Čtvrtek , 18. 04. 2024

Valérie

Jak využít USB port na domácím routeru

29. 01. 2013

29. 01. 2013

Mnoho bezdrátových směrovačů určených pro použití v domácnosti je dnes již vybaveno USB portem. Ten má ve většině zařízení dvě základní využití. Buď k němu „připíchnete“ tiskárnu, a získáte tak možnost snadno tisknout z libovolného zařízení, nebo připojíte USB disk a můžete sdílet svá data s celou domácností.

Jenže jak sdílení dat a síťovou tiskárnu správně nastavit? To se dozvíte v následujících odstavcích. Periferie budeme připojovat k oblíbenému domácímu směrovači TP-LINK TL-WR1043ND, který můžete pořídit za doporučenou koncovou cenu 1366 Kč včetně DPH.

 

Připojení a nastavení USB disku

Ačkoli se může na první pohled zdát připojení externího disku ke směrovači obtížné, opak je pravdou – sdílení dat zvládne i začátečník. Nejprve připojte USB disk, který chcete sdílet na síti, do USB portu svého směrovače. Nezáleží na tom, zda je to obyčejný flash disk či klasický externí disk – připojit můžete obojí.

Nyní se přihlaste do administrace svého směrovače – stačí zadat jeho adresu do internetového prohlížeče, například http://192.168.2.254/ (vaše adresa může být v závislosti na konfiguraci sítě jiná).

Nyní ale už k samotnému nastavení na směrovači TP-LINK TL-WR1043ND. Po přihlášení do administrace se přepněte vlevo na záložku „USB Settings“, kde byste měli vidět již připojený disk. Pokud tomu tak není, klikněte na tlačítko „Rescan“ a případně disk odpojte a znovu připojte ke směrovači.

Pokud se vám disk nedaří připojit, zkontrolujte, v jakém je formátu. Starší směrovače totiž nepodporují systém souborů NTFS, u těch novějších byste v této souvislosti již neměli mít problém. Podporované systémy souborů si ale vždy raději ověřte v manuálu ke svému zařízení.

V záložce Storage Sharing můžete aktivovat sdílení dat z disku na síti pomocí speciálního protokolu Samba. V případě potřeby můžete přístup k souborům omezit pomocí uživatelských účtů a hesel či nastavit pro vybrané uživatele restrikce zápisu na disk.

Ke svým souborům máte možnost přistupovat i vzdáleně, a to pomocí FTP serveru, který snadno aktivujete v záložce FTP server. Pokud chcete ke svým souborům přistupovat ze zařízení, jako jsou například televize, herní konzole či chytré telefony, lze aktivovat také Media server – jak jinak než ve stejnojmenné záložce.

 

Jak přistupovat k obsahu? 

Nejpohodlněji přístup k obsahu pomocí počítače či notebooku probíhá přes protokol Samba. Jednoduše zadáte do průzkumníka Windows adresu síťového zařízení se dvěma zpětnými lomítky (v našem případě je to \\192.168.2.254), a pokud vše pracuje správně, uvidíte sdílené složky. Když na složky kliknete pravým tlačítkem, můžete je také připojit jako síťový disk a přistupovat k nim stejně jednoduše jako na lokální disk.

K zapnutému FTP serveru přistoupíte v internetovém prohlížeči buď prostřednictvím adresy ftp://192.168.2.254/ nebo lépe s využitím FTP klienta. Na Media server se dostanete přímo z počítače (například přes Windows Media Player) či z chytré televize, konzole a dalších kompatibilních zařízení.

 

Nezapomínejte na bezpečnost

Pokud sdílíte na síti svá osobní data, jakými mohou být například fotografie nebo dokumenty, nezapomeňte na bezpečnost, a to zejména u bezdrátové sítě. Silné heslo spolu se zabezpečením WPA2 útočníkovy znemožní přístup k vašim souborům.

Pokud chcete pro vzdálený přístup používat FTP server, uvědomte si, že jméno a heslo je v případě protokolu FTP přenášeno bez šifrování a útočník na veřejné síti (například v kavárně) může vaše údaje snadno zachytit.

 

Sdílíme tiskárnu

Sdílení tiskárny na směrovači nabízí spoustu výhod. Můžete díky němu tisknout pohodlně na bezdrátové síti (třeba z notebooku), zatímco sedíte a sledujte televizi.

Na směrovači TL-WR1043ND stačí aktivovat funkci „Print server“, kterou najdete v záložce „USB Settings“, a máte téměř hotovo. Po připojení tiskárny do USB portu směrovače je tiskárna připravena ke sdílení. Musíte ji ale nakonfigurovat v počítači.

Ve Windows 7 to lze udělat přes volbu „Zařízení a tiskárny“, kterou naleznete v nabídce Start. Poté klikněte na možnost „Přidat tiskárnu“ a vyberte volbu „Přidat tiskárnu, bezdrátovou tiskárnu nebo tiskárnu s technologií Bluetooth.“ Operační systém Windows by měl tiskárnu připojenou ke směrovači automaticky najít a připravit vše pro tisk po bezdrátové síti.

 

Když směrovač, tak s USB portem

Síťový disk připojený pomocí USB portu ke směrovači udělá z obyčejné domácí sítě multimediální digitální síť. K fotografiím, filmům i hudebním nahrávkám můžete okamžitě přistoupit z počítače, notebooku, tabletu, chytrého telefonu, herní konzole, televize a dalších zařízení. Už nikdy nebudete muset kopírovat data na flash disk, pokud s nimi budete chtít pracovat i na jiných zařízeních v domácnosti. O vše se postará vaše multimediální síť.

Směrovače s USB portem přitom dnes již nejsou dražší než obyčejné domácí směrovače, a proto se doporučujeme řídit heslem „když domácí směrovač, tak s USB portem“. Router TP-LINK TL-WR1043ND, na němž jsme si možnosti využití USB portu demonstrovali, můžete zakoupit za doporučenou maloobchodní cenu 1366 Kč včetně DPH, funkčně velmi podobný model TL-WR1042ND je pak v prodeji za 1218 Kč včetně DPH.

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Powerbanku D16750 jsem poprvé viděl na tiskovce společnosti AData a, když se přiznám, že mám tyto odolné věci prostě tak nějak rád, nepřekvapí vás, že jsem okamžitě zatoužil po jednom kousku na recenzi. Přání se mi splnilo, ba co víc: „Dejte jí, co proto!“ Dostal jsem požehnání k drsnějšímu zacházení…
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek