Středa , 09. 07. 2025

Drahoslava

Malware CallJam volá na prémiová čísla a zobrazuje podovodnou reklamu

16. 09. 2016

16. 09. 2016

Malware CallJam umí generovat podvodné telefonáty na prémiové linky a také zobrazovat obětem podvodné reklamy. Malware je ukryt uvnitř hry „Gems Chest for Clash Royale“, která byla nahraná na Google Play v květnu 2016. Od té doby došlo k řádově stovkám tisíc stažení této hry. Check Point o malwaru informoval Google.

CallJam přesměruje oběti na nebezpečné webové servery, které útočníkům generují podvodné příjmy. Aplikace zobrazuje na těchto webových stránkách podvodné reklamy namísto jejich zobrazení přímo na zařízení. Ještě než malware zneužije infikované zařízení k volání na prémiová čísla, požádá aplikace o udělení oprávnění. A jak jsme často viděli i u podobných předchozích útoků, většina uživatelů udělí oprávnění dobrovolně a často bez čtení nebo plného pochopení možných následků.

C&C server odešle příkaz na infikované zařízení s vytipovaným prémiovým číslem a požadovanou délkou hovoru. Následně proběhne hovor pomocí zadaných parametrů, což útočníkům vytváří potenciálně velké zdroje příjmů.

Hra dosáhla relativně vysokého hodnocení, protože uživatelé byli požádáni o ohodnocení hry ještě před spuštěním škodlivých aktivit pod falešnou záminkou a slibem dalších herních bonusů. Je to další příklad, jak mohou útočníci získat pro svou aplikaci vysoké hodnocení a distribuovat ji na oficiálním obchodu s aplikacemi a ohrožovat zařízení a citlivá data. Check Point Mobile Threat Prevention malware pro Android, jako je například CallJam, úspěšně detekuje a zastaví.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek