Pondělí , 05. 06. 2023

Dalibor

Klasické konektory tu s námi nejen v noteboocích budou ještě dlouho

Moderní notebooky si před pár lety prošly experimentem, který se ukázal být slepou uličkou. Většina výrobců se tak s nejnovějšími modely vrací k osvědčeným řešením. V dnešním článku se zaměříme na konektory v elektronice.
konektor
Klasické konektory v noteboocích tu s námi ještě budou dlouho. (zdroj foto: pexels.com

26. 04. 2023

26. 04. 2023

HDMI kabel příkladem na všechny

S trendem odebírání klasických konektorů přišly jablečné počítače, trendu se ale rychle chytili i další výrobci. Zejména tenké manažerské notebooky tak často byly vybaveny pouze USB-C konektory, které případně byly doplněny klasickým USB-A a audio jackem. Jenže v praxi se ukázalo, že výsledkem není zjednodušení, ale komplikace. Majitelé těchto počítačů s sebou museli neustále nosit spoustu různých redukcí. Z většiny projektorů a monitorů totiž vedl HDMI kabel, který ale do moderního notebooku nebylo možné napřímo připojit.

Prokleté dongly

Když pak majitel takového notebooku dongle (jak se také těmto redukcím v angličtině říká) zapomněl nebo ztratil, nastal těžko řešitelný problém. Na internetu dokonce začaly kolovat vtipy o tom, jaké různé redukce ke svému počítači budete potřebovat a jak počítač starý třeba i 10 a více let je vlastně praktičtější (a ekologičtější) než jeho moderní nástupce.

Sázka na to, že dojde k unifikaci portů i na straně monitorů, klávesnic, tiskáren, externích disků a dalšího příslušenství během pouhých pár let, nevyšla. Životnost těchto zařízení je v dnešní době v pracovním i domácím prostředí značná, není výjimkou, že jednotlivé spotřebiče používáme deset a více let.

Není proto divu, že zejména z těchto důvodů vzrostl tlak na to, aby se klasické konektory začaly do počítačů vracet.

Svou roli hraje i přehlednost

Přestože se na první pohled může zdát USB-C konektor přehledným řešením, opak je pravdou. Ne každým USB-C kabelem jste například schopni propojit monitor s notebookem – tenký kabel může například sloužit pouze k nabíjení telefonu, a nikoliv datově náročnému přenosu obrazu. Když ale vezmete do ruky HDMI kabel, máte zpravidla jistotu, že vše bude bez problémů fungovat (ačkoli i zde existují různé standardy, a ne každý HDMI kabel umí například přenos 4K obrazu).

K TÉMATU  Recenze herní myši Genesis Krypton 550 - hraj s lehkou rukou

Tlaku neodolal ani iniciátor změny

V letošním roce neodolala požadavkům uživatelů ani již zmíněná firma Apple. A tak i vrcholný model Macbook Pro opět obsahuje kromě moderních portů také klasické HDMI nebo slot pro paměťové karty. Že ostatní výrobci se k této praxi vesměs vrátili ještě dříve, snad ani nemusíme zmiňovat.

Jaká je budoucnost těchto konektorů?

Moderní USB-C dnes obsahuje každý nový notebook. Je pravděpodobné, že budoucnost skutečně směřuje k unifikaci. Změna ale nebude otázkou pár let jako spíše několika dekád. Svět výpočetní techniky se již nerozvíjí tak dynamicky jako v průběhu osmdesátých či devadesátých let a prostředí se stalo poměrně konzervativním. Nějakou dobu tak musejí být notebooky připraveny na klasickou i moderní variantu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek