Neděle , 22. 12. 2024

Šimon

Záškolák z dobré rodiny: recenze Samsung DVD-SH873

26. 06. 2008

Nová řada stolních rekordérů Samsung DVD-SH8XX je tady a už nějakou dobu ji doprovází rozporuplné ohlasy v různých internetových diskusích, včetně těch našich. Konečně jsme získali jeden 160GB kus na test a pokusíme se mu vystavit adekvátní “vysvědčení“. A budeme také přísní!

Lesk jako blesk

Pokud by spotřební elektronika měla názvy pro svoje časové epochy, ta současná by jistě získala přízvisko “doba lesklá“. Kdo dnes nepoužije alespoň na čelní kryt lesklý černý plast, jako by nebyl. Je to jasný důkaz toho, že móda se nikdy neptá, zdali je něco praktické, ale hlavně jestli to má ten správný “look“. Ten koneckonců prodává a ví to i Samsung. A tak i DVD-SH873 si tedy budete moci s gustem umatlat svými masnými prsty a obden otírat usazený prach. Naštěstí těch tlačítek na panelu je minimum a alespoň horní kryt je stále ještě matný. O designu si udělá každý nejlepší úsudek sám z obrázku. Nám se jeho strohý, čistý výraz docela líbil, i když nutno dodat, že na propagačních snímcích (jako je ten, který zde používáme), vypadá přístroj o něco hodnotněji, než je tomu ve skutečnosti. Nicméně žádné obavy. Rozdíl snímku a reality není zdaleka tak propastný, jako u jídla v Mc Donald’s:). Prakticky nepoužitelný nám přišel málo jasný displej bez možnosti korekce jeho intenzity a malou informační hodnotou (často se zobrazují hodiny místo potřebnějších informací, jako třeba číslo aktuálního kanálu atd.). Směska nezbytných konektorů včetně USB našla svoje útočiště pod dvířky mechaniky, ve skrytu odklopné lištičky.

Design koresponduje se vzhledem nových řad televizorů Samsung

Samsung DVD-SH873 využívá pro analogový i DVB-T tuner jeden anténní vstup, což je dobré z hlediska instalace, horší, pokud potřebujete použít pro každý typ signálu jinou anténu. Blíží se doba, kdy na zadním panelu najdeme jen pár digitálních konektorů a možná jeden analogový čistě ze sentimentu, ale zatím se věci mají tak, že kvalitnímu HDMI s upscallingem 1080p sekundují stále dva SCARTy a nějaká ta základní analogová drobotina, z níž uplatnění najde snad už jen stereo RCA výstup. Digitální zvukovou konektivitu Samsung neošidil a tak si lze vybrat mezi optickým a koaxiálním výstupem.

Ventilátor umístněný uvnitř těla rekordéru se nevyhnul mírnému aerodynamickému hluku

Dálkový ovladač verze 000798 nedoznal oproti dřívějším Samsungům větší změny, tedy ani žádné změny k lepšímu. Velké pádlo má tlačítka rozházená “od hlavy k patě“ a i kvůli banálním funkcím je třeba často “ručkovat“, aby palec dosáhl. Tradičně jím lze ovládat i jiné přístroje, což je pozitivní, ale ergonomie je prostě špatná. Jeho citlivost je sice výborná, ale není nic platná kvůli líné elektronice samotného přístroje, ale o tom později.

Dálkový ovladač by to chtělo konečně poněkud přepracovat. Třeba kurzorové šipky by mohly sloužit i k ovládání přehrávání, jak je to jinde běžné.

Když se našemu školákovi podíváme na “vnitřnosti“, najdeme běžný IDE HDD Seagate (divné, že Samsung nepoužívá disky Samsung, že?:)), firemní vypalovačku Toshiba/Samsung a poměrně rozsáhlé tištěné obvody s řídícím čipem Magnum. Návrh napájení a hospodaření s energií se u modelu DVD-SH873 povedl a naměřené hodnoty spotřeby 21-25W v provozu a neměřitelný odběr ve Stand-by patří mezi rekordéry určitě k lepším. Žel, co se nezdařilo dokonale, je použitá ventilace a uchycení pevného disku, který přenáší vibrace do podložky pod přístrojem a minimálně o čtvrtinu tím zvyšuje už tak vyšší celkovou hlučnost. Takže pod nožičky doporučujeme položit nějaký tlumící materiál. Zmíněný ventilátor je osazen zevnitř a mezi konkurencí paří k těm hlasitějším.

Možná, že kdyby Samsung použil HDD vlastní značky, udělal by lépe. Seagate vibruje a vibrace přenáší do šasi rekordéru.

Pískáček

Bylo, nebylo, za devatero horami a třiceti sekundami čekání se po zapnutí objeví konečně operační režim rekordéru. Jednoduchý průvodce pomůže nastavit vše potřebné. Samsung si neodpustil tradiční chybu provázející všechny jejich DVB-T tunery a tak jako zemi použití musíme označit Velkou Británii, jinak se českého EPG nedočkáme. Prostředí rekordéru od minulých modelů moc změn nedoznalo. Působí sice relativně přehledně, ale v zásadě je to proto, že chybí spousta různých pokročilých nastavení pro hračičky.

České menu je přehledné a orientace v něm je snadná. V nastaveních však postrádáme některé užitečné funkce.

Zřejmě nejhorší překvapení nás čekalo po vložení prvního disku pro přehrávání. Už samotný pohyb šuplíku mechaniky má ke kultivovanosti daleko, no co je horší, jako opravdu nekultivovaná se mechanika ukázala i při přehrávání disků. To provází nepříjemné a dosti hlasité vysokofrekvenční pískání a cvrlikání. Doufali jsme, že je to problém jednoho disku, ale ukázalo se, že to je problém obecný. U různých typů médií sice Samsung naladí svou fistulku do trochu jiného tónu, ale nechce se mu přestat. Za předpokladu, že by si uživatelé v diskusích nestěžovali na stejný efekt, pokusili bychom se to svalit na kusovou záležitost, ale tohle vypadá spíš na vlastnost celé série, nebo celé řady. Ani po běžném disku DVD se nepohybuje Samsung příliš jistě a při skákání na další kapitolu a dalších diskových operacích dochází k malým prodlevám. Model DVD-SH873 se ukázal jako velmi přemýšlivý, ale za pozitivní vlastnost se to označit nedá. Elektronika je někdy opravdu hodně zabržděná a tak nad některými operacemi Samsung přemýšlí až nepříjemně dlouho.

K TÉMATU  Recenze tabletu Sencor Element 7D002 – krotký živel

Multimédia

Přehráváním různých multimediálních souborů se Samsung prakticky neliší od předchozí řady HR75x. Takže video pouze v DivX a Xvid s velice pěkným obrazovým vykreslením.Na Nero Digital, nebo i prachobyčejný MPEG, zapomeňte. DivX 6 dle specifikací umí, náš vzorek ale nepřehrál. Chybí možnost zvětšení videa. Alespoň, že z toho mála, co umí, zvládne hodně kodeků a české titulky jsou velké a čitelné. Podobné je to s hudbou a obrázky. Opět pouze MP3 a JPEG, nic víc. Hodně otravné je procházení adresářové struktury. Při návratu do nadřazené složky se ocitnete na začátku výběru, což, pokud chcete někam na padesátý adresář, věru nepotěší.

Titulky v DivX musí mít stejný název jako video. Zato lze volit z různých znakových sad.

Hlavní devizou Samsungu je především možnost kopírování těch několika podporovaných formátů na pevný disk a vcelku přehledná správa takových dat. Na HDD se nám podařilo překopírovat a z disku spustit také nechráněný DVD-Video disk, což je příjemné, ale také čím dál běžnější. Samsung obstojně operuje také s USB portem a umí z něj přehrávat výše zmíněné soubory a funguje i jejich oboustranné kopírování. Kdo však doufá, že si přes USB konečně vytáhne rekordérem nahraná videa, bude opět a znova zklamán jako u všech výrobců.

Citlivý tuner nutnost

Proti tunerové části rekordéru Samsung nemáme žádné výhrady. Stalo se to již milým standardem, že značkové rekordéry mají citlivost analogového i digitálního tuneru dobrou a Samsung v této tradici pokračuje. Teletext nám fungoval pouze u digitálu, EPG při zvolení zmíněné Británie je přehledné a dobře čitelné. Při přecházení na jiný kanál je možno sledovat drobnou prodlevu.

Implicitní řazení záznamů od nejstaršího není zrovna optimální. Konkurence také umí pojmenovat nahrávku podle názvu z EPG.

Pro zadání nahrávky je k dispozici jak časovač, tak lze pohodlně nahrávání označit přímo v EPG. Bohužel si z něj rekorédér stále neumí vzít název nahrávaného pořadu. Navíc timer nefunguje, pokud není přístroj ve Stand-by. Nahrávky se v seznamu na HDD řadí implicitně nelogicky od nejstaršího nahoře. Řazení lze sice změnit, ale bylo by fajn, kdyby si tu změnu uměl rekordér zapamatovat.

EPG umožňuje přímé zadávání časovače nahrávání.
Také detailní informace o pořadu je snadno a rychle dostupná.

Poněkud na štíru je na tom Samsung s možnostmi nějakých nastavení nahrávání. Zatím co analogový režim umožňuje zvolit jeden ze čtyř režimů kvality nahrávky, ten digitální vůbec žádnou možnost volby nemá! O vše se stará automatika a rekordér nahrává v tzv. FR režimu, kdy si sám volí optimální kvalitu podle kvality zdrojového signálu a volného místa na disku. Pro někoho zjednodušení, pro většinu spíše omezení. Přitom by stačilo, kdyby šlo automatický režim vypnout. Zaznamenali jsme také problém s označováním kapitol v nahrávce, i když byla funkce aktivní. FR režim většinou zvolil pro nahrávku kvalitu LP, která se až na drobounké rozostření prakticky shodovala s originálem.

Rozhraní střihu je velice jednoduché a vystřihnutí reklamy je otázkou chvilky. Bohužel Samsung neumí reklamu rozpoznat a označit automaticky.

Kladně hodnotíme jednoduchý střih nahraného videa s celkem dobrou návazností sekvencí, i když drobnému cuknutí v místě střihu se ani Samsung nevyhnul. Uvítali bychom funkci detekce reklamních bloků, která se nám líbila třeba u Philipsu. Snad příště. Co se nemůže Samsungu upřít je jeho univerzálnost po stránce médií, na která umí vypalovat. Když pomineme BD-R/RW, jsou to prakticky všechny běžně používané formáty.

K TÉMATU  Stavíme HTPC: díl čtvrtý

Vysvědčení

Samsung DVD-SH873 se nám u závěrečných zkoušek ukázal, jako student dosti nevyvážený. Nějaké ty předměty má na jedničku, z jiných je skoro na propadnutí. Výrobce se rozhodl vytvořit stylový rekordér s jednoduchým ovládáním a minimem pokročilých nastavení. Nic proti tomu, ale měl by tím pádem zjednodušit i jinak zbytečně nepřehledný dálkový ovladač. Za konstrukci použité mechaniky, uchycení HDD a řešení ventilace by si vývojáři zasloužili být po škole, za vzornou správu USB rozhraní zase pochvalu do žákovské knížky. Kdo si rád hraje s nahrávkou a pokročilými nastaveními a má rád svůj klid při přehrávání DVD, bude se muset poptat spíše u dražší konkurence. A to i tehdy, pokud má TV stejné značky. Samsung je nesporně expert na výborné ploché televizory, ale rekordéry umí stále lépe Sony/Pioneer nebo třeba Panasonic.

 

Plusy a mínusy
+ moderní design – nevychovaná mechanika
+ neomezená správa multimédií na HDD – málo nastavení nahrávky v DVB-T a absence některých dalších pokročilých funkcí
+ pěkné DivX titulky a obraz AVI videa – neergonomický dálkový ovladač
+ spotřeba – pomalejší elektronika
  – chyby ve firmware

Český návod pro Samsung DVD-SH873/SH875/SH877 zde.

Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ano*
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano*
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano*
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
DivX Ultra ne
Nero Digital Standard Profile ne
* video se rozmazává a rozpadá

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.
Do kompletace portfolia akčních kamer od Niceboy nám chyběl poslední a nejnovější model mířící na nenáročného zákazníka, klidně dítě či teenagera, který touží ovládat ji přes mobilní telefon. Niceboy obohatil svůj základní typ VEGA o podporu Wi-Fi právě pro účel komunikace s majitelem a jeho telefonem. My vám model VEGA wifi nyní představíme.
DigiLidi vás zve na cestu časem s naším novým článkem. Podívejte se s námi na návrat klasických technologií v moderním kabátě. Retro technologie se vracejí do hry s úžasným moderním designem. Od klasických gramofonů po ikonické fotoaparáty - objevte, jak se oblíbené technologie z minulosti stávají stylovými a funkčními kousky v dnešní digitální éře. Připravte se na vzrušující setkání s retro technologiemi, které zaujmou každého nadšence a milovníka klasiky.

Nepřehlédněte

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek