Čtvrtek , 18. 04. 2024

Valérie

Klasické konektory tu s námi nejen v noteboocích budou ještě dlouho

Moderní notebooky si před pár lety prošly experimentem, který se ukázal být slepou uličkou. Většina výrobců se tak s nejnovějšími modely vrací k osvědčeným řešením. V dnešním článku se zaměříme na konektory v elektronice.
konektor
Klasické konektory v noteboocích tu s námi ještě budou dlouho. (zdroj foto: pexels.com

26. 04. 2023

26. 04. 2023

HDMI kabel příkladem na všechny

S trendem odebírání klasických konektorů přišly jablečné počítače, trendu se ale rychle chytili i další výrobci. Zejména tenké manažerské notebooky tak často byly vybaveny pouze USB-C konektory, které případně byly doplněny klasickým USB-A a audio jackem. Jenže v praxi se ukázalo, že výsledkem není zjednodušení, ale komplikace. Majitelé těchto počítačů s sebou museli neustále nosit spoustu různých redukcí. Z většiny projektorů a monitorů totiž vedl HDMI kabel, který ale do moderního notebooku nebylo možné napřímo připojit.

Prokleté dongly

Když pak majitel takového notebooku dongle (jak se také těmto redukcím v angličtině říká) zapomněl nebo ztratil, nastal těžko řešitelný problém. Na internetu dokonce začaly kolovat vtipy o tom, jaké různé redukce ke svému počítači budete potřebovat a jak počítač starý třeba i 10 a více let je vlastně praktičtější (a ekologičtější) než jeho moderní nástupce.

Sázka na to, že dojde k unifikaci portů i na straně monitorů, klávesnic, tiskáren, externích disků a dalšího příslušenství během pouhých pár let, nevyšla. Životnost těchto zařízení je v dnešní době v pracovním i domácím prostředí značná, není výjimkou, že jednotlivé spotřebiče používáme deset a více let.

Není proto divu, že zejména z těchto důvodů vzrostl tlak na to, aby se klasické konektory začaly do počítačů vracet.

Svou roli hraje i přehlednost

Přestože se na první pohled může zdát USB-C konektor přehledným řešením, opak je pravdou. Ne každým USB-C kabelem jste například schopni propojit monitor s notebookem – tenký kabel může například sloužit pouze k nabíjení telefonu, a nikoliv datově náročnému přenosu obrazu. Když ale vezmete do ruky HDMI kabel, máte zpravidla jistotu, že vše bude bez problémů fungovat (ačkoli i zde existují různé standardy, a ne každý HDMI kabel umí například přenos 4K obrazu).

K TÉMATU  Recenze Xtreamer Prodigy: Vlajková loď se spuštěnou kotvou

Tlaku neodolal ani iniciátor změny

V letošním roce neodolala požadavkům uživatelů ani již zmíněná firma Apple. A tak i vrcholný model Macbook Pro opět obsahuje kromě moderních portů také klasické HDMI nebo slot pro paměťové karty. Že ostatní výrobci se k této praxi vesměs vrátili ještě dříve, snad ani nemusíme zmiňovat.

Jaká je budoucnost těchto konektorů?

Moderní USB-C dnes obsahuje každý nový notebook. Je pravděpodobné, že budoucnost skutečně směřuje k unifikaci. Změna ale nebude otázkou pár let jako spíše několika dekád. Svět výpočetní techniky se již nerozvíjí tak dynamicky jako v průběhu osmdesátých či devadesátých let a prostředí se stalo poměrně konzervativním. Nějakou dobu tak musejí být notebooky připraveny na klasickou i moderní variantu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek