybírat mezi kvalitním fotoaparátem s možností natáčet nebo kameru s možností i kvalitně fotografovat byla by pro mne osobně Sony NEX-VG20EH jednoznačným řešením.

 

Aktuální cena Sony NEX-VG20 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

zápory klady
– Ruční transfokace – zvuky objektivu přenášeny do mikrofonu + Velmi kvalitní video a fotografie
– Malé, obtížně nahmatatelné ovládací prvky manuálního nastavení + Tři video a dvě foto spouště
– Hledáček a LCD panel nezobrazují současně + Kvalitní optická část
– Při automatickém ostření ve video módu nelze jednorázově doostřit + Účinná očnice na kvalitním optickém hledáčku

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?
Na tuto kameru jsme se po NiceBoy VEGA 6 star těšili hodně. Dokázal výrobce vyladit nedostatky u své vlajkové lodi s cenovkou, která již nepromíjí chyby? Stabilizace obrazu u 4K rozlišení, schopnost natáčet 1 440p při 60 FPS, kompresní formát H.265, zcela nový design a stylové dálkové ovládání a jiné vlastnosti zní výmluvně.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek