Sobota , 21. 12. 2024

Natálie

Recenze Pipo U2 – trpaslík na steroidech

31. 01. 2014

31. 01. 2014

Jste příznivci malých 7palcových tabletů, ale požadujete současně i výkon a výdrž akumulátoru? V tom případě jistě nestojíte o laciné tretky s 1GHz procesorem, mizerným rozlišením i výdrží. Připlatíte-li si, ochutnáte zcela jinou kávu. Místo „turka“ v platovém kelímku na „perónu“ si můžete s Pipo U2 dopřát lahodné Caffe Latte. Přijměte pozvání na malou ochutnávku…

TIP: Recenze Pipo M8 HD – tablet par excellence

Prvním vaším dilematem bude, chcete-li kávu černou, anebo bílou. Prodejce nabízí obě barevné varianty se stejnou konfigurací s hliníkovou zadní stěnou.

Na první pohled hezké, i na druhý. Po nějaké době užívání jsem však zaznamenal, že v levém roku mi krycí sklo trošku hůř „lícuje“ a při zmáčknutí vrže – zkrátka nebylo dobře přilepené a já mohu jen věřit, že jde o nedostatek konkrétního kusu. Jinak bylo balení kompletní (redukce mini USB/USB, propojovací kabel mini USB/USB, adaptér) i se „špuntovými“ sluchátky.

Tablet Pipo U2
LCD 7 palců, 1024 × 600 (resp. 552), multidotykový IPS
Procesor AMR Rockchip 3066 Cortex A9
2 jádra, 252 MHz až 1,61 GHz
Grafické jádro Mali-400 MP
4 jádra, až 400 MHz
RAM 1 GB DDR3
Interní paměť 16 GB NAND flash
Čtečka paměťových karet Micro SD (až 32 GB)
Konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Zvuk 2 stereo reproduktory (vzadu)
Porty micro USB, mini HDMI, mikrofon a sluchátka
Kamery přední 0,3 Mpix, zadní 2 Mpix
Akumulátor 3 500 mAh
Hmotnost tabletu 290 g
Hmotnost adaptéru 101 g
OS Android 4.1.1
Doporučená cena (s DPH) 2 990 Kč
Záruka 2 roky

Z portů zde oproti dražšímu bráškovi Pipo M8 HD najdeme pouze jeden mini USB port pro připojování jiných USB zařízení i tabletu k jiným počítačům jako externí disk, což např. ulehčí stahování fotek či screenshotů, anebo naopak nahrávání filmů na tablet. Baterie se ale přes USB nabíjet neumí.

Z ovládacích prvků oceňuji vedle klávesy ESC i hardwarové ovládání hlasitosti, které mi u M8 chybělo. Vedle nich na horní straně vidíme ještě hlavní vypínač (musí se držet poměrně dlouho, než tablet zapne), mini USB, mini HDMI a konektor napájení.

Zprava hledejte 3,5mm konektor pro sluchátka.

Stereo reproduktory jsou vzadu, mezi nimi čočka 5Mpixelového fotoaparátu, k kterému se níže ještě vrátím.

Na spodní straně své místo našeli slot pro micro SD kartu a mikrofon.

 

Malý neznamená slabý

Když jsem uvažoval o nadpisu této části, musím přiznat, že mi na mysl přišlo i oblíbené klišé o malém kašpárkovi a proslulém velkém divadlu, protože tak nějak se to s U2 ve skutečnosti má. Není extrémně výkonný, jeho hardware zapadá do průměru v dané cenové kategorii pod 3 000 Kč. Avšak mezi levnými 7palcovými tablety vyčnívá. Tím může oslovit ty, kteří oceňují menší rozměry, ale nechtějí platit výkonovou daň, resp. jsou ochotni si za výkon adekvátně připlatit.

Jak si s benchmarky poradil dvoujádrový 1,6GHz procesor Rockchip 3066 s integrovaným grafickým procesorem se čtyřmi jádry Mali-400 posuďte sami. Srovnávat můžete s nejvýkonnějším z rodiny produktů Pipo – se samotnou M8 HD.

K TÉMATU  Recenze Klipsch Image S3 vs. Sennheiser CX300 -II Precision

Výsledky testů Pipo M8 Pipo U2 Srovnání
3DMark
Ice Storm 3892 3038 78%
Ice Storm Extreme 3009 2229 74%
Ice Storm Unlimited 4289 2842 66%
AnTuTu X Benchmark
Custom Test 19176 15129 79%
OpenGL ES 2.0 2196 2889 132%
Ostatní testy
GFXBench 2.7.2 T–Rex HD (Offscreen) 6,9 FPS 3,8 FPS 55%
GFXBench 2.7.2 Egypt HD (Offscreen) 21,0 FPS 13,0 FPS 62%
SmartBench 2012 3937 3377 86%
Výdrž akumulátorů
Nezatížen s Wi-Fi (pouze zapnutý) 9 h 43 min.  
Běžné užívání (Wi-Fi, internet, filmy, hry) 8 h 21 min. 4 h 43 min.
Sledování Full HD filmu (s / bez Wi-Fi) 5 h 59 min. 4 h 19 min. / 4 h 46 min.

Ani u her jsem nenarazil na problémy, musíme mít totiž na mysli, že má tablet nižší rozlišení, než M8, takže slabší procesor mi nijak výrazně nevadil. Tím spíše, že u GPU nedošlo k redukci počtu renderovacích jader, „pouze“ maximální frekvence je nižší o 200 MHz, činí 400 MHz.

7 palců může mít i výhody – zařízení se vejde do kapsy např. u jeans (alespoň mých) či do bundy. To je praktické třeba, pokud tablet chcete „v terénu“ používat např. jako foťák, anebo se prostě příležitostně pobavit. IPS obrazovka při tom nabízí rozlišení u levné konkurence nevídané: WSVGA (Wide Super Video Graphics Array), řečeno exaktně čísly 1 024 × 600 (resp. 552); dobrý obraz i pozorovací úhly.

 

Fotoaparát – pouhá „nouzovka“ na hraní

Co se fotoaparátů týče, opět jsou zde dva s pro tuto kategorii standardními parametry – přední 0,3 Mpix a zadní 2 Mpix. Rozlišení vskutku nic moc i levné mobilní fotoaparáty nabízejí stejné či větší. Z jiného úhlu pohledu můj první digitální fotoaparát měl rozlišení stejné a pokud byste tento tablet koupili třeba svému dítěti, můžete na nějakou dobu „zabít dvě mouchy jedním tabletem“. Bude mít na čem hrát hry i fotit třeba na školních výletech. Pokud by vám to, co píši dávalo smysl a znělo jako plán, prohlédněte si prvně pořízené fotografie.

Vidím to asi následovně, u M8 jsem napsal: „Nebudu vás nadále napínat, digitální fotoaparát pro zatím rozhodně nevyhazujte. Tablet sice jako nouzová náhrada posloužit může, má nicméně své rezervy…  …s ubývajícím světlem bude klesat i míra vašeho nadšení nad kvalitou pořízené fotografie. V tmavější místnosti nebo za šera budou obrázky vyloženě špatné.“ Pro Pipo U2 to platí minimálně podtržené a M8 možná dlužím malou omluvu. Lidsky řečeno, fotky jsou k ničemu. Koukat se půjde možná na ty pořízené za ideálních světelných podmínek, které jsem neměl.

TIP: Multimediální tabletová revoluce

Ale můžete čekat od konkurence v této cenové kategorii něco lepšího? Ano, Prestigio MultiPad  s cenou okolo 3 000 Kč a 5Mpix zadním fotoaparátem.

 

Fotografie tabletu Pipo U2

 

 

Čím mě tablet nezaujal?

Zprvu jsem byl tabletem nadšen, je výkonný rychle se vypíná a operační systém netrpí žádnou nestabilitou. To si však vynahrazuje problémová Wi-Fi, která se odpojuje od sítě vcelku často. Někdy se připojila sama, jindy vyžadovala opětovné manuální připojení. A to je otravné! Ani dosah integrované bezdrátové síťovky nečekejte nijak závratný. Neříkám, že je vyloženě nefunkční – dokázal jsem nainstalovat veškeré potřebné aplikace i prohlížet internet apod. Někdy se to ale neobešlo bez opětovného připojení. Dle vyjádření distributora může jít o problém konrétní verze firmwaru, se kterou se uživatelé nemusejí setkat.

K TÉMATU  Srovnání domácích tiskáren Canon, Epson a HP: Která vyjde nejlevněji?

Sporné je pro mě vytýkání (ne)přítomnosti GPS, protože řada tabletů v této cenové kategorii jej má, jiné naopak ne. Ale nic není zadarmo, a proto ty s GPS mívají slabší procesor 1,2 GHz jako Acer Iconia Tab B1, anebo k tomu navíc nemají ani zadní fotoaparát jako Lenovo IdeaTab A1000. Ty výkonově podobné pak GPS nemají též. Takže jako vyložený nedostatek to označit nemohu, je to prostě otázka volby zákazníka. Mít GPS, získává významné plus.

Mrzí mě i nedokonale přilepené krycí sklo v levém rohu. Opět nic fatálního, ale přeci jen se malinko při zmáčknutí hýbalo, občas „zavrzalo“ třením o obal. Osobně bych to řešil reklamací, resp. vrácením ve lhůtě 14 dnů a případnou výměnou za jiný kus.

 

Čím mě tablet zaujal?

Jako dobrý hodnotím poměr cena / výkon. V porovnání se silnější a více než dvakrát dražší M8 obstál na výbornou, ani zdaleka není dvakrát slabší. Po stránce výkonu mu nemám co vyčíst, nenarazil jsem na hru či aplikaci, kde bych pociťoval jeho nedostatek. Výdrž akumulátoru hodnotím jako adekvátní. Kvalitou zobrazení a pozorovacími úhly mě zaujal IPS displej s rozlišením 1024 × 600 (resp. 1024 × 552, část zabírá ovládací lišta Androidu), které je vzhledem k úhlopříčce displeje dostatečné.

Rychlé je, jak jsem již zmínil, vypínání systému, čas spuštění nikterak nevybočuje. Rychlá byla obnova továrního nastavení. Čím mě však tablet příjemně překvapil, byla po prvním spuštění angličtina (nikoliv čínština, anebo jiný jazyk země původu, např. polština).

Mně osobně vyhovují i menší rozměry, protože se díky nim tablet dobře se nosí. Rozlišení displeje mi dostačovalo stejně jako jeho obraz, i když M8 je po této stránce samozřejmě o kus dále. S Pipo U2 dostáváte zkrátka za rozumnou cenu i rozumný tablet, který přehnaně nevyčnívá, ale ani nezapadá. A záleží jen na vás, považujete-li za prioritu všestrannost tabletu (pak berte ty s GPS), anebo jeho výkon, pak při koupi U2 neprohloupíte. Přesně to totiž ona nabízí, nic víc, nic méně.

Aktuální cena Pipo U2 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Wi-Fi + Poměr cena / výkon
– Horší kvalita fotografií + IPS displej 1024 × 600
– Upevnění krycího skla displeje + Výdrž baterie okolo 4,75 hod.
(Může jít o vadu konkrétního kusu.) + Vejde se do kapsy

Za zapůjčení Pipo U2 děkujeme společnosti 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Německý výrobce Rollei se primárně zaměřuje produkci akčních kamer, stativů a vybavení pro fotografy. My jsme měli možnost otestovat jednu ze tří nabízených autokamer, a sice model DVR-318, kterou pořídíte ve značkovém eshopu za 3 490 Kč, čímž se stává vlajkovou lodí (do auta) firmy v této kategorii.
Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek